No. 84. Woensdag 3 December 1862. 2de Jaarg. ALGEMEEN ZEE1 AVSCH-VLAANDEUEN. Nleuws- eD Advertentieblad 'OR Dit Week bind wordt el ken Woensdag-morgen uilgegeven bij J. Sturm, te Neuzen. De prigs is 80 cents in de drie maanden en franco per Po$l~ 9a cents. Men abonneert zich bij alle BoefthandelarenPostdirecteuren en Brievenbushouders. Adverlenlien gelievemen aanden Uitqeverin te "en-den liddags ten 6 urc de prijs van 1 tot 4 regels is 40 cents, voor elken regel meer 10 cents, belialve 35 cent; uiterlijk Dingsdag, desnami cents zegelregt voor elke plaatsing. BUVNENLANDSCHE BERIGTEN. Do leden der eersle kamer zijn legen 6 De cember ler vergadering opgeroepen. Bij de beraadslaging over de onderdeelen van de afdee- ling waterstaat van het vijfde hoofdstuk der staatsbegrooting is de zaak der calamiteuse polders in Zeelend, voor de verzor- ging van welke f 380,000 wordt verlangd, ter spraak gebragt. Be heer van Heemstra heeft beweerd, dat deze zaak als eene rijks-zaak moest worden aangemerkt; de bijdrage van rijks-wege als eene subsidie, en dat de belangbebbenden naar vermogen in de kosten raoesten deelen; dat deze aangelegenheid bij de wet moest worden geregeld, en geenszins bij een provinciaal regle- ment, gelijk men voornemens schijnt te doen. De heeren van Eck en van Diggelen hebben daarmede ingestemd; de heeren van de Putte en van der Linden hebben dit gevoelen bestreden. De heer van Eck heeft doen opmerken, dat men in het verleden jaar den heer van Heemstra hevig heeft aangevallen, omdat hij de zaak niet bij de wet had geregeld. De laatstgenoemde heeft erkend, daartoe bereid te zijn geweest, indien men hem den tijd had gelaten. Na nog eenige woordenwisseling over deze aangelegenheid, bij welke is beweerd, dat het bestuur dezer polders in een zeer verwarden toestand is, heeft Z. E. de minister van binnenl. za- ken te kennen gegeven, dat de zaak wordt onderzocht; dat een termijn is bepaald, binnen welken zij moet worden afgedaan, en hij derhalve deswegens geene bijzonderheden kan mededeelen. Men heeft steeds beweerd, dat de belanghebbenden naar vermo gen behoorden bij te dragen. Daartoe is eene vernieuwde schatting noodig, als element voor eene nadere regeling. Ten slotte is het artikel goedgekeurd. Hoofdstuk V (binnenlandsche zaken) der staatsbegrooting is aangenomen met 50 tegen 14 stemmen. Op <len 27 November jI. is iloor de com- missie voor de staats-spoorwegen met wyziging herbesleed hel houwen van een stationsgehou w twee bijgebonwljes de Hindering van eene draai- schijf en voor eene walerkraan; een gedeelte afrastering en eene verhoogde ladingsplaals te Bergen-op Zoom benevens een gebouw en ver hoogde ladingsplaals voor de hallo le Wouw ten behoeve van den aanleg van den staals-spoor- weg van Rnzcndaal naar Bergen-op-Z,ooin. Er waren 18 billetlon van inschrijving ingekoinen de minste inschrijung was die van Jacob Berlouw te Biervliet, voor 48,775. Door de commissie uil hel provinciaal ge- regtshof in Zeeland zijn op den 26 November jl. na afgelegd examcn toegelaten als kandidaat- nnlaris, de heeren II. P. A. Siffle en A. .1Snouck flurgronje le Middelburg C le Nobel te Ooslburg cn A. L. J. van Waesberghe te IIu 1st. Kenzen 2S November. Gislercn avond omstreeks Cure, terwijl men aan de binnensluis van do Westerhaven bezig was met de opschut- ling van een zeeschip, viel zekeren Lcendert M ecu sen Pz. een jongen van 17 jaar, van de sI(iis in