No. 59. Woensdag-11 Juny 1862. 2de Jaarg. ALGEMEEN ZEEC WSCH-V S .AANDEKEN. vot, Dit Week bind wordt el ken Woensdag-morgen uilgegeren bijj J. Sturm, leNeuzen. De prigs is 80 cents in de drie maanden en franco per Ptifri" 95 cents. Men abonneerl zich big alle BoekhandelarenPostdirecleuren en Brievenbushouders. Adverlenlien gelieve men ami den Uilqever in te zemlen uilerlijk Dingsdag, des namiddags ten 4 tire de prigs van 1 lot 4 regels is 40 cents, voor el/cen regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregl voor elke plgatsing BUVNENLA1VDSCHE BERIGTE1V. Z. M. hcefl nog benoemd in de verschillendo klassen der orde van de Eikcnkroon ten go- volge van HD. bezoek aan Zeeland tot kom- mandeur: de heeren A. Calandpresident der Centrale directie van Walcheren en jhr. JB. T. Orlthoofd-ingenieur van den walerslaatlot odicier de heeren JfJennequin en I'. BT. Pierssenshurgemeesters respectivelijk der ge- meenlen Sluis en Hulsltot ridders de hee ren N. Kerckhaerlbnrgcmeester van Sas-van- Gent, Westdorpc'cn PhilippineJ. M. Hennequin wethouder te Sluis, en B.J. Dirksenchef van hel bureau van slatistiek ter provineiale griffio van Zeeland. Z. M. de koning heeft anderrnaal een blijk gegeven van zijne hooge tevredenheid over zijrien togt door Zeeland, door bij circulaire van II D. commissaris do gemeentebesluren te verzoeken ten spoedigste eeno lijst te doen opmaken van alien die deel uilgemaakt hebben van de ver- schillende eerewachten tijdens 's konings verblijf in Zeeland. Daarbij is levens namens Z. M. de wensch te kennen gegeven, dal aan Z. M, worde afgestaan alle door haar gebruikte banieren of vaandels om die als een gedenkleeken van dit heugelijk bezoek in een der zalen van het paleis in de residenlie te plaalsen. De afzenders van lelegrammen die zich bij eveutuele reclame van verminking als ander- zins vroeger direct aan het ministerio van bin- nenlandsche zaken moesten wenden kunnennu hunne aanvragen ofklagten door lusschenkomst der lelegraafkantoren zelven aan het ministerie doen geworden daarloe zijn aan 's rijks-lele graafkantoren gedrukte modellen toegezonden. Men verneemt uit vrij goedo bron dat bij de aanslaande oplieffing van de ministerien van eeredienst, de zaken voor de Hervormde eeredienst onder hel bestuur zullen vvorden gesleld van een adminislraleur en dat die betrekking zal wordon vervuld door den heer II. J. Spijker iheol. doctor en predikant te Amsterdam. 76 Uleuzeii v 9 Junij. Geilurende do vorige maand zijn het kanaal alhier opgevaren 24 zeeschepen metende 3084 lonnen en 262 bin- nenschepen in. 9396 t. en afgevaren 11 zee schepen m. 1824 t. en 266 binnenschepen in. 10708 I.; sedert 1 January opgevaren: 76 zeeschepen m. 9945 t. en 1026 bihnen nenschepenm. 43285 t. en afgevaren: 7 zeeschepen, m. 12580 t.en 1029 binnenschepen m. 44193 t. i» <le *>jf eerste maanden van 1861 opgevaren: 98 zeeschepen, m. 11087 t. en 2261 binnenschepen in. 55826 t. en af gevaren 91 zeeschepen, in. 11690 1., en 2165 binnenschepen, m. 52085 t. Axel* 6 Junij. Heden werd alhier gevan- kelijk binnengebragl zekere Ursula Waigenberg arbeidster te Zuiddorpe, beschuldigd van kinder- inoord. Nadat in den inorgen van dien dag een reeds lot vergevorderde staat van outbidding overgegaan kinderlijkje onder de gemeenle Roe- wachl uit het water was opgehaald is de be- schuldigde tot bekentenis gekomen van hare mis- daad die zij reeds omstandig meet hebben be- leden vvaarbij is geldeken dat ze hel onlzielde wiehl ongeveer 3 weken in haro woning heeft verborgen gehouden en vervolgens, op eene voor- gewende reis naar Slekene in do nabijheid van de hofstede van den landbouwer D. van Bullen gemecnte Roewacht heeft in het water gewor- pen waarin het ruiin 14dagen later door diens koewachter werd onldekt. Men verneemt, dat de beschuldigdo reeds meermalen in handender justitio is geweest. Biervliet* 6 Junij. In do vergadering van het hoofdbestuur der onderwijzers-gezelschappen in dit schooldislrictop 31 Mei II. te Ooslburg gehouden, is bepaald dal do algemeene onder- wijzers-vergadering alhier zal gehouden worden op dingsdag den 12 Augustus a. s. Tot leden der comrnissie belast met de regeling van alles wat op die vergadering betrekking heeft, zijn benoemd de heeren van LangeraadBeijers