No. 39.Woensdag 22 Januarij 1862. 2de Jaarg. ALGEMEEN ZEEEWSCH-VLAANDEREN. Nieuws- en Advertentieblad ,i i Dit Wcekblad ivordt elken Woensdag-morgen uilgegeven bij J. Sturm, te Neusen. De prijs is 80 cents in tie drie maanden cn f r a n 95 cents. Men abonneert sich bij alle BoekhandelarenPostdirecleuren en Brievenbushouders. Adverlentien gelieve men aan den Uilqeverht uilerlijlc Dingsdagdes namiddags ten 4 ure de prijs van lot 4 regets is 40 cents, voor elken regel meer 10 cents, behalve 35 cents segelregl voor elke pldmffig BI.YNENLAITDSCHE BERIGTEY. Bij besluil van 12 Januarij 1862, no, 8, heefl Zijne Majesteit goedgevonden bij bet ba- taillon rusteilde sobutterij no. 5 in de provincie Zeeland le beuoetnen lol lsten luilenant-adju- dant A. G. V. Homboclitbans 2de luilenant; tot 2den Untenant F. J. Slttbbelhans sergeant. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is, met ingang van 1 April 1862, bevorderd tot opzigler van den walerslaal van de 3de klasso de opzigter der 4de klasse J. C. Dirks. Op dingsdag den 18 Februarij zal, omler nadere goedkeuring, in een der loculen van hct rninislerie van binnenlandsche zaken worden aanbesteed hel maken der aardebaan hel bou- vven der kunstwerken, het leveren van den bal last hetleggen van de sporen en eenigeverdere vverken voor den spoorvveg tusschen Rozendaal en Bergen-op-Zoom. Sedert de nog in funclie zijnde ministers hunne porlefeuilles ter beschikking van Z. M. den koning hebben gesteld zijn verschillende en uiteenloopende geruchten verbreid nopens de wijze op welke in hel bestuur der openbaro aangelegenheden zou worden voorzien, Alles vvat men weet is dat deswegens onderhande- lingen hebben plaats gehad en vermoedelijk nog phials hebben. Van den ifltslag is niets zekers bekend. Dit schijnl zeker to wezen, dat *er- scheideno der legenwoordige ministers tot het n o besluil zijn gekomen oin geen deel aan een nieuw bevvind te nemen en reeds van dit voorncmen hebben doen blijken. Een later berigt uil 's Hago zegl dat de heer Thorhecke reeds verscheidene malen ten gevolge van daarloe onlvangen uitnoodiging van den koning, bij Z. M. ten gehoore is onlvangen. Men leidl hieruit af, dat aan den heer Thorbeclie de zamenstelling van een nieuw rninislerie is op- gedragen. Bij hel verslag van de commissio voor de Delflsehe academic wordt voorgesteld 1.°, dadelijk heropening 2.° schorsing van het be sluil van 7 September II., 3.°, benoeming van eene commissie voor het ontwerp eener algeheele reorganisatie. Z. M. heeft zich met die voor- slellen vereenigd. I)e opbreogst der middelen (hoofdsom en opcenten) heefl in de maand December jl. be- <1 ragen 4,312,614,92 jlegen f 4,130,381,64 in 1860. De opbreogst over hel geheele jaar 1861 bcliep /"59,81 4,151,881, en de raining /57,596,214, lerwijl de opbrengst over het jaar 1860 bedroeg f 58,769,253,83. U11 den slaal aanwijzendo hel gelal port- hetalende brieven welke gedurende de jaren 1848 lol en met 1861 hier te lande met de post zijn verzonden blijkt dat in laatstgenoemd jaar dat getal bedroeg 19,708,261 legen 6,157,856 in 1848. Ten aanzien van de in 1860 plaats gehad hebbende volkslelling verneeml men dat ruiin 100,000 inschrijvings-biljellen, wegens daarin onldekle leemten aan gemeente-besturen moes- ten worden teruggezonden. De biljelten in de achterbuurten van groote steden ingevuld waren hel gebrekkigst. Met het drukwerk, begroot op 1000 a 1200 bladzijden zal men spoedig beginnen en hoe veel inoeite hel drukken van cijfers ook kost, hoopt men met het werk gereed to zijn v66r ultimo December 1862. Het werk der telling van 1849 was ecrst af- geloopen in 1853, en dat der telling in Belgie van 1856 op 5 April 1861. Naar men verneemt heeft zich de volgcnde kwestie in eene plaltelands-gemeenle van Zee- land voorgedaan Bij de periodieke aftreding van leden van den gemeenteraad in 1861, werd als zoodanig her kozen een lid levpns wethouder zijnde. In lijds