No. 26. Woensdag* 23 October 1861. Iste Jaarg. ALGEMEEN f" ZEEEWSCH-VLAANDEREIV Vprt Dit Weekblad wordt elken \\oensdag-morgcn mlgegeven big J. Sturm leNeuzen De prijs is 80 cents in do drie maanden en franco per Post 9o cents. Men abonneert zich bij alle BoekliandelarenPosldtrecleuren en Bnevenbushoud^sAdverlenlien gelievemen can den Uilaever in le -endZ uiterlijk Dmgsdag, des namiddags ten 4 ure de prijs van 1 tot 4 repels is 40 cents, voor elken regal meer 10 cents, be/ialve 35 cents zegelregt voor elkc plaalsing BUYNENLAIV&SCKE BERIGTEN. Z. M. do koning met hoogsldeszelfs gevolg is in den namiddag van 20 dezcr van Luik op •het paleis 't Loo aangekomen. De minister van hinnenlandsche zaken heefl den 1 October jin het belang van de dienst liepaald dal de arrondissements-ijkers dcr malen en gewiglen J. J. Boeije lhans te Gouda en jD. Dobbe thans te Brielle, onderling van stand- plaats znllen verwissclen, met ingang van 1 Ja- wuarij 1862. Met onlwerp van wet tot nadere rcgeling van bet lijdstip dcr in werkinglreding van de nieuwe reglerlijke inrigling beval het voorstel den lijd to bepulen op 1 September 1863 of op cen vroegcr door den koning to bepalen lijd stip. De regering hoopt eerlang eene nieuwe reglerlijke indceliiigin aanvnlling der wet op de reglerlijke inriglingaan den raad van stale te onderwerpen. Er zal een gehee! nieuw wet- boek van slrafiordering worden voorgedragen. Bij beschikking van den beer gouverneur- gnneraal van Nederl. indie is de officier van gezondhcid 3do klasso J. F, P. Ermerins ge- plaatst bij bet garnizoen te Weltevredcn. len/.fii 21 October. Uit eene opgaaf van hot geiniddelde der jaarlijksche sterfte in de verschillendo gemeenten van het rijk na aflrek van de levenloos aangegevenen gedurende de jaren 1856 tot 1860, blijkt, dat Drentbe de minsle en Zeeland de meesle sterfgevallen ople- vertals Drenlhe 1 op de 50.6, Gelderland 1 op de 49.2, Limburg 1 op de 47.1, Noord- Brabantlopde 49.1, Overijssel 1 op de 44.9, Groningen 1 op do 42.9, Utrecht 1 op do 42 Friesland 1 op do 41.3, Zuid-Holland 1 op de 36,3, Noord-Holland I op de 36.2, Zeeland 1 op de 35.6 inwoners. Gemiddeld van de elf provincien 1 op de 42.9 inwoners. In Zeeland is de groolslo sterfte geweest to Waarde en Arnetnuiden 1 op de 21 Ooslburg 26, Sluis 27 Hulsl28, Weslkapello 29 Veero 33, Doinburg 35, Middelburg 35, Ooslkapelle 36, Zierikzee 39, Brouwershaven 41, Vlissin- gen 43, fort Bath 58, Ellemeet 67. leuzen f 22 ..October. In de vergadering van den raad dezer gemeenle van den 18 dezer is, in plaats van den beer J. J. Steinbuchop verzoek op de meest eervollo wijze ontslagen als gemcenle-onlvangcr benoemd de heer J. Sturm. Axel t 21 October. Heden had de inwijding plaats van bet kerkhof der hier onlangs geves- tigde R.-Kalholijke gemeenle. De plegtigheid werd verrigt door den wel-cerw. heer van Wees pastoor alhierhijgeslaan door de wel-eerw. heeren Camtnaertpastoor to Neuzen de Nijs pastoor te Koewachten Hessels onder-pastoor le Hulst; later kwam ook nog eene talrijke prieslerschaar nit den omlrek bet feesl opluis- leren en den nieuwen pastoor hare gelukwen- schen aanbieden. Axel22 October In den naclil van zalurdag op zondag j Iis er brand oulstaan in de mee- stoof de Schoonegelegen in dezo gemeenle, nabij de Drie Schomven. Bij do ontdekkingten vier ure des morgens, was do brand reeds zoo toe- genomen dat het geheele gebouw met vernieling bedreigd word. Door spoedig aangebragto hulp met de brandspuil dezer gemeente, die dadelijk naar de plaats des onbeils gevoerd werd, geluklo hot de brandspuitgasten den brand spoedig meester le worden. Het