No. 40.Woensdag 29 January 1862. 2de Jaarg. ALGEMEEN ZEEL WSCH-VLAANDE REN. __L_f^Qac Nieuws- en Advertentieblad VOO 1 Dit Weefcblad wordl ellten Woensdag-morgen uilgegeven bij J. Sturm, leNeuzen. De prigs is 80 cents in de drie rnaanden en f r a 11 c 0 phi-Post 95 cents. Men abonneerl zich big alle BoehhandelarenPosklirecleuren en Brievenbushouders. Adverlentien gelievemen aan den Uilqever in te. -ekden J uiterlijk Dingsdagt/e.v namiddags ten 4 ure de prigs van 1 fof 4 rerye/.v 15 40 centsuoor elken regel meer 10 cen/.v, beitalve 35 cente zegelregl voor elke plaittJn^^ BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Bij besluit van <)en 24 Januarijno. 53. lieefl Z. M. goedgevonden te herbenoemen lot burgemeesler der gemeente St.-Jansteenden beer N. J. IJsebaert. Bij besluit van 21 Januarij 1862, no. 48, heeft Zijne Majesteit goedgevonden de bij bo- sluit van 5 December 1861 gedatie herbenoe- ming van G. Verslraalentot burgemeesler van Boschkapelleop diens vcrzoek in te Irekken. By koninklijk besluil van 23 Januarij 1862, no. 46, zijn de volgende controleurs der direcle belastingen, in- en uitgaande reglen en aceijnsen verplaalst, a Isnaar Rotterdam, voor de verificalie van het kanloor der in- en uitgaande regten aldaar de heer J. W. Spies, thans te Vlissin- gen naar Vlissingonde beer J. J. F. Evers thans te Druten. Men verneemt omtrent de ministeriele crisis, dat nil inderdaad de heer Thorbecke is belast met de zamenslelling van een ministerie. De portefenille van buitenlandsche zaken zou door dien slaalsman niet vvorden aanvaard aangezien zich daartegen van zekere zijde nog altijd be- zvvaren verzetten die van birinenlandsche zaken zou alzoo den heer Thorbecke blijven toegedacht. De heer Duymcer van Twist moet aldus ver- zekorl men voor goed geweigerd hebben zich aan het hoofd te plaalsen van bet deparlement van kolonien waarvan do portefeuille nu zou zijn aangeboden aan den heer van lleuketom. Voor de portefeuille van juslitie zijn een tal van candidate!) en lilige de heeren Jolles Olivier, Meeussen en van der Linden. Het is vooral de heer Meeussen, dien men op het oog heeft, om met het deparlement van juslitie dat van R.-K. eeredierisl te kunnen vereenigon die heer moet intusschen zwarigheden makcn. De heer Belz bestemd lot minister van financien zou aldus vcrzekert men, hesiteren en lot de aanvaarding van de portefeuille van buitenlandsche zaken is thans uitgenoodigd de heer baron Stratenus buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister in Hannover. De slerkle van het Nederl. leger op 1 Augustus 1861 was naar officiele opgaven 1687 officieren 6045 kaders 7793 vrijwilligers 7746 miliciens, 32620 miliciens in reserve, to zamcn 55890 man. Daar de sterkle van het leger moet zijn 61409 man, ontbraken er 5519 vrijwilligers van de 55890 man waren 831 officieren 41055 manschappen der infanlerie 211 officieren, 13986 manschappen der cavallerie 368 officieren 8395 manschappen der arlillerie 104 officieren 767 manschappen der genie enz. 173 officieren der staven. Kenzen27 Januarij. Bij de op den 22 llezer te Middelburg plaats gehad hebbende aau- hesleding van het onderhoud gedurende 1862, met eenige vernieuvvingen en herslellingen van de provinciale waterstaals-werken en wegen iri Zeeland is aannemer geworden van het 12de en 13de perceel, den weg van Neuzen naar Axel, de heer F. F. Fermentte Westdorpe, voor f 1362j; van het 14de en 15de perceel den weg van Hulst naar Walzoorden de heer A. E. Slubbete Sas-van-Gentvoor 1848 van het 24sle per ceel de haven van Philippine de heer J. Berlou, te Biervliet voor f 169. I'euzen 28 Januarij. Volgens een ont- vangen telegrafisch berigt is, bij de aanbo- stedmg op heden te 'silage, van het gedeeltelyk graven van het kanaal door Zuid-Beveland daarvan aannemer geworden de heer G. Dekker te Shedrechl, voor eene som van f 138,000. Axel, 28 Januarij. V eel en velerlei zijn do klaglen in deze gemeente over de steeds toenemende vervalsching der melk die inder daad in den laatslen I yd eerder toe, dan afge- notnen isdat de prijzen der noodzakelijksle levensbehoeflen