tfo. 62. Woensdag- 2 July 1862. 2de Jaarg. ALGEMEEN De berigten betrekkelijk de branden in Rusland luiden Nieuws- en Advertentleblad VOOR Dit Weekblad wordt ellcen Woensdag-morgen uilqeqeven bij J. Sturm, te Neuzen Dp nriu i<t sn no,,f. i 7~ 95 cents. Men abonneert zich bij die BoehhandelarenPost direct eur en en Brievenbushouders. Adverlentien qelieve mm*"aan T ""in ,>C>' P?Sl mterlijk Dingsdaq, des namiddaas ten 4 ure t de priis van 1 lot 4 reads is 40 cents. vonr .-<>„<./ in uJ.,. dfn bUqevcr in tezmden rancn per uilerlijk Dingsdaq, des namiddag's ten 4 we de prijs van I lot 4 regels is 40 cents, voor el/ten regel meer 1 0 BINNENLAIVDSCHE BERIGTEN, Bij hesluit van 27 Junij, no. 75, heefl Z. M. goedgevonden 1.° aan dp nagemelde officieren bij het ba- taillon ruslende schnllerij no. 5, in Zeeland op hun verzoek eervol ontslag le verleenenlo weten aan van llraband als 2den luilenanl en aan J. L. During als oiJicier van gezond- heid der 3de klasse 2,° bij opgeineld bataillon le benoemen tot olTicier van gezondheid der 3de klasse dr. JE. Callenfels thans srhulter, en tol 2den luilenanl AGeitl thans sergeanl-inajoor. Bij de opening der slembussen ter verkiezing van een lid voor de tweede karner der stalen- generaal is gebleken dat waren ingeleverd 1206 biljelten 24 waren van onwaardo, waarvan 10 in bianco. I)e volstrekle meerderheid was alzoo 592 slemmen do beer mr. S. baron van lleemslra bekwarn 616 stemmendo heer mr. W. Ph. 17s 566 zoodat eerslgenoemde is gekozen. Wij verneraen dat alsnog door Z M. ten gevolge van HDs. verblijf in de provincie Zee- land dezer dagen tol kamerheer in buitenge- wone dienst is benoemd de heer U. baron thoe Schwarlzenberg en Hohenlansberg controleur der directe belastingen enz. le Middelburg. Aan bet bij de tweede kumer ingekomen wels-ontwerpregelende het reglsgebied der regterlijke collegien enz. onlleenen wij dat onder bet gereglshof van 's Gravenhagearron- dissemenls-reglbanken zullen gevestigd zijn o. a. le Middelburg, Sas-van-Gent en Zierikzee. Door de arrondissements-reglbank le Mid delburg is het nnvolgende dnelal opgernaakt voor de vacerendo belrekking van kantouregter te Sluis 1.° mr. D. P. II. Albersongriflier van het kanlongeregt le Helder 2.° mr. WP. van Deinseadvokaat en plaalsvervangend kan- tonregter te Hulst; 3.° mr. J. W. A. Schneiders van Greijff'enswerlhgriflier van het kanlonge regt te Vlissingen. De moeijelijkheden welke er gerezen waren tnsschen Holland en de Vereenigde Slalon. ten opzigle van de inbeslagneming tier 800,000 dol lars bestemd voor de beeren Hope en Co. te Amsterdam on welke gedeponeerd waren bij den Hollandschen consul schijnen bijgelegd te zullen worden. De heer staals-secretaris en de heer Roesl van Lirnburg de gezant der Nederlanden hebben over deze aangelegenheid ecne zeer ami- cale briefwisseling gevoerd. Er is beslolen dal de heer Reverdy Johnson zich naar New-Orleans zal begeven oin als commissaris van het gou- vernement, te fungeren bij een le doen onder- zoek dat tot grondslag zal strekken van eene definilieve schikking. Men twijfelt niel of het geld zal leruggegeven worden. Er is ook sprake van otn het bestuur over Louisiana aan een burgeriijk amblenaar op te dragen. Axel 1 Julij. Door het bedanken van ds. W. Klueverte Wolphaartsdijk is tot predi- kant bij de Hervormde gemeenle alhier beroe- pends. A. Dehkers van Sluis. Clinge27 Junij. Heden had alhier in tegenwoordigheid van heeren burgomeesler wet- houders en seeretaris het examen plaats voorde belrekking van hoofd-onderwijzer aan de open- bare school waarloe slechts een sollicitanl was opgekomem. De heer schoolopziener, jhr. mr. L. F. van Panhuijswerd bii het afnemen van het examen bijgestaan door den heer H. van Wijn- gaarden hoofd-onderwijzer te Axel. Na gedaan onderzoek bleekdat de sollicitanl, de heer Johannes Timotheus Frommink hoofd-onder wijzer teTubbergen, hebbende ook admissie voor de beginselen der Fransche taal zijnen 2den rang met lof handhaafde, waarom de heer schoolop ziener de meesle vrijheid vond gezegden onder- wijzer in overeenstemming met het aanwezigo collegie,op de voordragt le