werden zijne nieuwe geloofsbrieven ingezonden, onderzocht en in orde bevonden en had op 8 September 1861 zijne installatie plaats. Even als bij soorlgelijke omstandigheden (en even als zulks bij gemeente-besturen van de meeslo plaatsen waaronder van aanzienlijkc steden plaats heeft vroeger was geschied beschouwdo do raad dat genoemd lid ook als wethouder was afgetreden, en ging men lol eene nieuwe keuze van eenen wethouder over. De afgetreden wethouder als zoodanig bij het lot niet herkozen zijnde adresscerde zich daarop bij een gemoliveerd adres tot HH. gedeputeerde staten dezer provincie, en verzochl vernietiging van dit raadsbesluitom rede naar zijne meening hij door zijne periodieke aftreding doch onmid- dellijke herkiezing als raadslid niet had opge- houden wethouder le wezen en als zoodanig dus niet had hcdioeven herbenoemd le worden en dat dus art. 87 der gemeenlewel alhier ver- keerdelijk was toegepasl. Hij vond zich in deze zienswijze verslerkl door dat hem was medegedceld dat de gemeenteraad van eene plaats in het zoogenaamd Zeeuvvsch- Vlaanderen in gelijk geval hel afgetreden doch herkozen raadslid zonder nadere herhenoeming als wethouder hleef erkennen en dat weinige jaren geleden de provinciale staten van Zeeland besloten hadden een afgetreden doch herkozen lid als lid van gedeputeerde staten zonder herkiezing, bij voortduring le laten zitting nemen. Gedeputeerde staten dat adres ter kennisse van Z. Exc. den minister van binnenlandsche zaken gebragt hebbende, heeft Z, Exe. dezcr dagen aan den adressanl doen ht'kend maken, dat, alhoevvel de vraag of art. 87 der gemeenle- wet ook van loepassing is wanneer de als raads lid aflredende wethouder herkozen wordt, voor verschillende bcschouwing vathaar is; Z. Exc. zvvarigheid meent te mcelen maken om de ver nietiging van hel raadsbesluit van den 8 Sep tember jl. aan den koning voor le dragon daar de hedoelde vraag reeds meermalen door Zijne Majesteil in bevesligcnden zin beanlwoord is. (Zie onder anderen de Staalsbladen van 1853, no. 107 en 110.) Imwch 18 Januarij. In hel jaar 1861 zijn in deze gemeenle geboren 137 kinderen en 5 levenloos overleden 81 personcn en gehuwd 31 paren. In hct jaar 1860 was het getal gehoorten 116, dat der slerflen 57 en dat der huwclijkcn 38. Ulesizen 21 Januarij. Men verneemt, dat op maandag den 3 Februarij a. s. alhier een concert zal plaats hebben ten voordeele der nagelatene hetrekkingen van de slagloflfers hij den brand te Anlvverpen. ECoNclikapcIIc, 16 Januarij. Gedurende het jaar 1861 zijn alhier hij den burgerlijken stand aangegeven 41 gehoorten (26 mannelijke en 15 vrouwelijke) levenloos geboren 8 over leden 29 en vollrokken huwelijken 10. BSosdikapelle 20 Januarij. Gisteren avond omslreeks 9 ure, onldekle men op eenen afstand een gehouw in brand. Spoedig vcrtrok men van hier met de brandspuit naar hel lie— dreigde punt, in de gemeenle Stoppeldijk en wel in de huurt genaamd de Vijfhoek op hel hoefje van P. de Schepper. Met veel moeile gelukte het de brandweer het huis le behouden maar deschuur, met alles wat dezelve bevatte werd eene prooi der vlammen. Eene koe, een kalf en eenige ongedorschen haver zijn verbrand. Naar men verneemtzijn ile gebouwen bij eene branduaarborgmaalschappij verzekerd. De oorzaak van den brand is onhekend. Indien de brandweer van Boschkapelle er niet geweesl ware, zou alles verbrand zijn daar bijna geene der aanwezige ingezetenen van Stoppeldijk de hand tot eenige hulp wilden uitsteken. ESt'isgsicliflv 17 Januarij. In het jaar 1861 zijn alhier bij den burgerlijken stand aan gegeven 38 gehoorten 29 overlijdens en 8 vol lrokken huwelijken. Hoelt 18 Januarij. In hel jaar 1861 zijn in deze gemeenle geboren 53 kinderen en 2 levenloosoverleden 37 personen en gehuwd 18 paren. Overslag, 20 Januarij, Gedurende het afgeloopen jaar zijn alhier vollrokken 2 huwe lijken geboren 17 kinderen levenloos aange geven 3, lerwijl er sleehls 2 overleden zijn, zijnde een kind van twintig dagen en een van eene maand. 