No. 77. Woensdag 15 October 1862. 2de Jaarg, ALGEMEEN ZEEtJWSCH-VLAANDEREN. Nieuws- en Advertentieblad Dit Weekhlad woull '.el ken Uoensdag-morgen uitgegeven big J. Sturm, te Neuzen. De prigs is 80 cents in de drie maanden en fra nco per Post 95 cents. Men abonneert zich big ulle BoekkandelarenPostdirecleuren en Brievenbushouders. - Advertentien qelievemen can den Uitaevor in tezcndeu utterhj/e Dmgsdagdes namiddags ten 4 tire de prigs van 1 tot 4 repels is 40 cents, voor el/cen regel meer 10 cents, behalvc 35 cents zeqelregl voir elkephatsiv BIIYIVEIVLAIVDSCHE BERIGTEN. leuzen 9 October. Gedurende de vorige rnaand zijn bet kaitaal alhier opgevaren 34 zee schepen melende 6024 tonnen en 259 binnen- schepen, melende 11923 lonnenen afgevaren 44 zeeschepen m. 8388 t. en 228 binnensche- pen m. 11272 t. Sedert 1 Januarij opgevaren 206 zeeschepen, m. 29765 t., en 1946 binnen- schepen, m. 95018 t. en afgevaren 200 zee schepen, in. 35260 t. en 1955 binnenschepen m. 95398 t. In de negen eersle maanden van 1861 zijn opgevaren 249 zeeschepenm. 55160 t. en 5451 binnenschepen, m. 107624 I., en afgevaren: 205 zeeschepen, m. 50419 I., en 3319 binnenschepen, ro. 102119 tonnen. Blervliet* 11 October. JI. maandag mor- gen omstreeks 10 ure heeft do 75jarige grijs- aard Cornelis Scheerenszich door ophanging van hel leven heroofd. Deze wanhopige daad wordt aan de bekrompene omstandigheden toe- geschreven waarin hij in den laalsten tijd heeft verkeerd. De ongelukkigo laal eene vvednvveen twee nog zeer jeugdige kinderen achtcr. Ilontenisse11 October. De vvel-edel gestr. heer J. Sergeant, burgemeesler dezor ge- meente, heeft almede door tusschenkomst van Z.-Ex. den heer commissaris des konings in dit gewestvan Z. M. den koning H. D. photogra- phisch portret met eigenhandige onderleekening ontvangen en znlks als een bewijs van's konings tovredenheid en herhaalde dankbaarheid over de wijze waarop Z. M. bij gelegenheid van H. D. reis door Zeeland in deze gemeenle is ontvangen. Met Hotlandsch kofscbip Concordiakapt. H. S. Wortel, is in de haven van Walzoorden binnengekomen om aldaar te overwinteren. Zatnrdag morgen heeft hel provinciaal geregts- Iiof in Zeeland uits[iraak gedaan in de zaak van Ursula Waijenberg, arbeidsler geboren en wo- nende le Zuiddorpebeschuldigd van kinder- moord waarvan in no 76 van dit blad melding werd gemaakl. Het hof heeft uit de verklaring dat het kind gednrende eenige korte oogenblik- keir, kan geleefd hebben niet wellig bewezen geaeht dat het kind vverkelijk geleefd heeft en uok andere omstandigheden geen vveltig bewijs everen dat het kind geleefd heeftdat de dood ilzoo niet aan de moeder mag geweten worden. Het hof heeft mitsdien verklaard dat het niet >ewezen is, dat de beschuldigde zich heeft schuldig ;emaakt aan hel haar ten laste gelegde feit en leeft haar, overeenkomstig art. 210 van hel wet- ioek van strafvordering, daarvan vrijgesproken net bevel, dat zij zal worden in vrijheid gesteld en ware zij om andere redenen behoorde in hech- enis te blijven. Na de nitspraak van het arrest is de beschul- ligde onmidiiellijk op vrije voelen gesteld. Bij de aanbesteding van het verplaalsen en /erbeleren van den rijks-veerdam te Walzoorden s daarvan aannemer geworden de heer G. van Je Vredete Neuzen voor f 1591. Volgens gedar.e aankondiging zalop vrij- dag den 24 October 1862., des voormiddags ten 10 lire, te Middelburg, bij enkele inschrijving worden aanbesleed het verzwaren van de kado om den val van 1828 lusschen de dijkpalen 49 en 56, aan den Hoofdplaalpolderden 7den en 4den dag v6br de besleding zal de noodige aanwijzing in loco worden gedaan. Het veulen met slechls drie poolen, dat voor eenige maanden in Zuid-Beveland geboren en op verschillende plaatsen ter bezigtiging is gesteld, bevindt zich lhans le Louden. Den eigenaar is aldaar f 6000 voor het dier geboden. Uit Dordrecht, dd. 7 October deelt men het volgende mede In den afgeloopen nacht heeft in de gevangenis alhier de persoon de L. zich door ophanging van bet leven beroofd. Hij was in de verleden week gearresteerd als ver- dacht van zich schuldig gemaakl le hebben aan diefslal van koperwerk (waaronder kranen) op do