No. 36. Woensdag 1 January 1862. 2de Jaarg. ALGEMEEN ZEEUW SCH-YL A ANDEREN. Bit Wechblad wordl elhen Woeusdag-morgen uitgegeven bij J. Sturm, te Ncuzen. Be prijs is 80 cents in de drie maanden en f r a n c o per Vast i- Brievenbusltonders.Adverlentien gclicvc men aan den Uilgever in te zendcii 95 cents. Men abonneert zicli bij die ItoelchandelarenPosldirecleuren en Unevenbushouder uiterlijlc Dingsdag, des namiddags ten 4 ure de prijs van 1 lot 4 regels is 40 cen/s, voor el/ccn rag '.gel meer 10 cents, belialvc 35 cents zegclregl voor elkc plaalsing. BIIVNENLANDSCHE BERIGTEN. Z. M. heeft goedgevonden 1.° bij besluit van 26 December 1861, no. 100, le benoomen tot majoor-kommandanl van het |bataillon no. 5], slaf, <lcr rustende schulterij in Zeeland den lieer F. II. St lib be, thans kapilein 2.° bij besluit van 27 December 1861, no. 48, le benoemen lot majoor-kommandaut van hel bataillon rus lende schullerij no. 4 in Zeeland, den beer vv. p. V. Uennequinlhans kapilein bij bet lvataillon. Bij besluit van den 29 Decemberheefl Z. M. goedgevonden onder anderen le benoemen, bij bet vvapen der infanterje van hetjleger in Oosl-lndietot 2den luitenantde sergeanten jhr. 0. Z. Trip en L. E. Zegcrsbeide van bet 2de regemenl infanlerie. Bij besluit van den 30 November Staats blad no. 103) heeft Z. M. goedgevonden le bepalen dal zoodanigc miliciens die onder de vverking van de wel op de nalionale mililie, van den 8 Januarij 1817regl hebben verkregen op onlslag nit de dienst, op grond van art. 21 dier wet, dal regl kunnen doen gelden en bunne aanvrage om onlslag mbeleu doen in geschrifle, tusscben den 1 en den 5 Januarij 1862, bij burgemeesler en wethouders van de gemeeulc voor vvelke zij als milicien zijn opgelrcdcn. De minister van binncnlandsche zaken heeft bcpaald datde diensturen van de rijks telegraaf- kantoren met beperkte dagdienst zijn le rekenen van den 1 Januarij 1862 op zondagen, op den eerslen Kersdag ook vvanneer die niet op eenen zondag invalt en op Hemelvaarlsdag van 8 lot 9 ure des morgens en van 12 lot 5 ure des namiddags, op andere dagen van 9 lot 12 ure des morgens en van 2 lol 7 ure des namiddags. De°bebandeliug der slaatsbegrooting voor 1862, bij de Iwcede kamer der staten-generaal is lhans afgeloopen. De uitslag daarvan is ge- vveesl aangenomen: Hoofdst. I. Huis iles Konings algem. stem. 11. Hooge Collegien enz. 61 V. 5 T. III. Buil. Zaken (credielwel) 65 V. 3 1. IV. Justilie 53 V. 12 T. V. Binn. Zaken verworpen33 V. 37 T. V. credielwelalgem.slein. r VI. Herv. Eerediensl enz. 56 V. 81. VII. Ralholijke Eerediensl 57 V. 8 1. VIII. Marino 50 V. 181. IX .4. Nalionale Schuld algem. stem IX B. Financien 35 V. 31 1. X. Oorlog 38 V. 291. XI. Kolonien 51V. 201. XII. Onvoorziene Uilgaven 61V. 31. Onlwcrp van Wel op de middelcn algem. stem. Behalvo de f 372,430 op de begrooling van binnenlandscbo zaken iieefl de Ivveedc kamer nog op verschillendo budgetlen 136,780 ge- scbraplzoodal de geheele vermindering op de uilgaven gemaakl^ f 509,210 bedraagt. Seu7.cn31 December. Belreflende den voorgestelden afkoop van den Scheldetol kan met zekerheid gemeld worden dal Pruissen zich in deze niet zal verzelten, maar zoolaug Engeland zich niet formed en wel schriftelijk vo6r ilen afkoop verklaarl zal Pruissen daarloe ook wel geene groote bercidwilligheid beloonen. Te Lou den zijn de onderbandelingen inlusschen in den laatslen tijd niet veel vooruilgegaan hetgeen deels aan de Amerikaansche queslie deels aan de ongestcldheid van den Belgischen gezant den heer van de Weyermoet worden loege- 6chreven. Sommigen zijn van oorded dal Belgie verslandiger bad gedaan zich eersl met Enge land en Ncderland le verstaan. Daarna bad er dan eeno conferenlie kunnen worden zaarnge- roepen waarop de overige slalon liglelijk bunne toesleinming zouden bebben gegeven. Nu onl- nioet men veel groolere zwarigheden. flier moet echter nog wordon bijgevoegd, dal Belgie lol hoden geen bepaald voorstel