No. 47. Woensdag- 19 Maart 1862. 2de Jaarg ALGEMEEN 7 ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Nieuws- e» Advertent! eblad Dit Wee/cblad ivordl elhen Woensdag-morgen uilqeqeven bij J. Sturm, le Neusen. De nriis 80 «„/0 7 95 cents. Men nhonneert sic/, bij alle BoefchandelarenPosld'irecteuren en Brievenbushmtders. Adverlenlien qelieve menZan den"lIi C0 mterhj/c Dmgsdagdes namiddags ten 4 ure de prijs van 1 lot 4 regels is 40 cents, voor elken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegdreglvSwdiit^ BIJVWEMLARraSCHE BERIGTEIV. Volgens kennisgeving van den commissaris des konings in de proviricie Zeeland vvordt met 31 dezer do jagt op hoiitsnippen cn walerwild ge- sloten die op watcrsnippen i>!yft geopend lot 15 April. Met vveispel van kwarlelen zal alleen van 1 Mei tot 15 Julij a. s. geoorloofd en de visscherij van 15 Maart tot 15 April geslolen zijn. Naar vvij vernemen is dezer dagen door den minister van binnenlandsche zaken als zijn gevoelen te kennen gegeven dai in diege- meenten welker hevolking, volgens tie nitkom- sten der laalste tienjarige volkslelling eene zoodanigo vermeerdering heeft ondergaan dat daaruit eene nilbrciding in hel gelal leden van de gemeenteraden voortvloeitde verkiezing van die leden niel zal hehooren plaals te hebben 0[) hel lijdslip, volgens art. S der gemeentewet door luirgnmeesler en wethouders le hepalen doch op den gevvonen tijd zijnde den derden dingsdag der maand Julij. IVeuztMl 18 Maart. De verkiezing voor vier leden van den gemeenteraad alhier vvaarvan in ninniner 44 van dit Idad melding vverd ge- maakt en welke bepaald was op 14 dezer, is uitgesteld tot den gowonen tijd der verkiezing, zijnde 15 Julij a, s. Slilis 12 Maart. Gisteren heeft alhier plaals gehail de aangekondigde veiling van den Sluis- schen Havcnpolder te zamen grool 14 bunders 2889 ellen. Nadat de 10 kavels eorst afzon- derlijk en daarua in 3 inassa's vvaren gestegen lot een gezamenlijk bedrag van ^37,400, vverd de geheele polder gemijnd iloor J. 8. Buijsse landman te St.-Anna ler-Muiden voor de som van veertiq duizend vier Itonderd gulden die do zen koop heeft aanvaard zoo voor zichzelven als voor de firina J. C. Donny, fabriekanten le Sl.-Andries bij Brugge. Reeds bed en heeft men met 5 siol paarden een aanvang tot omploeging gemaakt. Wij verlrouvven dat de regering des lands nu deze som haar uit deze slreken toevloeit zich gcdrongen zal vinden otn le zijnen lijde eene belangrijke bijdrage le verleenen lot het daar- stellen van den weg die ons aan bet land van Jiadzand en zoo nader met do haven van Bres- kens verbinden zal. §I(ll9« 15 Maart. Gisteren avond, bij aankomst der trckschuit vveike lhans de dieust der schroef- stoomboot tusschen deze slad en Brugge waar- neemt berigtte ons de schipper, dat, aan de zoogenaamde Si/ihons gekomen de op deze schuit werkzaam zijnde persoon A Kaashoek.eensklaps over boon! storlte en in de dieple verdween zonder verder nog iets van hem le zien is ge- vvorden. Onmiddellijk snelden eenige aidaar werk zaam zijnde personen ter hulpe doeli te vergeefs. Eenige oogenblikken daarna werd zijn lijk op- gehaald en naur de gemeenle Oostkerke (Belgie) vervoerd, van waar hetzelve heden alhier per voertuig werd aangebragt. Als braaf en oppas- send jongeling was hij algemeen geachl doch was aan vallende ziekte lijdeude, vvaaraan wij dit onlzeltend ongeluk toeschrijven. Biorvlset16 Maart. In de vergadering van den raad dezer gemeenle van den 10 dezer is, in plaats van den heer J. J. de Bats, op verzoek eervol oolslagen lot gemeente-ontvanger benoomd de heer J. Cornells, De reeds lang vacerende hnlp-ondervvijzers- belrekking aan de openbare sehool le Schoon- dijke, zal eindeltjk met den 1 April e. k. ver- vuld vvorden door de benoeming van Abraham Mascle bezittende den Sdenrang, en thans nog le Almkerk als zoodanig fungerende. In bet Nederduilsch Lellerkundig Jaarboelcje voor 1862 le Gent uilgegeven en helwelk reeds zijnen 29sten jaargang tell, vindt men dilmaal eene eigenaardige bijdrage van onze Zeeuwsch Vlaamsche dichteres, vrouwo David Mathilde van Peenegetiteld de