777 v In de maand Augustus jl. is te Brussel do slerfte niet zeer groot goweest. Op eene be- volking van 200,000 zielen hebben slechts 520 sterfgevallen plaals gehad. - do fo Do weinige hoop die de gonecskundigen koeslerdcnom het zoontjo van ds. Jonkers dat zooals men wee I ook door de keclziekle was uangelast in het leven te liehonden is helaas teleurgesteld. Zondag 3! Angnstiis orer- leed de nchljurige knaap aun de gevolgen dier vreesselijke ziekle. Acht kinderen werden dus in weinige dagen tijds aan lie zwaar heproefde ouders onlnemen! In de gemeenle Zundert is de gevreesde keelziekte niede in crge male uitgebroken, Er zijn gezinnen waarin vari 5 tot 10 personcn in 2 maa! 24 urcn aan die kwaudaardigo zieLte bezwekcn. Uit Kampcn ineldl men, dal de hcer J, Ilendrikson te Glasgow in Schotland ten behoeve van do bibliotheek der theologische scliool aldaar 100 p. si. aan den docenl dier schoolden heer S, van Vclzenheeft gezonden. Het tolaai der ingekoinen golden voor do noodiijdenden door den lirand te Ensched£be- draagt f 195.745,24'4 waaronder begrepen is /22,000 nil Balavia 5035 nit Soerabaija en f 1955 nil Saniarang. De hoofdcommissie heeft aan 1079 personen uitgekeerd een bedrag van /'2S.229.94, 25 pet, van hot beloop hornier re spective schade. Vcrder heeft de hoofdcommissie nog aan 253 personen de overige 75 pet. uit gekeerd, mukendo een bedrag van /25,863,26. Zoodat door de hoofdcommissie in hot geheel is uilhetaald f 54,093 20. Uit Enschede 2 September sclirijft men Gisteren is VVillem Nijlandoud 19 jarcn van heroep wover, door den wachlmeester der dra- gonders alhier in hechlenis genomen wegens inoordaanslag op zijne moeder die hij eerst met eene vork twee wooden en vervolgens met een hij I eene wood toebragt aan den regterschouder ifo aanleiding lot deze grnweldaad is het vragen om koslgeld, wat hij nicit wilde belalen. Te Broekerhaven is de aanvoer van appelen en peren zoo beiangrijk dal volgens eene globule berekening alleen in de gemeenlen Hem en Ven- huizen de waarde der boomvruchten /"-80,000 hedraagl. Uit Texel meldl men dd. 2 dozer Op dit eiland heerschen tot veler smart in vrij erge mate de mazelen. De scholen zijn dien- tengevolgo karig iiezochl. Te den Bnrg zijn van de 260 kinderen 190 kinderen ziek aan den Hoorn van de 90 wel 75. Gelukkig dat do ziekle een goedaardig karakter heeft en, hij behoorlijke zorg de meesten spoedig herstellen. BUITEMLANDSCHE BERIGTERL De Moniteur bevat de wet lot bekrachtiging van het handels- en scheepvaarl-verdragden 25 Julij jI. tusschen Belgic en Engeland geslo- ten benevens het tractaat vergezeld vafii het protocol, dal den 50 Aug. te Louden door de Engelsche en Belgiische gevolmagtigden is go- teekend. Twee Vlaamsche steden Audenaarde en Termondehebben op lint speelwerk van de torens in die plaalsjes een nieuwo aria laten zelten en we! den Garibaldi-marsch, zoodat de inwo- ners dier plaalsen dag en nacht aan dien ex- dictator op eene eigeuaardige wijzo herinnerd worden. Men meldl uit Brussel dd. 5 September Heden namiddag ten 4 ore wierp het Engelsche esknder dat het jnchl escorteert waarop H. M. koningin Victoria zich bevindl bet anker in de haven van Anlwerpen. De koningin word onl- vangen met de eer aan haren rang verschuldigd en omniddellijk na hare aankomst door schier al do leden onzer vorstelijke familio begroet. Allen warennaar het voorbecld van de koningin en liaar gevolgin zvvare rouw gekleed. Ruiin ten 5 ure verlrokken do vorstelijke personen met hun talrijk gevolg per extra-trein naar Brussel. 