No. 73. Woensdag 17 September 1862. 2de Jaarg. ALGEMEEN ZEE! WSCH-Y LAANDEREN. V Nieuws- en Adverteutieblad nboR 9!i ui Dit Weekblad wordI el ken Woensdag-morgen uilgegeven bij J. Sturm, te Neuzen. 5 cents. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren Post direct eur en en Brievenbushouderl- Advert entiin "qeleve'mm nan den m deter in ,e -eudcn ilerlijk Dmgsdag, des namiddags ten 4 ure de pnjs van 1 lot 4 regelsis 40 cents, voor el/ten regel meer 10 cents, behalve 33 De f/rijs is 80 cents in de drre maanden cn Isji ji c o per I'osl men nan den ,tfit'$ctor in lezcndcn behalve 33 cents zegelr/gt v<h)f el lie plant sing. BINIVEIVLIIVDSCHE BERIGTEN. Naar men verneeml heefl Z, M de koning dozer (lagen afwijzend beschikt op het verzoek nan IID. gedaan door J. P. Smith, vroeger soheepsmakelaar enz. to Vlissingen, oni gralfe of vermindering der gevangenisstrafwaartoe liij onlangs door het provinciaal gercglshof in Zeeland is veroordeeld. UiI 's Hage vvordt medegedecld dut Idj de staatsbegrooling voor 1863 door de regering zou worden voorgesteld de hoffing van eene Iielasting op hel inkomen en van eon op eflecten die in de regie lijn worden geerfd waarlegen zouden worden afgeschafl de Iielasting op de hraud- stoffen en die-op het zegel der binuen-en buiten- landsche dagbladen. Do patentbelasting nu reeds een incomelax zou worden opgelosl in een algemeene hefTing op de inkomsleri van alio ingezelenen hoe ook verkregen of uil welke bron voortspruitendezoodat niet meer uilslui- lernl handel en nijverheid worden gelrolfen lerwijl landbouwers en renlcnters werden gepri- viligieerd. Onlangs deelde men mededal Belgie ingeval Nederland niel zou aanncmen wal aan- geboden werd voor denafkoop van den Seheldelol dit vraagsluk aan de arbitrage van eene bui- tenlandsche mogenheid zou worden ondervvorpen. Wij zijn in staat gesteld dat berigt van alien grond onlbloot te verklaren. Het legendeel is waar; binnen kort zal te Brussel door de builen- landsche inogendheden do eonferentie over den afkoop van den Seheldelol geopend worden en zal men deze zaak dank zij de goede verstand- hotiding waarin hel minislerie Thorbecke staat tot het Bclgische met of zonder de medewer- king van hel Nederlandscho kabinet tot eene bcslissing breugen. Bij den minister van binnenl, zaken is onlvangen van den heer van Bccst van Andel te 's llerlogenbosch seeretaris-penningmeesler der Synodale commissie van de Christelijke Af- gescheidene Gereformeerde kerk in Nederland een wissel, grool f 2253,16, zijnde hel netlo he- drag van gedane collected in onderscheidene Afgescheiden Gereformeerde gemeenlen inZuid- Afrika (Kaapde Goede Hoop), ten behoeve van het foods voor de noodlijdeuden door den vva- lersnood van 1861; welke gelden zjjn verzameld zonder inteekening, en vrijwillig bezorgd aan de diakonien dier gemeenten onder loezigl van den weleerwaarden heer ds. Postma, predikan! in de Zuid-Afrikaansche republiek, Den 11 dezer werd door hot Tijdschrift voor ISederlandsch Indie medegedeelil dat Neder land met andere Europesche inogendheden die in hunne Indische hezitlingen eveneeos van den zeeroof bebben te lijden onderhandelingen voor eene gezamerrlijke expeditie geopend had. Wij vernemen thans dat Spanje niet sellijnt le zijn te bewegen otn aan zoodanige expeditie deel te nemen en dat Engeland en Nederland thans in overweging genomeri hebben orn met hun heiden den voorgenomen togl te ondernemen overal waar de zeeroof in den Indischen Archipel zulks noodzakelijk zou maken. Aienzen 10 September. Op den 6 dezer leed deze gemeenle een treffend verlies door het afsterven van een harer geachtsle ingezelenen den heer IS. Grenuwethouder en oud-sluis- meester alhier. Vloeide oris hart over van dankbaarheid voor het voorregt dut hem zijne gade zijn eenig kind en ons zijne vrienden geschonken werd bij gn- legenheid van zijn 70>ten jaardag, op den 12 July jl.heden was ieder diep bewogenwas ongeveinsde droefheid en deelneming op elks gelaat le lezen bij de begrafenisplegligheid van den helaas te vroeg afgestorvenen. Benevens zijne dierbare belrekkingen zagen wij het lijk ook door eene groole schare van vrienden naar zijne laatsle rustplaalst