No. 75. Woensdag 1 October 1862. 2de Jaarg ALGEMEEN ZEE! IWSCH-VLAANDEREN. Nieuws- en Advertentieblad 'JlOR Dit Weelcblad wordt elken Woensdag-morgen uilgegeven bij J. Sturm, te Neusen. 95 cents. Men abonneerl sick bij die BoehhandelarenPosldirecleuren en Brievenbus/iouderl.AdverlediL^Jivewln^aT'^ uilerlyft Dmgsdag, des namiddags ten 4 nre de prigs van 1 tot 4 regelsis 40 cents, voor elken regelmeer 10 cents, behalve BINHVENLAIVDSCHE BERIGTE1V. Dezer dagen zijn door den heer minister van binnenl. zaken ler audientie onlvangen, de heeren D. Bekaar hurgemeester van IJzendijko I. C. 0. Benteijnwethouder aldaar en J. II. Hennequinhurgemeester van Sluis. Genoemde heeren hehlicn den minister gesproken over den nanleg van een nieuvv uilvvateringskanaal naar den Tienhonderdpolder waarvoor zij eene rijks- stihsidie verlartgen. Eindelijk zal er worden ovcrgegaan tot de aanbesleding van de schulsluizen aan de monden van hel kanaal door Zuid-Bcvelandeen werk dat do daarstelling van den Zeeuwschen spoor- vveg moel voorafgaan, wil men de Schelde kunncn afdammen. Men verneemt dal het vaarwater zoo ondiep wordt, dal o. a. de stoomhoot Tetegraaf, varende lusschen Rotterdam en Anlwerpen haar gewoon vaarwater heeft moelen verlaten en thans weder door het Sloe vaarlwaar zij even als de Vlissingsche stoomhootmeermalen blijft vasl- zilten. De scheepvaarl zal dus met het nieuwe kanaal in velo opzigten zeer gebaat worden. Voor het tokort op do gewone werken tier calamiteuse polders in Zeeland mitsgaders voor builengewone voorzieningen daartoe hetrek- kelijk is op de staalsbegrooting voor 1863 eene som van f 580,000 uitgetrokken. Tot loelich- ting van dozen post wordt gezegd Bij de behandeling der hegrooting voor 1862 heeft de minister van binnenlandsche zaken mcdegedeeld o 7 dat ten spoedigste de vroeger gestaakte waarde- ring der landerijen van do calamiteuse polders voorlgang moel hebben die, zoo als men onder- slelt in hel voorjaar van hel aanslaande jaar zal kunnen afloopen. Inlusschen moel in het onderhoud <ler polders worden voorzien. Daartoe wordt voor 1863 weder f 350.000 noodig geacht doch die som moet met f 30,000 verhoogd worden ter voorziening in hel tekortontstaan doordien vroeger, bij het ontoereikende der toegeslane fondsen over die van het volgende jaar is beschikt. Daardoor was de som waarvan in 1862 gebruik kon worden gemaaktaanzienlijk minder dan 350,000; doch een zuiriig beheer en uitslel van al hetgeen daarvoor maar eenigermale vatbaar was, hebben aanleiding gegeven dal nu nog maar f 50,000 noodig is om in 1865 voor do behoeflen van dal jaar, over de geheele som van f 350,000 le kunnen beschikken," Voorts is een post van f 24,900 uitgetrokken lot ondeihoud herstellingenz. van l.deugrooten weg der eerslo klasse no. 5. van Middelburg over Walchcren, Zuid-Beveland, Tholen tot aan de grensscheiding met N.-Brabant 2. den groolen weg der eerste klasse no. 10van Breskens tot do grensscheiding met Belgie. Voor onderhoud, herstelling enz. van het kanaal van Neuzen is f 92.000en van dat van Sluis naar Brugge (voor het gedeelte op Nederlandsch grondgebied) f 615 bestemd. Als bijdragen voor de groote wegen der tweeile klasse in de provincie Zee- land wordt f 2000 en voor de doortrekking van het kanaal van Brugge tot in Sluis f 160 toe- gekend. Dit laatste is het vierde van eene bijdrage van f 4000. Ter voltooijing van hel laatste perceel aan de gevangenis te Goes met inbegrip van de vervvarinings-toestollen is op de slaats-begroo- ting voor 1865 eene som van f 37,000 aangc- vraagd. Het blijkt thans dat de regering genegen is de gevraagdo subsidie van /'5500 voor de he- grinding van den buurtweg tusschen Oostburg en Groede toe to staan. De regering wenscht doze loelage over tweejaren to verdeelen en heeft dienovereenkomstig op de begrooling van binnen landsche zaken voor hel volgende jaar lot dat einde f 2750 uitgetrokken. De koslen van dit werk, aankoop van grond daaronder begrepenworden geraamd op /25,500, waarvoor de staten van Zeeland besloten hebben met een renleloos voor- schot van f 20,000 le hulp te