hel Knnaal. Andries Klaasscn l)z. een jongentje vanslechls 13jarcn hel ongeval ziende sprong tladelijk in eene in do nabijheid liggende boot, en mogt, door middel van een haak cn met behulp van den sluisknecht G. Verlinde de voldoening smaken den drcnkeling hehouden nan wal te brengen en hem van een anders ge- vvissen dood to redden. JVeuzen 1 December. Naar wij vernemen heeft de reederij van de firma den Bouwmeesler Borsius van der Leije te Middelburg, een gou- den cilinder-horlogie met inscriptie geschonken aan M. van Boven, loods te Vlissingen wegens het op den 1 Februarij jl. in veiligheid brengen van ile bark Suzanna Elisabethgezagvoerdcr C. Ouwehand grool 739 zcetonnen welk vaar- tuig na op de recde van Vlissingen door het ruwe weder zijne ankers en ketlingen verloren te hebben door dien loods naar onze zoo veilige reedo is gevoerdvan waar het, bij een diep- gang van l9voet, door den Nedcrlandschen loods van dit station A. 11. Aarnoutse zonder eenige verdere schadein onze zoo gnnslig gelegene haven werd gebragt. De belangrijke dienslen indezen door den loods Aarnoutse bewezen zijn door gezegdo reederij mede niet uit hel oog ver loren maar op waren prijs gesteld zij heeft hem vercerd met eene bijzondere geldelijke be- Jooning van f 40, onder le kennen geven dat zij strekt als eene erkenning van de flinke wijzc waarop het schip door hem in de haven in vei ligheid is gebragt. Axel, 1 December. Dingsdag jl., den 25 November, had alhier eene formaliteil plaats, welke sedert de jongsle grondwelsherziening in deze streken voor hel eerst noodzakelijk werd hevonden. In by zijn namelijk van den rijks- outvangcrden heer S., van den controlcur den heer B, en do rijksambtenaren de la Cour en Backer, werden ten huize van den schoenmaker Smies senior, alhier, honderd kilos Porlugeesch ruvv zoul vermengd met 2* lood dierlijken olie en 5 Ned. pd. gemalen afval van tabak, belioor- lijk van stof en Zand gezuivcrd, ten einde dat zout, tot het looijen van huiden bestemd, zoo vermengd vrij van accijns, voor de consumtie ongeschikt te maken. Deze plegtigheid, door hel fraaiste winterweder liegunsligd, liep in de beste orde en met het gewenschte gevolg af zooals bleek uit de verklaring van hel zoontjo des ontvangers, daarbij mede tegenwoordig dat het mengsel zeer stonk. Biervliet27 November. Door den raad dezer gemeente is, in zijne vergadering van den 24 dezer aan den hulponderwijzer A. L. C. van der Baan, op zijn verzoek eervol ontslag ver- leend in le gaan met den 1 Januarij e. k. Philippine, 28 November. flcden had alhier het vergelijkend examen plaats voor de vacante belrekking van hoofd-onderwijzer aan de openbare school dezer gemeente; van de vijf solicitanten, welke zich hadden aangemeld, waren vier opgekomen. Bij het ondcrzoek zoo naar kunde als ge- schiktheid, op eene uitslekende wijze gedaan door den heer 11. van Wijngaarden, hoofd-ondcr- wijzer te Axel, onder toezigt van den heer schoolopziener jhr. mr. L. F. van Panhuijs, den heer burgemeester en het geheele gemeenlebe- sluur, bleek ten duidelijksle dat J. Brouwer, Tz., hoofd-onderwijzer le Kallendijke, in alle opziglen den voorrang verdiende, zoodat hij ook aan het hoofd der lijst van voordragl werd geplaatsl. 