No. 49. Woensdag 2 April 1862. 2de Jaarg. ALGEMEEN ZEEUWSCH-VLA A!\I»ER EM ^°R Wieuws- en Advertentieblad Dit Weekblad wordl elken Woensdag-morgen uilgegeven bij J. Sturm, le Ncuzen. De vriis is 80 ren/s in ,t„ 1 95 cents. Men abonneert sick bij alle BoelchandelarenPostdirccteuren en Brievenbushouderl - Advertenfien qelieve wen aan T T utterly le Dmgsdag, des namiddags ten 4 are de prigs van 1 tot 4 r eg els is 40 cents, voor elken re.gel meer 10 cents behalve 35 cents "e 1 /C'T/'/"' "j Z0,"Mir BIWNE1VLAIVDSCHE BE RI GTE IV. Bij hesluit van 27 Maarl, no. 53. heefl Z. M. goedgetonden aan J. II. Danckaert en aan P. Al varez Geeneop hun verzoek eervol onlslag lo verleenen als lste Untenants bij hel bataillon rustende schutterij no. 5 in Zeeland en by op- gemeld bataillon te beuoemen tot kapitein A. G. V. Ilombach lhans lste luitenant-adjudanltot lste liiitenant-adjudant C. C. P. Pierssens thans 2(1 e luilenanltot lste Untenants P. II. de Bidder en .4. fkiwooz lhans 2de Untenantstot 2de Untenants P. Buysrogge, thans sergeant-majonr L. A. Stubbe en L. II Muertens thans sergeanten. Bij Z. M. besluil van den 29 Maart, no, 101 is henoeind tot notaris binnen het arrondisse- menl Middelburg ler standplaals de gemeeute Aardenburg, G. Verdoort^icandidaat-notaris to Zierik zee. Door Z. M. is bepaald dat de miliciens der ligting van 1861, ingedeeld bij hel wapen der inf. het lste, 2de en 3de reg. vest.-arl.hel korps pontonniers hel bat. mineurs en sappeurs en de miliciens stukkenrijders behoorende lot de k ompagnien art.-lraiisporllrein van het reg. veld-art. die nog ongekleed en ongeoefend zijn den 22 Mei a. s. bij die korpsen in acliviteit zul- len moelen optreden ten einde daarbij gekleed en in den vvapenhandel te worden geoefend zijnde door hel dep. van oorlog de militaire anlo- riteiten daarmede bekend gemaakt, en bepaald dat al de lotelingen en nutnmerverwisselaars die verleden jaar luj gemelde korpsen nog in reserve zijn gesteld zieh op den 22 Mei a. s. in de hoofd- plaalsen der provincien moeten bevinden orn van daar naar do standplaalsen hunner korpsen te vorlrekken Men wil weten dat eerstdaags een konink- lijk besluil het licht zal zien waarbij hel per- soneel der amblenaren aan do provinoiale griflie van iedere provincie afzonderlijk zal geregeld worden. Daarbij zou het getal en de vaslo jaar- wedden der commiesen adjunct-commiesen en klerken bepaald en vastgesteld worden en de voordragt voor die amblenaren na afgelogd open- baar eiamen plaals hebben. De benooming zou door Z. M. den koning geschieden. Volgens het Journal des Pays-Bas wordl H. M. de koningin op 23 April te Parijs ver- wachtom ongevoer eene maand aan het Fransche hof te verloeven. Later zou ook Z. M. de koning een bezoek aan dat hof brengen. Een onzer binnenlandsche bladen meldt het volgende «Nu en dan ziet men een bespraakt man door Zeeuwsch-Vlaanderen trekken. Geheel zijn uitcr- lijk leekenl den welgestelden landbouwer; nie- mand zou op 'I eersle gezigt 's mans professie raden. 'I Is niets meer of minder dan een huwelijks-agenl. Men zegt dat hij goede zaken doel en soms verbindlenissen lot stand breugt tusschen jonge lieden dieelkander nimmer zagen en soms op eenen afsland van 10 a 12 uren van elkander wonen zonder dat deze onbekendheid tot heden eenige kwade gevolgen gehad heeft daar de voornaamsle grond tot deze huvvelijken eene occasie dat wil zeggen het in huur of in eigendom bezitten eener pachlhoeve met toebe- hooren is. De agent informeert partijen van ouderdom en vermogen, sluit de voorloopige overeenkomst betrekkeiijk het van we£rszijden aan te brengen kapitaal en slrijkt soms eenige honderden franken makelaardij op, iels wat niet te vervvonderen is, wanneer men berekentdat om het landbou wbedrijf op eene hofstede te he- ginnen, soms eenige duizenden noodig zijn." Wij vernemen dat voor hot 17de Neder- landsch landhuishoudkundig congres dat den 17 Junij en volgende dagen te Middelburg zal ge- houden worden, zich reeds nu 600 leden hebben aangemeld. Daaronder zijn 400 uit die ge- meente. Het programma van de onderwerpen die behandeld zullen worden kan binnen