No. 71. Woensdag 3 September 1862. 2de Jaarg, AL6EMEEN 7.EE1WS< 11-VL 4ANDEIIEN. Nieuws- en Advertentieblad Vfst/t Dit Week bind wordI el ken Woensdag-morgen uitgegeven bij J. Sturm, le ISeuzen. De prijs is 80 cents in de dric maanden eifl' r?a n c.o per Post 95 cents. Men abonneert zich bij alle BoekhandelarenPostdirec/euren en Brievenbushouders.Advertent tin gclievemen nan den iJifqcper in le zeiklen >s, voor el/ten regel tneer 10 cents, behalvc 35 cents zegelre</\v0i#$lke'plaatsihig. mlerlijk Dingsdag, des namiddags ten 4 tire de prijs van 1 lot 4 regels is 40 cents, BI1VNE1VLAIVDSCHE BERIGTEN. De heer F. V. de Groof is erkend a!s con- sulair agent van Belgie le Ball). Wen deell ons merle, dal Z,. M. de koning reel waarde hcelit aan de onlvangsl die Z. M. bij zijn jongst hezoek aan deze provincie genoot. De loen door ile ecrcwachlen gebruikte vaamlels aan L. M. op diens verzoek afgestaan, worden op het Loo bewaard men heefl twee groote schilden waarop allerlei oude en nieuwere »uur- en blanke wapenen zijn gehecht gedrapeerd uitsluitend met die Zeeuwsche vaandels en ze geplaatst legen den muur aan weerszijdeu ran den grooten achterlrap. De regering gaat nog steeds voort met het nemen van information omtrent de bckendo kcel- ziekte angina diphtheritica)die zich nu eens hier dan weder daar, hetzij in meerdere, helzij in mindere mate openhaart. De plaatselijke besluren hebben onlangs weder eene aanschrijving ontvangen om in overleg met de plaatselijke commissien van geneeskundig toevoorzigt vvaar deze beslaan, over ieder half jaar een overzigt van den loop der ziekle in te zenden. Volgens kennisgeving van den heer com- missaris des konings vvordl de jagl op klein wild in deze [irovincie geo[iend op maandag den 8 September aansjaande. Daarhij is tevens bepaalddat het niloefenen der korte jagl dagelijks, met uitzondering van den zondag en der lange jagl op den maandag, wnensdag en zaturdag van iedere week, alsook op do vier dagen voorafgaande aan de sluiling der jagl, zal geoorloofd wezen. De commissie tot het afnemen van exaruen voor gezworen landmeterhield woensdag en donderdag jl. daartoe hare gewone z,itling. Tot die belrekking zijn o. a, loegolalen de heeren M. F. Klaassen te Middelburg, A. C. Uaarlsen te NeuzenA. Moerdijk le Zuiddorpe en L. IS. Stubbe le Hulsl. §luis, 24 Augustus. Waakto onze leeraar, de heer A Dekkers ons onlangs bekend dat hij door den kerkeraad van d6no zijner voormalige veel geliefde gemeenten, t. w. die van Chaam c. a., in de classis van Breda, dringend aangezochl wasvolgens den eenparigen wensch van de leden dier gemeento om er den herderstaf weder op te valten heden inoeslen wij van hem vernemen dat hij volkomen vrijheid gevonden had om de beroeping derwaarts aan te nemen. Zuidzande19 Augustus. De afdeeling van het Nederlaudsehc Bijbelgenootschapin Staats-Vlaanderen gevesligd hield op heden hare algemeene vergadering in het kerkgebouvv der Hervormde geineenle alhier. De heer J. P. P. Clinge Doorenbos predikant te Hoofdplaalsprak bij die gelegenheid voor de lalrijk vergaderde gemeento eene rede uil, ten doel hehbendoom haar, overeenkomstig hare dure verpligting tot ijverige medewerking aan do zaak der bijbel- verspreiding le bewegen. Woge die opwekkende rede achtervolgd worden door hooge belangstel- linw ler bevordering dier heilige aangclegenheid. Onder de gemeente Meliskerke, nabij Vlis— singenheefl de typhus ten huize van een wel- gestelil landbouwer Pieter de Korteverschrik- kelijke verwoestingen aangerigt. Vader moeder zoon, twee dochters, het meisje waarmede de zoon binnen kort zou huwen en de knecht, nlzoo zeven personen zijn door die vrecsselijke ziekte in het graf gesleept. Overigens schijnt het zich lot dat huisgezin to bepalen daar do gezond heids-toestand in de provincie Zeeland over het geheel voorlreffelijk i3. De keelziekte, die in het gezin van den heer Jonckers, predikant te Heteren reeds zes kinder en ten grave sleepteheeft lhans een zcvende offer geeischt. Op den 26 Augustus overlecd cen aanvallige twaalfjarige knaapde oudste zoon, aan de gevolgen dier ziekle. Thans lilijven den zwaar beproefde nog slechts drie kinderen