No. 44. Woensdag 26 February 1862. A L GE ME EN 2de Jaarg ZEEIIWSCH-VIAAIVDEREIV. JX Mj It Hi M Hi JN \rn A Dit Week bind word! elken Woensdag-morgen uilgegeven bij J. Sturm, te Neuzen De nriis is SO m„n- 7~-T- 95 cents. Men abonneert sich bij alle Boekhandelaren Posldirecleuren en BrievenbushotiderI XdvertentiL maanden en franco per l>m uiter hj/t Dmgsdagdes namuldags ten 4 we de prijs van 1 tot 4 regels is 40 cents, voor elken regel meer 10 cents LhakeV"™ t""" l" b"geVOr BININEIVLAIVDSCHE BERIGTERI. echter ook al vroe op BBITBRHLATOBSCSIE BERIGTEf¥. Nleuws- en Advertentieblad Bij koninklijk besluit van 19 February, no. 85, is onder andoren pensioen verleend aan J, van den Berge of Berghecommies der 5de klusse bij 's rijks belaslingen le SIuis, ad f 217. Bij 'L. M. besluit van den 20 February, no. 109 is benoemd lot regler-plaatsvervanger in de arrondissements-regtbank te Middelburg, nir, A. P. Snouck Hurgronjeadvocaat aldaar. Bij bet wapen der genie zijn van garni- toenen verwisseld en in liunnen rang verpiaatst geworden de kapjlein-ingenieur Jordens van Holder naar Neuzen en den kapitein-ingeiiieur Yerducheuc van Neuzen naar do vesting Maas tricht. Op den 18 dezer heeft ann bet minislerie van binnenlandsche zaken te 'silage, door de commissarissen voor de staats-spoorwogende aanbesteding plants gehad van bet makori dor aardenbaan, hel bomven der kunstwerkenhet leveren van den ballast en hel leggen van de sporen en eenige verdere vverken voor den spoor- weg tusschen Roozemlaal en Bergen-op-Zoom. Deze besteding heeft plants gehad bij inschrij- ving en opbod en hel work werd afgeniijnd door den heer M. B. Terwindl te Pannerdenvoor de som van /250,000. In den jare 1860 werd door den minister van binnenlandsche zaket) een raad van den water- staat benoemd aan wien opgedragen werd het beanlwoorden van onderscheidene vragen, in verband staande met de wijze waarop de onder- zeesehe oevers op de meest bedreigde puntcn der calamiteuse polders behooren te worden be- veiligd. Den 50 October jl. heeft die raad (aan vvelks hoofd de heer Conrad is geplaatst) verslag uilgebragt. Er wordl bij dat rapfrort hnlde ge- bragt aan de vroegere vverken tot de Zeeuwsche oeververdediging aangelegdwelke ondanks min der toereikende fondsen of ongunstigo staulkun- ilige omslandigheden moesten worden lot stand gebragl. lie voornaamslo der bedreigde oevervakken zijn eenige aan den linkeroever der Wester- Schelde (o. a. de noordelijke bedijking van hel polder-arrondissement Axel; de calamiteuse pol ders Oud- en Jong-Breskens id. regleroever de calamiteuse polders Borselen aan de Ooster- Schelde linkeroever de calamiteuse polders Wilhelrnina en Oost-Beveland met de vrije pol ders Breede watering boven en beneden L'eenderl <1 e noordelijke oever van Abrahams beneden- waarls, Noord-Bevelandbevaltende de calami teuse polders Oud-Noord-Beveland Nieuw- Noord-Beveland en Vliele, met de vrije polders Thoorn en Sophia aan den regleroever. Het zuidelijke oevervak van den calamileuseu polder Schou wen, bevaltende de dislricten Borrendamme, Flaauwers en Koudekerke, met den polder Burgh en Westland, Zdjpe en Mastgal, regleroever, de calamiteuse polder Bruinisse Keelen linker oever de calamiteuse polder Stavenisso. Voorls worden nog andere door den stroom, ofschoon in mindere male aangevallcu polders enz. opgegeven. Daarna worden vermeld de onderscheiden stel- sels van verdedigiug en het slelsel van inlaag- dijken veroordeeld dat zoo zwak was, dat in een menschenleeftijd drie achterliggende inlaog- dijken werden gelegd en werden verlalen. Dat oudsto stelsel bestond dus nit het zoo goed als onverdedigd lalen van de aangevallcu oevervak ken, met landwaarlsche lerugtrekking door hel tnaken van slaper- of inlaaddijken. Het verkeerile hiervan werd sints lang ingezien en men heeft het stelsel dus ook opgegeven. Men heeft zich den aanleg van i t-i "r -- - - - - hoofden en dammen loegelegd ook dit stelsel werd door deskundigen veroordeeld. Eigenlijk gezegde zinkwerken, nit platte