wei- nige dagen worden te gemoet gezien. Het getal vraagpunlen zal omstreeks 80 bedragen, zoodat de werkzaamheden menigvuldig zullen zijn. De afdeelingen zullen op verschillende uren verga- deren waardoor men in de gelegenheid zal zijn er meer dan eene bij te wonen. Het plan schijnt le bestaan om het congres van luislerrijke feesten te doen vergezeld gaan, zetenen vrijwillige bijdragen waartoo aan de inge- ziin verzocht. Men verneeml dat te Vlissingen plan bestaal om van wege de direclie der marine aan hel hoofd een groot bord te plaalsen, waarop de meterpologische waarnemingen met zulke letters en eijfers aangegeven zullen worden dat men dit van de reede zal kunnen zien. Bijzondere signa- Jen zullen dienen om een verwacht wordenden storm bekend te maken. Den 29 Maarl jl. is aanbesteed hel hedij- ken der schorren in de Ooster-Schelde onder W oensdrechten aangenomen door den heer A. Dronkers, to Middelburg, voor f 35,872. Gelijk bekend is, hebben bij het in de luehl springen van de kanonneerboot no. 2,ge- kotnmandeerd door den luit -ter-zee 2de k'lasse J. C. J. van Speijkop 5 February 1831 voor de stad Anlwerpen slechts weinigo van degenen die zich aan boord bevonden het leven gcred. De laatst overgeblevene van doze, Willem Fre- derik van der lleyden is op den 25 Maart jl. te Rotterdam in het ledenmalenhuis overleden, waar hij sedert den 9 January 1858 verpleegd word. Den 25 April 1/98 was hij le Rotterdam geboren. Door regcnlen van het weeshuis in do Zijpe zijn op den 14 Maart jl. aan Z. M. den koning toegezonden nieuwe aardappelen, welke in Au gustus 1861 in kouden zandgrond zijn gepool. Naar men verneeml heeft eene bezending van den raad van Genemuiden zieh lot den mi nister van binnenlandsche zaken gewend met het verzoek om een adres aan Z. M. den koning lo ondersteunen slrekkende dat aan den raad mogt worden vergund om zonder eenige verdere belasting een accijns te heflen van het gedis- tilleerd on den wijnen heeft Z. E. aan die bezending le kennen gegeven dat hij gestemd is voor de helling van eene algemeeno rijks-be- lasling van het gedistilleerd ten einde uit de gchjkmalige opbrengst derzelve do gemeente te ondersteunen. Als een waarschuwend voorbeeld voor vele moeders deelen wij mededat te Harlingen in de vorige week een klein kind, waarmede do moeder opstraat wandelde, geslikt is in een dot. In no. 33 van de Landbouw-Courant wordt uit waarnemingen en door eijfers op merkwaar- dige wijze aangeloond hoezeer het rnishandelen van slagtvee nadeelig werkt op hel gewigt der dieren. Deze belangrijke waarschuvvingen worden beslolen met deze woorden Onze Nederlandsche slagters hebben geen flaauw begrip van de ver- liezen, welke zij zich herokkenen door het rnis handelen het vermoeijen door overdrijven en vooral door het beestachlig uilhongeren lot ver- mindering van den accijns, en dit veriies is te aanrnerkelijknaarmale het vee van betere hoe- danigheid is. Zoo sommige stagers dit al weten, is het niet overhodig dat zij hunne kennis ook aan hunne bedienden mededeelen. BUITEIVLAIVDSCHE BERIGTEIV. In de zilting der Belgische kamer van verle- genwoordigers van 26 Maarl jl. is bij de be- raadslaging over het budget van het minislerie van openbare werken voor 1862, door eenen van de uit Antwerpen afgevaardigdo leden de gesteldheid van de Schelde weder ler sprake gebragt. Hij zeide dat de verzandingen welke sedert eenige jaren in het vaarwaler dier rivier vverden opgemerkt, naar het oordeel van de Antwerpsche kamer van koophandel van het provinciaal bestuur, van het b.estuur der loods- dienstkortom van alle lor plaatse aanwezige overheden, van gevaarlijken aard werdenter- wijl het gouvernement werkcloos bleef, en een- voudig gelijk het zich uitdrukte,de naluur liet werken verlrouwende dat de kraeht van den slroom zelve de hindernissen welke hij onl- moette zou wcgruitnen. Hij meende le weten dat de werking van den slroom sedert eenigen tijil gebleken was niet ten voile aan de vcr- wachling te beantwoorden en hij vond dit zeer vcrklaarbaardaar in do laatste jaren op andero punlen do werking dor naluur belemmord en in hel belang van zekere