No. 29. Woensdag 13 November 1861. Iste 3aarg\ ALGEMEEN ZEElWSCH-fLA ANDEREN. Nteuws- en Advertentieblad Dit Weehblad wordl elken Woensdag-morgen uilgegeven bij J. Sturm, le Neuzen Dp o sn Z 7~ 95 cents. Men abonneert zich bij alle BoelchandelarenPosldirecteuren en Brievenbusfiouders \lu)Prlp„l;l maanden en franco per Vast mterlijh Dingsdag, des namiddags ten 4 ure de prigs van 1 tot 4 regels is 40 cents, voor elken regel meer 10 cents Lhalvel^i™" f" U"9evel'.in /e zende" m—nmmmms-mmmmoenaive ou cents zcgelrcgt voor elke plaalsing. BUVN1ERTLAIVDSCHE BERIGTENT. Nopens den loestand van Z. R. H. den prins van Oranje zijn nog uilgegeven de volgende bulletins 's Gravenhage 5 November. De dag van gisteren is iets gunsliger ge- weest. Hoevvel zwak, gevoell zijne Koninklijke Hoogheid eenige verligting." 6 November. Z. R. H. beefl eenen rusligen naeht gehad. »De beginnende belerschap die gisleren ver- moed werdbevestigt zich heden." 7 November. «Z. R. II. beefl een goeden nacht gehad. »De belerschap neemt loe." 8 November. Z. R. II. lieeft een goeden dag en zeer rus ligen nacht gehad krachlen en belerschap nemen voorldurend loe, zoodut de loesland van Z. R. II. geruslslelienil is en verder geene beriglcn vvor- den uilgegeven." Bij besluil van 21 Oclober jl. heefl Z. M. in navolging van helgeen bij onderscheidene vakken van algetneen bestuur geschiedl, ook bij do adminislralie der poslerijcn aan de aspiranten naar do belrekking van surnumerair, en aan de surnumerairen v6or hunne bovordering lot eenen hoogeren rang, do verpligling opgelegd tot het ondergaan van een examen. In de vergadering der provinciate slaten van Gelderland van den 8 dezer is aangenomen hel voorstel der commissie uit hun midden be- trekkeiijk het vervaardigen van een gedenk- penning, orn als hulde-blijk aan den koning le worden aangebodenwegens Zr. Ms. alorn maar bijzonder in Gelderland op den hoogsten prijs geslelde daden en handelingen tot leniging der ramp van den jongsten vvalervloed. Die gedenkpenning zal als beeldenaar voeren aan do voorzijde de maagd van Gelderland voor Jen dreigenden vvalervloed vluglende bij een kolom tnel hel opschrift; Oranje naast God! >ls zinnebeeld van het Huis van Oranje en aan Jo keerzijde hel opschrift WlI.LEM III, Januarij en February 1861. Omgeven door eerie bnrgerkroon, builenom welke als randschrift zullen vvorden geplaalst de woorden Door meldadigheid ondersteunt hij zijnen troon. Spreuken XX 28b. lenzen11 November. In de zilling van de Iweede kamer der slalen-generaalvan den 8 dezer is by de voorlzelling der beraadslagingen over het ontwerp van wet lot vaslstelling der begrooting der uilgaven voor de staals-spoor- wegen diensl I860 en 1861, onder andoren ook aangenomen art. 17, betreffende den aanleg van hel gedeelte van den spoorweg strekkende van Roozendaal, langs Bergen-op-Zoom tol Woens- drecht, met alle lot dien aanleg in verband staande uilgaven voor zoo ver zij niet in andere arlikelen begrepen zijn. Het geheel bedrag der raming van de koslen voor dezen post is uitge- trokken lot f\,02,3,400, waarvan het geraamd bedrag der uilgaven voor 1861 op f457.400. Bij dezo gelegenheid heefl een lid der kamer de heer Coolgevraugd of hetjuist is wat men hoort van het gerucht eener verleende of le verleenen concessio van een spoorweg van Neu- zen naar Gent; de minister van binnenlandsche zaken heefl hierop geantwoord Voor dezen weg is geene concessie gegeven ook is het onzeker of (lie verleend zal worden op dit oogenblik is er nog niets van bekend. Maar de denkbeelden der regering zijn, dat do slaalsspoorwegen de parliculiere industrie niet moeten belemmeren en als er eene concessie wordl gevraagd zonder bezwaar voordeschal- kisl voor eene lijn van Gent op Neuzen, dan zal onderzocht worden wal het slaalsbelang eischl maar zal do concessie niel worden ge- weigerd op gronddatde Vlissinger lijndaardoor nadeel zou lijden." Aenzen, 12 November. Gednrende de vo- rige maand zijn het kariaal alhier opgevaren 39 zeeschepen, melende 5323 lonnen, en 299 binnenschepenm. 