gcslegeu zijn, is, zegt men, aan de slechto tijden toe te sehrijven en wij geven dit gaarne toe maar dat de melkslijlers de hebzucht z65 ver drijven om dit onmishaar arlikel met 30 a 40 pet. water te vermengen ilit achten wij onverantwoordelijk. Wenschelijk ware het dai, in navoiging van andere gemeenlen, te dior zake door het gemeentebestuur eene verordening in het leven wcrd geroepen, die, behoorlijk gehandhaafdhaar den dank der melkverbruikende ingezelenen verwerven enspoe- dig aan dit strafbaar misbruik een einde ma- ken zou. Waterlandkerlijc 25 Januarij. Gis- leren namiddag werd in eene slootdie geluk- kig bijna droog was, onder deze gemeente ge- vonden eene ongehuwde vrouvv, die aldaar was hevallen. Moeder en kind zijn naar eene niet ver afgelegene woning van een arbeider ver- voerd en aldaar liefderijk opgenomen. De vrouw verkeerd in zeer bedenkelijken toestand maar het kind schijnt gezond en is heden in de R.-K. kerk leOostburg gedoopt. Naar men verneemt woonde zij als dienstmeid bij een landhouvver onder IJzendijke, van waar zij dien morgen was vertrokken, en op weg was naar do ge meente Oostburg alwaar men zegt dat hare ouders wonen. Zuifldorpe 28 Januarij. Gedurendo hel jaar 1861 zijn in deze gemeente voltrokken 7 huwelijken j geboren 25 kinderen (7 mannelijk en 18 vrouwelijk)levenloos aangegeven 5 en overlede^i ^30 personen (16 mannelijk en 14 vrouwelijk). Men meidt uil 's Hage dd. 24 dezer Do minister van staalbaron van Hallis gisteren namiddag op een wandelrid langs den Scheve- Hing#6herr weg door hel schrikken van zijn paard, ler aarde gestorlmet het ongelukkig gevolg, dat do heer van Ilall den linkerarm nabij den schouder gebroken heeft. Z. K. H. de prins van Orange en de heer baron van Sleffens raad van legatie bij het Pruissische gezanlschap die zich mede te paard in de nabijheid bevon- den snelden onmiddellijk toe en vervoerden den lijder die een geruimen lijd bewusteloos lag naar de naastbijzijnde woning. Tot bewustzijn teruggekeerd werd de heer van Hall door roe- vrouw de markiezin Taliacarneechtgenoot van den Italiaanschen gezant in haar rijluig naar huis vervoerd nadal vooraf Z. K. H. de prins van Orange mevrouw van Hall op het haren gemaal overkomen ongeval had voorbereid. De lijder heeft een vrij rustigen nacht door- gebragt en heden is met goed gevolg het ver- band gelegd. HH. MM. de koning en de ko- ningin de verd ere loden der koninklijke familie en vele aanzienlijken der residentie hebben gis teren onmiddellijk na het bekend worden van hel ongeluk en 00k heden van hunne belang- stelling doen blijken. Latere berigten luiden, dat de lijder zich naar omslandigheden zeer wel bevindt. Een onzer birinenlandsche bladen rekent uit dat wij sedert de grondwetsherziening van 1848, 7 malen veranderden van ministers van financien 10 malen van ministers van buiten landsche zaken10 malen van ministers van juslitie; 7 malen van ministers van binnenland- sche zaken8 malen van ministers van R.-K. eeredienst en even zoo vele malen van ministers van Herv. eeredienst9 malen van ministers van marine 5 malen van ministers van oorlog en 7 malen van ministers van kolonien. Een aantal ingezelenen van Delft hebben in den avond van dingsdag 21 dezer, door hel illumineren hunner woningeri hunne vreugde aan den dag gelegd over het heropenen der lessen aan de koninklijke academic. Deopenbare gebouwen en de meeste huizen waren dien dag met vlaggen versierd. Opmerkelijk is hel dat uit de buurtsehap den Ouden Oostdijk burgerlijk lot Ouddorp be- hoorende en welker bevolking op 1 Januarij 1860, 240 personen telde, niet minder dan een liende gedeelle in 1861 naar Noord-Amerika is verhuisd. