No. 46. Woensdag- 12 Maart 1862. 2de Jaarg ALGEMEEN ZEEUWSCH-Y LtANDEREIY. Nieuws- en Advertentteblad COR Bit Weeleblad word! el ken Woensdag-morgen uitgegeven bij J. Sturm, leNcnzen. Be prijs it 80 cents in do dri* 7 TtZ 95 cents. Men ahonneert zich bij alte BoekhandelarenPostdireeleuren en Brievenbushouders. Advertcnlien aclieve win «n T ""in* C° P°l' uiterhjk Dmgsdagdes namiddags ten 4 urede prijs van 1 tot 4 rege/s is 40 cents, voor el/cen regel meer 10 cents behalve 35 ce ils-e l" geve>u'n 'f S'eMc" BIRTMElVtAlVDSCHE BERSGTEN. Bij Iicsluil van 2 Maart no. 8 iieefl Zijne Majosteit goedgevonden 1°. aan de nage- irn-lde olficieren hij hel 4do balaillon ruslende schutlerij in de provincie Zeeland, op hun ver- zoek eervol nnlslag le verleenen le welen aan S. A, de Smidla Is Isle luitenanl-adjiidant aan Jj. Pnicer als kapilein en aan J.Schraver, als 2de luilenanl den laalslgenoemde uil hoofde van verandering van vvoonplaals2°., hij op- gemeld halaillon le henoemen lot Isle luilenant- adjudanl Lansen Groin, thans 2de luilenanl lol kapilein; G. P. Boos, J. 0. Risseeitw en 11. W. S ran Grocneivoiilthans Isle luilenanls lot Isle luilenanl: II. G. FokkerP. Visser J. van Overbeeke en I), de Lignij Groin lhaos 2de luilenanls; lol 2de luilenanl: J. Noest en C. Schilleman thans sergeanleu L. Noest en G. A. Vorsterman van Oijenthans fouriers J. A du Btircklhans korporaalen A. Noest, thans sehuller Bij koninklijk hesluit van den 6 Maarl, no. 67, is, op grnnd van art. 26 der wet van den 13 Augustus 1857 Staatsblad no. 103) pensioen verleend ten lasle van den slaalaau F. Ktwole gewezen hoofd-ouderwijzer le Wulerlandkerkje ten bedrago van f300 'sjaars. Bij Z. M. hesluit van 7 Maarl no. 52 is henoernd lol griflier bij hel provineiaal geregls- hof in Zeeland jhr. ror W. C. de Jonge, lhans suhsliluut-griBier bij helzclve hof. De lijdelijk vrijgesleld geweest zijnde lole- lingen van de klassen van 1858, 1859 cn I860, die hull 20sle jaar voor den 1 Januarij II. vol- bragl hehben sullen, krachtens art 149 der wel op de nationale mililie van 19 Augustus des vorigen jaars Staatsblad no. 72) voor allijd van de mililie worden vrijgesleld zonder dal hel noodig is in persoon voor den militieraad le verschijnen of hun regt op die vrijslelling door eenig hewijs le slaven. Bosclikupclle8 Maarl Gisleren had alhier de installalie plaats van onzen nieuw be- uoemden hurgemeester den heer P. J. Bollier. ZEd. werd door al de raadsledenbenevens den heer secrel.iris dozer gerneenle en eene eere- wachl to paard afgehaald van hot nahurige dorp Zaamslag on aldaar gekonipliinenleeri! door onzen afgelreden hurgemeeslcr den heer G. Ver- slraalen. Des namiddags ten half drie uro arri- veerde ZEd. op hot dorp, voorafgegaan door do brigade mareohaussee geslationeerd le Hulst, de veldwaehler dezer geuieenle alsmede die van Sloppeldijk en llengsldijk en hel muziekgezel- schap van Sloppeldijk onder begeleiding van de eerewacht le paard De sloel trok hel dorp rond lol voor hel gemeentehuis alwaar ZEd. den zelelheslemd voor den voorziller in bezil nam. Niot long verloefde ZEd. aldaar, maar begaf zieh met denzeifden sloet, le voeldoch zonder oerewaehtnaar hel schoollokaal alwaar ZEd. wen! onlvangen dftor den omlerwijzer aan hel hoofd zijner leerlingen die hem geluk wenschle met zijne belrekking, Gods zegeu voor hem afsmeekte, om die belrekking naar eiseh le bekleedenen hem vooral de belangen van hel ondervvijs aanbeval. Hierna werd hem door de leerlingen eene welkomslgroel loegezongen waarna ZEd. zieh naar do Roomsch-Katholijke kerk en paslorjj hegaf. He! Ideek dal 's Ironings keuze de goedkeu- Ying der ingezelenen leu voile vvegdroeg Arm en rijk hadden al gedaan wat mogelijk was, om hunno vreugde le doen blijken ,door hel uitsleken van vlaggen en hel plaatsen van eerebogen des uvonds had eene luislerrijke i 11 u mi na lie plaats bij den heer A. Geill, geneesheer alhier vvijl hel afsleken van vuurwerken geen scheen le zullen nemen. Jammer was hel door den vrij fallen wind vele kroonen eerebogen niel dal effect deden dal er anders van le verwacblen was. ler- einde dal in de Groede4 Maarl. Na nog daags le vo- ren mf,l zijne gewone belangslellingzieh aan de pliglen