13861 t.en afgevaren 58 zeeschepen, m, 11092 t. en 260 binnensche pen m. 11924 t. sederl 1 Januarij opge varen 288 zeeschepen rn. 40483 I.en 3750 binnenschepen, m. 121485 t. en afgevaren 261 zeeschepen, m. 41511 t.en 3579 binnen schepen, m. 114043 I.; in de lien eersle maanden van 1860 opgevaren 278 zeeschepen, m. 34499 t.en 2337 binnenschepen m. 96696 t. en afgevaren: 236 zeeschepen m. 34624 t, en 2238 binnenschepen rn. 89733 t. Breskens, 6 November. Heden avond tusschen 6 en 7 uren woedde boven deze ge- meente en ^omstreken een zwaar onweder ver- gezeld van eene windhoos, die groole verwoes- tingen aanrigtle. De bui kwam uit het zuid- wesl ten westen opzelten en is naar het noord- oost ten ooslen overgedroven. Omstreeks 7 ure deed hel weer zich in al zijne krachl gevoeleu. Terwijl ijsehjke donderslagen de huizen deden dreunen en de bliksemslralen onophoudelijk de lucht doorkliefdenja alios als hel ware in vlam scheen le slaan slortle een stroom van regen en hagelsteenen waarvan sommigo eene aanmerkelijke groolte hadden naar beneden on deed met den wind de pannon bij hondorden van de daken vliegen schoorsteenen omvallen en schuren gedeeltelijk verbrijzelen. Van de school waarvan raede bijkans een derde der pannen was afgeslagen en vvaarin zich nog een dertiglal kinderen bevond slortle een gedeelte van den koepel in, doch gelukkig onlving nie- ruand eenig letsel. Hoevvel er aanzienlijko schado aan gebouwen enz. ontslaan is, zoo heefl men bij de ramp geen raenschenlevens le belreuren en is do bliksem, waarvoor ieder beduchtwas, nergens ingeslagen. Oude menschen heugt het niet, zulk verschrikkelijk vveder hier le hebben bijgewoond. Gfroede, 7 November. Gisleren avond tus schen 6 en 7 uren woedde over onzo gemeente een hevig onweder uit het zuid-westen verge- zeld van regen en hagel en een zware wind. Sommige donderslagen hielden 1| minnul aan, en door het felle weerlicht werd het geheelo dorp, somlijds gedurende 5 seconden als bij dag verlicht. Menschenlevens zijn niet le betreuren. Verscheidene boomen zijn onlworteld 66n van 1,56 el in omtrek is eene el boven den beganen grond als riet afgebroken. Op eene weide bij het dorp vond men heden morgen 100 tot 120 doode kraaijen eenige met geknakte vleugels en andere verwondingenanderen het onderlijf van veeren ontdaan en als in kokend water geschroeid. Aan gebouwen is echler door den wind weinig schade aangerigt. Uit Bergen-op-Zoom berigt men, dat den 1 dezer daar is aangekoroen de heer Simons, eerstaanwezend ingenieur van den walerstaal met nog lien ondergeschikle ambtenaren, be- stemd voor de werkzaamheden aan do staals- spoorweglijn Roozendaal- Vlissingen welke wer- ken zeer spoedig een aauvang zullen nemen. BUITEIVLAIYDSCHE BERIGTEftf In den nacht van dingsdag den 5 dezer is de fabriek van beenzwart en gemalen verwhout van de hceren van Abeele Comp. le Anlwor- pen geheel in den asch gelegd. De schado wordtbegrool op 150,000 francs, zijnde cchter genoemde firma bij vijf maatschappijen voor een tolaal van 219,000 francs tegen brandschado verzekerd. Ton gevolge van den storm van zaturdag 2 dezer, is op de kust van Oslende de En- gelsche bark Sarah IIantlyran Sunderland naar Odessa geladen met steenkolen, gestrand waarbij de kapitein en negen matrozen zijn ver- dronken de timmerman en do scheepsjongen zijn alleen gereed. Naar men meldt worden er nog dagelijks op de muren van de faubourg St.