No. 56. Woensdag 21 Mei 1862. 2de Jaarg, ALGEMEEN ZEEt WSCH-VLAANDEREN. edor Dit Weekblad wordl elken Woensdag-morgen tiilgegeven bij J. Sturm, le Neuzen. De prijs is 80 cents in de drie maanden en f r a n c o per Post 95 cents. Men abonneert zich bij alle BoelchandelarenPosldirecteuren en Brievenbushouders.Adverlenlien gelievemen aan den Uitgever in te zenden uiterlijlc Dingsdag, des namiddags ten 4 ure de prijs van 1 lot 4 regels is 40 cents, voor elken vegel meer 10 cents, behalve 33 cents zegelregt voor elke plaatsinq BUYNENLANDSCHE BERIGTEIV, By koninklijk besluit van 15 Mei, no. 56, is lienoeind tot onlvanger der directe belaslingen en accijnsen le Spanbrock c. a. de beer W. Klaasscnthans commies ter directie der directe belastingen in- en uitgaande regten en accijnsen te Middelhurg. Z. M. heeftonder anderen, berioemd lot adspiranl-ingenieur van den vvalerstaal in's lands burgorlijko openbare vverken in Nederlandsch Irnlie, ilen heer C. Cast, opzigter der 4de klasse van 's ryks vvalerstaal, gestationneerd le Hoofd- plaat. Naar men verneeml zal het gevolg van Z. M. den koning bij II. D. bezoek in Zeeland bestaan uit den baron Snouckacrt van Schauburg I slalmeester jhr. de Kockdirecleur van bet kabiuet; baron van de Capellen adjudanten baron Rengers ordonnance-ojlicier. Aan de ryks-lelegraafkantoren is, legen den prijs van f 0,40 per exemplaar verkrijgbaar gesleld eene nieuwe uitgaaf van de kaart der telegraaflijnen en kantoren in Ncderland. Bij den minister van binnenlandsche zaken is voor de noodlijdenden door den brand te Enscbed6van de commissie voor de algemeene verloling le 's Gravenhage ten behoove der nood lijdenden door den watersnood in 1861 uit de bij liaar nog beschikbare golden ontvangen eene som van dertien duizend gulden 13,000,) vvelk bedrag onverwijld is overgeinaakt aan do commissie to Euschedd. Idizen 16 Mei. Bij de aanbesteding op heden alhier van wege de genie gehouden is perceel 1 het eenjarig onderhoud van melsel- en limmerwerken aangenomen door den heer S. van Reeste Neuzen, voor 3260; perceel 2, idem onderhoud der aardevverken en beplan- tingon door den heer JDonze Az. te Neu zen voor /HQS j en perceel 3, idem onder houd der zecweringen inede door laatslgenoem- den voor f3300. Hulst 14 Mei, Bij de verkiezing voor vier leden van de provinciale staten in dit hoofd- kiesdistrict in de gewone aftreding vailende, zyn ingeleverd 283 stembriefjeswaaronder van onvvaarde 12, dus geldige slemmen 271 en alzoo de volstrekto meerderheid 136 slemmen. Daar- van ziju uitgebragl op H. Jvan Ecli 247 mr. F. van Beinse 246 mr. J. P. Dronkers 240 L. lloelands Janssen 221 H. J. van den Berge 9 J. Vereecken 5 iV. Kerckhaerl 4, A. A. Ver- mandel 3 en op 37 personen twee en eene stem zoodat de vier eerslgenoemden aftrodende leden zijn herkozen. /iUi(l(lor|ie, 15 Mei. Op de heden alhier gehouden jaarmarkt waren aangebragt 64 stuks hoornvee 36 paarden 23 varkens en 2 scha- pen, De uitgeloofde premien zijn toegekend als volgt: Voor het schoonste werkpaard aan P. van Doesselaerto St.-Jansteen idem de schoonste baalgevende of kalfdragende koe aan C. L. de Rop te Axelvoor het grootsto getal paarden van eenen eigenaar aan P. van Doesse laer voornoemd en J. F. van den Audele West- dorpeidem het grootste getal hoornvee aan de Rop voornoemd voor het koopen van het grootste getal paarden aan C. Swartelete Wcst- dorpe, en idem van het grootste getal hoornvee .aau E. J. Levite Neuzen. tn alle gemeenten waar Z. M. de koning bij ^yu aanstaanden togl door deze provincie zal verloeven of doorlrekken worden toebereid- solen gemaakl voor eene Iuislerrijke onlvangst. Talrijke eerewachlen zijn reeds gevormdop een aantal plaatsen verrijzen eerebogen slralen en pleinen worden met groen versierd en alom begint zich eene levendige faestvreugde to open- Jjaren. Bij de op den 14 dezer plaats gehad heb- bende slemopneming voor de verkiezing van 3 leden der provinciale staten van Zeeland in het hoofdkiesdistrict Sluiswaren ingeleverd: 318 stembilletten