No. 48. Woensdag 26 Maart 1862. Sde Jaarg, ALGEMEEN ZEEUWSCH-\LA A NDEREN. Nleuws- en Advertentieblad ClOR Dit Week bind wordI el ken Woensdag-morgen uilgegeven bij J. Sturm, le Neuzsen. Do vriis is SO crn is i„ d„ 7 7 9", cents. Men abonneert zich bij alle BoekhandelarenPosldirecleuren en Brievenbushouders. Adverlentien oelievemmen.f.r ;1 c mlcrhjk Dmgsdag, des namuldags ten 4 nrc depnjsvan 1 lot 4 regels is 40 cents, voor elken regel meer 10 cents, be/Live 3a J per Post BIJVNEttLAlVDSCHE BERIGTERT. Z. M. heeft aan den beer mr. F. van Deinse, le ilulst, o[) zijn verzoek eervol ontslag ver- leend als schoolopziener in lid zesde school- districl tier [irovincie Zncland met daiikhelui- ging voor de in deze betrekking gedurende velo jaren den lande hewezen dienslen en tot school opziener in dat district mr. L. F. van Panhuijs j«>sIitie lo Goes. L. M. heefl benoemd lienoemd den beer jhr, substitnul-officier van lot bebecrder van den Aardenburger baven-diomedes polder 0. Bis- seeuwlot dijkgraaf van do watering der ver- eenigde polders van de sluis te Biervliet A. Cor- nclis. Bij koninklijk lieslnit van deli 15 dezor is de kamer van koopbandel en fabrieken te Goes opgebeven. Bij koninklijk lieslnit van 4 Maart no. 27, is vastgesteld een nieuwe afslandswijzer voor bet koningrijk der Nederlanden volgens de kaart bij bet besluil gevoegd dat met 1 July in wer- king treedt. De minister van financier, heefl bij resolntie van 19 Febr. jl. bepaald dat voortaan in bet algentoen aan alle beamblen op 's rijks postkan- toren dienstdoendewordt verboden bet bedrijf van kassiermakelaar of commissionair in efTeeten nit te oefenen of te doen uitoefenen door lus- schenkomenile personen, vvordende als zoodanig aangemerkt de vrouw van den amblenaar en zijno bij hem inwonende kindercn ot andere bloedver wunlen. De hepaling is, voorloopig niel van loepassing op de direcleuren of andere beamblen die voor 1 Jannarij een dezer bedrijven uilocfenden en daarvan door overlegging van bet patent doen blijken. De regering heefl aan de tweede kamer ingezonden een nieuw Onlwerp-Tarief van Reglen. Ilel tarief is ingerigl naar de hoofdbeginselen van de vroegere wetsonl werpen op dit sink, zijnde hefliog naar de vvaarde van een invoer- regt van 5 pet op voorwerpen die als volledige fabricatcn zijn le beschouvven voor die arlikelen vvaarvan weinig of geen verschil in soorlen be- slaat f of welke voor benadering minder vatbaar zijn, een gewiglsreglhetwelk met dat normaal regl van 5 pet overeenstemt voor enkele arti- kelen welke in coricnrrentie komen met bier te lande aan accijns ondervvorpen goederen en voor artikelen welke lot uiIsIuilend verbruik bij den meer gegoeden stand dienen, reglen die hoogcr klimmen <lan bet normaal regt zoo veel mogelijk gelijke belasting van alle artikelen welke onderling met elkandcr verwanl zij; vrij- stelling van grondslofTeu en zooveel mogelijk van die artikelen, welke aan de scliatkisl geene of onbeduidende opbrengst kunnen opleveren een regl van 2 tot 3 pel voor die fabricatcn welke (evens als grondstoflen kunrien worden gebezigd en afschalfing van alle nitvoerregten behalve een overgangsregt op linnet, en katoenen lompen. Men vorneeml nil 's Hage van eene door- gaans goed onderrigle zijde dat er bij bet de- partemenl van financien eene nieuwe zegelvvel in bewerking is, waarbij als beginse! is aange- nomen do af'schafiiug van bet zegel op de dag- bladpn. De stukken van Ba/lhasar Gerardwelke, zooals bekend is, iulangs van regeringswege als oigemlom van den staat zijn opgevorderd zijn nu door den bezilter vrijvvillig aan de rege ring afgeslaan. Jl. zalurdag oehlend werd de commissie, belast met de overbrenging van den prachtbijbel en lezcnaar aan den koning, op plegtige wijze bij HI), toegelaten ter overhandiging van dat gesrbenk. Bij die commissie hadden zich ver- scbillende sub commission gevoegd ,uit verschil- lendo plaalsen des rijkswaaronder vele vrouwen. 