plaalsen. Na weder- zijdsch goedvinden werd bepaald, dat de berioemdo primo Augustus a. s. zijne belrekking alhier zal aanvaarden. Do Prov. Groninger Courant rneldt het vol- gende Als eene bijzonderheid dient vermeld te worden dat den 22 Junij le Stedum en wel des namiddags tusschen 5 en 6 uurvallende sneeuwvlokjes zijn waargenomen. Gewis een teeken, dat het weder thans niel naar den lijd van het jaar is. Is dit weder voor gras en vruchten niet voordeelig op de aardappelen werkl het bijzonder gunslig. Wel merkt men hier en daar geringe sporen van de ziekle in het loofdoch do knol blijft nog gezond en zal door dit weder bcgunsligd zich tot een volkomen wasdom ontwikkelen die, indien de ziekte zich later mogt openbaren niet zulk eene nadeelige uilwerking zal krijgen, als eenigejarcn het geval was. BUITERILANDSCHE BERIGTERT, Volgens een berigt uil Brussel dd. 24 Junij, heefl de Belgische regering eiiidelijk van den koning de onderleekeniiig van verscheidene wets- onl werpen verkregen, en o. a. van dat van een spoorweg van Gent naar de llollaudschc grenzen, in de rigling van Neuzen. Do Eloile Beige deelt medc, dat de gezond- heidstoestand des konings dagelijks in belerschap toeneemt zoodat dr. Civiale, den loesland zeer bevredigend beschouwende in den avond van den 24 Junij naar Parijs is leruggekeerd. In het Antiverpsch llandelsblad leesl men het volgende Wij ontvangen de volgende mededecling die wij onpartijdig en zonder in hot feit verder te tredenopnemen De synode der Protes- tanlscho kerken der Unionin Belgieheeft in hare zilting van den 26 dezer, M. van Waning Boll ontzel uil zijn ambt als predikant bij de Protestanlsche gemeenle te Anlwerpen, en zulks ter zake van de vrij zinnige gevoelens door ge- noemden leeraar verkondigd, zoowel op den kan- selals in het godsdienslig onderwijs. Dit is de eerste maal dat in het vrijzinnig Belgie ecne zoodanige uitspraak geschiedt." Men meldl uit Parijs dat do vrijvvilligers van Garibaldidie zich aldaar bevinden in do laatste dagen zeer dringende brieven hebben ontvangen, oin zonder verwijl naar Italie terug te komen daar er groote gebeurtenissen op han- don zijn. St.-Peter§burg> 12 Junij. Wij (even thans in eene helsche atmosfeer. Sedert veer- tien dagen brandt onze stad aan alle hoeken en zelfs in het midden. Do verslagenheid is grool en algemeen. Eergisleren is een waarde van meer dan 100 millioen roebels door brand vernield. Twee dagen te voren hadden wij op e£n dag zes branden, waardoor meer dan 500 huizen een prooi der vlammen werden don avond le vorendoch dit is voldoendo oin u een denkbeeld le geven dat wij hier een leven leiden als dat van eeri salamander. Eergister telegra- feerde men naar Moscou zendt ons spuiten en Moscou antwoordde: onze stad slaat aan alle hoeken in brand." Het Choukinoi-Dvorr is slechts eon puinhoop waardoor onnoeinelijke schatten zijn te loor gegaan. Dit Choukinoi-Dvorr toch is een bazaar waarin zich meer dan 2000 winkels bevinden die van onder tot boven opgepropt wa ren met goederen, De gevolgen zullen verschrik- kelijk zijn. Hoe zal men de huitenlandsche fabri- kanten en producenten betalen Wie zal de 200 000 leegloopendo werklieden voeden En dal nog wel te midden van eene maalschappelijke handels- en finaneiele crisis. De loesland des keizers is boven alle beschrij- ving. Ik heb hem als eene schim doordestra- ten zien dolen hij weende en niet zonder reden. De yvare schuldigen, wie dat zijn? hoor ik u vragen. Men noemt eene lalrijke en verschrik- keiijke vereeniging waarvan vele leden zijn gear- resleerd enwierzakken gevuld waren met aller- hande middelen tot brandstichting veeleer zie ik in deze personon de werktuigen van hen die ((tout aleur aise" in hunne prachtige equipages gezelen het lorgnet in het oog met een zeker welgevallen het voorlwoeden aanschouwen en vol gens mijn oordeelverdienden zij evenzeer den 6trop als eerslgenoeraden. St.