slukken be- slaande, schijnen in vorigo eetiwen weiuig nit- gevoerd le zijn. Men heeft bevonden rial in de eerste helft der vorige eeuw de eersle bezinkin- gen gedaan zijn. De nadeelen van do zinkstuk- ken worden in het lichl gesleld men heeft er door steenstortingen en belasting met schorgrond in trachlen te voorzien. De hoofd-ingenieur van Digqelen heeft in 1859 voor enkele hevig aangevallen oevervakken de toepassing van hel slelsel van slroomleiding voorgesleld. De com- missio gaat nu in do bijzonderheden na welke de uilkomslen zijn geweest van de verschillerde stelsels in de onderscheiden oevervakken aan- geweml met loelichting door verschillcnde kaartcn. Hel oindoordeel van den raad strekt tot on- derzeesche oeverbezelting in Zeeland om dit tot een volledig stelsel to brengen, wordl z, i. eene som van vier millioenen gevorderd over- geslagen over een tijdperk van lien of lijftien jaren, gemiddeld kan men dus rekenen dai eene som van drie lonner. 'sjaais vcreischl zal worden. Mogt dit gemiddeld bedrag worden toegeslaan dan zouden de Zeeuwsche oevers niel slecbts eene betere toekornst tegengaanrnaar ook de Ondei lioudkoslen der tot stand gebragtc oever verdediging, zich later tot de naar evenredigheid geringe som van een ton per jaar bepalen" De raad geeft voorts do middelen op tot strandver- betering in Zealand die ofschoon van anderen aard dan de onderzeesche vverken, niellomin van hel hoogsle belang is voor het belioud van de Zeeuwsche kusten. Eindelijk wordl aanbevolen het doen van pei- 11gen zijnde het voornaamste middel tot ou- derzoek van de werking der slroomen op do onderzeesche oevers. Aptszesi23 February. Ten gevolge van de uitkomst der laalste of vierde volkstellihg op 31 December 1839 en het bepaalde bij art. 4 der gemeenle- wet zal het getal leden van den raad dezer gemeenle weldra met vier worden vermeerderd. De verkiezing daarvoor zal, naar men vernoeml, op vrijdag 14 Maart a. s. plaats hebben. Resized, 24 February. Op den 21 dezer had alhier, ten huize van den heer J. C. Sleen- kampJCz. de aangekondigde tooncelvoor- stelling door hel liefhebberijgezelschap Groe- de's linnstliefdeplaats. De uitvooririg der stuk- ken overlrof ieders verwachling en de talriik opgekomen menigte deed herhaalde tnalen door een daverernl applaudissemenl van hare inceno- menheid en goedkeuring blijken. Wij hopen dat de hulde welke den leden van het gezelschap hier is loegebragt eene aanmoedigtng zijn moge orn op den ingeslagen weg voort te gaan, en van hunno oogenldikken van rust bij voortduring een deel zullen wij- den aan de beoefening van hel looneelspelen ons daardoor bij een volgend winter-saizoen weder een avond van aangenarne uitspanning zal wor den bereid. Axt-I, 21 February. Op don I9dezpr werd alhier. bij gelegenheid van 's konings jaardag, door hel fanfaren-gezelschap eene repililie ge- houden welke werd afgewisseld door zang en declamatie. De goede uitvoeriug der muziek- slukken zoowel als de hewijzen van bekwaam- heid in zang en declamatie, welke geleverd wer den, slemde de talrijk opgekomen hoorders regt genoegelij k en deed ieder welvoldaan huis- waaris keeren. Axel. 25 February In de vorigo week zijn des nachls bij onderscheidene landbouwer onder deze gemeenle, wederom van een aanlal paarden de slaarlen afgesneden. De daders zijn lot heden nog onbekend. De gemeenteraad heeft, in zijne zilting van den 20 dezerde jaarwedde van den eerslen hulponderwijzer bij de openbare lagere school alhier, van f 350 gebragt op f 400. Uit Goes wordl geme!d,dal men over eenige dagen een aanvang heeft gemaakl met het work der doorgraving van het kanaal door Zuid-Be- veland alsmede dat hel opmeten en bakenstel- len voor de spoorvveg onafgebroken wordl voort- gezet. Op do Ooster-Schelde nabij Bergen-op- Zoom zijn in de vorige week de vijf eersle haringen gevangen, In hel arrondissement Eindhoven bevinden zich twee gemeenten, welke gedurende het jaar 1861 hare registers van huwelyken niel hebben noodig gehad, als zijnde er geeii enkel huwelijk geslolen