komen. Men mag dus verwachten dat deze wegsverbetering spoedig tot stand zal komen en alzoo de bewoners van genoemde gemeenten en omslrcken niet langer genoodzaakl zullon zijn gedurende een groot gedeelte van het jaar voor onderlinge gemeen- schap een omweg van 6000 el le maken. Aangaando de marinevverf to Vlissingen loest men in de memorie van loelichting bij do i'C 35 cents zcgelregt voor el/ee ptdalsing begrooling van het departemeul van marine voor 1863, het volgende: in overeenstemming met de toekomstige bestemming der werf te Vlissingen lot werf van uitrusling en reparatie, heeft men het doelmatig geoordeeld den voorrnad van bout, welke voldoendo is voor hetgeen aldaar bepaal- delijk moet worden afgehouwd niet le vermeer- deren en dien voor Amsterdam daarentegen in evenredigheiil to vergrooten. In de maand November a. s. znllen de ver- eisehto examina plaats hebben van onder-officieren der infanlerie en artiflerie dingende naar den rang van 2de luitenanl bij die wapens. Naar men verneemt zijn van de bestaande vacalures bij het wapen der infanlerie 50 plaatsen van 2de luile- nants ler aanvulling aangewezen, en zulks on- verminderd hel getal beschikbanr voor de ver- dienstelijke onder-oflicieren die hel ligter examen voldoende mogten afleggen. Do elFectievo sterkte van het leger op 1 Augustus dezes jaars was als volgl 1701 ofli- cieren en 48,685 manschappen tcrwijl hel aanlal ontbrekende vrijwilligers 5185 bedraagt. De hoeveelheid paarden bedroeg 3055. Sedert 1 Januarij lot en met 31 Augustus dezes jaars zijn met de post verzonden het na- volgende aanlal port-betalende brieven binnen landsche 10,730,740; buitenlandsche 2,837,500 totaal 13,568,240 btievon. Men weet dat sedertjaren gearbeid is aan hel onderzoek naar do geologische gesteldheid van Nederland en tot vervaardiging van do geologische kaart. Thans is het bekend ge- worden dat die veel omvatlende arbeid afgeloo- pen en de bedoelde kaart voitooid is. iwetszeii 30 September. In den natniddag van woonsdag 24 dezer zijn twee paarden gespannen voor een menwageri, toebehoorende aan M. van Kerkvoorlte Zaamslag, in do nabijheid van de oostsluis alhier, in het kanaal geraakt en verdronken. Iloofdplaat27 September. Donderdag 25 dezer had alhier door monseigneur J. B. van Genk coadjutor van den bisschop van Breda de plegtige inuijding plaats van het nieuwe R.-R. kerkgebou w. Groot was de geesldrift waarmede Hoofdplaats ingezetenen hadden gewedijverd tot versiering der slralen enz.de weg langs welke Zijne Hoogh. nit de pastorij naar de kerk word geleid was hersehapen in een groene dreef, smaakvo! af- gewisseld met keurige guirlandes en eerepoorlen. Het fanfaren-gezelschap: Geduldovenvintvan IJzendijke, onder directie van den muziek- mecsterden heer V. J. Vennaslalsraede het R.-K.. zaugerskoor St.-Cecilia van die gemeente, was reeds in den vroegen morgen nit belang- stelling opgekomenom mede le werken tot opluistering van dit zoo gewigtig feest. In den voormiddag had het ceremonieel der wijding in tegenwoordigheid van de Wel-Eerw. heeren B. Raesendeken en pasloor van IJzen dijke, P. C. Tielen pastoor, en J. van de Poll, oud-pasloor van deze plaats, en een aanlal gees- telijken uit dit district, benevens van eene on- telbare meniglo ieken, door Zijne Hoogh. den assistent-bisschop plaats, lerwijl in den namid- dag de coadjutor met een solemncel lof deze plegtigheid sloot. De stoet naar on van de kerk werd telkens gevolgd door eene eerewacht to paard een aan lal jougdige meisjes, keurig in 'twit gekleed, en door he! evengenoemde fanfaren-gezelschap en zangerskoor welke daarbij keurige stukken uitvoerden. Zijne Hoogh. de coadjutor heeft nerhaalde malen zijne tevreilenheid betuigd over de be- langstelling zoowel welke geloond werd voor de zaak, waarvoor hij hier was gekomen, als die hij ten opzigte van zijn persoon ondervond. Ten 6 ure des avonds is Z.ijne Hoogh. naar IJzendijke vertrokken en ook aldaar is hij met de levondigste bewijzen van belangstelling onl vangen. Uit Middelburg, dd. 28 September, schrijft men Ter voorziening in de vacature van raads- heer