-Pelersbnrg- 16 Junij. Men verzekert dat de regering reeds voor twee maanden berigt is geworden dat van Londen agenleu waren go- zonden geworden met instruction'om in. Rusland brand testichten. Er blijft ilusgeen twrjfel over dat de brandsliehtingen eene polaiekeiiefeekeiiis hebben. Men heefl ook der regering gedreigd dat, mogten de brandsliehtingen niel tot het gewenschte doel leiden dal men dan de toe- vlugt zou neinen lot vergifliging. Deze zaken zijn cchler zoo versenrik kelijk dat, mensche- tjk gevoel gebiedt er evenmin geloof aan te hechlen als aan het gerucht dal door een der keizerlijke adjudanleu op het leven van den kei- zor in de W ladimir-kerk een aanslag was ge- pleegd. Ofschoon dit berigt zoo slellig wordt medegedeeld dat men zelfs de nameu noemt (vorst S. en graaf L zoo wordt van eeri andere zijde echler verzekerd dal er niets van waar is. Reeds zijn er 472 schuldigen in hechlenis ge- nomen do hoofden cchler zijn nog altijd aan de pogingen der policie ontsnapt. Sedert veertien dagen gaat er geen dag om zonder vreesselijke brandennaauwelijks 'is do eene gebluscht of aan een anderen hoek der Stad barst zij vreesselijker uit. Men wil het volk niet tot rust laten komen en men wil het door vertwijfeling in de armen der revolutie voeren. Dit plan verkondigt men openlijk. Gisler is een ailjudaiit des keizers de zoon van dengeneraal liaslo/frotvin hechlenis genomen. Nog den- zelfden dag maakte hij een deel uil van's keizers gevolg loen deze doodsbleek door de brandendo slralen doolde. Hij was getuige van den jammer des vollvs dal zich om den keizer verdrong, zijne knieen omklemde en hem bezwoer redding aan le brengen legen hunne gruwzame vervolgers" De brand die te Kroonsladt den 13 en 14 Mei heefl gewoed schijnt geen ernstige schado le weeg gebragt to hebben. Men heeft editor in eenige stralen, met terpenlijn geprepareerde lontenin denaden derhouten huizen gevonden zoodat grootere rampen deze stad nog altijd be- dreigen. Het groote aantal prevenlieve maalregelen dat door de Russische regering wordt genomen, doel blijken dat men voor de uitbarsting van eene algemccne revolutie beduchl is. De We- rmg heeft de eigenaars van huizen die niet in staat zijn hunne cigendommen behoorlijk le doen bewaken daartoe in staat gesleld, St. Petersburg-. 20 Junij. Omlrent do oorzaken der branden kan men onmogelijk langer in illusie blijven verkeerenhet zijn bepaald politieke manifestatien. De ware brandstichters behooren niel lot de lagere volksklasse, maar lot den zeer falsoenlijken stand. Deze heeren verspreiden overal zeer hevige proclamalien verleiden den{ mililair en sporen het volk tot moord en plundering aan. Het hoofddoel dat zij op het oog hebben is de verwijdering der keizerlijke familie; zelfs neeml men reeds tot rnoord-aanslagen zijne loevlugt. Dezer da^en toch woonde do keizer eene scherpschutlers- oefening van de bataillons jagers bij loen een heer, die er ook legenwoordig was, de man- sehappen Irachlie over te halen om op den keizer le vuren. De troepen waren echter zoo verontwaardigd over dit voorstel, dal zij den heer onmiddellijk gevangen namen hij is ver- oordeeld om te worden gevierendeeldinaar de keizer wil het vonnis niel doen vollrekken. Over het algemeen merkt men op, dal de soldaten en de boeren veel meer aan de orde gehecht zijn dan do officieren en dan personen uil do hoogere standen, Een van laalstgenoemden die dezer dagen den uitgebroken brand meerdero uilbreiding wilde trachten te doen verkrijgen, werd door de boeren opgenomen en zonder vorm van proces midden in de vlammen geworpen. Aan pogingen om een oproerigen geest onder het volk te verspreiden, ontbreekl het overigens echler niel. Zoo vernam ik o. a. dal ecn'on- derwijzer op eene gemeenle-schoolonder voor- wendsel van zijne leerlingen in den stijl te oefe- nen hun gedurende zes maanden nit de Klok van den heer IJerzen heeft voorgelezen. Men kan zich geen denkbeeld vormen van de lecr- stellingen welke overal bij ons verkondigd wor den ze bestafan in het meest overdreven socia— lisme materialismo athei'sme en nihilisme tot do grootsle mtersten doorgedreven. Proudhon zou bij ons voor een reactionnair doorgaan en Mazstni voor gematigd. Als men onze jonge- liedcn en onze volkslciders hoort sprekendan

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1862 | | pagina 1