STATEN-GEMRAAl. PROVmCIALE STATEN VAN ZEELAND. Tweecle Kamer. Gcdrukl hij J. Slttrm tc Nettzen. officier/2000leden en substiluut-officier 1500, griffier f 1200, subsliluut-gnffier f 800. genoegzaam volslagen gemisaan werkzaamheden hetwelk zich daarbij voordoet terwijl ook de geringo onivang der werkzaamheden in dekan- tons Oostburg en Sluis de vereeniging dier kanlons aanbeveeil. Voor het overige geeft de indeeling der drie arrondissemenlen geen s I of lot breede loelichling. Het kanton Goes zal tevens omvatten het opgeheven kanlon Kortgene. De voorjaarszitling der provinciale slaten van dit gewest is, in den avond van den 1 dezer, door de commissaris dps konings geopend met eene sierlijke rede nopens hel jongsle verblijf van Z. M. in deze provincie, en waarin do voorzilter ook nog namens Z. M. den warmsten dank loebsagt voor-de guile en hartelijke out- vangstilD. overal ten deel gevallen; met dave- rende loejuichingen werd deze aanspraak door al do leden en ook op de tribunen aangehoord. Daarna werden do nieuwbenoemde en herkozen leden beeedigd en geinslalleerd, In do vergade- ring van den daarop volgenden dag is, ingevolge de zienswijze van den minister van binnenland- scne zaken besloten do leden van gedepu- teerde stalen die als leden der provinciale sla ten moeslen aftreden en herbenoemd zijnop nienw te benoemen als leden van gedeputeerde stalen. Vervolgens zijn de aftredendo leden van gedeputeerde slaten benevens het buitengewoon lid alien herkozen. In die vergadering is lezing gedaan van een voorstel van den heer Hammacher ondersteund door de heeren Mazure en de Smidt. Daarbij wordl in herinnering gebragldat in het verslag van gedeputeerde stalen over den loestand van de provincie Zeeland in den jare 1857, mededeeling is gedaan van een plan, tot uilvoering waarvan de ondersleuning van het rijk is gevraagd, om een grindweg te maken beginnende aan den straalwcg van IJzendijke naar Watervlietdoor de Jonkvrouwen- en Cla- rapolders langs de zeedijken van den Brukroan over de Isabellasluisnaar Philippine, en van daar door den Remoorlerepolder naar het ka- naal van Neuzenhij de herberg Drie-Kwart. Dat gedeputeerde staten hebben erkend het be- lang der verbetering van de gemeenschap over Nederlandsch grondgebiedtusschen de beide hoofdafdeelingen van bet voormalig Staats-Vlaan- deren Daar do tegenwoordige gebrekkige com- municatie hoogst bezwarend is voor liandel landbouw en nijverheid wordt bij het adres voorgesteld dat de vergadering der staten zal gelieven te besluiten 1. lot bet maken van een grindweg tusschen het voormalige 4de en 5de district 2. aan gedeputeerde staten een onderzoek op le dragen ten einde zoo moge- lijk in de najaarsvergadering of anders in do voorjaarsvergadering van 1863 een plan en re- kening van kosten in le dieuen henevens een voorstel lot het vinden der daarloe henoodigde geldenen 3. tot de uilvoering van dat plan niet over le gaan dan naaanwijzing der kosten. Do heer Hammachertot de dadelijke toe- lichting van zijn voorstel toegelaten zijnde ver- kluart niets bij het voorstel le voegen le heb ben en het alleen le hebben gedaan om het gevvigt der zaak die bij hel bezoek van Z. M. le Sas-van-Genl is ler sprake gekomen en ook door den koning van belang werd geacht Hij meenl dat het voor gedeputeerde slaten niet moeijelijk zal wezen een plan te maken daar reeds een zoodanig plan met begrooling van kos ten van vroeger aanwezig is. ervolgens dit voorstel door het vereischto aantal leden ondersteund zijnde zal hel op riader le bepalen dag in behandeiing worden genomen. In de zilting van den 3 dezer is de volgendo bijeenkomsl bepaald op dingsdag den 8 Julij e. k. Reveling- van het Regtsgebied der Regter- lijke Collegien enz. Aan dit wets-ontwerp ontlecnen wij hel vol- gende Art. 1. Het regtsgebied van elk gereglsbof omvat de arrondissemenlen aangewezen in de volgende opgave, die tevens den zetel van elke arrond.-regtbank bepaalt. Geregtshof te 's Hertogenbosch Isle arrond. 