11. M. de koningin is bier geen oogenblik verbleven maar begaf zich dadelijk naar het kastcel van Laeken. Hare zonen do prinsen Arthur en Leopold, zijn hier gebleven en hebben hun inlrek in het paleis genomen. Reeds morgen vertrekl de koningin naar Duitschland zij zal aldaar evenwel het slrengsle incognito in acht nemen. Ret Engelsche eskader heeft Anlwerpen hereids verlatendoch men verzekert dat de Osborne zatnrdag terugkeeren zal met den prins van Wallisdie zijne moeder, de koningin, in Duitschland zal ontmoetcn. De Brussolsche policie heeft twee beruehlc zakkenrollers, met eene goede vangst, gearresleerd. Er is waarschijnlijk geen land in de wereld dat meer herbergen bevat dan Belgie. Het getal beloopt 66,519, dus een op 70 inwoners. Do Waalsehe provincien tellen meer herbergiers dan de Vlaamsche. In do provincio Luik zijn de mccsle. In de provincio Anlwerpen heeft men het eerst maalrcgelen tegen de dronkenschap genomen. Uit Bergen wordt geschreven dat dezcr dagen in do mjjnen van LonglerneFerrant te Elouges eene gaz-onlplolTing heeft pluuls geh ad waardoor niet minder dan elf personen zijn ge- dood terwijl negen werklieden ernstig zijn ge- kwelsl en acht anderen nog onder den grond bedolven liggen. De ingang lot de groeve levert een harlverscheurend schouwspel op: daar ziet men grijsaards, vrouvR(Sfffien kinderen ter prooi aan de uilersto wanheop en zich werpende op de misvormde lijken waarvan men ze niet dan met de groolsle moeite scheiden kan. Geene pen kan do ellende beschrijven die zich hier voordoel, die het hart breekt en den ongevoe- ligste tranen afdvvingt. De iudruk, dien de ooggeluige daarvan verkrijgt is onuilwischhaar. Een timmerman uit de gemeenle van Ans en Glain in Belgie, heelt op nommer 66,905 den hoogen prijs van 50,000 fr. gewonnen bij de trekking van 31 Aug. jl. In do giasblazerij van de heeren Lefcvre Co. te Lodelinsarl zijn twee fiesschen na- melijk mandflesschen geblazen welke een inhoud hebben van 250 kan en 25 pond wegen. De grootste fleschdie lot heden in Frankrijk is vervaardigdkon slechts 150 kan hevatlen, De Belgische werkman die deze interessante fiesschen geblazen heeftheet Emile Lefevre Morau. In de Academic des Sciences te Parijs zijn twee mededeelmgen ontvangen over de choleia- morbus eene uit Engeland van den heer IV. Jeuckins het andere van den heer ,4. Simon van het eiland Mauritius. Beiden twijfelen niet of zij bezitlen een geneestniddel tegen die vreesse lijke ziekle. Sedcrt eenige dagen is te Parijs aangeko- men eeno wilde vrouw die aan de geleerde ligchamcn dier slad wordt ten toon gesleld. Haar hoofdhaar is 1 el en 50 duim lang en daarbij zeer kroesig en wolachtig. A Is het geheel uitgespreid hangl gelijkt het veel op een mantel die haar hoofd bedekl. Haar voorkomen is daardoor zeer monslreus, Men meldt uit Berlijn, dd. 29 Augustus: Eene dame wonendo in do nabijheid van een smidswinkelhad den minister van binnenland- sclie zaken bij pelitio verzocht haar te iievrijden van die onaangename nabijheid door den smid te bevelcn zich elders to gaan vestigen. Dit verzoek was van de hand gewezen. Nu heeft zij zich met eeno dergelijke pelitio tot do tweede karner gewend en levens gevraagd of de kamer den minister wilde gelasten om twee nachten in hare wooing door te brengen dan zou hij zcgt zij beler overluigd zijn van de nood- zakelijkheid om haar verzoek in te willigen, Omstreeks 40 jaren geleden verloefde een rijke Russische familie, uit vijf personen be- staande te Laibach en verdween op zekeren dag plolseling zorider dat men ecnig spoor van haar onldekle. Er vielen destijds zware vermoedens op een logemenlbediende dat hij die personen vermoord had, en die vermoedens werden nosr i i versterkl, loen hy korl na hunne Tenlwyning voor 40,000 fl. zelf een logement kocht en in den echt trad. Onlangs zijn beide echlgenooten overledeneen aarizienlijk vermogen achterla- lende, en hunne erfgenamen lieten aan de wo oing der overledenen groole reparation bewerk- stelligen, bij welke gelegenheid op eene geringe dieple onder den vloer van het huis vijf ge- raamten zijn onldekt en wel drie op een plek en twee op eeno andere. Uit de gesteldheid waarin deze geraamten lagen was op te maken dal de lijken door een louvv waren zaamge- bonden geweest. Uit Louden meldt men van den 1 dozer Jl. zatnrdag had er een beiangrijk feil voor de hoofdslad plaals. De onderaardsche s|ioorweg, waarvan het eerslo denkbeeld voor 10 jaren ge leden bij mr. Charles Pearson opkwamwerd dien dag geopend. Tusschen de vijf en zes honderd passagiers werden met den eerslen Irein van Victoria-Street naar Paddinglon vervoerd. In het begin van October zal de