BUVM6KEL, rows- mm II No. 156 Woensdag 25 TVov. 1863. Den 17 dezer, ter gelegenheid van bet leggen yan den eersten steen voor liet monument in het Willemspark te 's Gravenhagelieeft Z. M. de koning de volgende woorden gesproken vvelke een diepen indruk op alien maakten die er bij tegenwoordig waren„Diep getroffen, diep erkentelijk zijn wij alien door het feest, heden gevierd. Wanneer ik dit zegdan hen ik de tolk van alle prinsen en prinsessen uit het huis van Oranje. Het is heden de grootste dag van mijn levende dagwaarop Neerlands volk op zoo ondubbelzinnige wijze zijne gekecht- heid en trouw zoo menigvuldig bewezen in alle omstandighedenwelke de Voorzienigheid meende ons vaderland te moeten laten onder- vinden aan den dag legt. Ik stel dit op hoogen prijsen wanneer het eenigzins vermetel van mij is om op dit oogenblik het woord op te nemenzoo is hetomdat hetbn voor mij en voor mijn harteene ware behoefte is een woord te spreken tot het Nederlandsche volk een kort woord van een koning, uit het huis yan Oranje gesproten. Dat woord kan niet an ders zijn, mag niet anders wezen, dan aan alle toelioorders, hier tegenwoordig, de pleg- tige verzekering af te leggendat de dag van heden, de dag van de eerste steenlegging van dit echt nationaal gedenkteekende dag der liefde en trouw van het Nederlandsche volk, bij deze onvergetelijke plegtigheid, bij deze groote nationale herinnering, dat die dag voor mij niet alleenmaar voor alle leden van het huis van Oranje, een nieuwe prikkel is, om nog meer te doen voor het welzijn en den bloei yan het volk van Nederlanddan reeds geschied isvoor dat Nederlandsche volkwaarvoor wij nooit genoeg kunnen doen." Opmerkelijk is hetdat bij de godsdien- stige viering van het nationale feest op zondag 1 (len 15 dezerdoor een tal van predikanten tot grondslag hunner gedachtenis-rede is geko- zen het 3de vers van Psalm 126De Ilcere heeft groole dingen bij ons gedaandies zijn wij verblijdwelk woord de tekst was der eerste leerrededie in 's Gravenhagena de aankomst van prins Willem van Oranje in 1813 aldaar, geliouden werd door ds. B. Verweij. Neuzen, 24 November. Zekere Johanna Romijnsen, wed. J. Kolijnalhiervierde jl. zondag, 22 dezer, haar 90ste jaardag. Voor zooveel bekendis zij de oudste dezer gemeente, nog in het voile bezit der zintuigen en geniet eene goede gezondheid. Op dien dag en ook gisterenontving zij van verschillende menschenvrienden in hare behoef- tige omstandigheden zeer welkome gesehenken. Het muzijkgezelschapApollo, bragt haar gis teren avond eene serenade. 15oscliliapeHe 20 November. De na tionale gedenkdag op Nederlands onafhankelijk- heid, is hier op dingsdag 17 dezer, op eene luisterrijke wijze gevierd, door het uitsteken der nationale driekleur. De illuminatie aan som- mige huizenvoldeed uitmuntendop verschei- dene plaatsen waren chassinetten aangebragt terwijl omstreeks zeven ure een aanvang werd gemaakt met het afsteken van vuunverken waar- onder eenige schoone vuurpijlen, het afschieten van kanonnen en geweren. Eene aanzienlijke volksmenigte was op de been. Het feest duurde tot laat in den nacht en liep in de beste orde af. De collecte voor het nationaal gedenktee ken heeft in deze gemeente opgebragt 21,75. Groede 9 18 November. Gisteren vierde men alhier het feest ter herinnering aan Neer lands onafhankelijks-verklaring in 1813. Reeds vroeg in den morgen kondigde het luiden der gemeenteklok en het uitsteken van vele vlaggen het begin der feestviering aan en spoedig daarna waren eenige jongelieden uit allerlei standen bij elkaarom, met behulp van nog andere meer bejaarde mannen, een muziektempel op de markt op te rigten, welke geheel met groen was versierdzoo zelfsdat alle tuinen volmaakt geplunderd waren. Ten 2 ure