No. 38.Woensdag 15 Januarij 1862. 2de Jaarg ALGEMEEN ZEEU WSCII-VLAANDEREiY 1841 1425 mill. frs. 1851 1 461 mill. frs. 1842 1441 1852 1513 1843. .1445 1853 1548 1844. 1428 1854. 1988 1845 1489 1855 2399 1846. 1567 1856 2196 1847 1630 1857 1893 1848 1771 185S 1859 1849 1646 1859 2208 1850. 1473 1860 2148 15315 millioen. 19213 millioen. Nieuws- en Advertentieblad VOOR Dit Wee lib lad wordl elken Woensdag-morgen uilgegeven bij J. Sturm, le Weazen. De prijs is 80 cents in de drie maanden en franco per Post 95 cents. Men abonneerl zich, bij alle lloelchandelarenPostdirecleuren en Brievenbushouders. Adverlenlien gelievemen aan den Uilgeverin le zenden uilerlijlc Dingsdag, des namiddags ten 4 ure de prijs van 1 lot 4 r eg els is 40 cents, voor elken regel meer 10 cents, behalve 3d cents zegelregt voor elke plaatsing BII*TNEIVLA!¥DSCHE BERIGTEN. Alle ministers hebben op den 10 dezer hun ontslag den kor.irig aangeboden. Men zegl dal de heer London, minister van kolonienis be- lasl met do zamenstelling van een nieuw mi- nisleriedoch tot nu loo daarin (nog riiel is kunnen slagen. De minister van binnenlandscho zaken heeft bekend geraaaktdat de rijks-lelegraafdiensl eer- lang eene verdere uitbreiding van het personeel op de kanloren werkzaain zal vorderen wes- halve na een vergelijkend onderzoek, vveder een aantal van hoogstens 20 ieerlingen zal loege- lalen worden oin op nader aan le wijzen plaalsen onderrigt te onlvangen. !)e Staats-Courant van den 10 dezer behelst deswego de nadere bij- zonderheden. De minister van oorlog heeftlor nilvoering van bet 128sle artikel dcr wet belrekkelijk de nationale miiilie van den 19 Augustus 1861 Slaalsblad no. 72) de chefs der korpsen van hcl leger gemagligd om al dadelijk en voor 'I vervolg de toeslemming lot het aangaan van een huwelijk le verleenen aan elken milicieu, dieziju vierde dienstjaar volbragt heeft, gerekend van den dag zijner inlijving, en het gevorderd schriftelijk bewijs daarvoor aan zoodanige rniliciens te doen loekomen, zoodra door hem of le zijner behoevo daartoo aanvrago wordt gedaan. Dingsdag 28 dezer zal volgens adverlenlie in de Staats-Courant van vrijdag, aan het mi- nislerie van binnenlandscho zaken o. a. worden aanbestccd het gedeeltolijk graven van het ka- naal door Zuid-Beveland. Asel 10 Januarij. In het afgeloopen jaar hebben alhier 119 geboorlen en 92 slerfgevallen plaals gehad, en zijn 27 huvvelijken geslolen en 8 dood geboren. Ilonlenb^e, 11 Januarij. Gedurende het laalslverloopen jaar zijn voor den ambtenaar van den burgerlijken stand dezer gemeenle 46 huwelij- keu voltrokken en wel tusschen jongmans en jonge dochters 35 jongmans en weduwen 2 weduwnaars en jonge dochters 8, weduwnaars en weduwen 1 te zamen 46. Het gelal geboorter. beliep 209, hieroruier waren 5 tweelingen en 1 drieling. Naar het geslachl waren de ge boorlen verdeeld in 116 mannelijke en 93 vrou- welijke. Er werden aangegeven 15 levenlooze kinderen. Het gelal overlijdens bedroeg, met inbegnp van een viertal ingezelenen welke in eene andere gemeenle kwamen te overlijden, 206 te weten 102 van het mannelijke en 104 van het vrouwelijko geslacht. Naar den ouderdoin was het getal overlijdens verdeeld als volgt Beneden het jaar, 43 mannelijke, 28 vrouwe- lijke tolaal 71 van 1 10 jaren 20 m. 26 v., tot. 46; van 1020, 2 m. 6 v. lot. 8; van 2030, 7 hi., 8 v., tot. 15; van 30—40,4 m., 7 v., tot. 11 van 40 505 m., 5 v. tot. 10 van 5060 5 m 3 v. tot. 8 van 6070 13 m., 7 v., lot. 20; van 70—80, 1 m., 9 v., tot. 10; van 80—90, 2 m., 5 v. lot. 7; le zamen 102 mannelijke, 104 vrouwelijke, tolaal 206. Naar andere gemeenlen zijn verhuisd 43 mannelijke 42 vrouwelijke, tolaal 85 uil andere gemeenlen zijn herwaarls gekomen en hebben zich alhier gevestigd 35 mannelijke, 37 vrou welijke, tolaal 72. Jongsll. zaturdag middagomstreeks 1 uur, is zekeren A. Brugge, steigerschuitschipper in het veer van Breskens op Vlissingen, even builen de haven van laalstgenoemde plaats met eene sloep, waarmede hij, van eenen