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. De twee bagijnenklooslers te Gent bevatlen eene bevolking van 1161 geestelijke zuslers. <r— Dezer dagen zijn te Berchembij Ant- werpen, drie bejaarde lieden twee broeders en een zusterlelterlijk van honger en ellende geslorven, In den morgen van dingsdag 21 dezer zijn de negen ter dood veroordeelden der zwarte bende uit Bergen naar de gevangenis van Char- leroi overgebragt. Te Parijs heeft in het vorige jaar de be- lasling op de honden eene som van 400,000 francs opgebragl. Volgens de opgavc van den Monileur heb ben er van den 1 lot den 15 dezer te Parijs 68 faillietverklaringen p'aals gehad, Op den 19 dezer heefi een groot ongeluk plaats gehad op do vijvers in hel Bosch-van- Boulogne. Terwijl deze bedekt waren met eene menigte schaalsenrijdersis eensklaps het ijs over eene vrij groote uitgeslreklheid gebroken, waardoor twaalf personen in het water zijn ge- raakl, van welke vier het leven hebben verloren, De overheid heeft maatregelrn genomen om voor 'tvervolg al te groote opeenhooping van schaat- senrijders te voorkomcn. Eenige schoen- en laarzenmakers te Parijs hebben aan Garibaldi een paar uitmuntend be- werkle rijlaarzen ten geschenke gezonden. Naar aanleiding daarvan heeft de gewezen dictator een open brief geschreven aan de gezamenlijke Parijsche schoen- en laarzenmakers-gezellen waarin hij zijnen dank betuigl voor de hem aan- gedane vereering, en verklaart dat hij hem het voorgevoel beslaat, dat de geschonkene rij laarzen door hem op den dag der overwinding zullen worden gedragen. De koningin van Engeland heeft bij hare bittero smart zulk een groolen troost gevonden in hel bezoek van haar grijzen en vertrouwden vriend koning Leopold, dat deze, ofschoon zijn vertrek op den 19 was vaslgesleld en de exlra-lrein to Brussel reeds gereed slond om den vorsl te Oslende af te halen op verzoek der koningin besloten heeft, lot aan hel einde der maand te Osborne to blijven, Aan hel tentoonstellings-gebou w te Louden, helwelk bijna drie malen grooler zal zijn dan dat van 1851 zijn nu dagelijks 2600 personen aan hel werk. Naar men verneemt, zal de voor Fra nsche voorwerpen beslemdo ruimte, wat plant sing en omvang belreft, wel de gunstigste zijn. Uit Engeland zelf hebben zich reeds 33 beeld- houwers aangerneld om deexpositie door hunne kunstgewrochlen op te luisteren. Als voorbeehl van onbekrompen liefdadig- heid wordl berigtdat de eerwaarde F. Peachey de som van 6 lonnen goods geschonken heeft lot slichting van een opvoedingshuis le Louden. Vrijdag 17 dezer heeft in eene kolerimijn, bekend onder den naam van Hartley New-Petit, bij North-Shields een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. De boom van de pomp-machine brak in twee en de eene helft daarvan wegende 20 ton viel in de diepte alles met zich voe- rende wat zich op haar weg bevond. Van de achl personen die op den oogenblik dat het ongeluk plaats had joist naar boven werden gehaald werden vijf gedood terwijl 215arbei- dcrs, die zich in de mijn bevonden, thans van alle gemeenschap met de builenwereld zijn afge- sloten naardien de uitgang versperd is. Men heeft echter de vasfe hoop al die personen te zullen redden. Er zijn uit North-Shields nadere berigten van jl. woensdag avond onlvangen, waaruit blijkl, dat de instorling in de sleenkolenmijn van Hartley New-Petit, in ijzingwekkendheid de meest nood- lottige voorvallen van dien aard overlreflwaar door de mijndislricton in de laatsle jaren werden getroffen. Woensdag namiddag was de opening in zoo- verre voltooid dat men in de mijn kon neder- dalen. Drie arbeiders slegen dan 00k af en vonden na weinig lijds reeds het lijk van een hunner makkers. Reeds op die diepte was de atmospheer zoo drukkend dat minder kloeke werklieden dan dit drielal waren, den moed om verder te gaan reeds zouden hebben opge- geven. Toch hielden zij vol tot zij genaderd waren aan de plek waar, naar men gissen kon, de vroegore ingang lot ile mijn zich had be vonden. Hunne meening bleek juisl, op vrees- selijke wijze werd ze bewaarheideene brcode rei van lijkcn wees hun den weg aan langs wel- ken de bedolvenen uilkomsl en levensbehoud hadden gezochl, Voor den oogenblik vvislen zij genoeg. Zij gaven het teeken en de onheil- spellende boodschappers stcgen oinhoog t>m ver sing van hunne bevinding te geven. Weinig lijds later waren de gewone maatregelen geno men om zoo noodignog hulp te brengen of waar die overtollig mogt blijken, omdat do dood

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1862 | | pagina 1