No. 83. Woensdag 26 November 1862. 2de ar ALGEMEEN ZEEUWSCIH LAANDEREN. Dit Weekblad wordt elken Woensdag-morgen uitgegevenbij J. Sturm, te Neuzen. De prijs is 80 cents in de drie maandcn cn franco per Post 95 cents. Men abonneert zich bij alle BoekhandelarenPostdirecteuren en Brievenbushouders.Adverlentien gelieve men aan den Uitgever in le zenden uiterlijk Dingsdag, des namiddags ten 6 tire de prijs van 1 lot 4 regels is 40 cents, voor elken regel meer 10 cents, beiialve 35 cents zegelregt voor elke plaglsuig BUVNEIVLAIVDSCIiE berigten. Bij koninklijk besluil van den 22 November, no. 66is de heer B. H. van Osthans opzig- ler 3de klasse van 's rijks walerstaat te Neuzen benoemd lot adspirant-ingenieur van den waler staat en's lands burgerlijke openbare werken in Nederlandsch Indie. Bij besluit van den 23 November, no. 14, heeft L. M. goedgevonden in zijnen rang over te plaalsen, bij het regemenl grenadiers en ja- gersden kapitein W. J. Slolkertvan het 2do regement infanlerie, in garnizoen te Neuzen. Neuzen* 20 November. Gedurendo de vorige maand zijn het kanaal alhier opgevaren 24 zee- schepen metende 4171 lonnen, en 290 hinnen- schepen m. 12497 t. en afgevaren 26 zee schepen in. 5223 t. en 260 binnenschepen m. 11657 t. sederl 1 Januarij opgevaren: 230 zeeschepenm. 33936 t., en 2236 binnen schepen, m. 107515 t. en afgevaren 226 zee schepen in. 40483 t.en 2215 binnenschepen, in. 107055 t.in do tien eerste maanden van 1861 zijn opgevaren 288 zeeschepen m. 40483 1., en 3750 binnenschepen m. 121485 1. on afgevaren: 261 zeeschepen, m. 41511 t. cn 3579 binnenschepen, m. 1 14043 t. Axel* 16 November. Door het bedanken van den laatst beroepeno ds. A. van der Flier, pred. te Bunscholenzag de kerkeraad der llerv. gemeente alhier zich genooplhet bcroepingswerk te hervatten. Daarloe heden op wettige wijs bijeengekomon werden ophetdrietal geplaatst ds. J. F. van Dijk te OverschieJ. Eigeman te Oud-Loosdrecht en JD. Sigal le Besoijen, waar- uil vervolgens werd heroepen de WEvv. heer Jacob Eigeman, eerst sedert den 4 Maarl 1860 pred. te Oud-Loosdrecht (classis Amersfooorl). Hulst22 November, [n eene op den 18 dezer gehoudene vergadering van den raad dezer gemeente, is lot sledelijk genees-heel-en ver- loskundige henoemd de heer P. Marlijn genees- kundige te* Middelburg. ©verslag" 24 November. Gelijk zijne ambl- genoolen J. C. Schuijt le Zuiddorpe ten jaro 1860, en J. van der Baan te Zaamslag in 1861 zoo ook hoopt de geacbte ondervvijzer aan de openbare school dezer gemeente, de heer F. B. van den Eeckhoutop den 1 December aan- staande gedachtenis te vieren van zijne gedurende 25 jarcn vervulde ambtsbetrekking. Te Middelburg is men voornemens Z. M. denjkoning, a Is herinnering aan H D. bezoek aan Zeeland aan le bieden do door den aldaar woon- achligen kunslschilder Schul vcrvaardigdo selliI— derij voorslellendo Zr. Ms. eerste aankomsl aan bet Zijpe en verwelkoming in doze provincie door de Zeeuwsche autorileiten. Bij deze schil- derij vvclke zeer keurig van uitvoering is zal gevoegd worden een prachtig album bevallendo de namen der verschillende donaleurs van ge- noemd gescbenk. Uit Middelburg", dd. 19 dezer, uordt ons ine- degedceld: De persoon van J. Gijsels, oud 26 jaren en geboren le Zuidzande, beschuldigd van drie diefstallen met braak en inklimming, zal den 28 alhier voor het prov. gcregtshof teregt slaan. Twee en twintig getuigen zijn cr gedagvaard. De beschuldigdo zal amblshalve verdedigd worden door jhr. mr. A. R. P. van Kinscholadvocaat alhier. Volgens gedane aankondiging zal op vrij- dag den 12 December a. s.des voormiddags ten 10 uro, te'Middelburg worden aanbesteed het maken van een inlaagdijklang 450 el, voor den polder Nieuw-Noord-I3evelat>d lusschon dijk- palen 5 en 10; den 7den en 4den dag v66r de besteding zal de noodigo aanwijzing in loco wor den gcdaan terwijl op dingsdag den 16 De cember, des namiddags 12" nre, te 'sGraven- liage, zal worden aanbesteed: het bouwen van schulsluizen aan do monden van het kanaal door Zuid-Beveland in twee perceelen. De besteding geschiedt voor elk perceel afzonderlijk cn in massa bij