No. 123. Woensdag 2 September 1863. M ALGEMEEN ZEE! WSCH-VLAAA i JERERL "-tt^rrr-fcr.-*—nt—r IE nterlyk B„ls„hs, ,le, „0„d, Un 6 m-e; deprij, vm 1 M 4 regel,40 ce,,„, voor Me. rrgoirneer' 10 3o Bij Z. M. besluit van 20 Augustus, no. 54, zijn benoemd: tot clijkgraaf van den polder Aan- en Genderdijke, de heer C. de Kok; tot lid der coimnissie tot onderhoud en beheer van de uitwatering der polders Stoppeldijk c. a., de heer C. C. P. Piers sens. H. M. de koningin zal zich, gelijk bet voornemen was, niet naar bet Loo begeven, doc-h v66r den winter nog eene buitenlandsche reis doen, en, naar men verneemt, dan ook Belgie bezoeken. Een aantal verveencrs in Friesland bebben zich bij rekwest tot Z. Exc. den minister van financien gewend, met verzoek, dat, mogt bet plan tot afschaffing van den accijns op de brand- stoffen verwezenlijkt worden, de eerste Januarij als tijdstip van afschaffing worde bepaaldter wijl zij tevens op gemotiveerde gronden vragen, dat de te doene aanpeil zich ook uitstrekke tot den koopmanopdat wegens den bij dezen aan- wezigen voorraad teruggave van accijns geschiede. In overeenstemming met de kamer van koophandel te Leeuwardenheeft de te Leijden gevestigde kamer zich bij adres tot den minister van financien gewendom aan te dringen op de invoering van een uniform-port van 5 cents. Aowzen, 1 September. Gisteren namiddag, tusschen 1 en 2 ure, bad alhier bet volgende treurig voorval plaatsSchipper I), de Jong van Sliedrecbtmet zijn tjalk Goed verfrouwen geladen met grind, de haven willcnde binnen- komen werd zijn schipdoor den lievigen wind en felle stroom eensklaps op de steenbezetting van bet Ooster-Havenhoofd gezetwaardoor het- zelve dusdanig geteisterd werd dat bet weinige oogenblikken later in de diepte verdween. Door spoedig toegesnelde hulp is een groot deel van den inventaris gered menscbenlcvens heeft men daarbij gelukkig niet te betreurenlioewel bij liet omslaan van een der sloepen, op bet oogenblik dat het schip naar de diepte ging, daar veel vrees voor bestond. Schip en lading waren niet verzekerd. Slechts eenige uren daarna of wij waren gc- tuige van een tweede ongevalOmstreeks 3 ure, namelijk, werd een jongentje van circa 7 jarenin bijna bewusteloozen toestandin de haven nit liet water gehaaldal spelende was de kleine daarin gegleden. "Was de dag van gisteren alzoo niet gelukkig te noemenook de afgeloopen nacht was niet gesehikt om de bewoners van deze veste voor dien van heden een beter aanzien te geven. Omstreeks 12 ure toch werden zij door bet ge- roep van brand gewekten het gevaar dat zich voor oogen steldc was aanzienlijk. De brandweerdie spoedig op de plaats des onheils wasis de brand in hare bcginselen spoedig meester gewordcnwas daartoe geen mogelijk- lieid geweestdan was bepaald eene schuur met het zich daarin bevindendc vlas van de Commissie der Vlasserij alhier, een prooi der vlammen ge- wordenen waren misschien meerdere gebouwen in het zoogenaamde Lievenspoldertje vernield. Ons relaas tot dus verre afgeschreven zijnde komt ons een nog bedroevender omstandigheid ter oore. Omstreeks 12 A ure dezen namiddag heeft zekeren L. L.van Hoekzich in een der werkplaatsen van de scheepstimmerwerf al hier, door ophanging van liet leven beroofd. Sciizcn1 September. In de op heden gehouden vergadering van den raad dezer ge- meente, is de heer J. C. SleenkampPWz-., als wethouder en ambtenaar van den burgerlijken stand herkozen. Axel, 1 September. Door de alhier geves tigde Zeeuwsche vereeniging lot verbetering van het paardenras, onder het beschermheerschap van Z. M. den koning der Nederlanden, is de beer commissaris des konings in deze provincie be noemd tot eere-voorzitter van genoemde ver eeniging, welke betrekking ZHEd. gestr., tijdens zijn verblijf alhier, goedgunstig heeft aangenomen. Axel, 1 September. In de op heden alhier gehoudene openbare raadsvergadering, is herbe- noemd tot wethouder en ambtenaar van den burgerlijken stand, de heer dr. A. Hoelands Janssen, Hulst25 Augustus. Door een