in den olficielen vorm aan Pruissen gedaan heefl, welligt om daardoor bet gevaar te vermijden van eene wei- gering te onlvangen. Ook Frankrijk scliijnl niet voor den afkoop goslemd te zijn; het kabinel dcrTuilcricn heeft aan bet Belgischo gouvernemcnt geanlwoord, dal Belgie zich ondcrwcrpen moot aan hel dragen der laslen welke hel zijn opgelegd in ruil voor zijne onafhankelijkheid en zelfslaiidigbeid. IBoell31 December. Als eeno zeldzaam- heid mag geincld worden dal op beden in den luin van C. Plallrrutv Jr., albier, aardappelen zijn gerooid welke op den 17 Augustus zijn geplanl. De plant is van gewone groollecnvan goede kwa 1 ileit. Eioewaclit28 December. De heer A. dc Witleop den 16 Julij II. lot lid van den ge- meenleraad alhier benoemd werd bij raadsbe- sluit van den 11 October als zoodanig geschorst nil hoofdo liij met de geneeskundigo bebande- ling der bchoefligen belast zijnde mcdicijnen loverde en alzoo naar de meeniug van ecu dric- lal raadsleden in slrijd handeldo met de bepaling van arlikel 24 dor gomeente-wet. IJil een extract uil het verbaal van heercn gedeputeerde stalen dezer provineie, no. 91, is echter gebleken dat gede|)uleerde stalen besloten hebben de bewuste scborsing op to heffen en de benocming to bevestigen op grond dal arlikel 23 van de gerneenle-wet de genees- kundigen met de armenpraktijk belast, lievoegd verklaart lot bet aannemen van het lidmaat- schap van den gemecnleraad en in den regel ten plallelande door do geneeskundigen de mcdi cijnen worden geleverd. Naar wij vernemen zou de Delftschc academic op 7 Januarij e. k. worden heropend. Indien wij wel zijn onderrigl doch dit deelen wij onder reserve mode zou de commissie, be last met het onderzoek van de zaakbebben voorgeslcld de vverking van bet nieuvve regle- menl voorloopig to schorsen. Do kamer van koophandel en fabrieken te Breda heefl zich gewend lol de hooge re- gering lot afschafliug of herziening van de palcnt-belastingen (lit naar aatdeiding van het bij haar onlvangen verslag door de Ncderlandsche maalschappij ler bevordering van nijverheid le Haarlem ontworpen, en van gelijke strekking. Men schrijft uit Amsterdam dat de beer V. II., hypotheekbewaarder aldaarop vviens vervolging sornmige ledeu der tweedo kamer gemeend hebben dezer dagen le moelen aan- dringen, op den 25 December jl.door de justilie zou zijn in hechtenis genomen. Dit feit maakle aid us schrijft men verder, in verband met ver- schillende omstandigheden die zelfs niet vrecmd zouden zijn aan de politiek in 's rijks hoofd- slad een diepen indruk. In de op den 21 December jl. geboudeno Killing van het kantongeregt to Utrecht werden 27 personen ler zake van dronkenschap veroor- deeld. Het hesluur te Rotterdam heefl aan de onderwijzeressen het dragen van crinolines in de school onlzegd. In de rivier do IJsselnabij Zwolleis door W. van Wegliel en J. Visserongoveer 6000 pond visch gevangen daarbij was ongeveer 800 pond snoek waarvan de zwaarste 20 pond wogen. Te Nunspeet is dezer dagen een huwclijk voltrokken tusschen een man die voor de vijfde, en eene vrouw die voor de vierde maal zich in den echl lielen verbinden. Als eene zeldzaamheid wordl gemeld dat in het dorp St.-Anna-Parochie (gemeente het Bildl) eene vrouw is hevallen van twee zonen waarvan de eerste is geboren den 13 December 1861 voormiddags 8| uur en de laalsto den 18 daaraanvolgendodes avonds ten 7 ure alzoo hijna 5| elmaal na elkander. De kinderen zijn beide in leven. Voor omslrecks 5 jaren is soortgelijke gebeur- lenis in dezelfde gemeente voorgevallen hoewel het tijdsverloop tusschen de geboorten loen niet meer dan anderhalf elmaal bedroeg. BUITENLANDSCHE BERIGTE1V. Naar men verneemt hebben de gemeenle- besluren van Assenedo, Selzaele en Erlvelde zich dezer dagen tot de kamers der voiks-ver- tegenwoordigers gewend ten cinde den aanleg te bekotnen eener spoorbaan van Gentlangs Wondelgom Evergem Cluizen Erlvelde en verdcro tusschcnliggende