No. 108. Woensdag 20 Mei 1863. ALGEMEEN 3de Jaarg. ZEEUWSCII uuerHjl, mwiy, des ,e„ 6 uredipnjsrm 4 „,ds40 e(fo, „|M. Nieuws- en Adyerteutieblad BUVJVENLAIVDSCHE BERIGTE1V. V\'ij vernemen dalter gelegenheid van do afscheids-audienliewaartoe Z. M. in de laatsl- vorige week den Pausselijken nunlius, mgr. Vecchiolliheefl ontvangen, Z. M. aan dien di[ilornaat hot kommand eursk ruis der ordo van den Nederlamlschen Leeuw heefl ter hand ge- steld lerwijl de insignia van ridder dier orde voor diens gezantschaps-secrelaris den a hi Baldassari, door Z. M. mede aan den nunlius zijn overhandigd, Bij do tweede karner is thans ingekornen cen wetsontwerp lot verhooging van hoofdstuk V der staatshegrootingwaarhij 206,000, over vier jaren te verdeelen worden aangevraagd tot verbetering der uitwalering in het 4de district van Zeeland. Het tractaat tot afkoop van den Seheldetol is van den volgenden inhoud Z. M. de koning der Beigen cn Z. M. de koning der Nederlanden zijnde overeengekomen omtrent de voorwaarden waaropbij wijze van kapitalisatiezal worden sfgekocht de toliDge9teld op de vaart op de Schelde eu van hare mondingen krachtens 3 van art. 9 van het tractaat van 19 April 1839: Artikel 1. Z. M. de koning der Nederlanden doet voor al- tijd afstandtegen eene betaling van eene som van zeventien millioen een honderd een-en-veertig duizend zes honderd veer- tig Nederlandsche guldensvan het regt dat geheven wordt op de vaart op de Schelde en hare mondingen, krachtens §3 van art. 9 van het tractaat van 19 April 1839. Art. 2. Deze som zal aan het Nedeilandsche gouvernement door het Belgische betaald worden te Antwerpen of te Amster dam naar de keuze van laatstgcnoemd gouvernementen de franc berekend tegen 47'/.2 Ned. cents, te weten: Een derde onmiddellijk na de uitwisseling der ratificationen de tweede overige derden in drie gelijke termijnen die ver- vallen zullen den eersten Mei 1864, den eersten Mei 1865 en den eersten Mei 1S66. Aan het Belgische gouvernement is de vrijheid voorbehouden de opgenocmde termijnen vroeger af te betalen. Art. 3. Van den dag dat het eerste derde zal zijn betaald, zal het gouvernement der Nederlanden ophouden den tol te hcffen. De niet dadelijk betaalde sommen znllen eene rente dragen van vier ten honderdten voordeele van de Nederlandsche schatkist. Art. 4. Partijen zijn overeengekomen dat de kapitalisatie van den tol geenerlei inbreuk zal maken op de verpligtingen dievoor beide staten voortvloeijen uit de thans bestaande tractatcn voor zooveel de Schelde betreft. Art. 5. De thans op de Schelde geheven wordcnde loods- gtlden worden verminderd: met "20 pet. voor de zeilsehepen 25 schepen die gesleept worden 30 stoomschepen. Voorts blijft overeengekomen dat de loodsgelden opde Schelde nimmer tot hooger bedrag znllen kunnen worden geheven dan de loodsgelden die aan de mondeu van de Maas geheven worden. Art. 6. Het tegenwoordig tractaat zal bekrachtigd worden en de bekrachtigiugen zullen te 's Gravenhage uitgewisseld worden binnen den termijn van vier maanden of zoo mogelijk vroeger. Gedaan te 's Gravenhage den 12 Mei 1863. Ictizeil 1 4 Mei G I'd uremic de vorige man ml zijn he t k n nan I nlhier opgevaren 20 zceschepen inetemle 3204 tonnen en 316 binuenschepen in 12173 l.; en afgevaren: 27 zceschepen, m. 4679 t., en 308 binnenschepenin. 11979 I.; seder I 1 Januorij 1863 opgevaren 65 zeesche- pen in. 9077 t. en 1328 binnenschepen, in. 47568 1 en afgevaren67 zceschepen in. 11 248 t,en 1301 binnenschepen, m. 45557 I. in de vier eersle maanden van 1862 opgevaren 52 zceschepen, m. 6861 t.en 764 binnensche pen m pen m. 55485 t. 55889 t. j en afgevaren 65 zeesche- 10756 t. en 765 binnenschepen m. Iloofdplaat, 13 Mei. Gisteren is hier in het openhaar aanbesteed de hegrinding van den weg loopende van het dorp tot aan de grenzen der gemeente Biervliet over eene lengto van ongeveer 900 ellen. Het werk is tnegewezeu aan den laagsten inschrijver den heer van Uijen te Middeliiurg, voor eene som van f 2110. Wenschelijk was het nu dat het overige ge- deelte van den weg tusschen Hoofdplaat en Bier vliet ook spoedig begrind werd zijnde