waarvar, 3 van onwaardoblijft 315. De volslrekle meerderheid was 158. Her - fee^en werden de heeron I. C. 0. Benteijn met 265, mr. J. E. Rissecuw met 212 en C. Schout Vellhuijs met 165 slemmen. Uit Middelhurg schrijfl men: De heer mr. J. J. Slicker van Domburg die gedurende 14 jaren het kiesdistrict Middelhurg in de tweede kamer der slalen-generaal ver- legenwoordigde en thans aan de beurl van af treding ligl heeft in een open brief aan de kiezers verzocht niet meer in aanmerking to komen. Als zijn vermoedelijken opvolger noeml men den heer mr. S. baron van Heemslraoud-mi- nisler van binnenlandsche zakcri en oud-com- missaris des konings in de provincie Zeeland. Deze candidatuur vindt vooral in het eiland Walcheren veel ondersteuning omdat men ver neeml dat de heer van Heemslra, die de wet voor de staatsspoorwegen heeft ontworpen daar- door krachlig zou kunnen bijdrogen om den aauleg van den Zeeuwschen spoorweg to be- vorderen Op 4 Junij e. k. zal de heer Jan Pieter Smith te Vlissingenvoor het provinciaal go- regtshof in Zeeland teregt staan, ter zake van vijftien valsehheden in geschriften van koophan- deldoor het namaken van handteekeningen door versiering van overeenkomslenbeschik- kingen, verbindtcnissen of bevrijdingenof door deze naderhand in deze akter: in le lasschen en wegens het des bewust gebruik maken van deze valsche slukken. Door den procureur-generaal bij genoemd hof zijn ongeveer tachlig getuigen in deze zaak ge- dagvaard. Het plaalselijk bestuur van Wolfaartsdijk heeft toestemming gegeven aan eenigo vrienden van den ontslapen J. ab Utrecht Dresselhuis th, doct, ridder der orde van den Ned. Leeuw schoolopziener in Zuid-Beveland lid van onder- scheideno geleerde genoolschappen enz. tot de oprigting van een monument ter zijner gedach- lenis binnen die gomeente en wel op het mime plein der aldaar nieuw gebouwde school. Uit Zierikzee wordt gemeld: Bij de laatste ver- huring der staals-visscherijen onder Oude-Tonge en Herkingen werd daarvan als jaarlijksehe huur- prijs, voor den tijd van twaolf jaren uitgeloofd de zeer aanzienlijke som van /1700. Als men hierbij in aanmerking neeml dat voor de laatst- vorige 12 jaren f 360 'sjaars en voor de daaraan voorafgaande 20 jaren slechts 40 per jaar als huur is besleed dan mag wel met regt gezegd worden dat de oeslerhandel zeer in bloei is loe- genomen gelijk deze ook een bron van welvaart is voor de gemeente Bruinisse alwaardehuur- ders wonen. De eerste kersen van dit jaar zijn in de afgeloopen week reeds van Rotterdam naar Lou den verscheept. Een berigt in de Leidsche Courant luidt Een bejaarde tuinbaas deelt ons mede dat, blij- kens zijne aanleekeningen er sedert 1817 geen zoo vruchtbaar jaar als toen geweest is; op 15 April van dat jaar had hij kropsalade en aspersies van den kouden grond en voer hij 10 Mei eene schuil met bloemkoolmede van den kouden grond van Veur naar Amsterdam. To Harlingen wilde zich dezer dagen eene vrouw verdrinken en sprong werkelijk in de gracht, doch de voorbijgangers haalden haar er weder uit. Huisselijke oneenigheid wordl hier als oorzaak opgegeven en de echtgenool moet dan ook bij het geheele voorval zijn tegenwoordig geweest, zondcr groote bezorgdheid le doen blyken. Hij zeide alleen «Zo zal er wel weer uitkomen Men schrijfl het volgende uit Enschededd. 12 MeiGisteren is de persoon van L.van Voorst gearresteerd op wien zware vermoedens rusten zijne woning, waar de brand begonnen is, in brand le hebben gestoken. Deze vermoedens gronden zich hoofdzakelijk op het volgende L. van Voorst de vorige week met eenige anderen op het veld bezig zijnde zeide onder anderen tot zijne makkers: Er is geen werk te krijgen alles even duurik wenschle dat de geheele slad met de groote stoom afbranddo: dan kwam er werk. Woensdag ochtend half twaalf ging hij van het veld naar huis en zeide bij het heen- gaan Ik hoop als ik slraks in de slad kom dat dan de geheele slad in brand staat. Des namiddags ongeveer ecu uur bevond zich de brigadier rijks- veldvvachter