's Herlogenbosch 2de arrorid. Eindhoven, 3de arrond. Breda 4de arrond. Maastricht5de arrond. Roermond. Geregtshof le Arnhem Isle arrond. Arnhem 2de arrond. Nijmegen 3de arrond, Zutphen, 4de arrond. Zwolle, 5de arrond. Devenler, 6de arrond. Almelo. Geregtshof te 's Gravenhagelste arrond. 's Gra- venhage 2de arrond. Leiden, 3(Je arrond. Rot terdam, 4de arrond. Dordrecht, 5de arrond. Gorinchem 6de arrond. Middelburg 7de arrond. Sas-van-Gent8ste arrond. Zierikzee. Geregtshof te Amsterdam: lste arrond. Am sterdam 2de arrond. Alkmaar 3de arrond. Haar lem 4de arrond. Utrecht. Geregtshof le Leeuwarden Isle arrond. Leeu- warden 2de arrond. Heerenveen 3de arrond. Groningen 4de arrond. Wiuscholen, bdearrond. Asset). Artikel 2 omschrijfl het regtsgebied van elke arrond.-regtbank met de kantons welke het omvat, zoo mede den zetel van elk kanlongeregt. Het regtsgebied van het geregtshof te's Gra venhage omvat, voor zooveel Zeeland betrefl Arrond.-regtbank te Middelburg: lste kanton Middelburg, 2de kanlon Vlissingen, 3de kanton Goes 4de kanton Heinkenszand. Arrond.-regtbank te Sas-van-GentIsle kan lon Sas-van-Gent, 2de kanton Hulst 3de kan ton Oostburg. Arrond.-regtbank le Zierikzee Isle kanlon Zierikzee, 2de kanton Brouwershaven 3de kan ton Tholen. Art. 3 omschrijfl bet regtsgebied van elk kan longeregt met zijne gemeenten of de gedeellen van de gemeenten, hetwelk, voor zooveel Zee- land betreflis als volgt Arrondissemenl Middelburg. Kanlongeregt te Middelburg: Middelburg, VeereArnemuiden, Nieuw-en St.-Joosland Vrouwepolder Seroos- kerke, Grijpskerke St -Laurens Oost-Kapello Aaglekerke en Domburg. Kanlongeregt te Vlissingen Vlissingen RiI— them, Oost- en West-Souburg Koudekerke Meliskerke Biggekerke Zoutelande en Wesl- kapelle. Kanlongeregt le Goes Goes, Klootinge Kat- tendijke Wemeldinge Yerseke Krabbendijke, Riliand Fort Bath, Waarde, Kruiningen, Schore Kapelle, Wolphaartsdijk Kortgene, Kolijnsplaat, Kals Wissekerke. Kanlongeregt te Heinkenszand Heinkenszand, 's Heer-Arendskerke 's Heer-Ablskerke 's Hee- renboek Borselen Driewegon Ellewoutsdgk Baarland, Hoedekenskerke, 's Gravenpolder, Nisse, Oudelande Ovezande. Arrondissemenl Sas-van-Gent. Kanlongeregt te Sas-van-GentSas-van-GentAxelNeuzen Hoek KoewachlOverslag Philippine, Wesl- dorpe, Zaamslag, Zuiddorpe. Kanlongeregt te Hulst: Hulst, Boschkapelle Hengstdijk, Hontenisse, Ossenisse, Clinge, Graauw, Sl.-Jansleen Stoppeldijk. Kanlongeregt le Oostburg Oostburg Groede, BreskensIJzendijke BiervlielHoofdplaat Schoondijke, Waterlandkerkje Sluis St.-Anna- ter-Muiden AardenburgSt.-KruisHeille, Eede, RetranchemenlZnidzando Cadzand Nieuwvliet. Arrondissemcnt Zierikzee. Kanlongeregt te Zie rikzee: Zierikzee Bruinisse Oosterland Nieu- werkerk Ouwerkerk. Kanlongeregt le Brouwershaven Brouwers haven BommenedeZonnemaire, Dreischor Noordgouwe Kerkwervo Serooskerko Duiven- dijke, Elkerzee, EllemeetRenesse Haarnslede Burgh Noordwelle. Kantongeregt te Tholen: Tholen, Oud-Vos- meer, Poorlvliet, Scherpenisse St.-Annaland St.-Maarlensdijk Stavenisse, St.-Philipsland. De traklementen van het personeel der regt- banken worden bepaald to Middelburg, president en officier f 2400, leden en subslituul-officier f 1800 griffier f 1400, substiluut-griffier /900; le Sas-van-Gent en Zierikzee, president en De kanlonregters genieten to Middelburg Sas- van-Gent en Zierikzee een traklement gelijk een lid der regtbank aldaar en op de overige plaat- sen f 1200. De griffier geniet le Middelburg f 500 le Sas-van-Gent en Zierikzee f 450 en op de overige plaalsen f 400. In de overgangs-bepjthngen is voorgeschreven 1.° dat de overige niet genoemde regibanken en kantongeregten zijn opgeheven en het personeel daarvan onlslagen 2.° dat al de regterlijke amble- naren die niet worden herbenoemd een wachl- geid genieten van 2/3 hunner tegenwoordige be- zoldiging met inbegrip voor de belrokken amb- tenaren hunner emolumenten alles behoudens aanspraak op pensioen worden ze tot eene betrek- king geroepen waaraan minder tractement ver- bonden is dan genieten zij eene toelage zoo- dat zij weder gelijke bezoldiging genieten als tlians. Op de tijdelijk onlslagen amblenaren blijft de pensioenwet loepasselijk 3.