Zalurdag in Zeeland in welk dichtslukje eene trouwe schels van de zeden der Zeeuwen geleverd vvordt. Men meblt uit Goes, dd. 16 dezer: De voorlaalsle verkiezing van een raadslid heeft in sommige opzigten nog al sensalie gemaakt. Een der kiezers lid eener kiesvereeniging is door een drietal zijner medeleden beschuldigd van bet bezigen van onwcltige middelen. De officier van juslitie heelt zich die zaak aangetrokken en gisteren zijn te dier zake eenige geluigen door den regler-commissar is verhoord, hetgeen in den loop dezer week zal voortgezot vvorden. Op zijne benrI heeft do beschuldigde kiezer eene klagl ingediend tegen zijne drie beschul- digers, als zouden ze hem daadzaken hebben te lasle gelegd die, zoo ze bewezen vvaren, hem aan de verachting zijner medeburgers en eene correclionele slraf zouden blootstellen. Ook deze zaak is ter instrnclie gesteld in ban- den van den regler-commissaris. Mel gespannen vorvvachting vvordt do uitslag te gemoel gezien, Op den 12 dezer is tot predikant der Hervormde gemeenle le Hoedekenskerkemet algemeene slemmen beroepen de heer P. J. Gouda Quint, Iheol. doctor en kandidaal tot de lleilige dienst bij het provinciaal kerkbestuur van Gelderland. Jl. maandag is een aanvang gemaakt met do werkzaamheden aan de spoorbaan Roosendaal- Bergen-op-Zoom. Hel werk is op drie punlen to gelijk begonnen als: le RoosendaalWouvv cn Bergen-op-Zoom. Onlangs heeft bij den landbouwer van lloeven onder Sir-Jansland (bij Zierikzee) eene zeug achl biggen ter vvereld gebragt waaronder twee" die wel een naluurwonder mogen heeten, als hebbende de eene eeu kop in den vorm van een olifanlskop en de andere een die de gedaanle heeft van een menschenhoofd. De laatsle heeft nog een dag geleefd. Men meldt uit 's Bosch Eenige dagen gc- leden vortoonde zich bij den burgerlijken stand alhier een sergeant der Pauselijke zouaven met verlof uit Rome naar die slad gekomen om het vaderschap van een kind to erkennen dat on langs hier van eene jonge dochler nil eene fal- soenlijke familie vverd geborenwelke laalste bij hare lievalling overleden is. Do sergeant zouaaf is eenige zoon eener aanzienlijke en ver- mogendo familie uit Belgie bij vveike de moe- der van het kind als kamenier diende hij werd op haar verliefd cn met hel sle'lig besluit om haar te huwen deed hij haar voorloopig in een opvoedingsgestichl opneinen tot hel aanleeren van talen en verdere kundigheden om in do we- reld volgens haren loekomsligen stand te kunnen verschijnon. Hij werd echler door zijne familie en vooral door zijne moeder in zijn voornemen bestreden en zoodanig legengewerkt dat hij van een huwelijk met zijne bcminde moest afzien en ten gevolge van dien, nadat hij haar naar 's Bosch gebragt en voor haar onderlioud gezorgd had naar Rome reisde en dienst nam onder de Pau selijke zouaven. Daar werd hem kennis gegeven van de hevalling zijner geliefde levens van haren dood cn de overblijving van zijn kinddat le verzorgen dreef hem uit Rome naar 's Herlogen- bosch. Met de erkenning van dat kind had hij voornamelijk deszelfs onbezorgde loekomst op het oog ingeval van zijn overlijden of sneuvelen voor den vijand. Na zijn vaderlijken pligl le hebben gedaan is hij weder naar zijn regiment te Rome teruggekeerd. Gedurende het jaar 1861 zijn aan hel Rhijnkanloor le Lobith, af— en voorbijgevaren 1^,278 schepen met 23,252,269 cenleriaars la- ding waaronder 2863 mel stoomvermogen. BUITE1VLAIVD SCHE BERIGTEN. Men meldt uit Selzaete 17 dezer: Den 13 dezer is alhier aangekomen de schroefsloombool Amicilia 111kapitein K. A. Arendsvarende van Rotterdam op Gent. De aankomst le Gent heeft aidaar eene groote tevredenheid en vreugde bij de handelaren vervvekl; ieder is overltngd dat die onderneming juisl in eene ware behoefle voorzieldoor de S|ioedige overbrenging der koopmansgoederen. De onderneming wordt alien lof toegezwaaid. Er wordt niel gelwijfeld aan do modewerking der kooplieden maar de over- tuiging bestaat dat zij met kracht hel bunne zullen bijbrengen om deze sloombooidienst in stand te houden. Hot kantoor van afvaart te Rotterdam is bij de beeren Nijgh Co. en te