verzamelde zich het muziekgezelschap: Eendragt maakl Magi, op dien tempel, en voerde eenige goed bestu- deerde stukken uitwelke door het groot aan- tal menschendat zich op het marktplein ver- zameld had, metlevendigetoejuichingenwerden bekroond. Te 4 ure ging een treinzamenge- steld uit8 1. twee eerewaehten in uniform, te paard, 2. het corps muziekanten, 3. een triomfwagen, waarop eene deputatie der burgerij, het dorp rond, onder het luiden der dorpsklok, en bragt serenades tpn den beer burgemeester en de drie geestelijken. Te 7 ure voerde het muziekgezelschap nog een paar stukken uit op den muziektempelen be- gaf zich vervolgens in optogt, met de deputatie der burgerij aan het hoofd, naar de heeren le den der provinciate statenMazure en Ilam- mac herwien beiden eene serenade werd ge- bragt. A1 deze optogten werden vergezeld door eene groote massa menschenwier donderend Oranje boven en het zingen der volksliederen getuigde van de algemeene geestdrift. 's Avonds waren de muziektempel en eenige huizen waar- onder dat van den notaris, met olie-lampions en Chinesche lantaarns verlicht uitmuntte zeer fraai ge'illumineerd werd er Bengaalsch vuur gebrand en eene menigte teer- en pektonnen, alsmede allerlei klein vuurwerkontstoken. Door eene commissie was eene aanzienlijke som bij- eenvergaardwaaruit alleswat diende tot op- luistering van het feestwerd goedgedaan. Alles liep in de beste orde af en nog lang zal het in ons geheugen blijvenzonder hoe vooraf geor- ganiseerde feestcommissiede ingezetenen onder- ling zamen werkten om aan het feest luisterbij te zetten. IToek18 November. Nadat gisteren in den voormiddag de gemeente tot het godsdien- stig feestvierenvoor het kerkgebouw was opge- roepen, hiekl onzen geachten leeraar eene kracli- tige en niet min echt vaderlandsche feestrede, welke, afgewisseld door het vierstemmig ge- zang van het zanggezelschap alhier, nu eens met de mannen of met de vrouwen afzonderlijk, dan weder met de gehcele gemeenteeen die- pen indruk maakte, en zal zekerlijk wel nie- mand het kerkgebouw anders dan in eene hoogst dankbare gemoedsstemming verlaten hebben. Tegen een ure des namiddags waren de kin- deren in de school, die door een zestal meisjes eigenaardig met guirlandes en daartusschen han- gende ballonnen a giorno was versierdwaarbij een opschrift aan den muur: De Hoeksehe jeugd aan Koning en Vaderland," genoodigd, omvan wege den heer burgemeester der ge meente, ieder eene schoolprent, en, uitgezon- derd de minstgevorderdenook een exemplaar zangstukjes, voor dezen dag toepasselijk ver- vaardigd, te worden uitgereikt. Jammer dat niet de burgemeester zelve de kinderen met een gepast woord vermogt te ver- welkomendewijl ZEd. Achtb. zich°juist uit de gemeente verwijderde. Bij het uitrijden der gemeente, werd ZEd. Achtb. afgewacht en begroet met een driewerf herhaaldhoezee lang leve de Koning-door een veertigtal burger- en boerenjongensalien rijkelijk met oranje versierd, die gereedston- den met een karretjewaarin een hunner ge- zetcn was met een harmonica in de handals accompagnement bij hun gezangtot het afhalen der benoodigde teertonnen, die op hooge stel- laadjes, op verschillende plaatsen, des avonds met hunne vlammen het dorp zouden verlichten. Tegen half vijf ure was het zanggezelschap met onderscheidene genoodigden vereenigd, tot het aanheffen van verschillende vaderlandslie- vende gezangen in de alsnu verlichte school, waarin almede de Hollandsche vlag wapperde. Omstreeks zes ure werden vele huizen van binnen, door toepasselijke chassinettenen som- mige van buiten fraai verlicht, terwijl alstoen het geheele zanggezelschap, begeleid door 24 helder brandende fakkels, al zingende een op togt liield door het geheele dorp, waarbij de