No. 81. Woensdag 12 November 1862. 2de Jaarg, ALGEMEEN ZEEU WSCH-VI, A A P uMyhJ^^ le. 4 „r. J,1 j ,-egeh i, 40 clkeu r.,,i 10 M.fa, BIIVIVE1VLAIVDSCHE BERIGTEN. Nieuws- en Advert "oo rt Bij koninklijk besluit van 30 Octoberno. 86 zijn benoemd tot onlvangers der in- en uitgaande regten te Nispen do beer 11. de Jong thans in dezelfde belrekking to Ranter j der in- en uitgaande regten en accijnsen leKauter, de heer C. Kempeneers, thans hoofdcommies bij 'a rijks belaslingen te Valkenswaard. Bij koninklijk besluit van 5 November no. 57 is benoemd tot ontvanger der regislralie en domeinen te Nijkerk ,de heer P. T. W. van Kerlc- wijk, thans surnumerair der regislralie en do meinen. Bij beschikking van den minister van bin— nenl. zaken van 21 October II., is ten beboeve der schoolonderwijzers-gezelschappen over het jaar toegekend o. a. aan Zeeland f 330. Door den inspecleur van de geneeskundige dienst der landmagt is verplaatst de oflicier van gezomlheid 3de kl. J. IJenneguin van het 3de bat. van het 2de reg. inf. te Neuzen, bij het depot bat. van dal reg. te Middelburg; terwijl ■in de dienst bij gemeld 3de bat. zal voorzien worden door den officier van gezondheid 2de kl. Engelhardlvan de garnizoens-infirmerie te Neuzen. Van af primo Januarij a. s. zullon aan de ambtenaren der direclo belastingen in- en uit gaande regten en accijnsende wetlen besluiten en inslruclien, betreffende de administratie door middel eener verzameling, kosteloos worden me- degedeeld. Aan de verslagen uitgebragt door de commissie voor de ver- zoekschriftenio de zitting der tweede kamer van den 31 October 1862, ontleeneo wij hetvolgende: Vele ingezetenen der gemeenten Cadzand, Heille, Nieuwvliet, Ketranckement, St.-Anna-ter-Muiden, »Slais en Zuidzande hebben reeds jaren de hoop gekoesterd, dat aan de procedure tusschen den staat en de erven van Damme een einde mogt komen, wijl daardoor de eemeenten de lijdende partijeu ziju. Zij hadden zich dit jaar gevleid een einde te zulien zien aan het weg- voeren van de renten dier betwiste gronden van Nederlandsch naar Belgiseh grondgebied. Van het ten voordeele van den staat uitge- wezen arrest van den hoogeu raad zijn de concessionarissen van Damme in revisie gekomen, zoodat er in langen tijd geen eindbeslis- sing te voorzien is. Door deze slepende zaak en onbedijkt blijven van bet Zwin wordt een stilstand van vooruitgang geboren, eene stremming van nijverheid alzoo achteruitgang der nijverheid zonder dat daaraan verandering schijnt te kunnen worden aange- braet voor en aleer de procedure is geeindigd. Zij nemen daarom de toevlugt tot u, ten einde de heeren ministers van binnenlandsche zaken en van fioancien te interpellereuhen tot spoedige afdoening der hangende procedure te widen aansporen of *hen in hunue pogingen te ondersteunen. Ofschoon het onnoodig is te verklareu dat de loop van het regt door u noch gestremdnoeh be9poedigd kan worden stellen wij u om het belang der zaak voor, het adres ter grffie, ter inzage der leden, te deponeren. In handen van uwe commissie zijn gesteld de adressen dergemeen- tebesturen van's Heerenhoek en Axel tegen de voorgestelde regter- lijke indeeling. Het gemeentebestuur van 's Heerenhoek heeft be- zwaren tegen de opheffing der arrondissements-regtbank te Goe8 en de indeeling zijner gemeente bij Middelburg. Het meent dat de moeijelijkheden van het vaarwater aan het Sloe reed9 van overwe- genden aard zijn en eene verbeterdc gemeenschap moeijelijk is daar te stellen terwijl ook de te maken spoorweg weinig zal baten. De raad van Axel wenscht zeer eene arrondissements-regtbank in Staats-Vlaanderen maar meent dat die in zijne gemeente en niet to Sas-van-Gent moet geve9tigd worden, terwijl hij ook zeer de voor gestelde verplaatsing van het kantongeregt bejammert. Hij zet uiteen wat naar zijne meening Axel, zoo wat zielental als uitgestrektheid en nog om vele andere redenenboven Sas-van-Gent voor heeft en wenscht dat in alien gevalle het kantongeregt daar moge gevestigd blijven. Ook omtrent deze adressen adviseert uwe commissie tot neder- legging ter griffie. De najaars-vergadering der provincialo staten van Zeeland is zalurdag geslolen. Onder de belangrijkste besluiten door de ver- gadering genomen mag gerekend worden de aanneming van het voorslel door een achltal