geleid. Bijna 40 jaren moglen wij den braven man in ons midden zien Door zijne belrekkingen werd liij innig bemind de vriend die hem eens lief bad Ideef hem gelrouw, voor hem en de zijnen had hij alles over. IIy was een man uitmnn- tend in burgerlijke en Christen deugden was ztichtzinnig en minzaam, menschlievend en hnlp- op vaardig en werd met regt een cdel mensch ge- noemd. Bij de herinnering aan de deugden welke den ontslapenen versierden meenen wij al de gevoe- lens en al de hulde, die wij orizen onvergele- lijken vriend waardig keuren, niet beler te kunuen uitdrukken, dan door den wensch dat hooger eer en reiner geluk zijn deel moge zijn hierboven Zacht rusie de asch van den lie vend en vader den trouwen vriend, den vromen burger! In de ISedcrl. S/oompost van 14 dezer lezen wij be trek kelijk het overlijden van den heer Grenu het volgende Ons tijdschriftdat zirh steeds beijvertware verdiensten te huldigen, heeft het overlijden te me I - den van den heer Nicotaas Grenu, oud sluismeester to Neuzen. Dit berigt zal voorzeker zijne talrijke vrienden, waaronder in de eerste plaals vole hooggeplaalste beambten van den waterstaat genoemd moeten worden, met diep leedwezen vei vullen. Gehoren in het jaar 1792 te Oosterhoul beoefende Grenu in zijne jeugd het vak van lirn- merman, doch trok door practische bekwaam- heid op ruim dertigjarigen leeflijd de aandacht van den toenmaligeu inspecteur-generaal van den waterstaat A. F. Goudriaanzoodat hij in 1823 als opzigter bij den bouvv der sluizen de Zuid-Willemsvaart werd geplaatsl. De uilmuntemle diensten, in deze betrekking bewezen, hadden nu voltooijing der Zuid-Wil lemsvaart in 1823 zijne verplaalsing naar het kanaal van Neuzen ten gevolgo. Hel deel door hem aan het ontwerpen en den bouw der zoo belangrijke sluiswerken to Neuzen genomen blijkt niet slechts uil het een- parig getuigenis van tijdgenooten roaar bovena! uit de keurige verzameling van ensemble- en detailleekenihgen door Grenu tijdens de uitvoe- ring met zorg opgemeten en vervaardigd. Deze verzameling strekte later onzejongere iugenieurs menigmaal tot vraagbaak en leiddraad. Na de voltooijing van hel kanaal Ideef Grenu als sluismeester le Neuzen gevestigd en vcrvulde doze v a a k moeijelijke betrekking wegons de bijzondere gesteldheid van dit kanaal in verband met de waterloozing van Oost-Vlaanderen met den meesten lof tot 1 April 1858, loen hem op zijn verzoek eene even eervolle als welverdiende rust werd geschonken. Po bijzondere verdiensten van Grenu werden reeds erkend door de permaneute commissie van het amorlisatie-syndicaal krachtens koninklijk rescript van 21 November 1833, no. 53. In 1841 werd liij belasl met den aankoop on de keuring van den hardsteen, benoodigd voor de deslijds gebouwd wordende waaijersluis le Melerip residentie Soerabaija. Voor de met goed gevolg bekroonde uilvoering dezer commissie, gewerd hem eene hoogst vlei- jendo beschikkmg van den toenmaligeu minister van kolonien. Na eene gevaardreigende doorbraak in den kistdam voor den weslbeer le Neuzen, tijdens het bouvven gener sluis onder dien beer werden onder leiding van Grenu de voorzieningen ge nomen, welke een belangrijk deel van het land van Axel voor overstrooming bewaarden. Beluigingen van dank en tevredenheid voor deze ijverige bemoeijing gewerden hem van den loonmaligen minister van binnenlandscho zaken, bij beschikking van den 16den, en van wijlen den ingenieur van den waterstaat M. Beijerinck bij brief van den 26slen September 1844. Dat de zoo helaiigrijke oevcrverdediging we- derzijds de havenboofden van het kanaal van Neu zen onder de dagelijksche leiding van den geachlen overledene als waarnemend ingenieur omslreeks ,1841 werd a3iigevangen en tot 1847 voortgezel is van meer algemeene bekendheid. Uitstekend door kennis juisthcid van opvnl- ling en kalmte zonder besluileloosheidwerd Grenu door ons, ofschoon op onvoldoendo wijs, als ervaren waterbouwkundige geschetst. Doch ook als mensch verdiende hij de onvcr- deelde aandacht onder een welvoorzien hoofd droeg hij een nitmuntend hart oin. Zijne regt- schapenheid werd nimmer in Iwijfel getrokken. Mogo dit korte levensberigt niel ongevallig