No. 130. Woensdag 21 October 1863. 3de Jaarg ALGEMEEN ZEEUWSCH-VLAANDEREA. en j 19 6 •ie"r<'' 14 40w,, as 'z:zx«!z"itiisit 95 i /v ]ii.i z- M. besluit van den 11 October, no. 22, is lierbenoenul tot plaatsvervangend kantonregter te Axel, mr. J. P. Dronkers, te Neuzen. Het hoofdbestuur van bet Nederl. onder- wijzersgenootschap heeft, bij Z. M. beslnit van 13 Augustus 11., no. 75, vergunning verkregen tot oprigting van eene Lcvensverzckering-Mual- schappij voor leden des genootschapsen boopt alzoo nuzoodra het getal deelnemers tot het vereischte getal van 500 zal zijn geklommendeze solide inrigting, van zulk eene hooge belang- rijkheid voor den onderwijzersstandmet 1 Ja nuary 1864zoo niet vroegerin werking te doen treden. Men verzekert, clat bij bet departement van justitie, belast met tie' administratie tier llervornule en andere eerediensten, naar de be- kende aanleiding, door de regering voor weinige jaren gegeven, nog meer dan twee hondenl aan - vragen orn traetementsverliooging aanhangig zijn, waarvan een deel, by gebleken noodzakelijkheid en kracbtsinspanning der gemeenten, naar bet inzigt der regering billijkerwijze niet wel zal af te wijzen zijn. Men verneemt, dat op 1 Julij van dit jaar bij de administratie van de zaken derRoomseh- Katholijke eeredienst aanhangig waren 27 aan- vragen tot verkrijging van onderstand tot ver- nieuwing en herstelling van kerken en pastorijen. Onder deze aanvragen zijn er 16, die, na go- daan onderzoek, voor besiissing vatbaar waren, en 11, waarvan bet onderzoek nog niet geheel is afgeloopen. De 11 nog in behandcling zijnde aanvragen betreffen de kerkelijke gebouwen en pastorijen van een gelijk getal kerkgemeenten tot welker vernieuwing, vergrooting of herstel ruim f 115,000 zal benoodigd zijn. De kerkge meenten zelve kebben f 95,000 bestemd, zoodat tot vinding van bet tekort uit 's rijks kas een onderstand van f 20,000 zal worden vereischt. In deze behoefte zal eckter ten decle in het jaar 1864, ten deele in een of meer volgende jaren worden voorzien. Naar wij vernemen, heeft thans ook de beer J. Bosscha bedankt, op bet hem door de hoofdcommissie gedane verzoek, om als feest- redenaar op te treden bij do eerste steenlegging van bet monument in bet Willemspark, op 17 November a. s. Er loopt een gerucht, dat prins Alexander als kweekeling de koninklijke militaire academie te Breda zal bezoeken. - He beer Hooibrenck, van wiens belang- ryke ontdekking tot vermeerdering der graan- productie wij onlangs melding maakten, heeft dezer dagen, vergezeld van een landbouwkun- dige uit Frankrijk, die proefondervindelijk van de deugdelijkheid der bewerking op zijne goe- deren kan getuigen, de eer gebad in een bij- zonder geboor bij Z. M. onzen koning te worden toegelaten. Niet alleen heeft Z. M. met de meeste belangstelling zich door dien beer, oor- spronkelijk een Hollander, versclieidene inlich- tingen doen geven, dock tevens, als een vernicuwd blijk van lloogstdeszclfs onverdeelde zorg voor al wat den Nederlandschen landbouw zou kun- nen bevorderen, een tweetal deskundige perso- nen naar Frankrijk doen reizen, ten einde per- soonlijk een onderzoek naar deze uitvinding in te stellen, en daarvan aan Z. M. verslag rut te brengen. Zaamslag 16 October. Gisteren werd alhier de tweede jaarlijkscbe veemarkt gebou- den. Niettegenstaande het zeer ongunstige weder was de rnarkt ruim voorzien er waren aan de lijn: 45 paarden, 127 runderen en 14 varkcns. 1 i enrien vverden uitgereiktaan L. van Dixhoorn te Zaamslagvoor het grootste getal paarden en voor het schoonste werkpaard van 4 tot 7 jaren; aan A. de k rakerte Zaamslag, voor het grootste getal runderen, de schoonste baat- gevendekoe en bet schoonste werkpaard van 1 tQt-4 jaren; aan F. van Overmcircte Kem- sek-evoor de vetstekoe, en aan D. de Pacpe te Moerbeke voor bet grootste getal varkcns! De handel was niet bijzonder levcndig't geen voornamelijk aan de hooge eischen der bonders moet worden toegescbreven. Volgens gedane aankondiging, zal opvrijdag 30 October a. s. te Middelburg worden aanbe- steed a. bet onderbouden van's rijks zeeweringen en spuisluis te Vlissingen en zeeweringen te Veere gedurende het jaar 1864; b. het driejarig onderhoud van den grindweg tusscben de stad Axel en de losplaats aan de Axelscbe sassing, van 1 January 1864 tot en met 31 December 1866; c. het driejarig onderhoud der aanleg- en losplaats voor visschers in den Brakman, bij de Isabellasluis, van 1 January 1864 tot en met 31 December 1866. Ten einde Nederlands jeugddenatie der toekomst, ook in haren kring, binnen weinige wokenmet de natie bet 50jarig gedenkfeest te doen vieren van hare verlossing uit vrcemde heerseliappij en der herstelling van bet gelicfde huis van Oranjc, heeft het Ned. ondenv.