lijn voor het publiek verkecr opengesleld worden. De correspondent van den Times schrijft uit Blackburn omlrenl den daar heerschenden nood Hetaantal hulpbehoevenden bedraagl uiel minder dan 50,000. De meesten onlvingen niet meer dan een shilling per week of eene portie soep en een pond brood per dag. Het ison- mogelijk te begrijpen dat de rnenschen bij zulk voedsel het leven hebben kuuen houdenen men moet zich verwonderen over de "ooffering en grootmoedigheid waarmedo de arrne den arrne ondersleunl. De correspondent veil een nog stronger oordeel over de fahriekanten van Blackburn dan over die van Preston. Van de 91 fahriekanten loch hebben er nog slechts 19 de hand geopend om gezamenlijk 700 p. st. bijecn te brengen. Onder deze katoen-lords zijn er velendie in edn jaar 170,000 p. st. of 200,000 p. st. verdiend hebben. In de drjc eerste maenden van het loopende jaar, zijn, volgens officiele bescheiden in het puriteinsche Schotland 2184 onechle kinderen geborcn. De geheele bevolking van Schotland bedraagl omstreeks 5,000,000 zielen waaronder 1,600,000 v rouwen. lliervan is ongeveer de helft niet zoo oud om kinderen ter wereld to kunnen brengen en van de andere helft moelen natuurlijk nog de gehuwde vrouwen afgelrokken worden en loch wordt elk uur van den dag het leven aan een oneclil kind geschonken. Volgens slatistieke bescheiden hebben er in het laalsle jaar meer schipbreuken op do Engelsche kusl plaals gehad dan in een der laalsle negen jaren. In 1857 bedroeg (lit aantal 866, in 1858 869, in 1859 1067, in 1860 1081 en in 1861 1171. Het groote nieuws van den dag is de ontmoeting tusschen de Piemontesche regeringstroepen en de vrijwilligers van Gari baldi benevens de verwonding en gevaugenneming van dezen laatsten. De geheele toedragt der zaak is ongeveer de volgende geweestToen Garibaldi in Calabrie gehmd was, schijneu La- marmoru en Cialdini overeengekomen te zijn om den ex-dictator in het zuidelijke punt van genoemde provincie te isoleren cn hun plan gelukte doordien de laatsteverhinderd om Iteggio binnen te rukken zich naar den bergpas van Aspromonto had begeveu om in de Basilicate te valien waar een groot aantal vrijwilligers hem wachten. In dien bergpas gekomenwerd hij aangevallen door den kolonel Pallavicinidie met 1800 man troepen sterke positien had ingenomen. Er greep een hevig gevecht plaats met dit gevolg dat Garibaldi en zijn zoon Menotti benevens 200 manscliappen van zijn aanhang gewond en een twaalftal gedood werden. Daarbij werden alien ten getale van 2000 mau en met inbegrip van het beruchte vrijbuitershoofd gevangen genomen. V1 at de verliezen der regeringstroepen be- treft, deze zijn, zonderling geuoeg, tot dusverre geheel en al onbekend gebleven. Zou men niet moeten veronderstellen dat hierachter iets schuilende is Hoe toch kan men aannemen dat de overwinnaar, die den tijd heeft gehad (de gedetailleerde opgaven bewijzen zulks), om de verliezen van zijn tegenstander te tellen niet in de gelegenheid geweest is om met zijne ei- gene verliezen bekend te worden? Er is dus iets duisters in het gebeurde bij Aspromonte, en eenigeo hebben dan ook de meening vooropgezetdat men Garibaldi op eene verraderlijke wijze in Iianden gekregeu heeft. Pallavicini zou namelijk aan laatstgemelden een parlementair gezonden en hem medegedeeld hebben dat hij hem een brief van Victor Emmanuel te over- handigen had. Zoodra Garibaldi die niets kwaads vermoedde zich met eenigen zijner officieren in de nabijheid der regerings troepen bevondhad Pallavicini hem toegevoegd dat hij niet gekomen was om met hem te onderhandelen maar om hem gevangen te nemen. Hierop waren terstond eenige schoten gevolgdwaarbij Garibaldi gewond werd. Zelfs zegt men dat Pallavicini het eerst op den ex-dictator zou gevuurd heb ben. Doch gelijk wij zoo even reeds aanstiptenvoor Iaatst- gemelde bijzonderheden kunnen wij geen borg blijvenen de heerschende opinie is en blijftdat er een hardnekkig gevecht heeft plaats gehad ongeveer zoo als wij hierboven breeder omschreven hebben. Nu zal men vragen wat het gouvernement vaD Victor Emmanuel met den