over. De beide oudsten werden door de ziekle eenige weken geleden aangetast en hersteldendoch het jengste do thans eenig overgebleven zoon verkeert nu ook in be- denkelijken toesland hoewel er nog eenige hoop bestaathem to bebouden. Sederl eenige dagen is een kapitein van den generaleu staf uil Belgie op den grooten toren to 's Bosch bezig met het maker) van tec- keningen dezer vesting en het doen van andere waarnemingen. Naar men verneeml gesehiedl een en ander in overleg met de bctrokken autoriteiten. De pa r t ion lie re Belgische correspondent van de Amst. Cd. zegl De Nederlandsche bladeu berigtten onlangs, dat de heer van der Maessen de Sombre/f, uw minister van builenlandsche zaken vcrlangd heefl dat de som lot afkoop van den Seheldetol op 23 maal het bedrag der op- brengst der vijf laatsl verloopen jaren wierde vaslgesteld. Dit is vvaar, maar ik verneem dat de Belgische regering dozen grondslag een zeer overdreven eisch heeft gevonden men be- gree[i dat de som van 45 millioen aan Nederland te belalcnniet in verhouding is tot do tegeu- woordige opbrengst en veel hooger dan het bedrag, dat Nederland vroeg by den aanvang der onder- handelingen onder het ininisterie dat het kabinet Tliorbccke voorafging. De twee kabinetten zijn in drukke briefwisseling over deze zaak doch naar het schijnt zal zij niet spoedig in het reine gebragt zijn. Men weet derhalve nog niet tegen welken dag de conferentie zal bijeengeroepen worden die hier moot vergaderen en waarop door de vertegenwoordigors der bij de zaak be- trokkeu zeemogendheden ieders aandecl in de afkoopsom bepaald rnoet worden. Vooraf dient men het eens to zijn over het totale cijfer dat door Belgie en Nederland rnoet worden vastge- steld. Naar het schijnt is tusschen deze twee stalen overeengekomen dal, indien zij het hier- over niet eens kunnen worden, seheidsregters zullen moeten beslissen gekozen uil de vrecrndc sou vereinen. BUITEWEAWBSCHE BERSGTEN. meldt men, dal eene depnlatie comilc van het besluur der yereenigingen "elioore ontvangen - r-> Uit Gent uil het van wevers en spinners ten is door den burgemeesler op het stadhuis. Z,ij heefl hem gcvraagd welke maalregelen het ge- meenlebestuur denLI te nemen, daar de hulp- hronnen van de Cercle Commercial op het oogen- blik zoo uilgeput zijn. De burgemeesler heeft hierop geanlwoord dat hij do hoop vocdde dat een gedeelle der werklieden bun brood mogl vinden le Verviers vvaar in de lakenfabrieken behoefle bestaat aau arbeiders. llij meende dal het gouvernemenl zou toestaan om hen, die derwaarts wilden verlrekken voor half geld to lalen reizen op de spoorwegen. Overigens zou een honderdtal fabrick-arbeiders ten ininste ge- bruikl worden aan de werken van den nieuwen spoorweg van Gent naar Neuzen en een ander deel voor het helpen dempen van de Rielgracht langs het dok. De burgemeesler heefl ten slolte beloofd bij het gouvernemenl alle mogelijke rnoeile te doen in het belang der in nood ver- keerende werkliedenen verklaard dat in (led aaustaanden winter geen fabriek-arbeider te Gent van honger zal omkomen. Aan de Independence Pelge wordt gemeld dal do onderhandelingen to Parijs tot sluiling van een haridelslraclaal tusschen ons land en Frankrijk ijverig en onder zeer gunstige uitzig- ten worden voorlgezet. De Antwerpsche Precurseur publiceerde eenige dagen geleden aan hot hoofd van twee opvolgendo nummers de woorden bij verschil- lende gelegenheden door koning Leopold in het belang van Antwerpen gesproken. Het hlad laat die voorafgaan door den volgenden aarihef: Antwerpen en Belgie bevmdeu zich in een benarden toesland. De adressen door do kamer van koophandel, den gemeenleraad en den pro- vincialen raad aan den koning aangebodenliggen aan den voel van den troon zij blijven onbe- anlwoord, De werken aau de noordclijke citadel worden inmiddels met een ijver voorlgezet, die onrust baart. De wetgevendo vergadering is gesloten. In afwachting van het antwoord van Z. M. op de verlangens van Antwerpen, meenen wij, in het belang der zaak die wij steeds met diepe overtuiging hebben voorgeslaan een hci- ligen pligt te vervullen door aan het hoofd van onze kolommcn over to