plaalsen het van boven afkomendo water gedeellelijk afgeleid en alzoo de kracht van den slroom verzwakt was ge- worden. op op ecu nieuvvl le op- (U io aaak te zeer dinger De sprekcr meende alzoo rnerk zaam heid der regeriug moeten vestigendenijl hel een zeer ge.wmtio belang yoor Belgie belrof. Hel is tc iWu.2 zeide by om hel behoud onzer voornaamsle handelshaven waaraan men sedert eenigen tijd le weinig gewigt schijnt le hechten ju men is op het punt om op het Nederlandsche grond- gebied, nameljjk te Ter-Neuzen, eenen mede- voor haar to doen oprijzen." Deze aanmerkingen beantwourdende betoon,|e "»«««Ier van openbare werken, door eene opgave van de uitkomsl der laatstclijk gedane [5< s '"ft011 <lat de slaaI fun het faarwalcr op de Schelde op hel eindo fan het jaar J861 welligt minder good was dan op het einde van 860, maar veel beter dan on hel einde van hel jaar 1859, en hij meende grond lo hebben om te yerwachlen dat deeerlang weder lehou- den peilingen eene gnnstige uitkomsl zouden opleveren dan die nu een jaar geleden warcn gcdaan, De minister zeido verder, dat hel gouverne ment zich twee malen 's jaars door naauwkeu- rige peilingen van de gesteldheid der rivier ver- gewiste hij gaf de verzekering dat de staat van het vaarwater geene reden tot dadelijke bezorgd- lieid opleverde en wanrschijnlijk van zelf allengs verbeleren zou maar dat het gouvernement daaroji hestendig liet oog hiehl en gereed was om zoodra de peilingen hedenkelijko verschijn- selen oplcverdenaldoonde maatregelen tot vcr- hoeding van het gevaar te nemen. Z. M. de koning der Belgen heeft uitspraak gedaan in de zaak van de beruchte zwarle bende, an negen hunner die ter dood veroordeeld zijn hebben er jl. zulurdag ten 9 uro des morgens twee lo Charleroi de doodslraf ondergaan. Het zijn de personen van J. B. Boucher en August Leclerq. Voor de zeven overigon is de hun op- gelegoe straf verwisseld in levenslangen dwane- arbeid. 6 Het deukbeeld dat zij alien zouden ter dood gebragt worden baarde sedert eenigen tijd hui- vering onder bet publiek in liberale dagbladen werd beweerd dat negen menschen op cens als zoenolfers voor de geregtigheid te slaglen, iels was waaraan niet in ernst kon worden gedachldat zulk een bloedbad eene beschaafde natie tot schande zou slrekkeu dat ecliler al de voroor- deelden zander onderscheid in de hoogste mate sirafwaardig waren en dat alzoo aan hen alien lijfshehoud hehoorde lo worden verleend dewijl er geen grond beslond om onderscheid tusschen hen le maken. Verder werd hij deze gelegen heid in die dagbladen en ook in do kainer van verlegenwoordigers met aanvoering van de he- kendo grondenweder op afschalfing der dood slraf aangedrongen. Alle Belgische prelaten uitgcnomeii 'de hisschop van Gent die door ziekte in zijn plan daartoe verhinderd is begeven zich naar't con- cilie te Rome, Do rust is lot dusver le Gent ongestoord gebleven. Men weet, dat do firma Pauwels en Co. le Antwerpen, aannemers zijn van den bouw der vestingwerken in die stad. Een Antwerpsch blad deelt daaroinlrenl de volgende bijZoriderheden mede, zonder noglans voor dejuislheid daarvan in le staan Do aannemers zullen, naar men verzekert 300 millioen sleenen moeten gebruiken. Men berekent het aantal dagen waarop de workman kan arbeiden, gewooiilijk op 150, en daar tien metselaar niet meer dan 1000 steenen per dag kan inzetten, zal men dagelijks 2729 metsellie- den moeten gebruiken met 2 opperiieden voor iederen metselaar, zoodat alleen voor het inet- selwork 8187 man (lagclijks zullen benoodigd zijn, Boen keizer Napoleon in de afgeloopen week incognito do keizerlijke bibliolheok bezocht bemerkte hij in de leeszaal een jong soldaat die met het hoofd in do handen en met de grootste aandacht een atlas zal to bestuderen. Napoleon klopto hem op den schouder en zeido hem «Wat doel gij daar?" «Mijnheer" anlwoordde de soldaat, «ik zoek den korlslen weg orn maar weer naar huis te koineu." Gedurende de jongsto groole wapenocfc- nmgon in de Rijnprovincie gehouden had een oflicicr kenms gemaakt met dc dochter vail een

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1862 | | pagina 1