7 Tjyt Antwerpen medebragf, ten einde die dames le verpiegen. Ook do Iwee aridero dames hebben zegl mon legelijk met den voerman min of meer lelsel bekomen. Thans bevinden die dames zich weder le Antvverpen, Oe jaarlijksche vergadering der Neder- landsehe inaalschappij lot iiidijkitig der op- en aanwassen in de Oosler-Scheldezal den 30 Julij plaals hebben. fJet verslag van den direcleur zal den 27 Julij worden uilgegeven. Men meldt ons ml Middelburg hel vol- gender Met genoegen vernemen wtj datdezer riugen door L. M. den koning aan de heeren le Nobel Zoonsigarenfabriekanlen le Mul- deiburg hel diploma is uitgereikl, ler vergiin- ning lot het voeren van hel koninklijk vvupen. f)rze fatiriek, welke slechts een achttal jaren lieslaat en dagelijks aan ruim 110 personen meerendeels studgenoolen vverk verschaftgaal steeds meer en meer in hloei vooruil door het uilrnuntend good en soliede fahriekaat welk fahriekaal zoowel builen als hmnen het rijk met sucees vvordt gedobileerd. De firma genoot in het afg^loopen jaar tijdens Z. M. vcrbljjf te dier slede do hooge eer, dat Z. M. een door hem aangeboden kisijo sigaren vvelvvillend aan- vaardde. Uil Vlissingen, 2 Julij, berigl men: Men rerneemt da I ten gevo!go van de eannerning van het vvetsontwerp ler verhooging der staals- begrooting van 1863, (panlsering vanschepen), op de marine-werf hier ler slede een groot schip zal worden gebouwd en andero kleinere bodems hier zullen worden gepantserd. Men verwaeht van dien maatregel veel goeds voor het vertier en de welvaart hmnen deze slad. Te rekeneo van den 10 Julij is het rijkslelegraafkauloor te Zierikzoe op wcrkdagen van 9 ure voor- tot 2 ure namiddag en van 4 7 ure namiddag open, Men berigt ons uil 's Gravenhage Naar wij vernemen zal do heer Thorbeckeminister van binnenlandscbe zaken, tegen de helft dezer inaarid deze slad verlateri om een hezoek le brengen aan de provincie Zeeland. Het (raosporl- stoomsehip Frans Naerebout is ter disposilie van Zijue Exc. gesteld." Biiineu kort zal naar vvij vernemen prins Amedeustweede zoon van koning Victor Em manuel, 's Gravenhage met een hezoek vereeren. Z. K. II. is maandag 29 Junij van Turijn ver- trokken naar Zwilserland zal voorls do Rijn- oeversZweden Holland en Belgic bezoeken. Door de commissie voor de slaats-spoor- wegen zal op den 23 dezer te 's llage worden aanbesteed Het maken van de aardeuhaau en de kuustwerken, het bnuwen van een halle- gebouw te Woensdreeht en eenige verdere wrr- ken voor den spoorweg tusseheu Bergen-op- Zoorn en Woensdreeht, benevens het maken van een gedeelte van den dam door de Ooster- Schelde. Volgens een ons ter oore gekomen gerncht, dat veel schijn van waarheid heeft doeli waar- voor wij niet kunnen instaan, zou het den heer Jacjer concessionaris voor do doorgraving van Holland op zijn smalst, te Louden gelukt zijn het onlbrekende kapitaal voor de kanaul-leening te verkrijgen, Volgens den staal der nationale hvpolheek- hank te Amsterdam bedroeg op 30 Jnnij jl. het bedrag der geslolon hypolhecaire leeniligen 1,519,500; dat der afgelosle hypolhecaire lee- ningen /'44,000 dat der in omloop zijnde pand- biieven f 1,475 500. Gedtireude de zes eerslo maanden dezes jaars heeft hel Nederlandsche zendelingsgeiiool- schap aan giflen en legaten onlvangeu eene soiu van 18,634,16i- Het Proleslantsch landbouwkundig opvoo- dings-geslichl le Monlfoort lot heden onder be- stuur