nemen de plegtigo w ooi den van den koning, die de veiligutS^&*friT"onzG stad moeten waarborgen. Volgens berigl uit Antwerpen dd. 50 Au gustus, heeft te dier stede weder cen hevigo brand gewoed, ten gevolge van eene oniplofling die plaats had in het uitgeslrekte inagaziju van den heer van der Sir a tot. Door doellrefTcndo inaalregelen is men er in geslaagd den brand bij dit perceel te beperken en de bejaarde moeder, de twee kinderen en de dienslboden le redden. Den heer van der Stralcu zelf heeft men evcnwel niet kunnen vinden en men vreesl dat hij in de vlammen is omgekomcn. Dingsdag 26 Augustus kreeg een zekcr ioniamlLouts Caudrehezdaglooner op de hoeve van den heer C., in de nahijheid van Antwerpen, in den zin na zijn avondmaallijd een pruim te eten maar zag niet dat er een wesp in was. Op het oogenblik dal hij dc pruim wilde doorslikken zoclit de wesp, door henuau wdheid gedrougeu een uitweg en stak door weg le vlieger;, den man in zijn verhemelle, Dadelijk zwol de ge- kwclsle plaats hevig op en eer de doctor er hij was, was deman reeds dood. Om 7'4 uur had het voorval plaats; ten 9 tire wasCnudreliez een lijk. Men verzekert, zegt do Etoilc Beigedal de directeur van do hank van leening to Leuvcn dezer dagen, met de noorderzon vertrokken is eene som van ongeveer 285,000 fr, met zich tnede nemendezijnde de aflossing van eene leening, door dc slad gedaan. Een lOtal jaren geleden kwam in een ge- ring koflfijhuis van de voorstad St.-Germain te Parijs een persoon vviens gelaal droefhoid tee- kende hij was mager en blcek zijno kleederen gesleten maar zimielijkhij had echter eene aangehoren deftigheid en boezemdo eerbied in. Hij vroeg een kop melk en een broodje. Na dit genultigd te hebben vorwijderde hij zich langzaam als vreezende dat men hem om hetaling zou vragen. De koffijhuishotidsler door mede- lijden bewogeu, heval den bedienden hem on- gemoeid le laten verlrekken. Den volgenden dag verscheen de vreemdeling weder en zoo ge- durende twee maanden kwam hij dagelijks ge- hruikto hetzelfde en ging heen zonder dat men hetaling vroeg. Na afloop der twee maanden verscheen hij niet meer. De koffijhuishoudster die een zeker gevoel van deelneming voor hem had opgeval was aanvankelijk omtrent hem on- gerust maar van lieverlede vergat zij het ge- heurde. Eene maand ongeveer geleden wordt die dame hij een notaris onlboden, die haar me- dedeelt dat haar hij testament 60,000 fr. zijn nagelalen. De goede vrouw stond verbaasd. Om haar het raadsel op le lossen las de notaris haar do volgende hepaling uit het testament voor: Ik legateer 60,000 fr. aan de weduwe***, eige- nares van een koflijhuis staande om haar mijnen dank te betuigen voor hare edelmoedig- heid loen zij mij gedurende twee maanden onthijt heeft gegeven zonder daarvoor hetaling le eischen, helgeen ik toen onmogelijk zou hebben kunnen doen. Ik was toen zeer ongelukkig. Sederl is mij het geluk gunstiger geweest en is het bii- lijk, dat ik het kapitaal en den interest betaai van die zesiig ontbijten, waaraan ik het leven le danken heh. Men verneomtdal het de policie te Londen is gelukt om eenige ontdekkingen te doen, ten opzigte van het gestoleu bankpapier. Er lieslaat n. I. vermoeden op zekeren John Leete Brighton die sedert eenige dagen wegens dronkeuschap gevangen zil. Na verloop van zijn slral'lijd zal hij in verhoor genomen worden, aatigezien men de zekcrheid heeft erlangd dat door hem 5 valsche bankbiilellen van 5 pd. st. zijn uitgegeven en wel twee genummerd 91,105 en do derdo 85,163. Uit Louden meldt men, dd. 29 Augustus Weder heefl er eeu vreesselijk spoorweg-ongeluk nabij Market - Harborough plaats gehad waarbij niet minder dan 400 personen zijn gekwctst en 4 gedood, Woensdag morgen waren twee plei— ziertreinen de een van Leicester de ander van Burton, naar Louden vertrokken om des nuchts weder le retourneren. Terwijl de Burlon-trein op zijne terugreis aan licl station Market-Harliorough slilslond om water in le nemen, hoordo men den Leiceslerlrein met eene vervaarlijko snelheid naderen. Maat- regelen le nemen om een vreesselijk ongcluk tc

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1862 | | pagina 1