° dat de kanlon regters, wier belooning thans met de emolumenten meer hedraagt dan ze nu bij herbenoeroing ouder de tegenwoordige wet zullen genieten dat hoo- gere bedrag nit de schatkist erlangen echler niet hooger dan ^3000; 4.° dat de aanhangige burgerlijke- en strafzaken naar de vroegere wet worden behandeld en afgedaan door de bij de wet bevoegd verklaarde regibanken of kantongeregten en ingeval van opheffing van die collegien door de regtbank of het kanlongeregtwaartoe de ge- meento behoort waarin de opgeheven collegien waren gevestigd. Zij worden wat de burgerlijke regtsgedingen betrefl, overgebragl door de meesl gereede par tij bij enkele acte om opde laalste ding - tulen le worden voortgezel5.° dat de wet in wor king Ireedt te gelijk met die op de regterlijke in deeling. De geldelijke uilkomsten voor deze nieuwe re- geling noemt de regering allezins gunstig voor 's bands zal de eind-uilkomst zijn, dat eene jaar- lijksche besparing van meer dan eene tonne gouds wordt verkregen terwijl meerdere besparingen op volgende begrootingen weiligl zulleri kunnen worden gevonden. De regering geeft in de memorie van toelich- ling de volgende opheldering ten aanzien van hare voorslellen met betrekking tot Zeeland. De natuurlijke gesteldheid van Zeeland brengt naar het oordeel der regering, de noodzakelijk- heid mede van bet behoud van drie arrondisse menlen, al is hel dan ook dat de omvang der werk zaamheden op ziohzelf beschouwd de verminde- ring van dat getal alleszins zou toelaten. Diezelfde gesteldheid echler schijnt tot wijziging der tegenwoordige indeeling te rnoeten leiden in dier voege, dalmet opheffing der regtbank te Goes do zelelplaals van een der drie arron- dissemonten gevestigd worde in het zoogenaamd Staats-Vlaanderen. Door breede wateren toch wordl Zeeland in drie hoofddeelen gescheiden waarvan het eersle de eilanden Duiveland en Schouwen met Tholen en Philipsland het Iweede de eilanden Walcberen, Noord- en Zuid-Beve- land hel derde do aanzienlijke strook lands, aan den vaslen wal gelegenomvat. Die ge steldheid prijst als van zelf zoodanige indeeling aan die elk der drie hoofddeelen tot het regts gebied rnaakleener regtbank. Daardoor wordt het tha ns bestaande bezwaar opgeheven, dat, terwijl in bet midden gedeelle twee rogttianken zijn gevestigd in twee niet ver van elkander ge- legen gemeenten de bewoners van het voor malig vierde en vijfde district van hunne arron- dissemenls-hoofdplaats door eenen breeden stroom zijn gescheiden, die hen soma gedurende ver- scneidene dagen van de gemeenschap tnel die hoofdplaals uitsluit. Het binnenwater het Sloe genaamd hetwelk Goes van Middelburg scheidt biedt daarenlegen geen noemenswaardig be zwaar in den overtogt aan, vvaarhij komt, dal elk bezwaar, datdaaruil thans nog mogl voorl- vloeijen, zal vervallen na den aanleg van de staats-spoorweglijn Roozendaal-Vlissingen. Do regering slelt verder voor, do zelelplaals van het nieuwe arrondissemenl te vestigen le Sas-van-Gent. Hoezeer thans weinig bevolkt schijnt deze gemeente boven andere de voorkeur le verdienen vooreerst omdat volgens de inge- wonnen berigten daar meer dan elders ge- schikle gelegenheid bestaat voor de oprigthig der noodige lokalen en huisvesting van de reg terlijke amblenaren; en ten Iweede en dit vooral omdat voor de bewoners van het voor malig 4de district de gemeenschap met Sas-van- Gent de meest gemakkelijke is. De twee dee- len, waarin hel hier bedoelde hoofddeel van Zeeland door den Braakman wordt gesplilstzijn ten zuiden vereenigd. Wal betreft de kanton- nale indeeling, zoo wordt do opheffing voorge steld van de kantons Kortgene en Sluis, terwijl de plaalsing eener regtbank le Sas-van-Gent schijnt te moeten medebrengen dat de zetel- plaats van het tegenwoordig kanlon Axel naar Sas-van-Gent wordt verlegd, Het voorstel tot opheffing van het kantonge regt le Kortgene vindt vooral zijn grond in het ♦>0-0-0- <^c-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1862 | | pagina 3