zijner gewiglige belrekking le hehben toegewijd overleed heden plolselijk de heer M. B. Jung, gedurende 34jaren hoofd-ouderwijzer aan de oponbare school dezer gerneenle. Bij eene voorafgaarulo diensl van 9 jaren to Grijpskcrkc mogl hij alzoo omslrecks 43 jaren werkzaam zijn nan de belangen van zoovelen die aan zijne lei- ding werden loevertrouwd waaronder niel wei- nigen voorkomenwelke hij door een grondi" onderrigt lot nnltige en verdienslolijke leden der inaalschappij Iieefl mogen vormen. Algemeen op prijs geslebl om zijne veelomvallende kunde vooral in wiskundige wetenschappenvvaarvan onderscheidene zijner uitgegeveno weikengelui- genis geven zal zijne nagedachtenis nog lang voorlleven, niel slechls bij hen, die hem van nabij leerden kennen en hem naar waarde wisten le schallen maar ook in hel algemeen bij ieder die uil zijne groolere en kleinere uerken voor- dcel heeft mogen Irekken, en dal le meer wijl 's mans onverflaainvde lust en ijver voor de wetenschap menigwerf moeslen bewonderd worden. Was hel hem gegund, op zalurdag den 1 dezer zijneu 64sleu vorjaardag le beleven, voorzeker kon niemand toen gissendal op den eerslvolgenden zalurdag zijn lijk reeds leraarde zonde gebragt worden. Bij dien Ireurigen stond was hel dan ook op le nierken hoe men hel verlies van den overledene gevoolde en hoe hoog hij aangeschrevcn slond bij zijne ambls- broeders die opgekomen waren om'hel sloffe- lijk deel van hem dien zij eenparig hoogacht- len grafwaarts le helpen dragen. Eene vrouw in de gerneenle Heile, bij Sluis is in den nachl van den 1 dezer bevailen van drie zonen dio in den besten welstand den daaropvolgenden dag in de Koomsche kerk le Aardenburg zijn gedoopl. Bij hare vorige be- valling bragl zij tweelingen ter wereld. Het echtpaar behoorl lol de behoeflige arbeidende klasse. Wij vernemen mel belangslelling dal in eene algemeene vergadering van aandeelhouders in de Nederlandsche hvpolheekbank in den avond van den 4 dezer le Amslerd.ni) gehouden en waar 2456 van de ,3000 uitgegeveno aandeelen verlegenwoordigd waren de voorslellen van het besluur ler vergrooling van het maalschappelijk kapitaal lot op twinlig millioen gulden en daar- mede in verband slaande wijzigingen der sta- tuten, met algemeene stemmen zijn aangenomeu. Door dil opmerkelijk hesluit, waarvan de waarde nog wordl verlioogd door de eenslem- migheid waarmede hel werd genomen, is de grond- slag gclegd lot eene inslelling van grondcrediet mel eene organisatie krachtiger dan eenige an- dere in Noord-Europa en geroepen om niel alleen de belangen van hel grondbezit in Ne- derland le bevoordeclen maar ook om door middel harer schuldbrieven zich over een groot deel der Europesche marklen nit le slrekken. Men melcil uil 's Uage den 4 dezer llel ge- coslumeerd Galgisleren avond ten hove gegeveu is, zooals le verwachten wasallerluislerrijksl geweesl en werd door ruim 500 personen bij- gewoond. De verschillende zalen Ieverden een even schillerend als bekoorlijk schouwspel op en geen wonderwaar zicli aan hel hoofd der gecostumeerden bevond de koning, in hel allijd bevafligeprachlige en rijke gewaad uil den tijd van Lodewijk A III de koningiu in een kleed van wit salijn met zwarl fiuweel gegar- neerd bezaaid mel diamanlen en edelgesleenlen van verschillende kleuren als koningin van Bohemen prins Hendrikin het rijke gewaad van een der admiralen uil den tijd van prins jMauri Isnevens prinses llendrik die Blanche van Castilie met al haren luisicr voorslelde. Daarenlegen werd belreurd de hooge legenwoor- digheid van prins Frederik en prinses Marie, le bejammeren wegens hel gemis der prachlige voor hen bestemde coslumen en meer nog om de reden welke tot hunne afwezigheid aanleiding gaf. Ilet onlvangen berigl loch, van hel over- lijden van prinses Sidonia van Saksen had de doorluehlige personen verhinderd aan de fecs- lelijkhcden van den avond deel le nemen In do groole danszaal, waar niel gelijk go- woonlijk hel orchest zich boven bevond maar in een mel sierlijke en geurige bloemen overdekt parterre, plaatslen zich bij den aanvang de hooge vorsielijke personen voor hel orchest, lervvijl zich de dames der diplomatic en de groolmees- leressen van hel koninklijk huis en de