No. 70. Woensdag" 27 Augustus 1862. 2de Jaarg. ALGEMEEN ZEE'UW SCH-VL A AMDEREN. Nieuws- en Adyertentieblad roon Dit Week bind wordl elken Woensdag-morgen uilgegeven bij J. Sturm, leNeuzen. be prigs is 80 cents in de drie maanden e'ii f ran c o per Post 95 cents. Men ahonneert zich big alle BoekhandelarenPosldirecleuren en Brievenbushouders. Adverlentien gelievetnen nan den iktgdycr in le ztindeu eg c 11 -fg I pqpgrclke pladtjsing. g jyf j: l/ot gelievemcn nan den lAlgei'er iiilc zttudeu uiterlijlc Dingsdagdes namiddags ten 4 ure de prigs van 1 tot 4 regels is 40 cents, voor elken regel meer 10 cents, behalve 35 cents BUVNENLANDSCHE BERIGTEIV, Bij beslnit van den 25 Augustus, no. 60, heeft Zijne Majesteit goedgevonden te benoemen; lot dijkgraaf van den Melopolder den heer P. Verhaegen tot gezworen van don Vlooswijkpolder den heer P. Dielemantot gezworen van den Kalsepoldor den heer D. de Loo/. "'NlNaar men verneeint is de kapitein Ver- ducliene van het corps ingcnictirsinineurs en sappeurs, te Maastricht in garni/.oen lienoernd tot eerstaanwezend ingenieur le Devonter. ()e ophrengsl der raiddeten hedroeg gedu- rende de 7 eerste maanden van 1862 /"55.026,277,62 tegen f 52.959,843,72 gedurende datzelfde tijd- vak in 1861. De minister van hinnenlandsche zaken heeft bekend gemaakldat ten gevolge van bestaande vacatures, met ingang van 1 November, ten ininsie drie rijksopzigters van den waterstaal 4de klasse zullen worden benoemd. Zij die als zoodanig wenschen benoemd te worden, op eene jaarvvedde van /700, zullen zich aan ecu vergelijkend onderzoek moeten on- derwerpen. Om daarloe te kunnen worden loe- gelaten moel men zich v6or of op 15 Sept. o.k. bij het dep. van binnenl. zaken hebben aange- mcld met cen op zegel geschreven adres, be- vattende naauwkeurige opgave van naam, voor- nameri en u oonplaats. Bij het adres moeleri verder worden overgelegd de bewijsstukken in de Slants Couranl van 21 dezer vermeld. Naar men verneemt bestaat bij de regering het plan om aan de tweede kamer der stalen-gene- raal voor te slellen het in werking treden van de wet op de regterlijke orgauisalie loteen nader le bepalen lijdstip le verdagen. Aan de rijkskweekscholen voor onderwijzers te 's Hertogenbosch Haarlem en Groningen zal in de maand October of November e. k een cursus geopend worden tot opleidmg van hen, die, reeds in 'I bezit zijnde van eene acle van he- kwaamheid als hulponderwijzer de noodige kun- digheden wenschen te verzamelen om het examen ter verkrijging eerier acte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer le kunnen afleggen. Bij elke der bovengemelde kweekscholen kunnen lienjonge- lieden tot het onderwijs worden toegelaten onder genot eeuer rijkstoelage van f 280 te Haarlem en 250 te 's Bosch of te Groningen ten einde zich daarvoor, onder goedkeuriug van den directeur der kweekschool voeding inwoning en be- wassching binnen de gemeente le verschaflen. Door de provinciale commissie van genees- kundig onderzoek en toevoorzigt in Zeeland is o. a. geexamineerd en bevorderd tot stedelyk en plallelands heelineester en stedelijk vroedmeesler de heer A. C. Leunis. BIERVIJET19 Augustas. Was onze gemeente ditmaal aangewezen tot het houden der jaarlijksetie algemeene verga- dering van de ouderwijzers-gezelschappen in het vijfde school- district van Zeelandhet was dan ook voor de ingezetenen alhier een feestdag een tal van personentot het onderwijs in betrckking staande vereenigd te zien ter behartiging