Schulslal op ,-zjjyhj kamer, van waar hij het gezigt beefy Ojp Re woning van van Voorst. Toevallig ddar 4eeti ziende zag hij iets flikkeren. Terstoiidhe$a^v> hij zich derwaarls en op het oogenbliB; (Taj)h j{r? O daar kwam, liep de vrouw van van Voids! buiten streek de haren uit de oogen za^^ithaM^ boven en riepZie van Voorst het braudl al. I bans is met juistheid op te geven hoeveel huizen le Enschede zijn afgebrand. Bij de volks- telling op 31 December 1839 bestond Enschede uit 798 bewoonde en 134 onbewoonde gebouwen. lliervan zijn verbrand 675 bewoondeen 116 on- bewoonde gebouweh zijnde zeventien-twintigsto van de slad. Het gedeelte der slad binnen de gracht, nitmakende 362 gebouwen, is geheel verwoest. Onder de groote en publieke gebou wen die vrrnield zijn, behooren hot raadhuis 4 kerken, 4 scholcn een vveeshuis en 20 fa- brieken. Verder zijn wij in slaal naauwkeurig op to gevenhoeveel menschen bij deze vreesselijko ramp omgekomen zijn. Eene vveduwe van Iti jaren is in do vlammen omgekomen. Eene an- dere insgelijks bejaarde vrouw, snelde op hare vlugtdoor een in vlammen staand gebouw; hare zwakke krachten begaven haar, zij kon niet verder en zeeg in den gloed neder. De sladsbode II. Ucmhen zag dit, sprong over eene hooge schulting in den vuurgloed en haalde met lovens- gevaar de ongelukkige uit de vlammen die echler den volgenden dag bezweken is. Een derde een ziekelijk jongeling is wel gered doch waarschijnlijk ten gevolge van den bekomen schrik overleden. Het verlies van meer raen- schenlevens is gelukkig niet te belreuren. Hoe gebrekkig dan ook, zijn thans alien zoo goed mogelijk gehuisvest. Velen hebben in an- dere plaatsen bij familio en bekenden eene schuilplaats gezocht. Men vindt in menige ar- beiderswoning 4 a 5 gezinnen bij eikander. Voor tonnen gouds ligt aan papicren en kostbaarhe- den onder de puinhoopen vernield. Menig fa- briekant heeft zelfs zijne boeken niet kunnen redden. Uit de rijk voorziene mannfactuur- magazijnen van Schrader IloevinkRees en Mass- land is niets gered. Door de werklieden van de heeren de Hey- der Co. te Leiden, is geheel vrijwillig, uit het fonds ter hunner ondersteuning beslemd de som van /'1000 afgestaan ten behoeve van de werkliedon te Enschede. Zij konden moeye- lijk treffender blijk van erkentelijkheid geveu voor de algemeene belangslelling die zij vroe- ger in hun eigen lot mogten ondervindeudan door hunne bereidwilligheid om de in denzelfden nooil verkeerende broeders to ondersteunen. Deze onbaatzuchtige handelwijze slrekt hun tot eer en toont dat de hulp, hun zoo liefderijk door stad- en landgenoot verleend niet aan onwaar- digen werd geschonken. Van Z. K. H. prins Hendrik is eene som van f 300 ontvangen lot leniging van die ramp. Men zegtdat do brandwaarborgmaatschap- pijen van de heeren de Jongli Co. te Amster dam en Ultrajectum te Zeistbij den brand le Enschede eeneschade hebben beloopen deeer3te van 21 millioen de tweede /'300,000. BUITENLAIVDSCHE BERIGTERT. In Antwerpen is de misnoegdheid der bevol- king over de in aanbouw zijnde werken tot ver- sterking dier slad zoo grool en zoo algemeen dat zelfs de leiders van de liberale party aldaar besloten hebben aan het liberale ministcrie een openlijk blijk van afkeuring te geven al nioest hierdoor ook de reeds geringe meerderheid dier partij in den senaat worden verminderd. De liberale kiezersvereeniging aldaar heeft in de vorige week in eene zeer talrijke vergadering, na eene korte discussie, nagenoeg eenslemmig het vol gende besluit genomen cDe liberale en conslitutionele vereeniging van Antwerpen willende protesteren tegen de des- potieke handelwijze van het ministcrie helwelk weigert iets te doen om de belangen des handels te doen zamengaan met hetgeen de zorg voor 's lands verdediging vereischl »Ten tweede willende protesteren legen d© kwaadvvillige beschuhiigingen die van het na- tionale spreekgestoclte dezer dagen zijn gerigt Nleuws- en Advertentieblad

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1862 | | pagina 1