jongen vergezeld naar Breskens wilde lerug varen ten gevolge van don hevigen wind omgeslagen. Beide per- sonen werden door eenige loodsen gered (loch do sloep van het veer is zeewaarls gedreven. Als eene bijzonderheid kan gemeld wor den, dal op den laatsten dag dal de groote jagt in deze provincio geopend was, door den heer van Slapele burgemeester der gemeenle Poorl- vliet een arend is gescholendie 21 Neder- landsche ellen vlugt had. Naar men verneemt zijn nog een tweetal van die dieren in den oro- trek gezien. Zeven Ieerlingen van professor Iloffman te I fcyden epgeleid tot lolken voor do Chineeschc en Japansche talen, zijn achlereenvolgens ler beschikking gesteld van den gouverneur-gene- raal van Nederlandsch Indie, en eenige daarvan hebben door de uitgave van geschriflen, over onderwerpen tot den kring hunner studien be- hoorende, gelooud dat van hunne dienslen goede vruchten zijn le wachlen. Uit Kampen schrijft men dd. 1 Januarij Ton gevolge der onlangs plaats gehad hebbendo benoeming van zeven onderodicieren van het instructie-bataillon lot den rang van ofheier onlslonden vacatures in het kader des balaillons. Dezer dagen zijn uil de jeugdige militairen van dat corps die zich dezo onderscheiding door kundc en goed gedrag hadden waardig beloond gezegde vacatures aangevuld. Voor de bevor- derde jonge lieden die tot den cursus, loever- trouvvd aan de leiding van bekwamo officieren worden toegelatenbeslaal het vooruitzigt in korlen tijd tot den rang van ofheier op te klim- men. De uitslag telken jare van de exarnens voor oflicier waaraan onderofiicieren van het instructie-bataillon deelnainen strekt hun daar voor tot borg. In het afgeloopen jaar werden 423 jongelingen lot korporaals-tilulair bevorderd, de meeste ua zes maanden dienst. Het grootst gedeelte daar van vull reeds de kaders aan der verschillende infanterie-regementen. In de Kolnische Zeilung leest mendat Amerika Brazilie en Chili zijn toegelreden tot het voorstel van afkoop van den Schelde-lol maar Amerika onder voorbehouddal Neder- land in beginsel tot dien afkoop toelreedl. In- lusschen verzekert men to Brussel, dat Neder- land dit sints lang gedaan heeft, Te Waalwijk is in de laatstvoorgaande week een stuk weiland in den polder van Drongelen in veiling gebragl, 't welk bij inzet werd ge- bragt op de kapilale som van f 4500lerwijl het slechts eene groolto heeft van 1 bunder 54 roeden. Als een nieuw middel om aan eene vrouw le geraken, kan dienen dat onlangs door den omroeper le Delfshaven werd bekend gemaakl dat een trouwluslig jongeling eene jeugdige wedcrhelfl met eenig forluin zochl tervyijl de daarop refleclerenden verzocht werden zich met geslolen brieven bij hem omroeper aan te melden. Het van den Helder naar Engeland in het afgeloopen jaar uitgevoerde vee heeft bedragen 872 runderen, 57 kalveren en 23798 schapen te zamen 24727 sluks. Als een bewijs hoe druk de vaart op den Rijn bij het binnenkomen in 1861 gevveest is kan dienen dat in genoemd jaar aan het kan- toor Lobith hebben plaats gehad 15364 inkla- ringen. Gaarne vesligen wij de aandacht van hee- ren handelaron op het in ons blad geannonceerde Wekelijlcsch Uandels-Qverziglhctwelk te Am sterdam bij de heeren Blikman Sartorius wordt uilgegeven en sederl 1 Januarij dezes jaars de vroegere Algemeene Prijs-Courant vervangl. Vol gens het daarvan voor ons liggend lste nommer is deze verandering wat vorm en uitvoering hetrefl eene groote verbetering en de inhoud zeer doelmatig uilgebreid zoodat het thans als een nultigo vraagbaak voor den handelaar slrek- ken kan. Reeds vroeger hebben wij in dit blad met een gunslig woord gewaagd van de stoom-watlen- fabriek van onzen sladgenoolden heer A. Breel- veltAz., en met genoegen kunnen wij thans, na een tijdsverloop van ongeveer een jaar, ver- meldendat deze fahriek zich meer en meer uitbreidtzoodat zij ongetwijfeld de groolste van dien aard in ons vaderland is, lerwijl zij door schoon en fraai fabriekaat haar goeden naam met eero staande