plaatsen, naar Ncuzen. Mgr. de bisschop van Gent heefl den 21 December in de hoofdkerk 18 subdiakens, 9 diakens en 11 priesters gewijd alien Iecrlingeu vaiUhet seminarie. Do gemecnleraad van Luik heeft in hare laatslgchoiidene zi'ting besloten in die slad een standbeeld voor Hare I dan (iroote op te riglen, De koslen worden op 190,000 franken geraamd. To Parijs worden lliaus zulk eene menigte slakken gcconsumcerd ilal de oeslerhandel er merkelijk door lijdl Bij hel plaatselijk best uur van Parijs bo- staat het voornemen tot hel helTen eener bclas- ting o[) do crinolines. De voorstellers gaan uit van de ineening dat zijdie hel verbreeden der trotloirs noodzakelijk ma.ken ook vcrpligl zijn die verbreeding te belalen. Do Gazelle de Medicine beval het volgende middel tegen hel barstcn der hauden Men neemt uijensap en vv r ij ft daarinedo de handen tot zij warm worden, Ook kan men eene ui doorsnijden en met een der helflen do hand wrijven. Dit middel helplwaar alio andere faien. In eeno kleine Fransche slad zijn de pre sident van de regthank do regters, de grillier en de deurwaarder alien naar de zitting van hel kantongeregt verwezen beschuldigd van ovcr- treding der plaalse'ijke verordening op het slui- ten der herhergen. Do heercn waren gezamcn- lijk na bezelten tijd in een der kodijhuizen dier slad aangelroffen. Een groot handelshuis in Frankrijk levens eigenaar van een railinaderijdie zijn suikeruit de Fransche Wesl-Indische kolonien trekl, heefl, dezer dagen zegt men in een vat met suiker hel lijk van een neger gevonden. Dal is een bitlcr-zoete dood Sederl oenige dagen is de koude in Frankrijk zeer toegenomen. Do Loire, onder anderen, is met ijsschotsen bedekt. Velo Parijzenaren vermaken zich met schaatsenrijden opdeuitge- slrekle walerplassen in het Bosch-van-Boulogne. Dezer dagen heeft le Haout, bij Condom, op eene boerderij een ernslig maar voorzekcr in zijne soorl zeldzaam voorval plaals gehad. Eeno oudo vrouw hoedde eeno lalrijke kudde koeijen een hunnor wilde zich op een naburig land begeven de vrouw wilde zulks voorkomen maar in haren ijver raaklo zij het dier waar- schijnlijk in hel oog. Woedend vloog het op haar aan, nam haar op en wierp haar in de hoogle. Toen zij vveder op den grond lag rende hel dier andcrmaal op haar Ios, maar gclukkiglijk namen thans de overige koeijen de verdediging der oudo vrouw op zich. Zij om- ringden en beschutteden haar voor elken aanval. Hcvig gekneusd lag zij eenige minuten ler neder loen loevallig eene vrouw uil do buurt voorbij kwam deze zag dat de uudsto koe bezig was eene wonde te lekken, welke de hoedster in het aangezigt bekomen had. De gekwetsle is bijna 100 jaar oud doch verloor geen oogenblik haar bewuslzijn men heeft eenige Iioop haar in hel leven to zullen kunnen behouden, In do sederl eenige jaren zeer bezochto badplaals Nauheiin wordl thans een prachtig kurhaus gebouwd waarvan de koslen op 330,000 11. komen te slaan. Te Ochlrup, op Pruissisch grondgebied leefl een man die den ouderdom van 104 jaren heeft bcroikt en niet alleen in het volkomen bezit van al zijne geeslvermogens is maar zelfs nog zoo vlug ter been dat hij voor eenige dagen nog een bioedverwanl bezocht heeft die een paar uur van daar woondc. Ten gevolge van den rouvv over Z. K. H. prins Albert, zijn in de laatslvorige week, vol- gens order voor niet minder dan 400,000 fr. zwarte handschoenen uil Frankrijk naar Enge land gezonden. Den 16 December, zijnde de dag waarop de Londensche bladen het overlijden van prins Albert vermeldcnzijn door Baily Telegraph 141,600 nummcrs verkochl. De werkzaamheden lol herstel van de Great Eastern zijn reeds zoo ver gevorderd, dat hel schip waarschijnlijk in Februarij vveer tot do vaarl gereed zal zijn. In Britsch-Indio rigt de cholera groote vcrwooslingen aan; de slad Caboul alleen ver- Nieuws- en Advertentieblad V«0li JJtl trvenuuiu, wui u,„ -■

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1862 | | pagina 1