zijn aan alien die in den overledene een hong- geachten vriend welmeenenden beschermer of verdienstelijken leermeester ten grave zagendalen. Mogo zijn eenigejzoitn >de yoetslappen zijns vaders drukken. XV- Grenu overleed na eene kcrlstondige ziekle op den 6den der loopende maund Septcniber diep beireurd door zijne echlgenoote en verdere belrekkingen. Zijne asch rusle in vrede!" lIonleisHsc het lot deze waarde 10 September. De kermis op hehoorendo dorp Lams- is gisteren op eene zeer geschikte wijze ges'olen. Eenige burgers en jonge licden hadden zich tot eene commissie geformeerd door de zorg van deze werd eene rij volksspelen gegoven die veel volks gelokt hadden, en den toeschou- wers menigen nartelijken lach onlwrongen. Nadal het eerste speltournooijen eigenlijk waterspel ol kuipje steken was afgespeeld volg- den mastklimmenzakloopenen wit- en zwart- spel. Den overwiunaars van elk dezer spelen werden met niel onaardige prijzen begiftigd. Dank cn cere zij den leden der commissie loe- gebragt voor de voortreffelijke wijzewaarop alles tot stand is gebragl voor lie ordelijke wijze waarop onder hunne direclio alles uilgevoerd werd en voor de aangename uren den toeschou- wers geschonki n. Lamswaarde heeft werkelijk getoond kermis to kunncn houden zonder cr eene drink parti] van le maken IVlogc dal ook elders navolging en medewerking vinden. ^aainslag14 September. Met bijzondere belangstelling iiamen velen alhier deel in het zeldzame voorregt, helwelk den bejaardsten in- vvoner onzer gemeenle, den heer Pieter Dees, heden rnogt le beurt vallen, in het beleven van zijn 96sten verjaardag. Moest men met hewon- dering den acbteriswaardigen grijsaard aanschou- wen, die op zulk eenen lioog geklommen leeflijd nog zoo wcinig le klagcn heeft over de gebrekeu des ouderdomsmen stemde dan ook volgaarne in met den dank welke nit hart en mond vloeide voor de ongemeene zegeningen, waarmedo hij zich van zijnen Homelschen Vader, gedurende zijnen zoo lung gerekten levensloop loebedeeld zag. Was hel hem intusschen smarlelijk dal zijne cchtgenootdie gedurende verscheidenc jaren aan eene borstkwaal Iced en nietlemin den ouderdom van 81 jaar, 5 maanden en 1 dag mogt bereiken hem den 5 dezer zoo plotselijk ontvallen was-hoe gaarne hij ook gewenscht had, dat zij hem mogle overleefd hehben, was zijn godsdienstig gestcmd gemoed evcnwel vol van sidle onderwerping aan den Hemelscheu Be- schikkcr zijner lolgevallenin wiens trouwo Vaderzorg men hem, onder het onlboezemen van de hartelijkste zegenwenschen dan ook voort- durend aanbevalzoo voor het laalste. tijdperk Zijner aardsche loopbaan, als voor het leven hier namaaiswaartoe hem eene zoo lan^e voorbe— reiding gegund is Betrelkclijk een der luchtballons op den 8 dezer bij geiegrnhcid van bet mnziekfeest le IJzendijke, opgelaten kunncn wij bet volgende melden Eene bijzondei heid welke in vroegere ceil wen als een mirakel zou zijn uitgebazuind hragt in den avond van 8 dezer scbrik te weeg onder do bernanning van een Hannoversche kof, met het bekoorlijksto berfslweer en liefelijkst mnanlichl zeilende tusschen Borselen en E11 e woulsdijk.ptil Eensklaps zagen de kapilein en zijne matrozen een verschrikkelijk monster den bel- deren hrmel doorgalopperenhet ondierscheen vuurstralen uit oogen en neusgalen te schielen en zijne poolen in razernij rond le slaan het had het zeker op de ongehikkige kof gomunt en draafde er in woede boven de sehepi-lingen verlamd van srhrik kropen arigstig door het vooronder in hel ruim en sommigen wicrpeu zicli op de kuiecnde kapitcin riep bevendo uit: Mijn Goll davs ist ein Sedeufel Hij had den moed met zijn revolver vier maal op dien zceduivel le schieten cn bield voor den wind om hero le Onlvlugteii. lielaas! to ver- geefs! het vreemdsoortige beesl daaldevrees- selijk met de pooten vooruitslekendclangzaam bij de kof neder en dook pijlsnel bezijden bet vaarluig in de gohen. Ontzellend oogenblik onbeschrijfelijke angst! toen bet monster stil op de baren seheen le liggen valte men courage, de loods bragt haken en dreggen aan men wu- |iendo zicli met bijlen en pistolen liaalde bet

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1862 | | pagina 1