van den heer van Frankenhuijzenis hij notarieele akle overgegaan aan de heeren Qua/i- kelaar en Muller, die de taak tot npvoedingder vervvaarloosde kinderen op denzclfden voel als de heer van Frankenhuijzen zullen voorlzetten. Men ineblt uit Breda, 29 Junij: Dezer ilagen vverd hij een geacht ingezetene dezer stad, den heer F.door een jongen een pakje bezorgd met do boodschap dat er hmnen kort wel een grooter hoeveelheid zoude volgen." Op de vraag van vvien hel kwain en wal het inhield, ant- vvoordde de jongen dat een hem onhekend heer hel hem zoo oven ler hezorging had o»er- haudigd. Ilet pakje bevatte niets dan eenige buitengevvoon groole aardhezien, die, zooals later bleek met kopjes van lucifees gevuld waren. De policie is van een en ander onderrigt en doet gverig onderzoek. Lit Breda en ook nit Groningen en om- streken wordt gemeld, dat de eerste versehijn- »e!en der aardappelziekle zich op sommige okkers verloonen. Hier eu daar bcginl het loof reeds zwarl te vvordeu. Het verzook lot afschaffing van de Rolter- damsche kermis is door den gemeenteraad dier stad afgewezen met 31 tegen 1 stem. in den morgen van den 30 Junijomslreeks 7 ure, is in het land van den bouvvman I). Ilo- hng in den Noord-Kethelpolder gemeente Kethel en Spaland, een luchlbol neergekomen ter grootte van ongeveer "een Ned. elinmiddel- lijn er was een hilje^gvan bevesligd waaruit blijkt, dat deze bol lO'Ttonden (Norwood) is op- gelaten den 29 Junij jl. voormiddags ten 10 ure, zondul die belangrijke afstand is afgelegd in den tijd van 21 uren. Het onderstaand adres in der tijd door aanzienlijkc Nederlandsche Katholijken ten be- hoeve van den ongelukkigen Matamoros aan de koningin van Spanje iugedieud en dat plaals- gebrek ons belette reeds vroeger op te tie men komt ons te bclangrijk en een te gelukkig teekeri iles tijds voor, dan dat wij meenen zouden het onzeri lezers te mogen oulhouden. Genoemd adrns is van den volgenden iuhoud Aan Hare K.atholijke Majesteit koningin van Spanje! a De ondergeteekeriden alien Roomsch-Kalhc- lijke ingezeteneu in het kotiiugrgk der Neder- landen (volgen iiarneu en kvvaliteiten der on- derteekenaren)hebben met smart vernomen dat een Spanjaard van edele afkomslofTieier Uvver Majeslei'.s leger, met name don Manuel Matamoros, van de vierscharen Uvver Majesteits koningrijk vervolgd en bcreids tot zevenjarige galeislraf veroordeeld is, omdal hg van de gods- dienst zijner vaderen afgevallen en tot de Pro- leslantsche kerk overgegaan is, en omdat hij zich met gelijkgezmden tot viering van die godsdienst vereenigd heeft. Ilet is op verren afstand gewis moeijelijk met juistheid den toestand der zaken te kennen maar zoo ver men uit openbare nieuvvsbladen en andere gedrukte geschriften heeft kunnen out waren, dan is Matamoros van vlekkeloozen levenswandel vreetud aan staalkundigo kmpe- rijeu en alleen om der godsdienstwille vervolgd. De ondergeteekenden zijn opregl aan hunne kerk gehecht, maar even daarom hebben zij eerbied voor elke gemoedelijke overluiging. Dal Matamoros met opoflering van de voorregten die stand en geboorle hem schonken ook onder het biltere lijden van den smartelijken kerker aan zijue denkbeelden gelrouvv bleef, schijnl een slerk sprekend bevvijs van zijue goede trouvv. De plaats die de ondergeteekenden in de maatschappij bekleeden, moge Uwer .Vlajesleit een vvaarborg zijn, dat zij, zoozeer als iemand 's