en Schilleman hoofdonderwijzers te Biervliel, IJzen- dijke en YValerlandkerkje. De feeslredo zal uil- gesproken worden door den heer van Langeraad. ISreskens 24 Mei. De dag van heden was voor deze gemeenle een ware feestdag. Even als zoo vele andero plaalsen zou ook deze gemeenle met een bezoek van den geliefden vorsl vereerd wor den, Reeds vrceg in den morgen wapperde overal de geliefkoosde driekleur; ieder zag men op hel ijverigst in do weer om zijne woning met guirlandcs enz. to versieren. Doelmatig inge- rigto eerepoorlen werden aan 'I begin en't einde van het dorp geplaatsl lerwijl overal aanslalten werden gemaakt om te illumineren wclke illu- minatie dan ook door het gunstige weder heerlijk heeft rriogen slagen. De leerlingen der openbare school hadden om strijd bloemen en groen aan- gebragtom het schoolgebouvv zoo sierlijk mo- gelijk te maken lerwijl voor de deur eene tribune was opgerigtvan waar do kinderen Z. M. Zouden verwelkomen. Eene eerewachl van 33 leden onder bevel van den conducleur der arfillerie Bleij had zich gevormd om Z. M. feestelijk in to halen. Allerwege heerschto de meeste geesl- drill. Terwijl nu ieder met verlangen de komst van Z. M. te gemoet zag verkondigde eensklaps omstreeks kwartier voor negenhel luiden der klok dalZ. M. in aantogt was. Bij het inrijden van de gemeenle werd Z. M. door den burge- meester B.J.v.Santen verwelkotnd, terwijl ver volgens de kerkeraad de ollicieren van het garni- zoen en de eerevvacht aan Z. M. werden voorgesteld. De trein zetle zich hierop in de volgende orde in beweging. De helft der eerewachl onder bevel van genoemdon kommaudanl, benevens een onder- kommandaut vervolgens Z. M. en gevoig in rij- luigcnhicrna de tweedo helft der eerewachl met een onder-kommandant en eindelijk hel gar- nizoen, benevens mardchaussees te paard. Voor de school gekomen hield Z. M., onder het daverend gejuich en hoera der tnenigle stil waarop door de leerlingen Z. M. de voigendo regelen werden loegezongen, welko vooraf door een der meisjes met eene korte toespraak aan Z. M. werden overhandigd Nadat dit gezang door Z. M, met blijkbaar genoegen was aangehoord en de predikant den koning ook nog had loegesproken zetle de sloet zich weder in beweging onder hel gejubel der zoo van hier als elders zaamgevloeide menigte. Aan de haven gekomen nam Z. M. afscheid van de gemeenle en werd met eene sloep aan boord van hel op stroom liggend sloomjagl geroeid. Tot laat in den avond duurde de feestvreugde nog voorten ieder legde, zoo door het afsteken van vuurwerken, als door het zingen van ge- pasle liederen zijne blijdschap over 'I bezoek van den geliefden vorst aan den dag. Lang voorzeker zal deze dag die in de besle orde mogl eindi- gen van Breskens ingezetenen blijven, en nog menige dronk nog menig lied aan 'I welzijn van vorst en vaderland vvorden toegewijd. Middelburg, 7 Junij. Heden middag om streeks half een viel een jongen van 9 jaar die aan den trap bij de Vlissingsche brug speelde in het water en zou zeker verdronken zijn indien zekere A. Flamand knecht bij den huur- koetsier Buijs en zelf vader van drie kinderen, die juist met een rijtuig de brug passeerde niel dadelijk van den hok gesprongen en het kind met gevaar van zijn eigeu leven gered had vvaarloe liij geheel gekleed na alleen zich van zijn jas onldaan te hebben, in het water was gesprongen. Intusschen zou hij welligl hel offer zijner edele poging geworden zijn indien de vader des kinds, de schrijnvverker van Schoor niel zelf van do brug in 'I water was gespron gen en beiden redder en drenkeling, onder- sleund had. Mel touwen mogt men er loen in slagen eersl het kind en vervolgens zijn redder uit het water te halen waarop genoomde van Schoor, insgclijks geheel gekleed naar den trap lerug zwom. Eere voorzeker A. Flamand, die zich, na 't verrigten dier edele daadweder op het rijtuig plaatsle en naar men zeglzijne reis naar Vlissingen vervolgdo. Moge jiebi tie welverdiende belooning niet onthoudeu vVortljen. Bcdankt voor het heroep bij de Christ. Af- gesch. Geref. geincente van Sluis door ds. Schevelte Ambt Vollenhoven. Wij vcrnemen dal dozer dagen door de heeren D. DronkersD. A. Dronkers. to Mid- delburg van Haeften te Sliedrecht IK. B. Bod- daerl en J. J. de Kanlcr, te Middelburg, voor- loopige concessie is aangevraagd voor bet gra ven van een kanaalloopendo van Middelburg naar of bij Vlissingen en het dempon van hel Sloe, ter vervanging van do door de regcring voorgeslelde overbrugging. Ook is ons ter ooro gekomen dat door eenige Antwerpscho handels- hiiizen bij de regering aanzoek is gedaan om bij opheffing van de vterf te Vlissingen, do ge- bouwen lot hel marine-etablissemenl aldaar be- hoorendo bij verkoop aan hen af te staan. Men vvil dat dit voorslel is gedaan met hel oog op eene eveutuele verplaatsing dier handelshuizen naar lissingen hij het tot stand komen van den Zeeuvvschen spoorweg. 