-genoot- schap o. a. doeltreffende middelen om dit aan- staande volksfeest voor de schooljeugd onvergete- lijk te maken, tot de uitgave besloten van eene fraaije feestplaat, vergezeld van een kort opstel tot verklaring van de verscbillende tafcrpelen, daarop afgebeeld, en verrijkt met een drie- of viertal feestliedjes op bekendc melodien, ten einde zulks op den dag der feestviering als een geschenk aan de scboolkinderen te doen uitrei- ken. Voor gemeente- en schoolbesturen is de prijs daarvan, bij getallen, voorbeeldeloos laag gesteld. Gelijk men uit onderscheidcnc gewcsten verneemt, dat, ten g-evolge van het schoone herfstweder in de laatste dagende natuur zich even als in Mei begint te ontwikkelenzoo be- rigt men ook uit Hoedekenskerke dat aldaarin eenen Iiof goed gewassen en rijpe aardbezien zijn gcplukt, terwijl nog velcn inj eene verdere zachte weersgesteldhcidtot volkomen wasdom en rijpkeid zouden kunnen komen. In een huisgezin te Heinkenszand werd een klcin zwart hpndje, circa 2 jaar oud, van een bekendc in huis opgenomcn; hot beestjehad kort geleden jongen geworpen, die men van kant had gemaakt. Toevnllig was in datzelfde huis gezin eene jonge kat, en beide waren in den beginne elkander zeer vijandig. Men deed al bet mogelijke om de dieren te vcrzocnen/waarin men zoozeer slaagde, dat thans de jonge kat i ,i!n '10n(^ zoogt en beiden onafscileidelijk dezelfdc mand deelen. - Het kerkbestuur van Overijssel, classis /nolle, heeft ds. G. van Rijn, die door eene commissie uit dat bestuur op de tegen hem in- gebragte beschuldiging gehoord is geworden, in zijne bediening geschorst, voorloopig zoolangde bekendc procedure aanhangig is. 0 s Hertogenbosch werd op 15 dezer voor de regtbank aangebragt eene vordering van den beer lakken, voormalig kruisheer, tegen den beer van den Wijmelenberg en zeven andere kruis- heeien van het klooster te St.-Agatha, strekkende tot teruggave van zijnen inbreng ad fb00, en tot verdeeling van alle de roerende en onroerende goederen, welke door het klooster worden be- zeten. Deze vordering steunt voornamelijk daar- op, dat de kloosters in Nederl and geen wettig bestaan zouden hebben, verboden vereenigingen zijn althans regtspersoonlijkheid missen. Deze zaak kan te meer belangrijk worden geacht, daai het de eerste maal is, dat de Nederlandscbe legtcr over den regtstoestand der kloosters zal hebben te beslissen. Als advocaten ten deze zullen optreden mr. Laurillard voor den eiseher en mr. Sassen voor de gedaagden. Men meldt uit 'sHertogenbosch, 12 Oct.: De schrijver van het geincrimineerde artikel in zake den moordaanslag op mgr. Zwijsenwelk artikel voorkwam in den Noord-Brabanleris tlians bekend geworden. Het is de heer van Log hem, rustend pastoor te Arnhcm. In den gemeenteraad van Rotterdam is op 16 dezer ingekomen een adres van A. Otter- vanger, nmziekant, die verklaart, dat liij de eerste is geweest, die in November 1813 de Nederlandscbe vlag op den toren der Groote of St.-Laurenskerk heeft gehesehen; bij verzoekt, om, 50 jaren later, op den 17 November a. s. hetzelfde te mogen doen. Tevens beveelt hij zich, wegens hoogen onderdom, in de welwil- lendheid van den raad, tot het ontvangen van eenige betrekking of gratificatie. De heer P. van Eck Poppe, genecs-, heel- en verloskundige te Maassluis, deelt het volgende in de Rollerdamsclie Courant mede omtrent de keelziekte: Daar er mogelijk nog gevallen van deze zoo gevreesde ziekte voorkomen, waaraan zoo velen bezwijken, moet ieder middel welkom zijn dat hulp kan aanbrengen. Het beste en zekerste middel tegen die vcr- woestende ziekte is ijs. Door kleine stukjes telkens te gebruiken, wijkt het gevaar binnen weinige uren. Daar men, nu er ijsfabrieken be staan, dit middel gemakkelijk kan bekomen, behoeft men niet eerst een geneeskundige te roepen, maar kan zichzelven helpen. n Dit middel is met