van de belangen der aan hunnezorg toevertrouwde eewigtige taak. In de smaakvol daartoe ingerigte feestzaal, welker wanden ruim versierd waren met bezienswaardige proeven van schrijf- en teeken- kunstzoo door hulponderwijzers en kweekelingen als door schoolleerlingen geleverd namen 42 personeu hunne aangewezene zitpiaatsen in, en opende de voorzitter, de WEd. heer sehool- opzierer Janssen op het gestelde unr de vergadering met eene hartelijke toespraak waarin hij zieh verblijdde over de getroowe opkomst van het onderwijzers-personeel uit zijn sehooldistrict aangezien slechts 2 leden door ongesteldheid afwezig waren, als inzonderheid ook over de tegenwoordigheid van den HEd. heer iuspectenr, de heeren burgemeesters van Biervliet en Bres- kens en den heer Roos nit Aardenbnrg, als voorstanders van het volksonderwijsmitsgaders 3 h jofdonderwijzers uit het zesde en 1 uit het eerste sehooldistrict dezer provincie, die alzoo van hunne broederlijke gtzindheid een treffend blijk gaven. Orde- lijk en met afwisseling van goed uitgevoerde feestzangen wer- den nu de vastgestelde werkzaamheden aangevangen en voortge- zet welke het nut van zoodaoige bijeenkomsten allezins in het licht steldenen waarbij inzonderheid mag genoemd worden de doeltreffende feestredenaar aanleiding van Ken uw werk mitsgaders de practische proeven van onderwijs in de vormleer welke de knnde en den ijver van den heer v in Langeraadals onderwijzer in deze gemeente op onmiskenbare wijze deden uit- komen. Aldus bij afwisseling eenige uren zoo aangenaam als leerrijk gesleten hebbende, verfrischte men zich op eene wan- deling in en om deze plaats welker kerkgebouwen benevens het raadhuis in oogenschouw werden genomen tot dat een be- paald uur alien weder ter feestzaal zag opkomenom zich te scharen aan eeuen disch welke door de zorg van heeren com- missarissen een ruim genot opleverde. Alvorens echter tot het nageregt over te gaan bewoog men zichbij de fnschheid van eenen heetlijken avondnog eenigen tijd in de buitenlucht, en zette zich toen andermaal nederten einde in gepaste vrolijk- heid den dag te beslniten. Geestige bjjdrsgen van de heeren van der BaanMeskes van OijenPetition, Nnnninkde Koning van LeeuwenIlage Roos van Santen van Hoide en Bikkenbergafgewisseld door menigerlei feestdronk ingesteld door de heerenden inspectenr en schoolopziener de burge meesters Bekaaren van Santenen verder door RoosReijers van Langeraad van Dijk van Uoute Schilleman de Koning Leijsenaar Meskes en van Bale en dat alles nu en dan op gepaste wijze vervangen door opzettelijk daartoe vervaardigde feestliedercn van welke taak de heer Meskes zich voortreffelijk gekweten heeft, bragt dan ook eene stemming te weeg, welke het scheidingsuur zou hebben doen vergeten. Zoo onge- merkt laat gewordenhief men nog gemeenschappelijk eenen slotzang aan en keerden un alien hoogst voldaan een ieder naar de plaats zijner bestemming terug, vervuld met indrnkken welke niet anders dan genoegelijke herinneringeu kunnen ach- terlatenen overtuigd tevensdat vriend-broederlijke zamen- komsten als deze gunstig moeten terug werken op de publieke opinieom den onderwijzersstand te doeu waardereD en het belangvolle van hun werk te leeren beseffen. Philippine22 Augustus, Weder had alhier een voorval plaatstot ernstige waar- schuwing van ouders die hunne kinderen lief— hebben Eene vrouw lot wering van muggen den raatl gekregen hebbende daartegen terpentijn te gebruiken, volgde dien raail op, docli