11 oevvel wij grond meenen te hebben tot do onderstelling dat dit aanzoek niet zal vvorden ingewilligd daar de onmiddellijko en geheela ophcfTing van bet marine-etablissemcnt zeker niet in de bedoeling der regering ligt, declen wij met welgevallon horcnslaand berigt mede oin- dal men ilaarin ecu niouvv blijk kau zien van het gewigl dat bij hel voltooijen van den spoor weg aan de posilie van Vlissingen als handcls- pluats geheclit wordt, In do Middelburgsc/ic Couranl leesl men «Zekere I. VV. schipper en koopman le Brou- wershaven moet naar men verneemtmet eene zecr aanzienlijke geldsom (eenige duizende gul dens) voortvluglig zijn. Hij genoot hel volsto verlrouvven van zeer vele landbouwcrs en koop- lieden. De justitie wendl ijverigo pogingen aan om den voortvlugtige op te sporen." Naar men verneemt loopt de schado door de maalschappij de Jong Comp. bij denjong- slen brand in Enschede geleden over 550 poslen. Den deelgenooten in de gewono klasse zal voor de gebouwen f8,13 en voor de meubelen f 8,81 per mille worden berekend. Voorde builcnge- wone klassen bedraagl het nog iets nicer. Dezer dagen bevond zich iernand bij ecu boer nabij Zulphen. De man klaagdo dat tegen- woortlig do boerenknechls en do boeremneideu zoo schaarsch te krijgen vvaren, Hel zal nu wel veranderen, voegde er de boer dadelijk daarbij want ik was heden indestad en daar zei men dat, als wij Dullert maar weer inkozen ook Thor- becke zou blijven, en Thorbccke had beloofd le zullen zorgen voor meer voorraud van boereir- meiden cn knechls (hislorisch) Uit Overijsscl schrijft men Opmerkelijk is de trage handel in rundvee zoo als die hier en in hel algemeen in ons land wordt opgemerkt. Als hoofdoorzaak noemt men de oogenblikkelijke slilstand die met hel buitenland voornamelijk met Engeland en Duitschland in dit artikel wordt opgemerkt. Er ziju er ilie dit in verband brengen met de bekendo longblaar vvaaraan thans vele beeslen lijdende zijn. Ook de jongo varkens (biggen) hebben binnen korl eeno op- merkelijke dating in prijs ondergaan men koopt ze legenwoordig van 6 a 7 weken voor ^2,50 en ids duurder. Wij hoorden binnen korl de bedenking opperen dat helzoo voorlgaande voor de gewone zelboeren ineijcrs bij (le hoogo pachten en opbrengsten die nog steeds klimrnen niets te mooi slond ofschoon de eigenerfden en de verhuurders in hel grool alio reden hadden om lovreden te zijnbij de ruinie inkomsten die bun ten dcel vallen." Men deelt ons mede hel volgende recej t tegen de longblaar onder het rundvee: 2 ons zirik Sulfate of Zinc), 6 ons allum of aluin, 6 ons ordinair zout, 3 Hesschen water j van tijd tot tijd met een spons in den mond in te laten drukken. BUITENLANDSCHE BERIGTEIV, Volgcns een Belgisch blad zal het muzijk- corps van het regement grenadiers cn jagerste 's Hugo, onder leiding van den heer Dunkler ecr- Nleuws- en Advertentleblad Komt dat w'U vro!(jk zingen, Ter eer van Nedrlands hoofd Wat toch zou ons nu hindren, Daar niets de geestdrift dooft. Voor u, o vorst! klinkt thans dit lied, Dat u ons kinderharte biedt. Leef nog een aantal jaren Tot heil van lNederland; Genict steeds Godes zegen De trouw van iedren stand. Zoo leven w(j hier op den duur, Gerust door uw zoo wjjs bestuur. Dan werken wij met vreugde Een ieder in zijn stand En worden nuttc burgers. Van 't lieve vaderland. Bewaar o God den koning lang, Verhoor ons kinder-lofgezang Zoo zingen w0 ter cere Nog iang van onzen vorst, Die, tot ons alter welz(jn Het slaatsjuk moedig torsclit. En juichen steeds: de koning !eev' Dat God hem vrede en voorspoed geev'!

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1862 | | pagina 1