onbekende is in den laatstverloopen nacht inbraak gepleegd in het kantoor en den lessenaar van den rijks- ontvanger. Door de goede zorg van dezen was echter het geld op eene andere plaats geborgen, zoodat de dief onverrigter zake is moeten af- trekken. Houtenisse, 28 Augustus. De plaatselijke commissie voor de oprigting van een nationaal gedenkteeken aan November 1813, is dezer da- gen vergaderd geweest, tot het bespreken der voorstellen door Z. K. H. den prins-voorzitter gedaan. Daarbij is besloten, om tegen die voor stellen geene bedenkingen te opperen, maar den wensch uit te drukken, dat bij een eventueel tot stand komen der ambachtschool, in de op die instelliug vast te stellen verordeningen, tot yoorwaarde worde gesteld, dat het getal leer- lingen ten alien tijde, naar evenredigheid der bevolking, uit alle kantons des lands zal worden genomen. Omtrcnt het bezoek van den heer com missaris des konings aan de gemeente Ilonte- nisse gebragt, wordt door eene vriendelijke hand het volgende gemeld: Eene kleine, maar deftige en sierlijk uitge- doschte eerewacht te paard wachtte op woens dag middag van 19 Augustus Z. Exc, op aan de grens dezer gemeente en der gemeente Graauw, op de buurt het Lammeken. Aldaar aangeko- menwerd Z. Exc. door den geleider dier eere wacht, den landbouwcr J. Buijsrogge, Fz., ge- complimenteerd. Te Lamzwaarde.' werd Z. Exc. ontvangen door den beer burgemeester, den heer Sergeanten den wethouder, den heer P. A. ran Dorsselaar. Aldaar werd een bezoek ge bragt aan de school, de It. C. kerk enpastorie, en het mateiieel der brandspuit B in oogenschouw genomen. Ongeveer ten half vijf ure arriveerde Z. Exc. te Kloosterzande, en werd aldaar voor het huis, waar de gemeenteraad zijne vergade- ringen houdt en de secretarie gehouden wordt door de leden van den raad ontvangen. In dat lokaal aangekomen, onderhield Z. Exc. zich eenen geruimen tijd met den raad, en besprak, naar men verneemt, de belangen der gemeente op eene wijze, die van de meest mogelijke belang- stelling getuigde. Zijn wij wel ingelicht, dan waren vooral het bouwen van scholen, de ver betering der wegen en de aangelegenheden der policie, onderwerpen, die bij dit onderhoud op den yoorgrond stonden, ofschoon ook de wensche- lijkheid der daarstelling van een waardiger raad- huisZr. Exes, aandacht niet ontging. Na audientie verleend te liebben, bezochtZ.Exc. de school, en nam bet materieel der brandspuit A in oogenschouw. Vervolgens werden de ker- ken der Nederduitseh Hcrvormden te Klooster zande en an de It. Cte Groencndijk bezocht Ondcrwijl vestigde Z. Exc. dcszelfs aandacht op den weg in de Molenstraat en reed over den Groencndijk naar den Kruisweg, over de be- grinding van welke wegen de raad met Z. Exc. gesproken had. De werkzaamheden van dezen dag besluitende, reed Z. Exc. naar den huize Lellenburg, resi dence van den beer burgemeester, alwaar hem een heerlijk diner werd aangeboden, en waar hij vervolgens overnachtte. Des anderendaagsch oclitend (donderdag den 20 Augustus) bezocht Z. Exc. den veerdam en de haven te Walzoorden, en reed vervolgens naar Ossenisse, op de grens van welke gemeente de eerewacht, die Z. Exc. altijd en overal ver- gezeld had, afscheid nam, en voor bare vereerende begeleiding door Z. Exc. in de hartelijkste be- woordingen bedankt werd. Overeenkomstig het verzoek van Z. Exc. was (te hem bereidde ontvangst eenvoudig. Alleen op het dorp Kloosterzande waren een drietal eerepoorten geplaatst, terwijl ook Kuitaart eenige versieringen op de straat had aangebragt. Voor het overige bepaalde men zich allerwege tot bet uitsteken van vlaggen. Zij die de eer hadden met Z. Exc, de belan gen der gemeente te bespreken, wachten zeer veel goeds van dit bezoek, en stemmen volko- men in met de betuiging, vervat in liet jaar- schrift, hetwelk voor de woning van den heer burgemeester was geplaatst, luidende: „Ja! 8Jwc Excel lentle werkt gestadfg voor de wel^aart van Zeeland." Lamzwaarde, 19 Augustus. Heden zou Z.Exc. de commissaris des konings