liel nog een weinig van hetgebruikte in een kom- metje op de lafel staan en hegaf zich aan haar werk, in diezelfde kamer, waar haar zoonlje lusschen 2 a 3 jaren zich bevond. Het jongske nam het kommetje en dronk den inhoud ledig. Nog merkte men niets doch na het eten van een boterham werd hij zeer ongesteld en kreeg het doodshenaauwd. Gelukkig dat men ter- stond onzen ijverigen en kundigen geneesheer enz. dsn WEd. heer JBNoske Buijze, koude hekomeu, die het grool genoegen mogl smaken den beveling als van den dood terug te roepen waar het, zonder dadelijke en gepaste hulp, ze- ker aan ter prooi zoude geweest zijn. Meldden wij in no. 67 van dit weekblad dat de mazelen le Sluis zoodanig heerschten dat van de 220 leerlingen op deopenbare school er den 31 Julij slechts 52 aanwezig waren, welk getal later nog tot 30 is gedaald zoo hcelt deze voorna- inelijk voor de jeugd zoo lasligo ziekle nogtans geene slagloffers gemaakt daar in die gemeente gedurende de maand Julij geen enkel slerfgeval heeft plants gehad in welk voorregt ook hebben gedeeld de gemeenten Heille, Nieuwvliel St.- Auna-ter-Muiden Sl.-K.ruis, Walerhmdkerkje en Zuidzando. Deze zeven gemeenten lellen te zamen eene hevolking van 5155 zielen. Op den 21 dezer is door de marechaussee van Hoist in het huis van arrest teGoes overge- hragt zekeren W. F. van den Broecke verdacht van diefstal van een paard ten nadeele van den landhonvver J. B. van de Voorde te Clinge bij wien hij zulks te leen had gevraagd. De vernieuwiog-en hersteHingsvrerken aan de rijks-zecweringen te Vlissingen zijnjl. vrijdag aangenomen door den beer J. Filis to Vlissin gen voor f6593. Van de equipage van het Ned, schoener- schip baring, kapitein Boomganrdgekomen van Anlwerpen en liggendo le Rammckens zijn deu 20 dezer drie man weggeloopen medene- mende de liool met toebehooren. Men weet nog niet waarheen zij zich hegeven hebben. De uitgever van het weekblad de Ekster is op 19 dezer wegens hel plaatsen van een lasterlijk artikel in dat bind door de arrondis- seineiils-reglbank te Middelburg veroordeeld tot eene gevangenisstraf van eene maand eene boelo van f 50 en onlzetting der burgerscliapsregten gedurende drie jaren De Synode der Ned. Herv. kerk heeft op eenige adressen om beperking der leervrijheid na ernslige deliberatien met eenparigheid van slemmen afwijzeml hesloten, ondanks verschil van zienswijze over den tegenwoordigen toestand van zaken zoodanig als in de Kerkelighe Couranl in antwoord op die adressen zal worden mede- gedeeld. Ten gevolge van eene verdubheling van de dienst der stoomhoolen van de Brilsche en Bel- gische post-administratien lusschen Dover en Ostende, hestaat er thaus ook voor de ingeze tenen van hel groolste gedeelte van het rijk ge- legenheid om twee malen elken dag langs den even gemelden weg met Engeland hriefwisseling le omlerhouden. 11 et lijdstip van aankornst en van verlrck op elke plaats hier le lande regell zich naar den loop der poslen op hel Neder- .1^ j groxjihgehiod in laudsche en op het Belgis de rigling van Osteude. De direclio van hel waarhorg-genootschap voor weduvven, opgerigl onder direclio van te Wmkel en Bielvell heeft dezer dagen in ant woord op eene missive van de leden der voor- malige commissie in zako de belangen der deol- hebbers in kricsland te kennen gegeven dat hel genoolschap zyne korl aanslaande onthinding te gemoet snell hij dcelk kwarlaal schrikbarend afnemende uitkeering laalstelijk tot 35 pet. van 'I maximum