'l'oen alien door een paar adjudanlen in de zaal waren geleid alwaar het gescbenk reeds was geplaatst en zich hadden geschaardver- schcen Z. de koning, waarop de heer Bern- hardi het woord nam en in krachtige, warme taal namens bet Nederlandsche volk den koning hulde bragt voor al hetgeen door betn bij den zoo vreesselijken walersnood ten gevallo van de koning en zijnc familie bezielde en eindigde met in welsprekeude bewoordingen 's Ilemels bosle zegeningen over bet geliefde hoofd van den staat af te smeeken. Diepen indruk inaaklen deze woorden op Zijne Majesteil. De koning betuigde met aandoening zijn dank voor bet gcschenk dat bij hoogsehalle en gaf de verzekering, dat de woorden in dat book verval, steeds door hem in het hart zijner zoons waren geprent. Vervolgens heeft Z. ill. het ge scbenk met de meesle opleltendheid bezigligd en HI), bijzondere tevredenheid betuigd over do smaak- en kunstvolle wijze, waarop bet goheel was vervaardigd. Hij zeidc daarbij ook volmon- dig dat men voor zulk vverk niel in den vreemde behoefde to zoekenmaar bet hier gelcverde rrieor dan ten tluidelijksle bewees, dat ook ten onzent ware kunstenaars waren te vinden. Z. M. uitte den wensch ook zijn dank over le brengen aan alien, die bijgedragen hebben voor dit scboone gescbenk. Do gebeele plegligbeid was zecr indrukwek- kend en zal gewis bij velen eene lango herin- tiering aeblerlateri. Zij word besloten mel bet ztiigdn van bet laatste vers van Psalm 134,door de aanbieders en de sub-commission. zoo zecr geleisterden was verrigt. wees M O O daarbij op de liefdedie ook het volk voor zijn Het is eene bekende zaak dat bij koninklijk besluil van 16 Augustus 1854, Sl'aatsblad no. 45,) verboden is, zonder toeslemming des ko- nings, nieuwe kerken of gebouwen lot de open- bare eeredienst bestemd, (e stichlen of op le bouwen alsmedo de reeds bestaande le lier- bottwen, enz. Onlangs heeft de arrondisscmenls- regtbank to Breda regtdoende in liooger beroep van een vormis van den kanlonregler le Ouden- bosch dd. 13 December 1861, bij haar vonnis op 27 Jannarij 1862, onder voorzilterschap van den heer mr. J. J. Loke gewezen uitgemaakt, dat bet zoo even gemeld koninklijk besluil als vcrvallen moet worden bescbouwd ten gevolge van de wet van 10 September 1853, Slaalsblad no. 102,) tot regeling van bet loezigl op do onderscheidene kerbgenoolschappcn. Door de koninklijke landbouw-vereeniging le 's Hage is mel den eersten prijs ad 300 bet door den heer J. Peelersuil den Broeder- en Zuslcrpolderingezonden plan van drainage bekroond. Deze drainage is ontworpen en uit- gevoerd door de heeren J. Soutendam en F. Fer- dinandussele Goes. Wij meenen do bijzondere aandacht te moeten vestigen op een manoeuvre die van Arn- bem uil, op de liglgeloovigheid van 't publick wordt beproefd. Onder bet postmerk van Arnhem hebben nl. vele ingezetenen dezer stad naamlooze brieven onlvangen, waarin men, met het oog op voorgewende gebeurtenissen die in Oostonrijk zouden op het punt slaan van nit le broken wordt aangeraden om zich zoo spoedig doenlijk van alle Oostenrijkscbe fondsen le ontdoen. Terwijl wij opmerken dat de Amslerdamsche hours zich wijsselijk aan soortgelijke manoeuvres niel stonrl voegen wij er bij. dat bet hier waarschijnlijk eene speculalio geldl om le werken op de da ling der fondsen ten einde daarmede eigen voordeel le doen. In de gemeenle Danlumadeel zijn aan de hoofd - onder wij zers, sedert 1 January 1861 geene Itactemet,ten utlbelaald. Zy kunnen wel eenig voorschot onlvangen, doch volledige uilhetaling geschied or niel. I wee der hoofd-onderwijzers hebben nu tn bijna 15 maanden ntels onlvangen, Een van hen is dien ten gevolge scbier lot rade- loosheid vervallen. De inspecteur van het lager onderwijs in Friesland moet te kennen hebben gegeven dat er gezorgd moesl worden, dal de zaak niet wereldkundig werd gemaakt. BUITEIVIAWDSCHE BERIGTEIV. Een schrijven uil Brttssel van den 19 dezer I "id I De kamer der afgevaardigden heeft met cenparige stemmen besloten de Artlwerpsche pelitie, mel verzoek om ophelderingaan de ministers van oorlog, juslilie en financien te renvoijeren. Daar nu alle ophebieringen omlrenl bet daarin voorkomende reeds gegeven waren wordt dit besluil dan ook bescbouwd als gelijk le staan mel een eenvoudig overgaan tot de or'de van