lands wetlen eerbiedigen, ook de inslellingen van het rijk, waarover Uvve Majesteit haren schepler voert; maar gevestigd in een land, vvaar do meerderheid lot de Proleslantsche kerk behoorl, hebben zij, ook met terugzieu op huu eigen verleden en op de vroegere wetgeving van de republiek der Vereenigde Nederlanden in het tegenvvoordige ruime gelegenheid orn de geze- gemle werkmg van godsdiemtige verdraagzaam- heid te waarderen en hopen dat do bede om genade voor Matamoros, die zij nederleggen aan de voelen van den troon Uvver Majesteit Hare Koninklijke goederlierenheid moge roeren." (Volgen de onderteekeniugen.) Naar men verneemt zou het riddergoed de Cannenborch, in Gelderland door den cigenaar ten gesrhenke zijn aangeboden aan den prins van Oranjeonder voorvvaarde van eene aan- zienlijke jaarlijksche uilkeeriug aan de armen van Vaassen. De waarde dier heerlijkheid vvordt o|i millioenen geschat, Een kwartieruurs N W. van Vaassen gelegen, beslaat zij eene opper- vlakte van 20 bund. 24 roed. 16 ell., terwijl het bosch van hooge zware eikenboomenarh- ler het prachtige kasleel met zijue twee vier- kante lorens een der schoonste van de Veluvve is. Drie ingezeteneu te Arnhem uit den aan- zienlijken stand, zijn voor de regtbank aldaar veroordeeld, wegens hel stukken trekken van schellen en het inedeiiemen van een gedeelte daarvan. Voor hunne lirooddronkenheid vverd een van hen gestraft met 14 dngen cellulaire ge»angenis en de beide anderen ieder met twee geldboetrn, ieder van 20 en 7 50. Op de meest hezochle wandelphials te 7>ut- phen heeft dezer dageu iemand getracht door ophanging een einde aan zijn leven te maken. Eenige wandelaars echter Zagen hem nog lijdig en sneden hem los. Na een half uur bewusle- loos geweest te zijn, opcode hij zijn oog en zijn eerste vraag was of men hem asjeblielt zeggen won vvaar hij zich bevond, in den herriel of in de hel de man verkeerde in de meening dat hij reeds aan de iutrede van cen nieuvv leven stond. Op eene koflij-parlijonlangs te Winlers- wijk in Gelderland, gehouden werd 30 pond koffij gebruikt in eene hoeveelheid van 46 om- tners water. Op den 29 jl. liaalde eene jonge vrouv* in de apotheek van den heer Starkle Rhenen een flesehje vitriool vragende op de aanrner- kiug van den bediende in de apotheek (om er voorziglig mede te zijn) of men van het ge- brmk zoude sterven?" Toen de vrouw hierop ten antwoord had onlvangeu, dul slerhts een vveinig van dat vochl daarloe noodrg was, hoorde men eenigen tijd daarua dat zij plolseling eruslig ongesleld was gevvorden en aan hevige jiijnen leed ten gevolge waarum zij reeds ten 5 ure overleed. Alio aangewende geneeskundige hulp had dus niet gebaat. Men verneemt dat de on- gelnkkigo zich had willen overtuigen of het go- zegdo van den ajioihekers-hediendo waarheid bevatte, en daarom eene hoeveelheid vitriool gebruikt heeft. Als een blijk hoe de aarde de moeilenan haar hesteed beloond dus schrijft men uit Slaphorst vermelden vvij dat// YVind, te Kou- veeneen kamp hezit waarop roggo staat, ler hoogle van 9 voelen. Iemand van gewone lengto moet er naar reiken om den lop te rnken. lie aren zijn 2 haiidhrecdten laug terwijl op het land van 11, eldhoen te Staphorsleene winter- raapplaril staat, van zeldzaiiien omvang. Do peulljes er van opnernende, telden wij er bij lie 600; gemiddeld lagen er 9 korrelijes in, zoo- dat hier de zaadkorre! 