daarvoor het renteloos voorschol door de provincialo staten reeds toegestemd en de concessie door den beer A B Carpreau aangevraagd. Dan zoti in den winter de communicatie tusschen genoemde ge- meenten om den slechteu weg voor de rijtuigen niet meer geslremd zijn, en Biervliet wiens haven door de auns'ijking meer en meer in verval geraakt, en bijnu niet meer bevaarbaar is, zou er een onrnisbaar gerief aan hebben. H Jzendijlte 15 Mei. Aan den heer A. B. Carpreau is cen prachlig geschenk aangeboden bestaande in eene pendule en twee lusters van uilmuntende bewerking, als bewijs dat de be- moeijingen van Z. E. lot het verbeteren der wegen van Axel naar Moerbeke daar naar waarde erkenil worden. Jl. vrijdag zijn te M.'ddelburg aanbesteed do huitengewone werken aan den calamiteusen polder Oud- en Jong-Breskenswaarvan aannemer is geworden de beer Jacob Filis, voor de som van f 84,000. Door den hoofd-ingenieur van den water- slaat, J. B. T. Orltte Middelburg is aan den aannemer David Bolterte Scherpenissn opge- dragen de voortzetting van het werk tot ge- deellelijk graven van het kanaal door Zuid- Beveland, welk werk wordt geschat op eene som van ruim /BO,000. De 17de algemeene vergadering der Ge- weslelijke vereeniging Zeeland,san hot Neder- landsch onder wijzersgetioolschap zal te Middel iiurg gehouden worden op zaturdag in de Pink- sterweek den 30 dezer. Ter bijwoning zijn uitgenoodigd al de heeren leden der vereeniging, inzonderheid de bestuursleden der zes districls- afdeelingen do heeren donateurs en voorslanders van ons volks-omlervvijs. De redevoering bij deze gelegenheid zal gehouden worden door den heer 11. J. Baslmeijerhoofdonderwijzer te Zierikzee. De hoofdomlerwijzersde heeren J. H van Dale, te Sluisen L. van Langeraadte Biervliet hebben zich dezer dagen verdienste- lijk gemaakt door de uitgave van nultige school- werkjes n. I. de eerslgenoemde over do Neder landsche spraakkunst cn de zinsontleding en de laatstgemelde over de praclische vormleer. Ds. G. D. Kruijfberoepen predikanl naar do Hervormde gemeente te Oudewater, nam op den 17 dezer van zijue gemeente le Koudekerke afscheid. De op de marinewerf te Vlissingen in aan- bouw zijnde schroefstoomschepen de Briel en Aarl van Nes, beide in 1861 op slapel gezet, zullen biimen kort le wafer worden gelalen het eerste den 28 dezer het tweede den 2 Junij aanslaande. In deafgeloopen week is door eenarbeider onder de gemeente Biggenkerke bij het omspitten van een stuk bouwland een zware gouden ring gevonden die diep in der: grond lag en al de kenteekenen draagt van de Romeinscho tijden af- komstig te zijn bij verkoop heeft bij f'lO opge- bragl. De aanbesleding lor verbetering der haven en het bouwen eener nieuwo sluis werd vrijdag te Brouwershaven gehouden. De minsle inschrij- ver was de heer J. V. Quakkelaar te Vlissingen voor 56,900. Gemelde heer is aannemer gewor den voor f 53,800. De hooge raad der Nederlanden heeft ver- nietigd het arrest van het provinciaal geregis- hof in Noord-Brabant waarbij mr. K. A. W. P. A. van Baerle, advokaat te Breda, werd onlslagen van reglsvervolging ter zake van op verschillende tijden zijne wellige moeder te heb ben mishandeld en geslagen en zulks op grond dat bij het arrest geene bepaalde beslissing om trent de feilen is genomen, met verwijzing der zaak alsnu op nieuw naar het hof van Zeeland. Voor rekening van het gouvernement van Japan zal op een nieuw aan te leggen werf le Dordrecht door de scheepsbouwmeesters C. Gi'ps Zonen weldra de kiel gelegd worden van cen kolossaal schroefsloomschip. Op maandag den 11 dezer is le 's Gra venhage de jaarlijksche hijeenkomst van heeren provinciale inspecleurs van het lager onderwijs hegonnen onder voorzitling van den minister van binnenlandsche zaken. Door de policie is le Amsterdam in ver- zekerde bewaring genomen eene vrouw dio getracht heeft in eon winkel daar ter slcde waar zij eenige kleinigheden had gekochl, een briefje in betaling to geven dat "in den verm van een bank biljet van 1000 bij H.J. T. Malvell te Leiden is gedrukt en een heilwensc'n bevat zij gaf voor, dit papier van iemand le