-Antoine le Parijs, biljellen aangeplakl waarbij de hevigsle bedreigingen worden gedaan wanneer de brood- prijzen niel verminderd worden. De opeenhooping van zakken graan op hel terrein van het wester-spoorweg-station le Parijs is zoo buitengemeon aanzienlijk dat een afdce- ling trein-soldaten met de noodige voertuigen ter boschikking van den raad van adnainislratio der spoorweg-maatschappij is gesteld om don arbeiders bchulpzaam to zijn. Volgens beriglen uit Marseille van 7 dezer zijn aldaar in weinige dagen ongeveer 200,000 hectoliters granen aangebragt; de prijzen dalen aanmerkelijk zoodal men voor faillissemenlen beducht is. Do stedelijke regering van Pocliers hecft thans reeds 100,000 francs afgestaan om onder- stand le verleenen aan huisgezinnen welke door gebrek aan werk in behoefiige omslandigheden verkeeren. Prins Napoleon en Eucien Mural leven le^on— woordig te Compiegne onder een dak en ziTleii alle dagen aan dezelfde tafel en dat in weer- wil van hunne persoonlijke veete en hun hefti- gen strijd over 'I grootmeesterschap der vrijrnet- selaars-orde. Aan het Franscbe hof leert ieder wel water in zijn wijn doen Naar helgeen le Parijs wordt verzekerd zou keizer Napoleon bepaald hebben, dat in het jaar 1865, driejaren na de te London te houden wereldlentoonstellingle Parijs eene lentoon- stelling van denzelfden aard maar op nog ^rooter scnaal plaats hebben zal. De kapper van keizerin Eugenie, dien do konmgin Augusta van Pruissen, bij gelegenheid der krooningsfeeslen te Roningsbergen heeft laten onlbieden om haren haarlooi le bezorgen, heeft, behalve reis- en verbiijfkosten een honorarium van 2000 thalers onlvangen. De heer A syndicus dor wisselagenlen to Bordeaux heeft met een deficit van 800,000 francs, heimelijk die stad verlaten. Ie Duinkerken bevinden zich sedort eenige dagen eenige Engelsche ingenieurs belast met hot plaatsen van een toestel op den loren aldaar door middel waarvan eenige Franscbe geleerden in veroemging en gelijktijdig met eenige En gelsche deskundigen, aan do Brilscho kustwaarno- mingen zullon doen ter hepaling van een go- meenschappelijkon meridiaan om daardoor hido land- en zeekaarlen eene langgewenschle unifor- miteit lot stand le brengotl. 'n eenB nabij Urgan gelegGfiS kolenmijn zijn door eene gaz-onlploffinglien mefischen gedood en vijf andere gekwclst. le Ronslanz heeft zich eene commissie ge- vormd om voor Johannes Huss een ecnvondi<* gedenkteeken op te riglen op de pick waar hij op den brandstapel zijn leven lielwelke plek men thans met zekerheid meent teruggevonden le hebben. Op een groot blok van graniet zal de naam en de slerfdag van den groolen her- vormer gebeiteld worden. Paler Giacomo die als biechtvader graaf Cavour in zijne laatsto oogenldikken ter zijde stond, IS door den koning van Ilalie benoemd tol ridder der orde van den IJeiligen Mauritius. Do mogelijkheid wordt veronderstelt van een aanstaand huwelijk van koning Victor Em manueldie 41 jaren oud is en weduwnaar met de zeventienjarigo zusler van den koninff van Porlugel. Uit Rome wordt gemeld dat die stad in den avond van 31 Oclober door een zware hoos zeer geteislerd is geworden vele bewoners dach- ten (lat do stad met geheelen ondergang werd bedreigd; anderen, dat de revolu lie mijnen deed springen ten einde den paus en diens raads- lieden uit den weg to ruimen. Alleen reeds do schade aan het vaticaan wordl op 40,000 a 50,000 fr begroot. Bij den treurigen toestand der pontificale geldmiddelen is deze rampdubbel te betreuren. De rivier de Tiber is buiten hare oevers gelreden en heeft een gedeelte van het platte land overstroomd. Verscheidene bruggen en kunslwerken zijn weggeslagen. In het afgeloopen kwartaal zijn in Enge- "d 83,932 paren gehuwd en 171,500 kinderen geboren. De Morning-Star meldt, dalereen reglor- lijk onderzoek is ingesteld nopens de niet bo- zorging van 500 pakellenaan het adres van verschillendo bankiers te Louden, Het hoofd- besluur der posterijen heefl, in de vrees voor diefstalnaar alle rigtingen poslboden en agenteri der geheime policie gezonden en alles in het werk gosleld oin do veriniste cllocten enz. lerug te vinden, doch alio pogingen zijn lot dusverro vruchleloos aangewend. 0

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1861 | | pagina 1