beetwortel-suikerfabriek alhier. Dozediefstal moet echler al geruimen tijd geleden gescbied zijn zonder dat men den dader had kunnen nilvimlen. Thans echter zou, naar men alge- meen zeglby een huisselijken twist zijne vrouw hem het woord Kranendiejloegevoegd heb ben hetgeen tot deze aanhouding aanleidiDg schijnt gegeven te hebben." Wij vernemen dat hel schilderkundig ge- noolschap le 's llage Pulchri Sludio zich bij adres gewend heelt lot den minister van binnen- landsche zaken om in naam der Hollandscho schilders, die geenerlei aanrnoediging van rege- ringswege kunnen erlangen, zich le beklagen over den aankoop door dezen minister van \'er- boeckhoven's wolven- en paarden-schilderij. In de Kloosterkerk te 's Hagealwaar zondag 5 dezer ds. Gunning het avondmaal.be- diende deed zich een vreeind geval voor. Tcr- wijl de leden aan lafol gezeten waren slond een persoon open hield met luider slemme eene toespraak waarin hij door den predikant niet werd vcrhindcrd. Na gesproken te hebben ging do man weder zitten en werd de diensl voort- gezet. De arrondissemenls-reglbank te 's Herto- genbosch heeft 2 dames to Grave, ieder tot eene geldboele van 100 ducatons (/"315) en sulisidair tot eene gevangenisstraf van 5 maanden veroordeeld omdat zij zich hebben belust met hel rondgaan en aanbieden van eene lijst van inteekeriing voor eene verloting van voorwerpen welke op den 9 Dec. a. s. te Rometen be- hoeve van Z. H. den Pauszal plaats hebben. In do gemeenten Oosterhout en Dongen is tegen hel gebruik van veelvuldig fruit ten ern- sligste gewaarschuwd omdat zich aldaar eenige cholera-gevallen hebben voorgedaanwaarvan reeds eenige personen zijn bezweken. Uit Si.-Anna-Parochie deelt men het vol gende mede: Hier is eene vereeniging tot sland gekomen van personen, die het niet goed vin- den dat zij als ingezetenen geheel onbekend blijven met de handelingen van den gemeente- raad en die uit de houding van de raadsleden willen besluiten in hoeverre deze hun mandaat handhaven. Daartoe hebben zij een schrijver aangeslelddie geregeld de raadsvergaderingen bezoektaanleekeningen maakt, deze uitwerkt tot een verslag en dat verslag aan de leden der vereeniging rondzend. Deze maatregelvoor zoover wij weten geheel nieuw in plaltelands- gemeenten kan ongetwijfeld good werken in het belang der gerneente. Menmeldt, dalter tegemoetkoming in den noodin de katocndistricten van ons vaderlaud heerschende de aanbestedingen voor do aan le leggen slaalsspoorwegen in die streken zooveol doenlijk zullen bespoedigd worden. Bepaaldelijk zullcn met dat doel do hestekken voor de wer ken der lijn van Zutphon naar Goor binnen kort in gereedheid worden gebragl. De Nederlandsclie Spectator geeft op een plaat een levendige voorstelling in caricatuur van de praclische gevolgen van het nieuwe plan des ministers van finaricien. Het begrip dat de lagere volksklasse zich alsdan van de allereerste voedings- middelen zal kunnen vormen wordt daarop zeer duidelijk en aanschouwelijk voorgesleld Twee werklieden doen hun maul tijd de een met steen- kolende andere met lalhout, eene jeugdige vrouw schenkt hun azijn, om daarmedo hun dorslige keelen to besproeijen terwijl op den achtergrond eene moeder haar kind, in stede van met pap, met zeep voedt. Gesegnele Mahlzeit Nederlandseho vrienden Wij vernemen dat binnen oenigen tijd hier to lande wordt verwacht een Iwinligtal jeugdige Japannezon, vvier reis herwaarts een uitsluitend wetenschappelijk karakter zal dragen, daar zij zich voornamelijk wenschen loo le leggen op de zeevaartkunde bouwkunde, geneeskunde en andere vakken van wetenschap. BVITENLAIVDSCHE BEBIGTEIV. Een muziekant bij het 7de linie-regement te Brusse! vond dezer dagen eene portefeuille waarin 45 bankbiljellen van 1000 fr. Hij spoedde zich daarmedo naar het bureau van policie en weldra was den schat weder in handen van den persoon die dozelve verloron had. Deze was een briefdrager vader van een talrijk gezin in de behoefte waarvan hij met eon karig traclement van 700 francs 'sjaars moet voorzien. Dezo wilde den brnven inililair beloonen en bood hem aan gedurendo een geheel jaar wekelijks 5 francs bij hem le komon halen de oeriijkc vinder