leden gedaanslrekkende tot het houden na verkregen magtiging eener builengewone ver- gadering op den eerslen dingsdag van April e.k. om daarin het nemen van afdoende maatregelen betrckkelijk de administratie der calamileuse polders voor to bereiden. Dat besluit strekt ten bewijze, dal de slemmen die sedert lang in en builen de vergaderingten gunste eener wette- lijko regeling dezer aangelegenheid opgaanbij de leden tneor en meer weerklank vonden. Verder moenen wij daaronder te mogen rangschikken het besluit, betrekkelijk het verstrekken van renteloozo voorschotten lot verbelering van vvegen en dal lot het aangaan eener geldleening van /'526>000, om aan verschillende aanvragen go- volg to kunnen geven. Het ontworpen reglemenl van policie voor do polders in Zeeland zal ten gevolge van de in de afdeclingen gemaakte bedenkingen, in de zo- rner-vergadering op nieuw ter tafel worden ge- bragt. b Axel6 November. Het heeft Z. M, be- haagd de heeren M. 11. Telchuijsk ommaudanl, en J. D. l\oskevaandeldrager bij dc eerewacht, tijdens Z. M. bezoek in deze gemeente in de maand Mei jl als een bewijs van tevredenlieid met H. D. phologruphisch portrel te vereeren, Sioewaelit 9 November. Dezer dagen is door Mgr. de bjsschop van Breda, benoemd tot superior van het klein seminariurn te Oudcn- boschdo zeer Eerw. heer Gerardus de Nijs tot dusverre herder en leeraar in deze gemeente. Zedig en naauwgezet in levenswandel en in do uitoefening zijnerherderKjkepliglen, deelnemende vriend en troosler voor zieken en bedruklen nijzen raadgever voor alien steeds strevende voor den luister van Gods huis en voor alles wat onderwijs en beschaving kon bovorderenwist deze ware herder in het kort lijdsverloop van pas vier jaren meer dan eenen zijner voorgan- gers de achling en onbegrensl vertrouwen zijner gemeentenaren te verwerven en zal zijn aanden- ken in alter harlen steeds dankbaar blijven voort- loven. Westrios'pe, 5 November. Even als de heer P. L. Nolson te Sas-van-Gent komman- dant der eerewacht welke Z. M. bij H. D. bezoek in die gemeente heeft begeleid, is ook de heer Kerckhaert. vaandrig dier eerewacht, met een photographisch porlret van Z. M. vereerd ge- worden. IJzendljke, 8 November. Te Groedo is den 1 dezer tot hoofdonderwijzer aan de open- bare school benoemd met 6~ tegen eene sjem, de heer Jan Bevelander Schoothans nog hulp- onderwijzer te Stavenisso, geboren te Ouwer- kerk in Duiveland den 16 April 1857; terwijl alhier, ten behoeve van de openbare school, tot hulponderwijzers zijn aangesleld, E. van Acker, die in April, en A. den llamerdie in October dezesjaars zyne hulponderwijzers-acte bekwam, de laatste ter vervanging van Johannes Hage naar elders vertrokken. Commissarissen en directeuren van het waar- borggenoolschap voor weduvven (/e Winket en Iiielveldhebben ter kennis van de leden en weduwen van het genootschap gcbragt, dat den 1 November slechts 16 pel. van het hoogste be- drag der uitkeering aan de weduwen (welker aantal nagenoeg 700 bedraagl) kan worden vol- daanalsmede dat, ingevolge art. 46 des regie— menls, het genootschap aldus «van reglswege" is ontbomlen. In den avond van zaturdag den 1 dezer gin^ de werkman 8'. te 's Hage, in eene kroeg ge- zoten de weddingschap aan, dal hij bij iederen klokslag een borrel zou drinken. De wedding schap werd aangegaan to zeven uren en lot laal in den avond zelfe 8. dat jammerlijke spel voorl. Hij won dan ook de weddingschap, niaar moesl die duur boelen. In den volgenden nacht loch vond men in dal ongelukkige gczin een lijk eene weduwe en twee weozen. In den nacht van den 10 dezer is to 's Hage eene gehuwde vrouw van ruiru 21 jaren, van haar zevende kind bevallen. Nimmer heeft zij tweelingen ter wereld gebragt en op 14jarigen leeftij(I was zij voor het- ecrsl moeder. Op last van burgemeester en welhouders te's Hage heeft de marktineesler aan de ingeze tenen bekend gemaakt, dat, uit hoofde van den builengewoon groolcn aanvoer van aardappelen de daarvoor bestemde mark! (Houlinarkl) niet voldoende is, en dat door het bestuur daarloe lijdelijk is aangewezen de Dunne Bierkade. Op de weekmarkt van vrijdag 17 October waren te Zwolle niet minder dan circa 7000 mud aardappelen en2000 inud appelen aangevoerd. Een ongekende overvloed Te Ooslerhout werd zondag 2 dezer de godsdienst