De tweede kamer der staten-generaal is, tot hervatting van hare werkzaamkeden, bijeen geroepen tegen dingsdag 16 dezer. Naar men verneemt, zalbij ministeriele resolutiehet zoogenaamde distributie- of be- stelloon voor brieven, buiten de kom der ge- nieente, tegen tractements-verhooging der be- stellerseerstdaags afgescliaft wordeu. Neuzen, 4 Februarij. De loop der be- volking in 1863 was in deze gemeente als volgt Geboren: 74 mann. en 66 vrouw., zamen 140 kinderen, waaronder 10 onecht. Levenloos aangegeven: 7 mann. en 4 vrouw., zamen 11. Overleden: 57 mann. en 56 vrouw., zamen 113, waarvan 87 ongekuwd, 18 gehnwd, 2 weduw- naars en 6 weduwen. Vestiging in de gemeente: 156 personen. Vertrek nit de gemeente: 141 personen. Huwelijken: 28 tussclien jongmans en jonge doehters, 3 tussclien jongmans en weduwen, 3 tussclien weduwnaars en jonge doehters, 2 tus sclien wedmvnaars en weduwen, zamen 36. Op 31 Dec. 1862 telde de gemeente 3346 inwoners. De vermeerdering door geboorte en vesti ging in de gemeente in 1863 was 296 Zamen 3642 De vermindering door sterfte en het ver- laten der gemeente beliep254 Zoodat de bevolking op 31 Dec. 1863 was 3388 Neuzen, 8 Februarij. Gedurende de vo- rige maand zijn het kanaal alhier opgevaren: 15 zeeschepen, metende 2108 ton, en 87 bin- nenschepen, m. 5488 t.; en afgevaren: 5 zee schepen, m. 671 t., en 83 binnenschepen, m. 4554; in de eerste maand van 1863 waren opgevaren: 14 zeeschepen, m. 2011 t., en 224 binnenschepen, m. 8943 t.; en afgevaren: 13 zeeschepen, m. 2376 t., en 220 binnenschepen, in. 8661 t. Hoek, 5 Februarij. In het afgeloopen jaar werden in deze gemeente geboren 59 kin deren, als: 31 van het mannelijke en 28 van het vrouwelijke geslacht. Ilieronder waren 3 oneelitebuitendien werden 3 kinderen als leven loos aangegeven. Er badden plaats 27 gevallen van overlijden, zijnde 9 mannelijke en 18 vrouwelijke. Hiervan waren 16 personen ongehuwd, 10 gehuwd en 1 weduwe. Het getal geslotene huwelijken bedroeg 22, als: 21 tussclien jongmans en jonge doehters en 1 tusschen een weduwnaar en eene jonge dochter. 29 personen vestigden zich in de gemeente en 42 verlieten die. In het geheel werd het cijfer der bevolking met 19 vermeerderd en telde de gemeente op 31 December 1863 1498 inwoners. Iloofclplaat, 6 Februarij. Had de R. K. gemeente alhier in September 1862 het genoegen een pvachtig hoog-altaar van rijnlandsch wagen- schot in gotiseken bouwtrant in hare nieuwe kerk geplaatst te ziendoor den kundigen ar chitect en beeldhouwer Ch. Bruggeman te Gent thans is het niet minder aangenaam te kunnen melden dat genoemde beer twee zij-altaren ver- vaardigd en geplaatst heeft van dezelfde hoeda- nigheid en stijl die allezins aan de verwach- ting voldoen. Alles is net en zuiver bewerkt de beeklen zijn sprekend naar het leven gc- houwenzij vonnen in verband met het hoog- altaar een sclioon geheeldat de fraaije spits- bogige kerk niet weinig opluisterten den uit- voerder ecr aandoetdie daaromen dit is het doel dezer regelenalle aanbeveling verdient. IJzencltjke7 Februarij. LI. woens- dag had alhier de aanbesteding plaats van de verbetering en vergrooting van de gemeente- echoolwaarvan aannemer geworden is de heer J. Bleijenberghtimmerman alhier, voor de som van f 2870, die tevens de minste inschrij- ver was. De bedoelde aanbesteding zal in de zitting van den gemeenteraad op morgen aan de goedkeuring worden onderworpen welke vermoed wordt te zullen worden verleend. Op a. s. dingsdag (vastenavond) zal in het lokaal van den heer W. Bouivens, door het fanfaren-gezelschap Geduld overwintonder di- rectie van den heer V. J. Vermasten eenige andere welwillende medewerkers, een veel be- lovend concert gegeven worden, ten behoeve van de armen. De gemeenteraad zal morgennaar wij ver- nemen een voorstel van heeren burgemeester en wethouders in overweging nemen strekkende om den wcg aan de begraafplaats door te trek- ken en die to verbinden aan den weg in den Zackariaspolder. Het behoeft niet gezegd te worden dat het bedoeld voorstel van onbetwistbaar nut zal zijn naardien de bewoners van den Oranje- en Za- chariaspoldervan een grooten omweg zouden ontheven worden om met rij- en voertuigen de kom van de gemeente te bezoeken tenvijl wij het oolt als een verblijdend uitzigt kunnen be- schouwenom de vroeger ontworpen grindweg van dat punt naar den AJranjepolder spoediger tot stand te zien gebt.