No. 76.Woensdag 8 October 1862. ALGE1HEEN ZEEUW SCH-VLA ANDEREN. Nieuws- en Advertentieblad **90R Dit Wed; bind wordI el/cen Woensdag-morgen uitgegeven bij J. Sturm, le Ncusen. De prigs is 80 cents in dc drie maanden en I r a nco pcYpost 95 cenis. Men ahonnecrt sick bij alle BoehhandelctrenPostdirecleuren en Rrievenbushoudcrs. Adverlentien geliere men nan den Uilgcrvr in te 'ctufcn uilerlijh Dingsdagtfes namiddags ten 4 ure r/e /»n> raw 1 /o/ 4 rer/e/s is 40 ce»/.v, »oor e//re« regel meer 10 centsfce/ra/re 35 cen/.v zfigelregl voor d/;e planting BiraWENEAWDSCHE BERIGTSM. Men verzekert, dat ile tweede katner (fer slaten-generaal na hct onderzoek van alle aan- hangigo wetsonlwerpcnin afwachting van hot optnaken van do verslngen dor afdcelingen en van do beaut woording daarvan door de regering voor eenigo woken zal nitocngaan. Ook verzekert men, dat hot wolsonlwerp nopens dc reglerlijke indeeling des rijks in arrondisse- menten en kanlons, dat in liet vorigo zittingjaar was aangebodcn maar loon onafgedaan is geble- vcn door de regering wordl herzien zoodat men de aanbieding van het gewijzigde wotsont- werp in den loop dezer zitting kan te gernoel «ien. L. K. II. de prins van Oranje is in den na- middag van den I dezer, te's Hagc aan een groot gevaar ontkomon. Toen Z, K. H. op een wandel- rid den Denneweg bij de brug van de Frede- rikstraat passeerdo had hij hel ongeluk van het paard to storten. Ilet voorlrennende ros word echter spoedig gegrepon en Z,. K.. II. had zich zoo weinig bezeerd dat hij weder kon op- sly gen en zijn wandelrid voortzellen. Ten zes nro nam Z,. K.. Fl. dan ook reeds weder deel aan een diner bij Z M. den koning. l¥eiizeil 9 6 October. Naar wij vernemen zijn dezer dagen ten gevolge van Z. M. bezoek in dit gewestin Mei jl. gegevende heeren mr. I'. Dronhcrs bnrgemcesler van Neuzcn dr. II. van Ech, burgemeester van Axel, en dr. L, Floelands Janssen welhonder aldaar door Z. M, vereerd met hoogstdeszelfs photographisch portrelwaaronder Z. M. eigenhandige naam- leekening gesteld is. Axel 7 October. Ten gevolge van het bc- danken van ds. Eonhebelis tot predikant bij de Herv. gemeente alhier beroopen ds. A. van der Flierpredikant te Bunsehoten (Utrecht). E9ulst« 6 October. Op de alhier heden ge- houdene jaar- en veemarkt werilen aangebragt 88 sinks rnndvee, 11 paarden 39 varkens en 17 schapen. De uitgeloofde premien werden loegekend als 1. voor hel groolste gelal paarden van binnen de stadaan de wed. B. J. Voette Hulst; 2. idem voor het groolste gelal van builen aan P. J. van den Eechhoutto Graauw; 5. voor het groolste getal rundvec van binnen de stad aan D. Hartog te Hulst; 4. idem voor het groolste getal van builen aan dr. E. Vogelvanger te Hon- tenisse 5. voor het groolste getal varkens, aan J. Gerriste Wachlebeke G. voor het grootsle getal schapen aan G. F. Willemsen te llonte- nisso 7. voor de schoonste hengst, aan D. de Calmve, le Kieldrecht; 8. voor hel schoonste werk paard, aan J. F. Belis te llonlenisse 9. voor de beste baalgevcnde of kalfdragende koo aan E. Kamoento Stoppeldijk 10. voor het schoonste tweejarig paard aan van den Eech hout voornoemd 11. voor het schoonste twee jarig runil aan dr. Vogelvanger voornoemd,en 12. voor den schoonsten slier aan W. Seijdlitz te IIu 1st. Do handel heeft zich voornamelijk bepaald tot rundvee en varkens waarvan nog al eenigo sinks legen redelijko goedo prijzen zijn verkocht. Het uilmuntendo seboono weder had eeno groote loevloed van menschen uitgelokl. Op den 28 September wcrd bij de Christ. Afgesch. gemeente van Sluis, de weleerw. heer ds. C. Schevel bevesligd door den weleerw. heer S. 0. Los, predikant te Zaamslag c. s. naar aanleiding van Ezech. 33 7. De beves- tigde aanvaardde zijn heilig dienstwerk met de woordenMarc. 