dezc'jjfaats met zijne tegenwoordigheid vereeren. Reeds in den vroegen morgen wapperde dan ook van de meeste huizen de nationale driekleur. Ongeveer ten half twee ure verscheen de eerewachtdie Z. Exc. aan de grenzen der gemeente Graauw moest afhalen. Zoodra deze daarheen vertrok- ken was, had de E. A. heer burgemeester, Sergeant, de goedheid, zelf den onderwijzer in de school te komen verwittigen, dat Z. Exc. wel- dra arriveren en onmiddellijk met Z. E. A. de school bezoeken zoude. Een paar uren later kondigde het luiden der klok en de aankomst der eerewacht het naderen Z. Exc. aan. Het rijfuig, waarin Z. Exc. gezete-n was, hield voor de schooldeur stil, terwijl de fraai nitgedoschte eerewacht een vrolijkLang leve de commissaris des konings!" aanhief. Z. Exc. stapt de school binnen, groet den onderwijzer allervriendelijksten wordt door dezen met eene hartelijke toespraak verwelkomd. Hierop com- plimenteert ook eene der grootste leerlingen, Catharina Buijs, den waardigen bestuurder van Zeeland, en reikt hem een ter zijner eere ver- vaardigd welkomstschrift aan. Dit, zoowel als een Latijnseh jaarschrift dat de onderwijzer aan Z. Exc, ter herinnering aan dit bezoek aanbood, werd met de meeste welwillendheid aangenomen Vervolgens sprak Z. Exc. over de beste mid- delenom ten spoedigste eene nieuwe school en onderwijzerswoning daar te stellen, met den heer burgemeester, die bij deze gelegenheid toondc, hoezeer hem het welzijn van onderwijzer en schooljeugd ter hartc gaat. Daarna groette Z. Exc. de kinderen en verliet de school met de woor- den; Meester, ik hoop dat dit gebouw het aan- staande jaar door een beter zal vervangen zijn." Niettegenstaande het begon te regenen, strekte de zorg Zijner Exc, zich uit tot zelfs de brand spuit, kerk en pastorie te gaan bezigtigenwaarna Z. Exc. zich naar Kloosterzande begaf, om do inspectiereis voort te zetten. De buitengewone vriendelijkheid en de goed- bartigheid welke in den gebeelen persoon van Z. Exc. uitblonk, is bier door klein en groot opge- merkt, en ieder voedtde lioop, dat de baron van Lijnden nog vele jaren Zeeland moge besturen. Kitatsislaqr. 29 Augustus. Bjj de heden plaats gehad hebbende opening der stembriefjes, is geblekendat tot lid van den gemeenteraad is benoemd, de heer A. de Jonge. Wij vernemcndat bet hoofdbestuur der maatschappij lot A at van I Algemeen zich door den heer prof. P. J. Vethals afgevaardigde der maatschappijop het Ietterkundig congres te Gent zal doen vertegenwoordigen. Men berigt uit Zierikzeedd. 25 Augustus In de raadsvergadering van gisteren kwamen de geloofsbrieven der in Julij gekozen vijf raads- loden ter tafel. Toen voorgcsteld werd tot het onderzoek dier brieven over te gaan, maakteeen raadslid de opmerkingdataangczien res per- sonen de volstrekte meerderheid hadden vcrkre- genook res en niet vijf leden gekozen waren en de gemeentewet niet in het onderwerpelijke geval voorziet. De geloofsbrieven zijn in handen eener commissie gesteld, die in eene volgende vergadering haar verslag zal uitbrengem De opmerking van bedoeld raadslid komt ons zeer juist voor. Men ziet nu met belangstelling den loop dezer zaak te gemoet. Naar wij later vernomen hebben, heeft de raad besloten de gekozen leden niet toe te laten en eene nieuwe vrije stemming te doen plaats hebben. De Tijd dcelt het volgende mede: Wij vernemen eene nieuwe omstandigheid, die wel- ligt over den moordaanslag, in den huize Gerra gepleegd, eenig liclit zal kunnen verspreiden. Het is gebleken, dat aan Z. D. H. mgr. den aartsbisschop de vrij aanzienlijke som van f 6900 is ontvreemd. Deze ontdekking heeft tot een nieuw onderzoek, van wege de policie op liet bisschoppelijk paleis, aanleiding gegeven; bet verhoor daaromtrent wordt aan liet parkct te 's Hertogenbosch voortgezet, waar mgr. de aarts bisschop met de huisgenooten is opgcroejren. Latere berigten dicuaangaande uit 's Bosch luiden als volgt: Nteuws- en Advertentieblad VOOR

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1863 | | pagina 1