%1en zulks te meer omdat dat ontwerp stuittc op de onderwerpelijke doortrekkingmet opzigt van een eindje dijk waarvoor de eigenarcs vroeger weinig gezind was afstand te doencloch thans door de be- moeijing van bovengemeld collegie schijnt ver- rigt te zijn. Ecu vroeger raadsbesluit om de kosten van die doortrekking door een renteloos voorschot van de provincie te bewerkstelligenis door hee ren gedeputcerde staten afgewezen claardoor zal die weg voorshands onbestraat moeten be- reden worden. De heer II. Q. Janssen, predikant bij de Hervormdo gemeente te St.-Anna-ter-Muiden, herdacht zondag 31 jl. zijne 25jarige evangelie- bediening, met eene rede naar aanleiding van I Tim. 1 12. Den 27 Januarij 1839 trad liij voor het eerst op te's Heer Abts- en Sinouts- kerke, waar hij ongeveer acht jaren stond. Ver- volgens naar Vrouwepolder beroepen, bleef liij ook daar acht jaren, tot dat hij den 1 April 1855 zijne intrede deed in zijne tegenwoordige stand- en tevens geboorteplaats', waar hij zijn vader, die gedurende 43 jaren aldaar werkzaam was geweest, opvolgde. Tot hulp-onderwijzer te Sluis is benoemd de heer G. J. Tamson, thans in die betrekking te Ylissingen. De rederijkerskamerOefening envermaak, te Oostburgis voornemensbij gelegenheid van 'skonings verjaardag, den 19 dezer, eene openbare soifee te geven. Op dienzelfden feest- dag zal te Sluis eene soiree deelamatoire et musicale gehouden worden bepaaldelijk ten voordeele van de Arnemuidsche weduwen en weezen. Men is ijverig bezig met de herstelling van den dijk van den tweeden polder der Neder- landsche maatschappij van landaanwinningon der de gemeente Krabbendijke, welke dijk in December jl. doorbrak. Thans schijnt men zoo- ver gevorderd te zijndat bij hoog water de polder vrij is. Te Krabbendijke overleed dezer dagen een manaldaar algemeen onder den naam van blinde Kees" bekend. Voor vele jaren is hij met een ongunstig gevolg van het katarakt ge- opereerd en sedert dien tijd door het armbe- stuur van Krabbendijke onderhouden. Na zijn dood trok het armbestuur, gelijk gewoonlijk, zijne nalatenschap tot zich. Men kan begrijpen hoe alien zich verwonderdentoen men in de kleederkist van blinde Kees" ruirn /T000 vond aan guldens en rijksdaalders. De manhoewel geen Pool of Vondelbezat de gave van nog al aardig te rijmen. Hij wist de verjaardagen van al de aanzienlijke Krabbendijkenaars en maakte bij die gelegenheid verzen. De boerenhier- mede ingenomenals ook uit medelijdennoo- digden hem op zulk een dag aan hunnen disch en gaven hem ligt des avonds nog iets mede. Zoo had hij bijna dagelijks den kost en alzoo de gelegenheid tot sparen. Laten de bloedver- wanten in gewone gevallen de weinige guldens, die de nalatenschap van zulk een familielid op- brengtaan het armbestuur, nu zijn zij ten ge- tale van 12 opgekomenen het bestuur zal nu wel genoodzaakt zijn de gelden aan hen uit te keeren. Met de onteigening van gronden ten be hoeve van de spoorweglijn WoensdrechtGoes is een begin gemaakt. Men besteedt /'2000 a f 2200 per bunder. Voor een perceel, 'twelk nog geen bunder groot is, is, uit hoofde van zijne ligging en kwaliteit, f 5000 moeten betaald worden. De werkzaamheden voor den spoorweg zullen binnen eenige weken beginnen. De kerkeraad der Hervormde gemeente te Wolfaartsdijk heeft, als eene veertiende poging, den 28 Januarij jl. de beroeping uitgebragt op ds. F. Ilage, pred. te Nieuw-Loosdrecht. De stormsignalenwaarvan wij onlangs hebben melding gemaakt, zijn in den morgen van den 6 dezer voor het eerst aan Zr. Ms. wachtschip te Vlissingen geheschen en toonen vrees voor storm aan. De echtgenoot van den apotheker B. te Tilburg, is dezer dagen. op 46jarigen leeftijd, van haar 21ste kind bevallen. Van deze zijn er nog 14, negeu jongens en vijf meisjes, in leven. Men verneemt, dat de behandeling der zaak tegen den predikant van Rijn, betrekke- lijk de poging tot omkooping van den gevan- genbewaarder Lenglon, onbepaald is uitgesteld, en gevoegd zal worden bij die der beide criminele zaken, waarvan de instructie spoedig zal worden gesloten. A. Kloek, te Ahnelo, vermiste