16 15 en 16. Voor het provinciaal geregtshof in Zeeland is jl. zaturdag behandeld het regtsgeding tegen Ursula Waijenberg end 40 jaren arbeidster geboren en wonende te Zuiddorpethans gedo- tineerd beschuldigd van kindermoord waarvan in no. 59 van dit blad melding werd gemaakt. Het openbaar ministerie had in deze zaak Uvaalf getuigen gedagvaard. Twee daarvan, de heeren J. B. de Koch, genees-, heel- en ver- loskundige to Zuiddorpe, en A. de Fount, genees- heel- en verloskundigo te Axelzijn beeedigd als deskundigen. Do procureur-generaal eischte schnldigver- k la ring van let haar te laste gelegde feil, en vcroordeeling tot eeno tnchthuisslraf van niet minder dan 5 en niet hooger dan 20 jaren, met vcrdere vcroordeeling in do koslen van hel regtsgeding. De beschuldigde werd verdedigd door den heer mr. U, A. Berdenis van Berlehomdie concludeerde lot vrijspraak. De nitspraak is bepaald op a. s. zaturdag. Uit Goes bcrigt men van 4 dezer: In eerie gehondene vergadering van aandeelhouders in de Goessche maalschajipij van stoom- en zeilvnari is beslolen lot ontbinding der vennoolschap. Dien ten gevolge zal de schroefbool lusschen die gemeente en Rotterdam varondebinnen kort worden verkocht. Te Goes zijn jl. maandag gevankelijk uit Hulst binnengehragtde personen M. F. en II. dcM., metselaars aldaar, verdacht van diefslal van lood aan de R.-K.. aldaar. Uit Gorinchern schrijft men. dd. 3 Oct. jl. Als eene bijzonderheid meldl ik u het volgende hetwelk veel sensatie hier ter slede heeft ge maakt Hel is bijna een jaar geleden dat de heer M. de Geer, een ingezeten dezer stad, de som verloor van ruim [7000, en wel tijdens zijn verblijf te Vlissingen waar gemelde heer voor zaken verloefde. Do dienstmaagd uit het koffijhuis van den heer Lobry aldaar had de portefeuille vvaarin genoemdo som besloten was, gevonden, doch haar wederreglelijk gehouden. Deze week wisseldo die dienstmaagd een munt- biljel van 1000, hetwelk achterdocht gaf, waarop zij met hare tnoeder, werd gearresteerd. Spoedig bekende zij die som gevonden en beliouden te hebben. Dezen morgen ontving dan ook de heer de G een telegram houdendo berigt van hel hovenslaande. Men begrijpt, dat de heer de G. niet dralen zal zijn gevonden geld in ontvangsl te nemen. Gelukkig had de dienstmaagd daarvan weinig gebruik durven maken. Gedurendo de 9 eerste maanden dezes jaars heefl het Nederlandsche zendeling-genool- schap aan giften en legaten ontvangen /'51,545,05. Als een rnerkwaardig leeken des tijds kun- nen wij mededeelen dat de eerw. heer A. Brum- melharnfidecent aan do theol. school der Clir. Afgesch. Gereformeerde kerk te Rampen zondng 28 Sept. jl. op uitnoodiging van den kerkeraad der Luthersche gemeente le Doesburg, in de kerk dier gemeente eeno prcdikbeurt heeft waar- genomen bij welke gelegenlieid eene ongemeen talrijko Schare belangslellenden zoowel Lulher- schen als niet-Lutherschenvvaren opgekomen. Als eene bijzonderheid kan men van Giessen- Oudekerk mededeelen, dat bij den heer D. C. van der Voorlvan ecu boom elf en een half mud puradijsappelen geplukt zijn. Als eene bijzonderheid wordt gomeld Op den 18 September jl. is op het dorp Twisk bij Medcmhlik, het huwelijk vollrokken tusschen 1 Dirh Uammes en Anlje Lans. De bruidegom is 72 en de hruid 63 jaar oud. De eerste der ge tuigen is 89 jaar, de tweede 76, de derde 74 en de vierde 71. De som der jaren van dit zoslal is 445, derhalve door elkander ruim 74 jaren. 't Behoort zeker tot de zeldzaamhedon zulk een zeslal naar de trouwzaa! te zien gaan en mag het aan do eene zijde een bewijs genoemd wor dendat ook in dit dorp de tronwlust zoo spoedig niet uitgeblnscht is, aan de andere zijde moel men erkennen dat ook aan den zelfkant" van I Noord-Holland de menschen oud kunnen worden. In ilen naciit van den 28 en 29 Sept. 1.1. barslte over de provineien Vrieslanden Gronin- gen een hevig onweder uit. Vooral in de ge- meenle Winschoten woedde hetzolvo vreesselijk^ Vogels violin uit de lucht en bijna alle'vruchten van de booinen terwijl de veldvruchten deerlijk moelen geteisterd zijn; men berekent dat aldaar ongeveer 2000 glasruiten door den hagelslag zijn vorbrijzeld. In het naburige Finsterwoldo is door het onweder een hooiberg in brand geraakt. In Franeker zag men, tijdens dat onweder, eerie menigte vogels door vliegen en schreeuwen hunno onrust aan den dag leggenen des morgensvond men vele kievieten leeuwrikken en andere vogels dood op straat