oefening in de Herv. kerk op eene treurige wrjze gestoord. De heer C. de Visser emeritus predikant, oud 70 jaren, ridder van den Nederl. Leeuw, nam, bij afwezigheid van den predikant, de voormiddagdienst waar. Onder de predikatie werd hij plotseling ldeek zonk inccn en was niet mccr. Eene hevige bcrocrle had aan zijn leven een einde gemaakt. De over- ledene was een braaf, kundig en algemeen geacht manzoodat zijn plotseliuge dood door velcn wordt botreurd. Volgens de Groninger Ct. zijn eenigo kin- dercn op het Hoogezand ernstig ziek geworden en sommige zelfs gestorven ten gevolge van het zuigen van caoutchouc-dopjes. Van wege het gemeentebestuur aldaar is een ondcrzoek inee- steId. b Men schrijfl nil Weerl aan de Noordbraban- ter, dd. 2 November: In ons naburig Neder- weert heeft een schaapherder op do volgendo wijzo zijn leven verlorenhij wilde namelijk zijnen meestcr eene poets bakken door hem eernge appelen te onlvreemden, die op zoldcr lagen. Na zijne zakken good voorzien te hebben gaat hij den trap af en houdl voorzigligheids- halve, ile koord die volgens hoerengebruik lot gemak van boven hang!, vast, maar krijol die bij een zonderling toeval om zijn hals en zicdaar onze kleine dief opgehangen. Do landbouwer, in do meening zijndo dat de knaap met de kuddo ter vveide was kwam toevallig aan den trap en vond hem daar tot groole ontsteltenis op dio wijzo do eeuwigheid ingegaan. BUITE1VLAIVDSCHE BERIGTEK. Do Cercle Induslriel el Commercial te Gent heeft geannonceerd dat zijn kas uilgeput en hij dus, to rekenen van den 31 October, zijne on- dorsteuning aan de arbeiders zonder werk zal moeten staken. Aan 4000 gezinnon werd weko- lijks 10,000 francs uitgekeerd. Wat zal er gedu- rende den winter worden van al die huisgezin- nen zonder brood Men kan er niet zonder angst aan denken. Men meldl uit Brussel 6 November Ko- nmg Leopold heeft gisteren voormiddag te Laekcn de depulatie uit den Anlwerpschen gomeente- raad ten gehoore ontvangen. De heer Loos burgemeester dier slad bevond zich aan het hoofd dier commissie. Z. M. heeft zich het adres van den gemeenteraad in zijn geheel doen voorlezen en ten slolte verklaard dat ten alien lijde en ook nog heden ten dage Anlwerpcn en de belangen dier slad hem na aan 't hart lagen maar dal, in de kwestio waarover het adres liep hij de wenschen van den gemeenteraad en do bevolking niet inwilligen kon, en wel omdat do reeds daargeslelde en ook de nog te voltooijen veslingwerken om die slad onmisbaar waren voor de verdediging des rijks, en zelfs zoo onmis baar, dat niels, zelfs het minsie niet, in de plannen kon gewijzigd of gesupprimeerd worden. 't Eenigo wat Z. M. belovcn kon, was, dat het rayon der werken binnen zekere grenzen zou beperkl Iilijven en dal de militaire wel waar- onder de bevolking wonende binnen den om- trek der vestinggeplaatsl zou worden, met do tneest mogeiijke zachlheid zou toegepast worden. De koning heeft zijn anlwoord voorgelezen en dit aan de depulatie tor hand gesteld, die blijk- haar teleurgcsteld en ontevreden het paleis ver- Iiet. Een der leden moet zelfs in den corridor reeds verklaard hebben nu blijft er niels meer over, dan dat de gemeenteraad en corps zijn ontslag neemt." Hoe men ook overigens over de Anlwerpscho kwestie moge denken ieder zal met ons moeten erkennen dat een constitutionnee! vorst geen onder anlwoord op bet adres geven kon, dan door koning Leopold gegeven werd. De vesling werken tocli zijn aangolegd uit krachle van eene regeringsvoordragl bevestigd door een besluit der volksvcrtegen woordiging, eri hunne stooping of beperking kan dus nooil door den konino- worden bevolen. Een berigt uit Antwerpon, dd. 9 dezer, luidt De zitting van den gemeenteraad heeft gisteren avond met geslolen deuren plaats gehad. Daarin zijn onstuimige debatlen gevoerdton gevol<*o vvaarvan 21 van de 30 leden bun ontslag hebben genomen. Do burgemeester Loos en do welhou ders hebben gemeend hunue betrekkingen to moeten blijven waarnemen. De burgemeester heeft bij het verlaten der vergadering aan be- leedigingen van de zijde van bet volk blool gc- slaan. Zulks wordt door het fatsoenlijk publiek ten sterkslc afgckciird zelfs door ben die meo- ncndat de beer Loos in de kwestie der for-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1862 | | pagina 1