gevangen aanvoerder der roodhemden, die inmiddels reeds op een schip naar Spezzia vervoerd is, doen zal. Garibaldizegt de Franscho Union, is inderdaad een met de wapeDs in de hand gegrepen opstandelinghij heeft zich van hoog verraad schnldig gemaakt. Zal men hem dnrven vonnissen Neen 1 Zal men hem kunnen in hechtenis houden NeenIndien hij als staatsgevangene opgesloten bleef, zou hij der regering nog grootere verlegenheid veroorzaken dan aan het hoofd zijner bende staande. Zoo men hem bijv. naar Amerika deporteert, zal hij met verhoogd prestige van daar terugkeeren. Men zal hem ongetwijfeld genade schenken, en die begenadiging zal het bewijs leveren van de magt. die hij nog niet verloren heeft, en van de vrees die hij nog steeds in- boezemt. Overigens, een breede en niet meer aan te vullen af- grond ligt tusschen de koDinklijke en de Garibaldistische partij. 'tis gedaan op Piemont rust voortaan de onuitwischbare smet dat het den dictator buiten de wet gesteldals een wild dier omsingeld en vervolgens in boeijen geklonken heeft. Tusschen oude inedepligtigen vergeven zich zulke handelingen nooit. Plet is dus te verwachten dat met de gevaugenneming van Garibaldi de zaak niet afgeloopen zal zijn de hartstogten zijn op dit oogenblik in geheel Italie zoo in beweging, de volksleider was zoo populair bij de menigte, dat sommigen in zijne neder- laag, in plaats van het einde, eerst het begin van de woelingen zien. Zoodra dan ook de gevangenneming van den befaamden ez-dictator bekend werd, is in onderscheidenc steden het gepeupel te hoop geloopen en hier en daar kon het slechts door sabel- houwen en geweerschoten in bedwang gehonden worden. Bij name hebben te Milaan, Genua, Florence enz. volksdemonstratien plaats gehaddie de tusschenkomst der gewapende magt nood- zakelijk maakten en een aantal verwondingen en arrestatien ten gevolge hadden. Te Milaan zijn zelfs te dier gelegenheid eenige personen gedood. Doch hierbij zal het niet blijven. De Mazzi- nistische partij, die zich in Garibaldi verraden ziet, zal geduchter dan ooit woelen en den troon van Victor Emmanuel ernstiger gevaren bereiden dan de roodhemden dit met al huu geraas vermogten. Intusschen wordt door de revolutionnaire dagbladen, zooals te voorzien was, de afloop van den veldtogt tegen de Garibaldisten als een bewijs aangevoerd, dat Victor EmmanueVs regering sterk is en de orde weet te bewarendat cr derhalve geen reden meer bestaat om Fransche troepen op Italiaanschen bodem te houden, en dat de zorg voor de veiligheid en vrijheid des Pausen gerust aan den koning van Italie kan worden toevertrouwd 1 In alien geval is er nu een voorwendsel te meer tot het ontruimen van Home door de Fransche troepen. Zal de regering van Napoleon III aan dien bedriegelijkeu raad gehoor geven Zal zij, in andere woorden, het verraad vol- trekken en den Hciligen Vader aan de woede zijner vijanden over- leveren De toekomst zal hierop antwoorden. De correspondent van de Daily News, do heer Franz Pulszkydie te Catania is geweest, is op zijno lerugreis naar Turijn in INapels op Level van generaal la Marmora gevangen genomen. Men ziet met ongeduld uit naar de houding welke do regering zal aannemen hij dezo over- ijldo hand el wijzo van la Marmora. Brieven uit St.-Petersburg schilderen den tocsland aldaar als hoogst ernstig af. De keizer ■heeft in zijn paleis rust noch duur. Overal vreest hij verraad en sluipmuord. In het leger heerscht eene groote gisling en men is eene groote za- rnenzwering op het spoor. Men verhaall elkander in het geheim eene vreesselijke geschiedenis van het plolseling verdwijnen van een persoon die in eene zeer naauwe belrekking lot den keizer stond. Grootvorst lioiistantijn blijft slechts op uitdrukkelijk bevel des keizers op zijn post te Warschau. Rusland gaat een zorgvollen lijd te gemoct. aldaar her volgende bulletin aangeplak I Kolonel 1 17de LijstNo. 1G859, 70 en premie voor het j B PaZiSni beef, dc troepen v an Garibaldi I ij laatste lot f 300Q. Gctilriilit S>«j J. rtlRIfl te Aouzeii.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1862 | | pagina 2