liggen. Men verneemtdat de heer dc Lccmv uit Aruhem, liekcnd als uitmiintend schcrpschutter op den 3 dezer to Brussel wider twee pffjz.cn heeft behaald en aan den lierlog van Brabant is voorgesleld, die hem op het minzaamst heeft toegesproken en verklaard dat men dien goeden Hollandschen schuller gaarne zag en wenschlo dat hij I ij volgende gelegcuheden Icrug mogt komen. Men sehrijfi uit 's Hage aan de Indepen dence Beige II t vraagsluk omtrcnt den afkoop van den Scheldetol, dat reeds sedert 18 maanden haugendo is, het-ft geene schrede voorwaarts gcduan: waarschijnlijk zal eene beslissing daarover vallen in de conferentie welke, naar hetschijnl, weldra zal bijeenkomen. De overeenkomst be- I re k k el ij k do water.iftappingen op de Maas bo- vindt zieli in gelijksoortigen loestan I. 'De on - derhanilelingen reel Frank tijk over de sluiling van een nieuw handelsverdrag welke reeds goed voornilgingen, schijnen afgebroken to zijn, althans voor hel oogenblik en ik geloof ook dat wij de hoop moelen opgeven op de losmaking van Lim- lmrg van den Duitschen Bond." BUITEIHI,AIVDSCHE BERIGTEItf. Men koesterl de verwaphjing, dat de ko- ningin van Engeland, op hare terugreis van Duitscldandd. i. tusschen 6 en 8 October nog eenigo dagen le Brussel zal verloeven. Dr. Sommersgeneesheer le Brussel, II. woensdag ecu zijner patienten bezoekende, in ile rue oeringen zeeg plotscling naast bet ziekbeu van zijn patient ter neer. Deze sprong uit zijn ledekant, maar vond tot zijn smart den geneesheer volkomen dood. Een slagaderbrenk scbijnt de oorzaak van dit sterfgeval te zijn. Een kleeiiermakersjongen te Antwerpen had jl. maandag hevige rusie met zijne kameraden. Dit kwam zoo vcr, dat zij hainlgemeen werden maar de kleeiiermakersjongen kwam er sleclit af: een zijner medgezellen beet hem een sink van zijn oor af. Deze manier van vechten schijnt tegenwoordig in den stnaak te vallen. Den 24 Septemberdes avonds ten 11 ure, heeft to IN a men een hevig onweder gewoed. Des nachts ten 111 ure sloeg de biikseni in het nieuwe nog niet voltooido schouvvburggebouw. Alleen dc concerlzaal is hchouden. De schado wordt begroot op 125,000 frs. Binnen jaar is dit de tweede rnaal dat de schouwburg to Namen door brand wordt verriielil. Men wil, dat van wege de Fransche rege ring bereids bevelcn zijn gegeven lot de aan- slaando ontrniming van Rome door de Fransche trocjien, evenwel niet zonder dat aan de Pau- selijke regering de hoop zou zijn overgelaten op eene verzoening, zoo zij daarin nog wcuschl te treden. Opmerkelijk is lieldal tie vorspreiding van de Idees ISapoleonnicnnesdoor L, A'. Bonaparte gesehrcren, thans ook in Frankrijk wordt tegen- gegaan. Wel is waar, wordt hier hedoeld die uitgave, welke ook do zinsneden bevat, welke in de uilgave die na den coup d'etat te Parijs het liclit heeft gezienzijn weggelaten, maar het is loch opmerkelijk dal des keizers cigen werk in Frankrijk niet mag biunenkomcn. Binnen kort zal openbaarheid worden ge geven aan een plan tot den aanbouvv en de in- rigling eerier kollossale spoorboot tusschen Dover en Calais. Volgens hel ontvverp zal dit gevaarte eene lengte moelen hebben van 5000 voelen op eeno wijdte van 100 en met een diepgang van slechls 5 voeten. Op hct dek zal een overdeklo ijzercn tunnel worden gebouwd waar de le Dover en Calais aankomeiide spoortreinen met passagiers en goederen zonder eenig op- onlhoud binnen stoomen, om alsdan met eeno tot nog toe ongekende snelheid over hct kanaa] to worden getrarisporteerd. Het monster-vaar- tuig wordt met eene builengewone krachl he- wogen door roeiriemen liet gaat even gemak- kelijk achler- als vooruit, zoodat het nooil he- boeft om te kecren. In den Indicatcur de Bordeaux lecst men: Dezer dagen werden de inwoners der rue INan- ville, iligl hij de rue d'Ares, in rep en roer gebragt. Een jong kind stopd op het punt van levend begraven to worden. Reeds stood do lijkkoets voor de deur van bet storfhnis loen eene vrouw welke het kind zeer lief had gehad op de geilachte kwam om bit kind nog ecus te

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1862 | | pagina 1