betooverende uitkomsten aangewend door doctor Grand-Boulogneinzon- derheid te Vera-Cruz, in de maanden Maart en April 1863. Ter wille der menschheid reken ik mij ver- pligt, aan de rijke ondervinding van "doctor Grand-Boulogne de meest mogelijke publiciteit te geven." Door den landbouwer J. Unman te Melis- sand, is eene driejarige meekrapplantvan ruim 2 Ned. ellen langgedolven en ter bezigtigiri" gesteld bij de heeren Salomonson A Go. te Rot terdam. In deze week zal de ijzeren draaibrug oyer de voorhaven der zcedoksluis te Nieuwe- diep, voor het publiek geopend worden. Deze isnaar men verzekerteen der grootste draai- bruggen in Europa, 50,38 el lang en 22 el in doorvaartwijdte breed. De proof, aangaandede deugdzaamheid dezer brag, is genomen met 76,000 kilo ijzeren ballast, waarbij slechts eene door- buiging van lOstreep werd ontdek. welke zich direct weer herstelde. Zij strekt den aannemers de heeren Janzen en Slebctot grooten lof. Te Elten is uit Engeland aangekomen een ketting, ten gebruike bij het stoomvlot over den Rijn, in de nabijheid van 'tSpijk. Deze ketting bcsloeg eene ruinate van twee spoorwaggons, en deed aan inkomende regten ruim f 11'JO. Men berigt uit Zutphen, 15 October: In onze stad zagen wij heden een heer invreemdo kleederdragt. Naar men zegt, is bet een Poolsch Nieuws Advertentieblad VvWIi Op den 15 dezer is publiek gemaakt het wets-ontvverp tot wijziging van de wet van 3 October 1843 op het zegel. De voornaamste veranderingendoor de tegenwoordige wet daarin gebragt, zijn: 1. dat de onderhandschc acten van verhuring en de onder handsche acten van beleening op effectcn enz. niet meer aan het zegelregt, geevenredigd aan de sommen of geldswaarden on- derworpen zullen zijn 2. dat binnenlandsch handelspapier aan een gering vast ze- gelregt van vijf cents wordt onderworpen; dat het evenredig zegelregt op buitenlandscli handelspapier wordt verlaagd tot 2'/., pet. van dat hetwelk buiten het rijk is opgemaakt, doch binnen het rijk betaalbaar is en van 1 pet. van hetgeen binnen het lijk is opgemaakt, doch buiten het rijk betaalbaar is; en van hetgeen binnen het rijk opgemaakt en buiten het rijk betaalbaar is doch binnen het rijk verhandeldgeendosseerdovergedragen of op eeDigerlei wijze met eene handteekening al zij het ook in bianco, voorzien wordt; en dat bovendien de betaling van beide regten aan den eenen kant, door invoering van een plakzegel zeer vergemakkelijktmaar ook aan den anderen kant door strengere strafbepalingen beter verzekerd wordt 3. dat onderhandsche kwitantien en polissen van verzekerinv en bewijzen van verwaarborging raede aan een geriDg vast regt (van/1,50 voor die tegen zeegevaar en van 15 cents voor ver- zekering tegen elk auder dan zeegevaar, beiden zoowel binnen als buiten het rijk afgegeven) onderworpen worden beide even- zeer onder strcnge strafbepalingen tegen ontdniking; 4. dat van het zegelregt worden ontheven de acten of re gisters van den bnrgerlijken stand en de registers van ontvang van gemeenten en openbare instellingen 5. dat het zegelregt op dagbladen, courantennieuwspapieren tijdschriflen catalogussen prospectussen aankondigingenbe- rigten en andere drukwerken worden afgeschaft; 6. dat insgelijks wordt afgeschaft het zegelregt op adverten tien en 7. dat de volgens het ontwerp te heffen zegelregten niet met opcenteu zullen worden verhoogd. Volgens het ontwerp van wet op de registratie zal het even redig zegel- regt, dat thans op onderhandsche acten van verhnring en op onderhandsche aeten van beleening geheven wordtdoor een evenredig registratie-regt worden vervangen. Dein-werking-treding derwet is voorgesteld op 1 January 1865. Bij de toelichting van het voorstel tot afschaffing vau het zegelregt op de advertentien zegt de regering Het zegelregt op advertentien in de nieuwspapicrenzoo moeijelijk te heffen, drukt grootendeels op handel en nijverheid en is dus ook uit dat oogpuut de afschaffing daarvan hoogst wenschelijk. Vooral voor den kleinbandel en de handwcrksnijverheid is het adverte- ren meer en meer behoefte voor sommige daarvan zelfs onmis- baar gcworden. De belasting, die de staat van de advertentien heftmaakt nu het seelvuldig gebruik daarvan te duur en daardoor voor velen onmogelijk.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1863 | | pagina 1