dames du palais naasl cn de geheele hofhoudingdo ministers enz. zich achler de vorsielijke perso- naadjes schaarden. Vertolgens defileerden voor MM, vier quadrilles, onder eigenaardigo voor ieder bijxonder loepasselijke muzijk op do meest verdienslelijke wijze door het beroemde rriuzijkcor|>s der grenadiers onder de leiding van den talentvollen onderkapelmeester II. Vollmar uilgevoerd. De eerste in grieksch cosluumaan vve ker hoofd zich de prins van Oranje in een door rijkdom schillerend toilet bevond de Iweedc in de kleedij uil den lijd van Frans 7; do derde m hot losse en schillerende gewaad der Hongaren, en de vierde in hel hekende en loch allijd pikanlo kleed van de gardes van Lodcwijk XVvergezold van markiezinnen uil dal lijdvak. Na dezequa- rillen delileerden al de overi«e ^ecoslurnecrtlen, mel eene gracieuse buigirig voor de vorsielijke personen. Nu iiamen de dansen een aanvang. De eerslo quadrille mel ecu pas de caraclerede Iwcedo met de Pavanede derde met een mililairen dans; de vierde met de MenuelAl deze dansen, onder bepaaldelijk daarvoor vervaardigde muzijk en mel de meest mogelijke naauwkeuriglieid uitgcvoerd, Ieverden een nllerhekoorlijkst schouvv- spel op. Daarna werden do oveiige dansen lol 12J lire voorlgezel. lervvijl nu de dans voor eene poos word af- gobroken was aan do gonoodigden een [irochtig, vorstelijk souper bercid. De vorsielijke personen, de leden der diplomalie cn de groolofficiercn met hunne dames, ten gelalo van zeslig jilaaU sien zich nan eene lafel in do porlrel-galerij Voor de vier quadrilles waren in de kleine dans zaal vier verschillende lafels aangerigt, helgeen een even eigenaardigen als hekoorlyken aaiPlilik ofileverde. De overige gasten waren in de ver schillende zalen verspreid. Op iedere lafel lag voor elke dame een keurige bloemruiker. flet soil per ten Ij ure afgeloopen zijnde, begonnen do dansen op nieuw en duurdcn lol ruim 4 ure voorl. Gedurende al dien tijd hebben de vor- slelijke personen met de meesle belangslelling, de verschillende coslumen in oogensehouw ge nomen en zich op de minzaamsle wijze met de genoodigden onderhouden. VVauneer nu al le midden van dien rijkdom van loileltcu hel oud•Holfandsch cosluum, niel hijzonder verlegenwoordig.l was, Irokken locii Ivvee genoodigden in hel rijke gewaad dor be- woners van Zeeland de hijzondere opmerkzaam- lieidlervvijl ook hel prachlige cosluum onzer overzeesche bezillingcndoor dal van een Ja- vaanschen regent niel in do rij der verschil lende kleederdragten onlbruk. Dal schillerend bal ten hove zal slellig gedu rende langen tijd tie genoegelijksle herinneringen opleveren voor de genoodigden maar ook eene nienigto ingezelenen onzer residentie zullen op nieuw het vorslelijk gezin dankhaar zijn, dewijl dergelijke schillerende feeslen lol vermeerdering der welvaart in de rcsidebtic onlegcnzeggelijk leiden tnoelen. Wanl ofschoon er onder (iie prachlige loilelten voorkvvamendie hunne her- komsl aan den vreemdo le danken hadden zoo zeggen wij hel mel genoegen dal er een zcer grool aa ii la I in <1 e slad onzer inwoning zijn vervaardigddie niel minder dan de vreemdo de opmerkzaamheid lol zich Irokken en do al gemeene goedkeuring verwierven. De giflen ten behoeve van de arbeiders der afgehrande fabriek van de heeren de Heijder Co. le Leiden, bedrugen thans f 20,608.35. BUITEIVLAWDSCHE BERIGTEIV. Een berigl uil Brussel van den 7 dezer luidl De ellende neomt te Gent op ijzingwekkende wijze toe: op dit oogenhlik zijn er meer dan 30,000 werklieden zonder arlieid. De openbare en hijzondere liefdadigheid doen wezeniijk won- dereumaar hoe zullen zij bestrijden een toe- stand die van dien aard is, dal, gelijk men sehrijfi, vele groole fahrikaiitcn gedwongen zullen worden, uil gehrek aan do grondslofkatoen hunne werkplaatsen le sluilcn? Do openbare iiischrijvingpn ten eiixle te voorzien in hel ongelukkig lol der werklieden, hebben te Gent reeds de som van bijna 100,000 fr. bercikt. Een groot aanlal parliculicrcn heliben voor 500 lot 1000 fr. in eens ingeschrcven. Maar, lielaas de rijkslo aalinoezen vermogen niets tegenover het gebrck, waaraan ougevecr60,000 mcnschen,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1862 | | pagina 1