Leiden le hebben ontvangen cn daarop zelfs nog geld te hebben lerug gegeven. Donderdag avond werd aan een agent van policie te Huge door eone vrouw op dc straal gezegd dat weinigo oogenblikken yrOeger een zestienjarige jongen door middel van eeAistokjo met ecu haak of spijker cr aan, uit de trieien- bus op de Heerongrachlbrieven onTvrfemd had. De agent begaf zich onmiddellijk naar de aangewezen woning van den jongen, en vond hem de gestolen brieven Iczende, lerwijl hij do adressen had woggeworpen. De agont iiam hem mede naar het bureau van policie, ahvaar de knaap die dan ook naar het huis van arrest is overgebrag!zijne misdaad beker.de. Men on- derstelt dat meer deugnieten van denzelfden leeflijd in deze zaak betrokken zijn, en helzelfde misdrijl reeds meermalen door hern gepleogd is. De zuchl tot landverhuizing naar Noord- Amerika beginl le Sommelsdijk meer en meer veld le winnen, Onderscheidcne gezinnen zijn in de laatsle twee jaren van daar verlrokkcn in deze week wederom twee, die door meerdore zullen gevolgd worden, indien de beriglen voor hun gunstig blijven. Ten he wijze hoe talrijk dit jaar de slak- ken zijn op het land, wordt gemeld dat in de gemeente Gicsendam bij den heer W. J. op een stuk aardappcllund van slechts 46 roeden reeds 51/3 slakken zijn gevaiigen. Eenige ingezetenen van Hardenberg, die veel door ratten geplaagd werden hebben de raadgeving van een boer opgevolgd om op de plaalscn waar de ratten kwamen slukjes gedroogdo gist te leggen, met dit gevolg dat zij de ratten in menigte dood vonden en er lotaal van bevrijd zijn. Bij het steeds toenemend gebruik van petroleum, heeft de Slootttposl het van genoeg- zaam belang geacht een eenvoudig middel op to geven, om gezuiverde aardolie van de ongezui- verde le onderkennen. Hel bestaat hierin men vull een proefglas voor een derde met olio en giet er dan eene gelijke hoeveelheid water op van 70 a 80 graden warmte. Is de olio niet gezuiverddan zal zich, door de warmte van hel water, gaz onlwikkclen dat, in de nabijheid van eene vlam gebragt van zelf zal ontbranden. Bij gezuiverde olie heeft daarentcgen dit niet plaats. BUITElVIiAlVDSCHE BERIGTEIV. Het belangrijke berigt van den gewenschlen afloop der onderhandelingen tusschen Nederland en Belgio, over de tot stand gekomen tractalen betreflende den afkoop van den Scheldelol cn de Maasaflappingen laat do Anlwerpsche Prectir.seur door deze regelcn volgen Do Scheldevaart is alzoo voor itnnier vrij. Indien Antwerpen niet onder den invlocd van treurige omslandigheden verkeerde, dan zouden demonslratien van geest- drift getuigen geven van de levredenheid en wij scliroomen niet le zeggeuvan de vrcugde die deze gelukkige tijding den handel en de geheele bcvolking doet ondervinden. Alleen uit hel oogpunl der beginselen beschouwd en zelfs zonder dal men let op de voordeeligo gevolgen die dit tractaat voor onzen handel en onze°scheep- vaart hebben zal, is hel sluiten dezer overeen- komsl een feit van hel hoogsle gewigt. Voortaan zal gecno mogendheid zich het rngt kunnen aanmaligen de vrije vaart op onzen slroom to belemmeren. Voor Belgie is dit feit het laatsto bedrijf van een strijd die eeuwen heeft geduurd eene overwinning vvier uitwerkselen onvergan- kciijk zijn. Bij het graven van eene bron te Lemhorg slortlo op eene dieple van 60 voet een gedeelte van do wanden met de houten schoringen in ten gevoigo waarvan twee personcn werden he- dolvcn. Zes dagen lang hadden zij zonder voed- sel op den bedem van den put doorgebragt, toen het gelukle hen le bereiken. Een der beide geredde personcn was geheel uitgeput, maar men hoopl hem toch in het leven le be- houden. De Fmancipalettr van Kamcrijk meldtdat dc posldirectcur te Douai eenige dagen geledcn aan zijn bureau een brief terug ontving, dien de bes'.eller niet aan het adres had kunnen af- gevcu orodat zoo als hij op den brief had aangeleekcnd de geadresseerde was overleden zonder familiebclrekkingen na te laten cn ver lrokkcn was zonder zijn nieuw adres op te geven. Voor de policie-regtbarik van Marylcbonne

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1863 | | pagina 1