1'oen alles afgeloopen was, werd denheer school opziener en den examinalor door het gemeente- bestuur een diner aangeboden, waaraan ook de solicitanten, daartoe uitgenoodigd, deelnamen. Ilerhaalde malen werd de examinalor, zoo door den schoolopziener, burgemeester en verdere leden van het bestuur, gecomplimenteerd om zijn bijzondere tact in hel afnemen van derge- lijke examen. Uit Zuid-Beveland dcell men mededat do wcrkzaamheden aan de sualiesluisbij Hans- weert, weder voor eenigen tijd men zegt voor twee maanden, zijn gestaakt. Het lolaal der giflen, ingekomen voor de ongelukkigen door den brand te Enschede, be- draagl thans f 217,155,17^ Het vooruilzigt be- slaat dat alle bewouers dezer stad voor den winter nog onder dak kunnen komen ovenwel met behulp dat soms 4 huisgezinnen 1 huis be- trekken. Do hier te Iande verwacht wordendejeug- dige Japannezen zullen waarschijnlijk ook hel boekbinden leeren en wel bij den heer F. \V. Rink te 's Hagp. BUITEWLANDSCHE BERIGTE1V. Men meldt uit Brussel23 November: De gezondheidsloestand des konings schijnt in do Iaatste dagen weder minder gunslig. De eersle koude schijnt op het gestel van Z. M. een nadee- ligen invloed te hebben uilgeoefeiid. Omtrent de in den avond van den 29 November te Antwerpen in het Theatre de Varietes gehouden meeting melden de bladen de volgende bijzonderheden: Heeds ten 6 ure verdrong zich eene onafzienbare volksmenigte van alle rangen en standen voor den ingang van het gebouw. Bij de opening der zitting schatte men het cijfer der aanwezigen op ruim 7000. Het bureau werd gepresideerd door de eere-presidenten Wil liam Wood enden graaf Retain XIV, terwijl de vergadering door den heer dtHane de Steentmyse geleid werd. Onder de leden van het bu reau merkte men den bekenden volksdiehter Jan van Ryswyck op. Laatstgenoemde voerde het eerst het woord en vermaande de bur- gerij tot gematigdheid en orde. Alleen langs dezen weg kon het doel der meeting worden bereikt, en de handelingen van Antwerpen ten deze worden gewettigd. 't Was duidelijk zigtbaar dat de spreker de sympathie der vergadering had en zijn goed voorbeeld door wie na hem de tribune betraden gevolgd werd. Sleehts een der sprekers de heer Ravel Nyemoestuithoofde van de heftigheid zijner taal door het bureau tot de orde worden geroepen. Ten 9 nre was de vergadering in goede orde afgeloopen. De nit- slag was, dat 22 kandidaten voor het lidmaatschap van den gemeen- teraad werden gesteld onder deze 13 der aftredende leden en 5 le den der commissie ter bestrijding van de militaire servituten. Dat de heer van Ryswyck onder dit vijftal behooren zoulaat zich denken. Het stedelijk bestuur had, met het oog op mogelijke ongeregeld- heden, zijne maatregelen flink genomen. Reeds in den namiddag was het garnizoen en de burgerwacht onder de wapenen. Bij't nominaal appel bleken van dat laatsle corps cchter een groot aantal absent. Eene tallooze menigte liep de straten op en neder. Sleehts eenige personen werden gearresteerd de meeste van deze ten gevolge van dronkenschap, die hun tot baldadigheid dreef. Tegen den nacht was ieder huiswaarts gekeerd. De troepen zijn echter voor een gedeelte tot in den vroegen morgen onder de wapenen gebleven. Ic Korlrijk woonl een grijsaard 80jaren oud, blecker van beroep die vadcr, groolvadcr cn over-grootvader is van 167 personen. Hij i vier malen gehuwd geweest en heeft 35 kindereii uil die huwelijken gehad. De man zelf is ge- zond en nog krachtig voor zijne jaren. De speelhank le Spa heeft in hel afgeloopen saizocn cn dus in een half jaar ruim e£n roillioen fr. gewonnen. Voor eenige dagen werd