ingekrompen. In die omstandig- heden zegl de direclio moel ieder deelgenoot heoordeelen of hij al dan niet wil voorlgaan met belalen maar de direclie kari noch mag do leden tot hel ophouden met belalen aanzelten, want zulks te doen zou strijden me! de belangen vau p. m. 650 weduvven. De directie moel de onl- binding van reglswege afvvachten, in voege by alinea 1 van art. 46 des reglements is bedoeid in geval niet v66r het bestaan van dat lijdstip de onthindingop de wijze hij alinea 3 van helzelfde art. vermeld, is uitgesproken. De vier groote ijzeren sluisdeuren voor de nieuwe dokken aan hel Nieuwo Diep zijn aldaar aangekomen. Het zijn de groolste ijzeren deuren die tot nog toe in ons land bestaan zij vvegeu alleen aan ijzerwerk ongeveer 175 000 Ned, ponden en zijn vervaardigd in de machinc- fubriek van David Christie Co.te Kralingen; de netle bevverking doet den fabriekanlen alle ecr aan. In de gemeente Dussen leeft eene vrouw, die op den lsteu January 1762 geboren en der— halve over de 100 jaar oud is. Z,ij geniet niet alleen nog eene ongestoorde gezomlheid maar doet nog dikwijls eene wandoling van 5 lot 4 uren daags, - Te Apeldoorn zijn dezer dagen bijna ge- lijktijdig twee kinderen door de hevige hille eener zonneslraal getrofFen zoodanig dat zij in gevaar- lijken toestand verkeeren. Dit mag voor velen als eene waarschuwing gelden om zich niet hlootshoofds aan de kracht der zonnestralen hloot te stellen. Men verneemt, dat bij de dames-hoofd- commissie te Zwolle voor de verloling van voor- werpen van kunst en sinaak ten behoevo der slagloffers door den brand te Enschede ver over de 6000 voorwerpen zijn ingokomen en dat bijna 30000 lolcn zijn geplaalst. Opzaturdag 6 Sep tember zal de verloting plaats vinden. De gemeente Heleren verkeert in droefheid en angst. In het huisgezin van den prcdikaul aldaar zijn van de lien kinderen welke door de gevreesdo keelziekle aangetasl waren in 8 dagen tijds zes bezvveken, Zondag morgen (17 dezer) werd er een ter aarde besleld zondag avond weer cen en maandag morgen twee legelijk. In nog een ander huisgezin zijn twee kinderen aan dezelfde ziekto overlcdentcrwijl zij zich laugzaam hlijft verspreiden. Naar men verneemt is de oogst in de kolonie Ommersohans dit jaar zoo builengewoon gunstig als nog nimmer het geval was; de aardappeleu leveren per morgen 200 mud, en in gowone jaren 80 a 100; de rogge is or huilengevvooii zoo- vvel wat kwalileil als vvat kwautiteil hetreft boonen haver en gerst beloven een ruitnen oogst. Met het doel om kippen meer eijeren te doen leggen dan ge«oonlijk worden zij behalve met planlenvoedsel ook met vleesch gevocder<l. Vooral heelt men lot dat einde wortnen met vruclit gebezigd zoodat men thans in enkele streken wormerijen heeft aangelegd waar de productie van worinen kunstinalig wordt bevorderd. Door hel voederen met dergelijke stoffen heeft men sommige kippen 300 eijeren per jaar meer zien leggen dan gewoonlijk. BUITEXEARJDSCHE BERIGTEIV. De heerStesselscheeps-luitenant der 2de klasse bij de Belgischo marineis door zijn gouvernemcnl helasl met hel doen van peilingen en hydrografische opnemingen aan do Boven- Schcldo van Anlwerpen tot Walsoordcn. Uit eene van de groote fjhrieksteden van Frankrijk ulwaar eeo groot aanlal arheidsliedeu uit de katoenfabrieken eersldaags zouden worden weggezonden wordl gcntcld dat de fabriekanlen uitgeuoodigd zijn geworden om hunne fahrieken

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1862 | | pagina 1