5400 voud zal veort- Iirengen. Empire c'esl la paix I" Eene reeks van hloedige vervvikkelingen is daar om ieder- een de voile waarde te doen heseffen van die hclofloten aanhoore van gelieel Europa aim de Fransehe natie gedaan. Van den oogenhlik af, waarin ze werd uilgesproken heeft hitge- schut van hel Napoleontische keizerrijk met opgehouden zijue stem te ilocn hooreniiu eens tegen Ruslauds zuidelijkst bolwerk dan weder onder Italics hlaauwen hemelop Azies ooste- lijkste kuslen of in den zunl-wistelijken uithoek van Noord-Amerika. Overal trad hot keizerrijk des vredes hemiddelend op met de loezegging van rust en orde le zullen herstcllen maar eindigenile met dood en verderf aan te hrengen uit de metalen moiideii des oorlngs. Het geschul van hel Il6tel des lnvalides heeft aan Europa ver kondigd dat de eerslo belang rijke zegepraal is hevochten die vermoedelijk leiden zal lot hel beeindigen vail den Mexi- caansehen krijg. De geduude legioeneii zullen uit de keerkringslanden naar het vaderland terugkeereii. Om te rusten aan de haardstrdcu Wie zal het gelooven Maar waarheen zullen de adelaren dan nu hunne vlugl iieinen Wen- den aller blikken zich bij die vraag niet het allereerst naar Pulen Z.00 oordeelde ook een Duilsch schrijver, vviens heschouwing over Polen en de Napoleontische politick,ons door den Haagschen uilgever M. J. Visserin den >orm eener kleine, maar daarom niet minder belangrijke brochure, in hel Nederduitsch aangeboden. Wij lezen daarin o. a. de volgeiule merk waardige vvoorib ii Hel Poolsche volk schijut inderduad bestemii om de toetssteen der Napoleontische slualk undo le worden en wamieer alle herekening niet op eens weder fault (want in den lijil vail alge- inerne prnefnemingcii dien vvij heleveri is mels orunogelijk) dan is Europa thans aan den voor- avond van den beslissenden dag, die men zoo- lung met schrik heeft le genioel gezien. Do gausclie heersi happij van Nn/iolenn III bernst op haar prestige, op den gluns die van haar afstra.ill op de materials deugdelijklieid van hel Fransehe leger, en op de handige exploi- tatie van alle iiiogelijk'e syuipalhien revnlu- tionnaire zoowel als liberale allii i'stische en religieiiseprotestantschc en katholicke, hel Najioleonlische hof vereenigl alles het Bo- naparlisme vveel alles ten bale vail zijn rege- ringsstelsel aan le vvemieii het lie.schermt onder zekere omslandigheden alles; de onderdriikte nation tegen hare lyrannen de op linn troon waggelende koiiingen tegen hunne volken, de liberate ideen tegen de geestelg'kheid en het pausdom en het pausdom tegen de liberale en revolulionnaire denkbeelden, en men staal wer- kelijk verbaasd a's men ziet hoeveel reeds door linddel van dit zweiulel-stelsel dat zijue k unst- grepen aan de holen der lioogere sjieelbanken schijut te outleeneii in Europa reeds gevvrocht en lot stand gebragl heeft." Wij gelooven (bit geheel Europa waakt met naauu letteude bezorgd heiil en met znnder groml, want het oog kan met genoeg gevestigd zijn op de gevaren die van ml hel - pa lets der Tutlerien den algemeenen vrede bedreigen. De lezing der brochure, waaruit vvij hier- boven eenige zirisueden aauhaalden geeft riiimo stof tot overdenking en is aanbcvelenswaardig, In het Nederlandsch tijdschrift voor genees- kundigendeel VII, afl. Junij, bl. 567, komt de V Z-S0 - 6 y/ .17 j s-o 1 - 70

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1863 | | pagina 2