deze zijn Dommclen en Borkol en Schafldo eersle tell 565 en de tweede 511 zielen de ambtenaren van den btirgerlijken stand dier beide gemeenten hebben derhalve hunne buwelijksregisters zonder het inschrijven cem^ acle in bianco moelen sluiten. "e kamer van koophandel le Antwerpen neoft met algemeene stemmen beslolen zich bij adres te wenden lot den heer Bogierminister van bin tenia ndsche zaken ten ei'nde diens per- soonlijko ondersteuning le verzoeken voor het adres, waarbij gevraagd wordl geene fortificatie- werken rond de stad nicer aan te leggen cn bepaaldelijk de forlen ten noorden en ten zui- den van Antwerpen af le broken. De Belgische kamer van verlegenwoordi- gers heeft in hare zitting van den 19 dezer, zonder hoofdelijke stemming, 6000 francs bel willigd als subsidie voor eene particuliere maal- schappij welke onlangs in Belgie is opoerigl om er het kunstmalig lelen van visch en nesters in de bmnenwateren en op de zeekust te be- proeven en to bevorderen. Uit een particulier schrijven uit Brussel (Id. -0 dezer ontleenen wij het volgende Nog rust de heer Uinnorlier niel, waar het de Bubbens-kwestie geldt. Niet alleen dat bij Baknuijzen van den Brink niet in '1 gelijk stellen w.l maar hij neemt zich voor, eersidaags in do Bevue Calholiqae Beige eene meening voorop to stellen, die misschien te meer sensatio maken zal, naar ma to ze minder op goede grondea kan vcniedigd worden. De heer Dvmorlier schijul nu tcch te willen betoogen dat Bubbens de onechte zoon zou we- zen van dan Bubbens en van Anna van Sa.ren de om haar wangedrag door haren gemaa! ver- la tone echtgenoole van den groolen Zwijger. Uit die onweltige geboorte zou 'I zich, voigens Bum or tierlaten verklaren, waarom de jeugd van Bubbens met zoo diglen sluijer is ombuld. Unze groole maestro zou dus met zijn persoon het getal der beroemde bastaards vermeerderen. In do ruede Provence to Parijs heeft zich lemand door middel van een scheermes van het leven beroofd. Het is de derde maal dat op de- zelfde wijze, in betzelfdo huis en op dezelfde kamer een zelfmoord bedreven werd. Een der bladendit mededeelendebrengt zijnen lezers in hcritinering dat keizer Hapoleon'/ eens het bevel gaf een schilderhuis le verhrandenomdat verscheidene schildwachten zich daarin van bet leven hadden beroofd. Uit Nantes wordl gemeld dat, lerwijl al daar do begrafenis van een jong mcnsch plaats had, eensklaps aan de kist zoodanig werd ge- kl°P' een daarop staande kandelaar werd omgeworpen Men haastle zich do schroeven Ins to maken en het deksel af |0 liglen en voml den jongeling levend. Hy was 60 uren scliiju- dood geweest. Do bediende der bank le Dussebiorp on langs van daar gevlugt, na zich van ont>eveer 150,000 thalers aan bankpapier to hebbetnnees- ter gemaakl is op den 13 dezer te Parijs in hechlenis genomen. Nog 80.000 thalers 'heeft men bij hem gevonden Hij heeft zijne misdaad bekend en verklaard dat hij den schipper die hem naar Nederland bragl'l5,000 thalers had belaald. Do slalistiek der geboorten wijsl ten aan- zien van do moralitei! in hel Mecklenburgsche een zeer ongunstig cijfer aan. Het aanlal ge boorten loch was ...1861 17,967 waarvan bui- teu hel huwelijk 3770. Voigens eene lijding uit Frankfort, d.l. 18 dezer is het bengt dat de speelbank to Baden-Baden m hel volgende saizoen zou op- houden te beslaan van gronii ontliloot. Hel contract met den pachler is van krachl lot het jaar 1870. Eene vorbreking daarvan door den slantzou slechts iegen eene aanzienlijko scha- deloosstelling plaats kiiunen hebben Naar men verneemt heeft den Engclschen minister Palmerslon zich zeer genogen verklaard voor den afkoop van den Scheldelol. Men klaagl te London over het huilenge- vvoon groot aantal verhongerde armcndie in sommige wijken der stad rondzwerven. De arm- huizen worden leltcrlijk helegcrd door aeheelo scharen van zulke ongclukkigeri, De koningin van Engeland dezer dagen omlrent liel plan hetrelTriKic ecu monument ter

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1862 | | pagina 1