woigerde zulks zeggendo gig zijt vader van een talrijk kroosthoudl uw geld hel zal u nultigcr zijn dan mij. Mogt dit eeriijk gedrag van een militair die slechls 25 cenliinen per 5 dagen traclement heeft, velen tot voorbeeld zijn. In eene correspondentie uit Belgie aan Id France, wordt gemelddat koning Leopold met koningin Victoria, die eerstdaags van Koburg le Biussel wordtjlerug verwachtzich naar Louden hegeven zal. Deze reis moet belrekking hebben op de onderhandelingen welke nopens don voor- genomen afkoop van den Scheldelol hungendo zijn lusschen BelgieNederland en Engeland. De Belgische consul te Green Bay, bij het meer Michigan heeft een inleressanl rapport ingezonden over eene kolonie van 7000 Belgen die zich daar langzamerhand heeft gevormd en volgens den consul zeer welvarend is. Zij heeft reeds ingevoerd hel verleenen van kosleloos ondcrwijs aan kinderen van minvermo- genden. Een Engelscho compagnie, gevestigd le Louden 5 Bell's Buildings Salisbury Sijuaro vroeg den 8 en 11 Augustus jl.in verschil lende dagbladen agcnlen in alle steilen van Belgie en Holland om do voortbrengsclen der respectievo luudcu op le koopeu en wel ouder beinfice van een rnaandelijksch inkomen van 200 a 500 fr. Vele koopmansbedienden le Ant- werpen en in andere sleden haasltcn zich om aan die compagnie le schrijven met de noodige aanbevelingen. Na verloop van eenige dagen ontvingen die bedienden eene aanstelling tot agenten van dal huis en tevens het berigtdat hun nadere instruction zouden geworden van een inspecieur, die spoedig hun een bezoek zou brengen. Maar daar zij nu eene procuratio noodig hadden verzocht men aan die quasi benoemde agenten de toezending van 12 fr. 40 c. ter bestrijding der onkosten dier procuratie. Later zou dat wel afgerekend worden. Te Ant- werpen werden op die wijze wel 20 agenten aangesleld, niettegenslaande de compagnie ge- zegd had slechIs een op elke plants aan te stellon. De aanstellingen dugteekenen van do eersle dagen van September maar de titularissen heb ben tot heden niels verder van hunne procura- ties noch van de komst des inspecleurs gehoord. Dit is zeker dat zij hun geld kwijl zijn. De policie is te Parijs tegenwoordig druk in de weer, om oproerige plakkalen af le schcuren of ongeoorloofde caricaturen en liedjes in beslag te nemen. Er hebben weder talrijke arrestalien plaats gehnd in de omstreken van Biawilz en in de voor- steden van Parijs. De arbeidende klasse die in de laatste jaren zeer rnstig is geweest en weinig van zich heeft doen hooren, beginl daar hare denkbeelden van socialistische hervorming weder meer in hel openhaar te verkondigen, zooals v66r do revoliitic van 1848, Het gouvernemenl houdl echler het oog op al die bewegingen. Men zegt dat de keizer schier dagelijks nnam- looze brieven onlvangt waarin hij tegen zamen- zwering wordt gewaarschuwd. Volgens eeno correspondentie wordt hij steeds door eeno slerke wacht onigeven daar men berigt heeft ontvangen dat verscheidene Italianen hun land zouden ver- laten hebben om hem to vermoorden. Een particulier berigt uit Parijs houdt het volgende in In de laatste dagen spreekt men weder op geheimzinnige wijze van ernstige gebeurtenissen die ons in November of December voor de deur zouden staan. Wat dit voor mysterien zijn vveet niemand maar sommigen beweren dat er aan de eene of andere nieuwe grootsche ondcrnemSng wordt gedacht. Do keizer moet te Biawilz aan maarschalk Aiel loegevoegd hebben a Ik had u eerst beslemd voor Rome, maar heb daarvan afgezien; lhans heb ik geheel andere plans met u ik sloeg u to Solverino gadeen gfy' zyt juisl den man dicn ik hebben moet." Om wat te doen vraagl men elkander af. Wat zou do keizer nu weder in zijn schild voeren Trouweus, er zal wel een getnigo bij deze zatnenspraak lusschen L. M. en den maarschalk geweest zijn. Men wil dit in verband brengen mel eon praaljo over een conflict lusschen Frankrijk en Engeland. De laatste mogendheid zou verklaard hobben dat eene in het oneiridige voortdurendo bezelting van Rornczeer geroakkclijk het Europeesch cven- wigl zou kunnen vcrbrcken, en dus liarerzijds

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1862 | | pagina 1