enkele inschrijving. De uilslag van het ondcrzoek naar de ge- zondhoidstoesland van Veerc ingeslold door den ofificier van gezondheid le klasse P. A. Malhijsen te Vlissingen is niet ten nadeele dier gemeente uitgevallen. Die tocsland kan in het algemeen voldoende worden geacht terwijl er^geen ter- men schijuen te beslaan om die gemeente voor het voortdurende bezil van garnizoen ongeschikt le verklaren. De kwaadaardige keelziekte wclkc zich in de jaren 1860 en 1861 voor het eerst in dit go- west in Zeeuwsch-Vlaanderen geopenbaard had is nu le Bruinisseop het eiland Duiveland uit- gebroken. Te Kralingen overleed den 20 dezer in ruim 76jarigen ouderdom de WEvv. heer Antonius Cornelius van Altena emer. predikant van Hoofd- plaat bij welke gemeente ZEw. gedureude 30 ja rcn van 1829 1859, de diensl vervuld heeft. Dezer dagen is een Viaardinger hoeker schipper Struisdoor een barkschip overzeild en ecnige minulen daarna gezonken. Vijf per- sonen zijn ilaarbij in de golven omgekomen do overige negen werden gercd. Een droevig voorval heeft nabij het station to Rijen plaats gehad. Terwijl de spoorlrein met werklieden van Tilburg terugkeerde, sprong een der arbeiders, toen do (rein nog in heweging was, van den wagen en had het ongcluk op de rails to vallen zoodat hem zes wagens over het lijf gingen en hij letlerlijk werd verplelterd. Dit Groningen wordt, dd. 16 dezer, gc- meld In het conccrlhuis heeft de druk bespro- ken eerste vergadering van bet Garibaldi-comile plaats gehad. Het is er hevig loegegaan. Er werd slechts verhandeld en welover do politiek van keizer Napoleon tegenover Italie cn de toe- stand van Rome werd geschelsl van af Karel den Grooten, vooral in opzigl van 's Pausen wereld- lijke magt. Vele nieuwe leden traden toe. Ook is cr een Garibaldi-fomls opgerigt. Hoe de zuchl tot loterij-spel vclen sejwoert, blijkt nu op nieuw uit het geval van een boer le Bellingwoldedie voor /o500 aan loterij- briefjes heeft besteed en voor deze som zijne boerenplaats lot hypolhecair onderpand gaf. Dezer dagen voiul ieroand to Reppel het nestje eener huismusch, waarin zes eijeren die bij onderzoek bleken nog zeer versch to zijn. De armo vogei had zich slechts zes maanden vergist Te Heerde word dezer dagen de heer Tul- leken verrooord gevonden, Eerst een paar dagen later ontdeklo men den dader. Het is namelijk de knecht van gcmelden heer, die in eene vlaag van oploopendheid zijn meester, terwijl hij met dezen in het veld was, door middel van een slag met een stok den schedel vcrbrijzeld had. Bij het opsporen van het lijk was de alsloen nog onbekende moordenaar zelf behulpzaam geweesl zonder dat men had kunnen merken dat hij zoo naauw in de zaak betrokken was. Tevens ver- neemt men dat hij bij de begrafenis van zijn slagtofler als drager tegenwoordig geweest is en daarvoor eene geldelijke belooning van f 2 heeft ontvangen. De moordenaar is tot volledige bc- kenlenis van zijne misdaad gekoroen. BUITENLAIVDSCHE RERIGTE1V. Uit Antwerpen wordt van 19 dezer gemeld De groote meeting door de commissio voor de serviluten georganiseerd en op heden aangekon- digd, is onbepaald uitgcsteld. Van eene gewoonlijk goed onderrigte zijde wordt verzekerd dat het plan om die meeting te houden is afgestuit op de onmogelijkheid omeen daarvoor geschikl locaal te viuden daar alle eigenaren van zoodani^e localen geweigerd hebben de hand te leenen aan hardelingen die eene betreurenswaardige agi la tie onderhouden, en welke strijden met de overtui- ging van do overgroolemecrd'erheidder bevolking. Tevens wordt verzekerd, en alle welgezinden vernemen deze tijding met bijzonder genoegen, dat meerdere leden der Lamer van koophandel die bun ontslag hadden aangeboden dit weder hebben ingotrokken in de zitting, welke dat collegie eergislerengehouden heeft.Eveneens wordt bepaald verzekerd, dat onderscheidene leden van den gemeenleraad oprcgl berouw gevoelcn over hun te kennen gegeven besluit om bun mandaal neder te leggen. Dit allcs doct de hoop ontslaandat er weldra een einde zal komen aan deze agitatiewelke minstens doelloos is en in ieder geval verdeeld- heid zaaide tusschen