houdt. Het aantal werkluigen dat lot vervaardiging en bereiding der wallen dienten waarmede ler naauwernood aan al de bestellingcn kan worden voldaan is sederl ons vorigberigt, niel alleen met een gelijk aantal vermeerderd maar ook onderscheidene verbete- ringen zijn daaraan gebragt en vooral zijn het de machine's die de ruwe grondstof zuiveren waar- van men met regl mag zeggendal zij thans voorlreflelijk werken. Een pas aangebouwd lo- kaal dat tot droogplaats dient is ruim en doel matig ingerigtlerwijl de vcrwerij en hjmstokerij, waarin alrnede met behulp van den stoom wordt gearbeid het bewijs opleveren dat op oordeel- kundige wijze partij is getrokken van de krach- ten waarover men te beschikken had. Wij hopendat de bloei dezer nijverheids-onder- neuiing den heer Breetvell eene mime vergoe- ding mag schenken voor do vele moeite eu opofferingen die hij zich heeft getroost om zijn fabriekaat tot die volkomenheid te brengen die het thans heeft bereikt, en verheugen er ons overdat zijne onverdrolen [logingen om tot dat doel le gerakennog onlangs zijn erkend en gewaardeerd op de tcntoonstelling van nijver- heid le Haarlem, alwaar hem voor zijn fabrie kaat eene eervolle vermelding is te beurt gevallen. Delflsche Courant5 November 1861.) BUITENEANDSCHE BERIGTEN. Een berigt uit Bergen van 10 dezer luidl Gistcren avond na debalten die omstreeks drie weken geduurd hebben, heeft hot hof van assises in Henegouwen uilspraak gedaan in de zooveel gerucht gemaakt hebbende zaak der zwarle bende. Negen der beschuldigdenwaaronder een zeventigjarige grijsaard en drie broederparen zijn wegens eene menigle gequalificeerde dief- stallen ineestal door inoedwilligen manslag voor- gegaan of achlervolgd tot de doodstraf veroor- deeld. Een der beschuldigden is tot dwangarbeid en een ander uit hoofde van zijn jeugdigen leeftijd tot twintig jaren tuchlhuisstraf, geeou- demneerd. Twee mannen en eene vrouw zijn onschuldig verklaard en diensvolgens in vrijheid gesteld. Bijna twintig jaren had deze roover- hende geheel slralleloos de dusgenaamde Walen- kwarlieren en de grensdorpen van Frankrijk's noorder departement onveilig gemaakl. Zij be- stond uil drie buisgezinnenwier kinderen van der jeugd aan in het roovershandwerk werden opgevoed. Bij alien werd bij veel naluurlijkeu aanieg en doorlraptheideene verregaande on- wetendheid aangetrofTen. Eene der meest op- merkelijke incidenten in deze zaak is, dal drie der beschuldigden lot de bekentenis zijn geko men, in 1860 bij mevrouw Duboisle Couilles, huisbraak met moord te hebben gepleegd voor welke misdaad twee personenCoecke en Goet- hals genaauid die tot den einde toe hebben volgehouden onschuldig to zijn, to Charleroi de doodstraf hebben ondergaan. Het is natuur- lijk dat de regterlijke magt dezo bekentenis zooveel mogelijk trachl le onlzenuwen do Bel- gische dagbladen daarentegen hebben echler alien zonder onderscheid dit incident voorop gesteld om op nieuw op de afsehafling dor doodstraf aan te dringen. Een kleedcrmaker le Antwerpen leefde sinds geruimen tijd in zeer sleehle vcrstand- houding met zijne wederhelftwaarom hij be- slool afzonderlijk le gaan wonen. Hij nam daartoo zijn inlrek in een logeincnl en geregeld ging do man des morgens naar zijn wiukel. Maandag ochlend kwam hij niel te werk en toen een zijner kameraden naar de oorzaak van zijn wegblijten ging informeren vond liij hem hangen aan een kapslok. De ongelukkige had uit verdrietover de scheiding zijner vrouw zich het leven benomen. De vergelijking van de gezainenlijke rijks- uitgaven in Frankrijk gedurende twee reeksen van lien jaren (1841 1850 en 1851—1860) levertde navolgende merkwaardige uitkomslen op n Alzoo werd gemiddeld onder de regering van Napoleon 'sjaars ongeveer 400 millioen meer uilgegeven dan onder de regering van Louis Philippe. Uit een dezer dagen verschenen stalistiek blijktdat in Frankrijk ieder jaar 26 millioen kilo labak wordt verhruikt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1862 | | pagina 1