leden door den predikant en den directeur van het gezelscliap werden ontvangen en onthaald. Het overige van dezen feestehjken dag, die met het uitsteken der vlaggen was begonnen werd reg-t feestelijk geeindigd, terwijl oud en jong, arm en rijk, zich beijverden, allerwege de feestvreugdelietzij door passend volksge- zang als door het afsteken van voetzoekers enz.te verhoogen, en men als het ware in ieders huis, even als daar buiten, eene uitge- latene vrolijkheid vernam, zonder woestheid of ongebondenheid. Ook aan de armen der diaconie was des na middags eene buitengewone bedeeling- uitge reikt ge worden. Zelfs de oudste inwoners dezer gemeente kun nen zich geenen dag herinneren, die met zoo veel gepastheid en zoo hooge mate van alge meene tevredenheid is gevierd. Ilontenisse 18 November. Het herin- neringsfeest der lierstclling van Neerlands ou- afhankelijkheidof der hereeniging van Ne derland en Oranje, werd gisteren ook hier met geestdrift gevierd. Op de vier scholen werd aan de aldaar aanwezige kinderen, ongeveer 500 in getalchocolade en krentekoeken toegediend. De leerlingen van de school op Ter-Hole deden met hunnen onderwijzer, A. Teepcn, optien wagens een wandelridover KuitaartKlooster zande en Groenendijk. Die van de school in de Noordstraat wandelden met hunnen onderwij- zer, P. Schoulen, naar het nabij gelegen Wal- zoorden. De Wel-Ed. Gestr. heer burgemeester, van eene langdurige ziekte genoegzaam hersteld, om zich weder van huis te kunnen begeven ver- eerde het schoolfeest te Kloosterzandegeheel uit vrijwillige bijdragen bekostigd, met zijne tegenwoordigheid. Als een bewijs van belang- stelling over zijn gewenscht herstel en ter ver- hooging van de feestelijkheid van den dag void Zijn Wel-Ed. Gestr. door eene cercwacht te paard van het huis Lellenburg afgehaald en weder teruggebragt. De handboog-societeitSl.-Sebasliaante Groe nendijk bad dezen dag tot bare eerste fqesfe- lyke bijeenkomst uitgekozen, en besloot den- zelven met het afsteken van een fraai vuurwerk het welk eene groote menigte volks derwaarts lokte. Onder de vele en sierlijke illuminatien, welke des avonds aangerigt werden, verdient die van den heer L. DeijcrJz., vooral eene eervolle vermelding. Ook de societeitOns Genoegen, te Klooster zande, gaf een voorbeeldig liewijs van hooge bclangstelling in deze heugelijke feestviering. Behalve dat hare societeitskamer des avonds op eene schitterende wijze ge'illumineerd was, ver- eenigden hare leden zich des avonds 9 ure aan een collation, aan hetwelk vaderlandsliefdeeens- gezindheid en vreugde den toon gaven, en waar men eerst laat in den nacht scheiddena menige flesch edel nat tot half en half herleid, en bij ontelbare uitgebragte toasten geledigd te hebben. Dat de vaderlandsche- en oranjekleuren aller wege wapperden en gedragen werden, zal wel naauwelijks vermeld behoeven te worden. Kauter(gem. Clinge20 November. Heden heeft alhier plaats gebad de aanbesteding van een nieuw te bouwen schoollokaal en onder- wijzerswoningmet bijlevering van al de daartoe benoodigde materialenhetwelk is aangenomen door C. L. Bleijenberg, te St.-Jansteenvoor de som van /"6900. Kloosterzande, 21 November. Er was heden reeds tamelijk veel vlas op onze weke- lijksche markt. De prijzen varieerden van 40 tot 50 st. per steen. IHiuippino, 2.3 November. De iuza- m el in a; ten belioeve van het nationaal gedenk teeken voor November 1813, binnen deze ge meente, lieeft tot heden opgebragt de som van f 35,11. GEDRUKT BIJ J. STURM TE NEUZEN BEHOORENDE TOT HET VAN LaiUZWaai'de 20 November. lie hoogst ge- denkwaardige dag van 17 November, dien geen regtgeaard Ne- derlander nnmer vergeten zal, is ook door de schoolieugd te dezer plaatse op de vrolijkste wijze gevierd. In den vroegen