mannen wier eenslemmigc zamenwerking zoo noodzakelijk is. Men meet er de burgers dankbaar voor zijn, die nict aar- zelen terug le komen op de besluilenwelke zij in een oogenblik van drift gennmen hebben. Zekere heer Malaise, to Ixellesheeft het volgendo request aan den koning der Belgen gcrigtSire I In tcgenslelling met velo lieden die u verlof komen vragen om hun naam door toevoeging van het woordje van" le verlengen, kom ik, die niets gelijk een andcr doe, U. M. vergunning vragen om dc eerste letter van mijn naam Malaiseongernak bekrompenheid) weg te lalen, u verzoekendesire, wel le willen maken, dat het overblijvende [a I'aise, gegoed) voorlaan eene waarheid voor rnij zijeven als het geheele woord het tot dusver voor mij was." Op het keizerlijk paleis le Compi^gne is eene proeve genomen met een electrisch orgel, welke ten voile aau de verwachting heeft voldaan. De uiIviruler is een inwoner van Trier. Del air, dat men op het orgel speelde, werd herbaabl door eene piano, die zich aan het andero uit- eindc van het kasleel bevond. Do uilvinder be- weert dat een stuk te Parijs gcspeeld ook op helzelfde oogenblik te St.-Petersburg zou gehoord worden als de electrische draden in goeden staal verkeeren. -To Bordeaux is dezer dagen een geheim speelhol ontdekt, waar alleen werklieden aan hunne vrcesselijke hartslogt bolvierden. Bij on derzoek der zaak ldeek dat nooit een hunner met wins! in den zak deze hel verlietaangezien de houdcr van hel huis voor elke parlij een franc onlving eene betaling ten gevolge waarvan aller zuur verdiend weekloon alleen in zijne handen overging. Men meldt uit Londen 21 Nov.: ,11. don- dcrdag-avond ten vijf urebrak in Blackfriars in de langs de Theems gebouwde, uitgestrekte pakhuizen van de firma Claude, Price Co., handelaars in olien en terpentijn eene felle brand uitdie reeds bij den aanvang niet alleen die gobouwen maar ook de daarom been liggendo panden waaronder eene geschutgielerij en eene gazfabriek met totale verwoesting dreigde. Do brand, welks oorzaak tot heden onbekend bleef, maaklo weldra zulke vorderingen dat do vlam- men uit alle vensters meer dan vijftig in gelal zich een weg baanden. De voorraud olie was spoedig eene lava-zee gelijk dio hare golven met die van de Theems vcreenigde. Ten gevolge van de ongeschiklheid van het terrein moeslen de meeste spuiten werkeloos blijven loch is men er in geslaagd do gaz-fahriek dio reeds bran- dendo was te behouden. Eerst in den vroegen morgen van vrijdag kon men hel gcvaar van yerdere uithreiding geweken achten lioewel do in zoo groote hoeveelheid aanwezige brandbaro stoffen nog smeulden. Dc gebouwen der firmn zijn thans een uitgestrekten puinhoop gelijk, Do schade wordt op eenige duizende pond-en sterling begroot. Ook zijn er menschenlevens bij deze rainp te betreurcn. Bij eene dezer dagen le Southampton ge- houden verkiezingsvergadering is helnogalruw toegegaan. Terwijl eene zaal van hel Dolphin Ilotcl gevuld was met beiangstellendengeraaklen de parlijen haudgemeen banken, sloelen enz. werden verbrijzeld cn een 20la 1 personendio zich op een verhoogden vloer bevondenwerd van daar gedrougen en onder het publiek in do zaal geworpen. En dit alles geschiedde in legen- woordigheid van den lord-mayor van Londen en den heer Mangles, dio zich bciden eandidaat hadden gesteld voor de vertegenwoordigers van Southampton in het parlenienl. Hel volgendo verdient vermelding als een sprekend voorbeeid van vrouwelijken moed en geestkrachl: Dezer dagen wisten drie gewapendo en gemaskerde mannen zich door iubraak toe- gang le verschaffen tot de woning van zekeren heer A'ormen bij W'haley Bridge in het graaf- schap Deri y, Do heer des huizes was afwezi<* en rnevr. A'ormen in hel hollo van den nacht door geraas gewektwilde do oorzaak ilaarvan vvelen. Haaslig trok zij eenige klecdingslukken aan nam een geladcn revolver en ging naar beneden waar zij in de voorkamcr een geinas- kerd man met eene waskaars bezig zag met do kastcn to doorzoeken. Met eene verbazeml le»rn- Nieuws- en Advertentieblad

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1862 | | pagina 1