15 Januarij. In het afge loopen jaar zijn alhier geboren 64 kinderen, overleden 36 personen on siechts 3 huwelijken vollrokken. £aamslag- f 20 Januarij. Gedurende het afgeloopen jaar zijn hij den burgerlijken stand alhier aangegeven 1 29 gehoorten 85'overlijdens en 8 levenlooze gehoorten; vollrokken 21 hu- welijketi. De arrondissemeiils-rrglbank le Goes heefl den 12 dezer nitspraak geiluan in de veel gerueht gemaakt hebbende zauk van den diefstal van slrandgoederen van de Fransche brik St.- Louis. Do persoon van J. I}. landbouwer te Wisse- kerko is veroordeeid lot eene maand gevange- nisstraf; 19 anderen lol 8 dagen en een persoon tot 1 dag gevangenisstraf. Ho zauk van den scheepsrnakelaar S. te Vlissingcn houdl steeds veler gemoederen be- zig, en wordt ijverig voorlgezet. Het aantal getuigen is voortdurend vermeerderd cn beloopt thans ongeveer een zeventigtai. Eenige inwo- ners van Antwerpon die insgclijks in deze zaak moelen gehoord worden, zijn den 20 dezer per extra-sloombool waartoe onze gebrekkige middelen van gemeenschap hen drong te V lissingen aangekomen. Hunne reis werd sleehls van Bath tot aan W'alsoorden door het ijs tie— moeijelijkt. Overigens trof men open water aan. Wanneer de openbare behandeling dezer he- langrijke zaak zal voorvallen is nog onzeker. Bij den burgerlijken stand le 's Hertogen- bosch had dezer dagen de aangifle van een kind plaats, waarhij de grootvader legenwoordig was, die 37 jaren oud is; de moeder was bij hare bevelling 17 jaren, zoodal de grootvader op 20jarige leeflijd vader geworden is. De groote Gentsche sludenten-vereeniging heeft dezer dagen, in een harlclijk schrijveuaan hel Delftsehe sludenlen-corps hare warme dcel- neming le kennen gegeven in de geheurlenissen die in den lautsten lijd aan die akademie hebben plaats gehad cn daarbij (evens de hoop uilge- drukldat de gerezen moeijelijk heid weldra ten genoego der studerende jongelingschap zul- Icn worden weggeruimd. Naar wij vernemen lieefl het [I. M. de koningin behaagd de opdragl aan to necneu van het periodiek muziekwerk De Salon Populaire nitgave van nieuwe composition voor piano en zang uilgave van II. Mjgh to Rotterdam. BUITEYLAYDSCHE BERIGTEY. Uil Gent meldt men dat er waarschijniijk te beginnen met 1 Maart,eeue stoombootilienst zal in working komen tusschen do steden Gent Rotterdam en Amsterdam. Men verzekert dat deze door den handel en nijverheid zoo lang gewenschle diensl haar ontslaan grooleudeels zal verschtildigd wezen aan den heer Ch. Mcsldagh scheepsrnakelaar te Gent die met het agentschap nldaar zal hclast zijn in correspondence met de heeren Nijgh Cornp. le Rotterdam en van der Madcn Borghols le Amsterdam. le Antwerpen heeft eene vrouw die aan vlagen van krankzinnigheid leed in het mid den van den nachl een harer kinderen vermoonl door het hoofd tegen de glasruilen te verbrijzelen. Reeds slond de ongelukkige op het punt om met haar tvveede kind helzelfde to doen toon haar man haar nog in lijds greep en haar het kind onlrukte. Ie Brussel zijn valscho vijf-francstukken in omloop met het afbeeldsel van Leopold en het jaartal 1851. Dezelve zijn zoo joist nage- maakl dat men ze bijna niet van de eehte kan onderscheiden. Victor Hugo, den genialen dichler heefl, bij een in heerlijke verzen gesteld smeekschrifl aan koning Leopold van Belgie gralie gevraagd voor de negen boosdoeners die te Bergen door hel hof van assises van Henogouweu ter dood zijn veroordeeid. Naar men verneemt bedragen de proces- kosten van de zoogenuamde zwarte bendevoor hel Belgische gouvernemeut cp dit oogenhlik reeds 72,000 francs. Het toilet van keizerin Eugenie op hel jongsle hal der Tuilerien wordt geschat opjeen half millioen. Zij drocg een wit zijilen kleed bezanid met amethislen en eene diadcem nil dczclfdc edelgesteenlen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1862 | | pagina 1