morgen wapperde de geliefde nationale driekleur van de school en de voornaamste woningeo. Ten aobt ure vertoonden zich reeds vele kinderen nctjes aangekleed voor hetschoolgebouw; doch geen maatregel was genomen van wege het gemeentebe- stuur, geene collecten gedaan door of op last vau voorname ingezetenen, ten einde dit feest luister bij te zetten, en den kleinen een genoegelijken dag te bezorgen. Dan omstreeks negen ure, verscheen de om zijne braafheid algemeen geachte landbouwer D. de Waalten huize van den hoofd-ondernijzer overlegde met dezen wat er nog kon gedaan worden om dien onvergetelijken dag diep in het geheugen der lieve jeu°-d tc graveren droeg hiertoe mildelijk bij en liet om de medewer- king vau den heer burgemeester verzoeken. ZEd. Achtb. stemdc toeen contribueerde door eene milde gift. Het feest aldus gei'mproviseerd zijude, geleidde de onderwijzer zijne 115 leer lingen binnen het schoollokaal, en berigtte hun, dat, ofschoon zelfs daags te voren, volstrekt geene toebereidselen tot feest- viermg waren gemaakt nu tochdoor onverwachte bijdragen van den heer burgemeester en eenige notabelen, hun eenigont- haal zou te beurt vallen. Op allergelaat was vreugde te lezen. Eensklaps weergalmt de school, op uitnoodiging des onderwij- zers van het geroepLang leve de Koning Oranje boven De hartroerende volksliederen: Wien Neerlandsch bloeden Wij leven vrijwerden met geestdrift aangehevenj in blijde stemming luisterden de lievelingen naar de belangrijkste ge- beurtenissenwelke op dien schoonen dag herdacht werden en die de onderwijzer hun in eenvoudige, doch warme bewoor- dingen afmaalt. Hierop krijgea zij verlof, zich met zingen en allerlei spelaanhoudend te verlustigen. Tegen den rnidda^ werden zij door koffij met suiker en zoogeuaamde mastellcn verfrischt, en vervolgens door den onderwijzer in eene rij ge- schaard en met de oranje-kleur versierd wandelden zijonder zijn geleidehet dorp rond het heerlijke volkslied van Tollens, afgewisseld door jubelkreten en vreugdeschoten rees weer uit voile borsten zoo vermaakten de kinderen zich verder onder toejuichende deelneming van oud en jong, uitmuntend,' tot zij eindelijkten 3 ure, op lekkere chocolaad en 500 wel- geboterde krentekoeken, onthaald werden. Middelerwijl had de onderwijzerdo gebroeders Pilol in de school verzocht die zoo door allerliefate stukken op clarinet en fluit voortref^ felijk uitgevoerd als door accompagneren der volksliederen en andere gezangen, de dierbare jeugd nog een alleraangenaamst uur deden doorbrengen. Maar, zoowel onder die liefelijke toonen als gedurende de wandeling en de speelnren klouk uit meer dan honderd jeugdige mondenhonderdwerfen met waar entkusiasmus: Leve de Koning!! Oranje boven!! De kinderen waren zoo vrolijk en vergenoegd dat zijals met tegenzinden avond zagen naderen die hen noodzaakte huis- waarts te keeren. En voorzeker zal deze dag bij hen vele, zeer vele jaren in aangename herinnering blijven. Dat geve God Men duide het den berigtgever dozes ten goede indien hij o'tcr eene kleine zaak wat al te breedvoerig gesproken heeft. Kan men te wijdloopig zijn, wanneer er sprake is van lien, van wien de groote Leeraar zeide: hunner is het rijk der Ilemelen I" Kan een Nederlauder onverschillig zijn bij het vernemen van pogingen die worden aangewend, om het aau- komeude geslacht liefde tot het vaderland en het beminde Oranjehuis, in te boezemen Neen want de schoone woor den: Nescioqua natale solum dulcedine cmctos Ducitel immetnores non sinit esse sui voor meer dan achtticn hon derd jaren uit de dichterlijke pen van Ovidius gevloeidzijn waaien zullen onuitwischbaar in alle edele liarteo ge°-rift blijven

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1863 | | pagina 3