den dag, iets waarovcr men le Antwerpen wel alles behalve levreden zal zijn. Ofscboon het gouvernemenl zeer slelfig^v-aor- nemens schijnl lot verwerping van bet sfeiscl v.ni scharleloosslelling aan de steden voor mili- tntre serviluten, is bet evenwel na de langdurige discussion over de Anlwerpsche adrcssen niel onvvaarsohijnlijk dal er pogingen zu'len worden gedaan oin de ten dien opziglo bestaande Wetten gewLjzigd te krijgen, in dien zin dal mililairo serviluten binnen do steden voortaan zooveel mogelijk kunnen worden afgcsohafl. De minister van financien heeft heden zecr veel succes gehad op eene krachtige rede, waarin by een beroep heeft gedaan op de vaderlandscbe gezindheid der Antwerpenaars uit wicr midden de eersle anti-annexionistischo manifeslalien in I860 zijn uilgegaan. Het voornaamsle argument, hetwelk men in de daarop gevolgdo debaltcn deed gelden, was het feil dat de stad Antwerpen ten gevolge barer fortification tcgen een inval gedekl was ter wijl bet overig gedeelle des lands door den vijaud kon geleislerd worden. Dal is nu wel waar, maar ik Iwijfel tocli zecr, of do sprekers die in do Anlwerpscbe meetings zijn opgelredcn en door sommige ministers met den naam van bezelencn werden bestempelddoor dat argument tot ceuo andere overturning zulieu kotnen Oil Gent vernernen wij, dat de loestand aldaar vreesselijk is. Sedert cenige dagen ziet men de werklieden, die geen werk hebben, bij troepen van rluizenden vereenigd en op het voile van den dag door do stad wandelen, hetgeen een des te dieperen indruk maakl, orndut het in de grootsle stilte geschiedt. Geen kreel nocli beweging doen zich booren. Indien sommige pohtieke belhamels op die lieden invloed wildcn uitoefenen, hoe ware dan do maatschappelijke orde bedreigd De autoritoilen hebben reeds buiteiigcwon.o maatregelen van voorzorg genomen Do civielo gaide heeft zalurdag jl, de noodige aanschrij- vingslnlletten onlvangen, om gereed le zijn, bij de eerste oproeping indien die manifesta- tien zich mogten herhalen. Van de 40 a 50,000 fabriekarbeidcrs zijn er nu 11,000 ten gevolge van de Amerikaansche crisis, buiten werk. Vroor bet eind der maand zal dat getal zeker aangegroeid zijn lot 15,000. Het aantal doofstommen in Belgie bedraagt niel minder dan 2500. Den 15 dezer zijn to Brussel mel eene koninklijke dispensalie in het huwelijk verbonden een jongman van ringerioeg 16 jaren en eeno jonge dochter van gelijken leeftijd, Tevens werd een kind gewelligd dat gesprolen was uil do naauwe betrekking in welke zij reeds zoo vroeg- tijdig tot elkander hadden geslaan. Een kuiper to Caprijke heeft, op eene publieko veiling, een eik gekocht die geschat wordt 208 jaren oud le zijn en waarvoor bij 742 francs heeft belaald. Te Antwerpen is maandagavond ten huizc liaars meesters overledeu Marie Anne Vcrbiest die, sedert 1802 dus circa 60 jaren, zich in dat zelfde buis en bij diezelfde familie in dienst bevond. In den ochLend van dingsihg 18 dezer is to Antwerpen eene armo weduwe doo.l in haar bed gevonden men verrnoedl dat deze onge- lukkige aan eene bersenontsteking is overledeu ten gevolge van bet inisbruik van slerken drank. In een der uilgebreidslo lakenfabriekcn le Verviers, is dezer dagen aan de werkslers bij het gaan schoften do waarschuwirig gedaan dat zij bij lerugkeer aan de fabriek moesten ontdaan zijn van hare crinoline; elko crinoline zouopdemeest stellige wijze worden gewei<rerd en niet meer toegelaten, Een luch I ballon, waarin verscheidene lucbl- reizigcrs zich bevonden is donderdag oehtend boven de stad Rheims gezien. Zij daalde tot omstreeks 30 eileu boven den groud in don 0111- Irek der kazernes. De reizigers waren in de incest vrolijke stemming. Na gevraagd le hebben hoe laal hot was, stegon zij met bliksemsnelheid het luchlruim weder in en verdwenen spoedig uit het gezigl. Voor het eerst sedert geruimen tijil heeft Abd-el-liader weder iets van zich laien hooren. Hij heefl namelijk ecu brief geschrevon aan den minister van buitenlandscho zaken in Frank- fijk den heer Thouvcnelen dien heer verwit-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1862 | | pagina 1