Gent bij den heer Ch. Mesldagh, De expcdileurs cn commissionarissen voor de in - en uittjjffiB^ff zijn voor Sas-van-Gent den heer L, Lammens cn voor Selzaete de beeren Martens Co. In den nacht van 5 op 6 Maart, omstreeks nnddernacht is le Sladen nabij Brugge, een moordaanslag gepleegd gevolgii door diefslal op zekeren Jean Asses oud 66 jaren land bouwer en zijne dienslmeid Theresa Dumortier ouu 26 jaren. De misdadigers zijn door het dak in huis gekomen vvaarna zij den man met hamerslagen hebben gedood. I)e mcid nielle- genslaande zvvaar gevvond is nog weten te onl- komen. Do echuldigen zijn nog onbekeml. Men meldt uit Brussei 11 dezer: Gisteren in den vooravond is !e Anlvverpcn in eene der Bchouwburgzalcnweder eene vergadering of meeting gehouden in vveike is beraadslaagd over hetgeen zal behooren te geschieden lot af- scha(Ting der zoogenaamde mililaire servitulen. alleen de zaal maar ook de nabijgelegene s Ira ten vvaren opgevuld met mensc'hendie aan de oproe|)ing der commissie gevolg hadden gegeven en welker aantal op meer dan 10 000 wordt begroot. Nadat verscheidcne reden'aars zeer hartstogtelijk hadden gesproken is een algemeen pelihonnemenl voorgesleld (door het geheele land) tegen de begrooling van oorlo", waarloo bij acclamalie is liesloten. le nogen ure was de vergadering afgeloopen vvaarna het op do openbare straat nog al onruslig is geworden. Do menigte isonder den kree" van weg met Chazalweg met de fortification! getrokken naar de woning van den gedeputeerdo de Boewaar de Brabanconne is gezongen. Ds commissarissen van policie hebben de meniglo toegesprokeu en vermaand orn uiteen le gaan vvaaraan is voldaan. De burgemeester Loos heeft bet echler heden noodig geachl de hevolking bij proclamatie le verzoeken zich te wachten voor oproerige de- monstratiiMi en het oor te shiiten voor den slechlen raad van lieden die met verwarrin" hun voordee! trachten le doen. Een later berigt nil Brussei, dd. 12 dezer, lu'dl: In de zitling der kamer van heden zijn de discussien over do Anlwerpsche potilie's ge opend. Do heer de Coital heeft hel eerst het vvoord gevoerd en de reglmalige grieven der Anlwerpsche hevolking in 'l licht gesteld, zon der daarom do aidaar dezer dagen plaals gehad hebbende demonslratie te verdedigen. De heer de Boe heeft in denzelfdon geest gesproken. Beiden hebben gewezen op do noodzakeiijkheid eener indemnileiIs-vvet in geval van onteigening ten algemeenen nntle, en dat wel zoo als die thans in Nederland van kracht is. In de vergadering van den senaal heeft de heer rorgeur, afgovaardigde voor Luik do regerin^ drmgend aanbevolen zich loch door bevvegin- gen j als die eergisteren te Anlwerpen plaats grcpen, niel le lalen intimideren maar iuto- gendeel do hevolking dier slad kennis te geven van het onwrikbare besluit van hel kabinet om met toe te geven aan al datgene, wal op zoo luidruchtige wijze vverd geeischt. De mi nister van juslitie heeft namens do regerinc verklaard dat ook zij de moening van denl.uik- schen afgevaardigdedecide, en vastelijk beslolen was met toe le geven, zoolang wal gevraagd werd, niel op eerbiediger en meer bedaarde wijze ter barer kennisse werd gebragt. 't Laat zich aanzien dat deze verklaring geen geschikt mitldel zal wezen om de gemoederen der Anl- werpenaren tot kalmlo le brengen. - le Seclin bij Rijsselheeft zich het op- mcrkelijke geval voorgedaan dat vier broeders legelijkertijd aan de maire zijn gekomen om te Ioten. Twee bunner zijn geboren in Januarij en do twee andere in December van hetzelfde jaar. Te Funfkirchen, in Oostenrijk, hebben de zer dagen twee meisjes een proces gevoerd voor den slads boofdman. De oorzaak van het geschil was dat beiden in het huwelijk wenschten to treden met een en denzelfden jongeling. De zaak is ten slot to in der minne geschikt", doordien de meest gegoede der beide meisjes aan de andero 300 fl. Iieeft uitgekeerd. Lit eerie ofliciele opgaaf blijkt dat do bclasling op de houden in Engelaud in hel vori<To jaar heeft opgeleverd de som van 191,330 ml s^t (f 2,296,200 1

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1862 | | pagina 1