sedert ge- ruimen tijd een kip. Was zij uit gastreeren gegaan en op de been- of terugreis jammerlijk om 't leven gekomen? Was zij gesehaakt door een of anderen gekamden ofgespoorden don Juan uit de buurt? Had zij, om welke redenen dan ook, de pooten aan zichzelve geslagen? Nie- mand wist het. Maar ziet zondag morgen kwam de verloren dochter in den harem terug gevolgd door een zevental kiekens! Die zich 'tmeest verwonderde was de haan. Van de Smilde, in Drenthe, ,-jvordt mode- gedecld, dat zich eerstdaags aldaar gene maat schappij zal vestigen, welke ten doel heeft uit veen machinaal eene verbeterde brandstof te vervaardigen, die de steenkolen zal kunnen ver- vangen en lager in prijs zal zijn. Als eene bijzonderheid, omtrent groote of kleine familiebetrekkingen, kan dienendat zich te Scheemda een persoon bevindt, vader van een talrijk huisgezin, W. P. genaamd, wien de zeldzame eer te beurt mag vallen van door 143 personen als oom te worden begroet. De lndependance Beige zegt in haar nommer van 6 dezer, dat de Belgisclie ministers, die hun ontslag hebben gevraagd, uit eerbied voor de constitutionele fictie het hoog gezag behou- den, hetwelk hunne tegenpartijders niet kunnen noch willen vermeesteren." Aan eene particuliere correspondentie uit Brussel ontleenen wij het volgende: Laatstleden dingsdag heeft de meeting la Louve aan de orde gesteld de quaestie der in- trekking van de wret van 1835 nopens de vreem- delingen, eene quaestie welke het eerst ter sprake is gebragt te Gent, door den heer Madier Monjan gewezen lid der Fransche republikeinsche wet- gevende vergadering, en door den heer Max Sulzberger, publicist. Er worden overigens op dit oogenblik petitien ter indiening bij de wet- gevende magt gereed gemaakt, waarbij wordt aangedrongen op de afschafling dezer hatelijke en onbillijke wet, die geenszins past in een vrij land. Onder de jongelicdendie te Parijs voor de loting zijn ingesehreventelt men er 1 op de 15die noch lezen noch schrijven kanter- wijl in andere departementen dit cijfer nog on- gunstiger isdaar onder anderen in het depar- tement Finistere van de 1900 jongelieden er 1000 waren die in hetzelfde geval verkeerden of het vroeger geleerde hadden vergeten. De veelbesproken ballon van Godard zal den 14 dezer maand opstijgen. Bij dien ballon vergelekenis le Geant van Nadar maar een kind onder de ballons. Hij is 14000 kubieke ellen groot en de stof, die voor zijne zamen - stelling gebezigd is, beslaat aan ellemaat een lengte van 5 mijlen. Dezer dagen zaten op den spoorweg in den Elzas twxee heeren in een coup6 van de eerste klasse. Zij waren in een druk gesprek gewikkeld. Eindelijk bood de een den ander een snuiije aan. Deze laatste viel daarop in een diepen slaap. Toen hij ontwaakte, bevond hij zich geheel alleen en totaal uitgeplunderd. Niet alleen zijn horologie met ketting, maar ook zijn zegelring en beurs met 3000 fr., benevens zijne portefeuille met 15,000 fr. waren hem door zijn vriendelijken reisgenoot ontfutseld. De hoop op eene vredelievende oplossing van het Duitsch-Deensche geschil is vervlogen. Oosteurijk en Pruissen hebben het bekende aan- bod van Denemarken van de hand gewezen en hunne troepenstaande onder het opperbevel van den Pruissisehen veldmaarschalk von Wran- gelzijn den 1 dezer de Eider overgetrokken. Terwijl de Denenvolgens de depeches van den 2 dezerslechts een zeer geringen weder- stand boden aan de naderende Duitsche troepen 't geen daaraan moet worden toegeschreven dat de linie van de Eider kwalijk houdbaar is hebben zij naar luid van latere berigteneen nadrukkelijk verzet gebodentoen de Pruissen op Missunde aanrukten om die plaats te ver meesteren. Het gevecht bij die stad duurde niet minder dan drie urenen de Pruissen heb ben zich hierbij van 74 stukken geschut be- diend. Troepen van alle wapens waren in den strijd en van de infanterie niet minder dan 11 VJAS, prijzen, Zaamslag 2 Februarij. Met iets nicer haiulel tot nagenoeg vorige ^GEDRUKT BU T STURM TE NEUZEN?^ jaren, bij eene jaarlijksche ui'gaaf van dbie Gulden, Vondel's Dichtwerken volledig kan nezitten. v ondels roriret worat ann de Inteckenaren bij de laatste Aflcvering gratis nifgereikt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1864 | | pagina 2