een hal gegeven aan hel paleis des konings te Hanover, waarop eene jonge dame, de dochter van den kamer- heer van Kiigelgenhet ongcluk had door het vlam vatlen harer klcederen, vreesselijk to worileD verbrand. Zij is aan de gevolgen over- leden, na een zeer smarlelijk ziekbed van wci- nige dagen. UilBerlijn, 24 November, wordt geschre- ven: Wij deelen u hierhij mede eene oude, maar voor het builenland loch niet onaardigo geschiedenis. Tweo officieren van de gardo heb ben hunne betalingen gestaakt. De een heeft 50.000, de ander 100,000 thaler schuld. Deze heeren uit hel keur-corps bicden hunncn schuld- cischers 30 percent. - Niellegenstaando de legenspraak der balf- ofliciele dagbladen blijven de geruchlen nopens het onldekken van zamensweringen in Frankrijk aanhouden. Men verzekert zelfsdat er eene helsche machine is ontdekl, welke op een der Parijsche boulevards verborgen was en door middel van eeno electrische hatterij zou losliar- slen op het oogenblik dat de keize'r ilaar moest passeren. Zeker is het, dat te Compiegne, waar Napoleon 111 zich thans bevindluitgebreide maatregelen van voorzorg zijn genomen de po- licie en do garde zijn daar op dit oogenblik viermaal talrijker dan vroegerhet kasteel en het park worden dag en nacht zorgvuldig be- waakt cn door soldalen en geheime agenten doorkruisl. Naar aanleiding van bovenvermehl komplot tegen hel leven van keizer Napoleon, dat, naar men verzekert, wedcrom van Italiaanschen oor- sprong is, zegt een correspondent to regtdat alzoo de legenwoordige toestand nagenoeg do- zelfde is, als die den oorlog in Italic vooraf ging. Orsinic schijnt uitvoerders van zijn laatsten wil gevotiden te hebben. In Frankrijk is men, even als in Engeland begonnen de algemeene liefdadigheid in to roe- pen om te voorzien in den nood der fabriekar- beiders. Te Rouaan is reeds dadelijk voor een bedrag van 129,769 francs ingeschreven. In de kerk St.-Elisabeth le Parijs is dezer dagen hel huwelijk ingezegend van een jongen Chinees met een jeugdig Parijsch meisje. Dit zold- zame geval had veel toeschouwers geiokt. Het huwelijk van den prins van Wallis zal in de maand April plaats hebhen in de kapcl van St.-George, op hel kasteel te Windsor, den niet zooals gebruikelijk is in de koninklijko kapel St.-James, waar het huwelijk van den prinses van Pruissen voltrokken is. Niellegenstaande jaarlijks 200,000 pd. st. aan dc policio in Londen wordt ten koslo golegd, zijn do aaurandingen op den openbaren weg loch zoo menigvuldig, dat de Engelsche bladen opgetuid zijn met klaglcn daarover. Te Londen heeft in de nabijheid van Til bury de bokspartij om 400 pd. si. en hel «kam- pioenschap van Engeland" plaats gehad tusscben James Mase en Thomas King. Na 21 rounds gedurende 40 roinuten, werd King lot overwin- naar verklaard. Niellegenstaande de menigvnldige giflen ter leniging van hel gebrek in de fabrieksteden in Engeland, zijn gedurende de laalstvorige weekeen half millioen menschen ter naauwernood voor hongerdood hewaard gebleven. De uildceling per hoofd bedroeg nog geen 85 cents 's weeks. Men ziet dus den winter met hekominering te gemoet. -Zaturdag 22 November heeft in een steen- kolenmijn nabij New-Castle, een guz-ontvlainming plaats gegrepen, waardoor een twinliglal personen het leven hehhen verloren. Reeds lia.l men 16 lijken uil de dieplo opgehaald. TevenS zijn

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1862 | | pagina 1