bij het prov. gereglshof, is de volgende voordragt gemaaktmr. de Knokke van der Meu- Icn oflicier van justitie te Goes; jbr. mr. C. de Jonge en mr. J, II. de Sto/ipelaavrespectreg- lers in de rcglbanken te Zierikzee en Middel- Imrg jhr. mr. IV. C. de Jonge, gr-iffier bij het prov hof van Zeeland; mr. D. I). B'erdcni's van Berlekomadvocaal en oud-regter-plaalsvervanger te Middelburg, en mr. G. de Will Hamer voorziter der reglbank te Deventer. Op den 10 dezer zal to Midilelburg, aan het lokaai van hel prov. hestuur, worden aan- besteedhet verplaatscn en verbeteren van den rijks veerdam te Walsoorden. L,aar wij veruemen hebben al de leden van het collegie van zetlers le Vlissingen hun ontslag als zoodanig aangeiraagd. Het schijnt dal de loepassing der boete ler zako eener ingestelde bekeuring wegens het gebruik van ecu paard in eene andere klasse dan waarvoor het was aan- gegeven en die zij als hoogst onbillijk beschou- wen daar dit gebruik slechls voor een enkel bijzonder geval en riog wel uit onwetendhcid heeft plaats gehad daartoe de aanleidendc oorzaak is gevveesl. Van goederhand wordt verzekerd dal het berigt, door onderscheidene couranlen geiijk- 'ijdig medegedeeld als zoude het bestuur der Maatschappij tot indijking der op- en aanwassen in de Ooster-Scheble de exploilatie harer nieuwe polders voor 20 jaren aan de heeren Jan van de Moerbaron Caters Co. hebben loegewczeu tot nog toe geheel onwaar is; wel wordt daar- over onderhandeid. Er is vermis! een bankbilletgroot/" 1000, geinerkt A, no. 4728. Men wordt verzocht, bij ontdekking daarvan dadelijk kennis te geven aan den commissaris van policie te Breda. Dit Dordrecht dd. 25 Sept. schrijft men stoomhoot J oh an de Wit, lusschen deze De slad en Rotterdam varendeis gisteren avond met eene met goederen beladen schroefstoornboot in bolsing geraaktten gevolge waarvan de laaist- genoemde oogenblikkelijk gezonken is; do aan boord zijnde personen zijn echter gelnkkig gered. Do lading, van Amsterdam naar Luik bestemd. moel van eene aanmerkelijke waarde zijn men sprcekl van /'200,000, welke voor cen groot gedeelte ztilien verloren zijn. Men berigt dal er zich to Rotterdam eene hevige afkeuring openbaarl legen hel invoeren van een inkomend regt op de koffij, gelijk dit door den minister van financier)den heer Belz is voorgesleld en dat zulks te Amsterdam evou- eens hel geval is. Men zegt ook dal de kamer van koophandel aldaardezer dagen over de zaak zal beraadslagen. Naar men verneemt is le Amsterdam reeds sedert ecnigen tijd eene Garibaldi-xereeniging gevestigd en is men bezig le Rotterdam eene zoodanige op te riglen. Uit 't Nieuwediep schrijft men Z. Exc. de minister van marine gisteren hier aangekomen met do leden der dok-comroissieheeft hederi met die commissie hel dok in oogenschouw geno- men nadal het tot op zekere dieple was leeg- gepompt. Zoo wij vernemen bestaat er eenige hoopdat men middelen zal beramen om het dok op deze of gene wijze te hcrslellen althans een weg zal zoeken om zulk een belangrijk werk thans zoo onmisbaar met het oog op de bereids aangclegde ketelmakerij en muchinenfabriek, voor dit interessant marinc-etablissement niet verloren to doen gaan. BUITEIVEAINBSCHE BERIGTEW. Z. M. de koning van Belgie is, nadat hij door eene zware ziekle geruimen tijd belct was het slot te Laekcn le verlaten, op den 24 Sept. jl. weder te Brusse! gekomen en door do bevol- king der hoofdstad met algemeene trcugdeblijken onlvangen. Het was, zegt de Independence Beige een plcgtstatigo inlogtzooals in 's konings re gering nog maar drie malen was voorgekomen de eerste maal was bij zijne troonsbeklimining in 1831, de tweede bij zijn hnwolijk in 1832, de derde maal in 1856 op den 25ste'n verjaardag zijner troonsbeklimmirig. De procvenonlangs in het kamp van Beverloo genomen belreffende hel nut, dat men zou kunnen trekken van gecombineerde manoeu vres der ligte veld-arlillerie en der ligto kaval- lerio. moelen zeer gewenschte uitkomsten heb ben opgeleverd. Een Belgisch blad zegt, dat

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1862 | | pagina 1