noordelijk gedeelle van bet ge bou w, het molenwerk en at de in dat gedeelte aanwezige goederen twee koeijen en een-en- derlig vaten onberoofde rne6, ziju eene prooi der vlammen gevvorden. Het gebouw was tegen hrandschade verzekerd en ook negen vaten der gemelde onberoofde inee. De oorzaak van den brand is lot heden onbe- kend. De schade kan nog niet worden opgegeven. Door de marechaussiie der brigade Axel is in het huis van arrest to Goes overgebragl do persocn van D. W.y nil de gemeenle Koe wacht verdacht van poging tot inoedcrmoord. Misbruik van sterken drank schynl do aanlei- dende oorzaak le zijn geweest. Axel 9 23 October. Sodert eenige dagen is onder dezo geinccnle, in den polder Bcooslen- cn Bewestenbleij op de hofslede Mon Cadeau van den heer de Maere in working cen karn- machine, welke op de laalsl gehouden tcntoon- stel 1 ing van wcrktuigen voor den landbouw te Gent met de eerste premie bekroond is gevvor den. Het toestol is zoo gemakkelijk te bewe- gen, dat een kind van tien jaren in staat is hel- zelve gaandele houden en voldoel naar wensch aan zijnc bestemming. De heer IV\ Seijdhtz to Hulst, wiens ijver voor alle verbeleringen en technische kennis ge- noegzaam bekend is, heeft dit werkluig onder- zocht en het resultaat heeft hem tot de aan- schalfing van een zoodanig excmplaar doen be- sluitcn. Door de bijzondcro welwillendheid van den heer de Maere bestaat op Mon Cadeau gelegenhcid om zich van do doelmaligheid van dit verbelerde machine om melk te karnen helwelki aan land- bouwers niet genoeg gerecommandeerd kan wor den te overtuigen, Sfiontenisse, 19 October. Gistcren beviel de vrouw van P. N. van drie meisjes. Een derzelve overlecd onmiddellijk na de geboorle de andete twee eenige uren later. Een zoontje van dit vruchlbare ouderenpaar bereikl heden den ouderdom van 81 maand. Met zekerheid kunnen wij het berigt mede- deelen dat do concessionarissen van Damme na den uiterslen termijn van verzet le hebben af- gewachl, thans in revisie gekomen zijn van het arrest van den hoogen raad van den 31 Mei jl. waarbij was uitgemaakl dat de bekende con- cessic der schorren in het Zwin slcchts verleend is voor 52 jaren, en alzoo beslisldat die ter mijn reeds met 23 September 1857 mogt gerekend worden geeindigd le zijn. Eene afschuwelijke misdaad vond dezer dagen onder de gemeenle Sleenbergen plaats. Zekere weduvve VL. die in het geheim be- vallen was, heeft haar kind voor do varkens geworpen. De onlaarde moeder bevindt zich in hechtenis, en heeft reeds gepoogd zich van het leven to berooven. In de nabuurschap van Hardenberg woonl eon grijsaard van 104 jaar, die nog zoo sterk en vlug terbeenis, dal hij onlangs zijne familie die opeen afsland van ruim 8 uren woonachtig iste voet heeft bezocht terwijl hij door zijnen 84jarigen zoon weder huiswaarls is geleid. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Koning Willem III is zaturdag avond om- streeks 7 ure te Luik aangekomen. Er heerschle eene buitengewone geestdrifl. Bij de aankomst is hoogsldenzelvo door koning Leopold en den herlog van Braband verwelkoind. Het Neder- landsch volkslied werd aangehoven. Na een korl onderhoud hebben de vorslelijke personendoor een luislerrijken sloet omringd hun weg naar het paleis van het provinciaal gouvernement vervolgd, Bij het banket is een serenade met fakkellicht go- bragt. Voor den koning zijn ingeruimd de ver- trekken der eerste verdieping, die op de plaats St.-Lambert uitzicn. Berigten uit Luik van den 20 dezer luiden Heden morgan heeft do koning der Nederlanden de lerugreis naar Nederland voortgezet. Het afscheid tusschen de beide vorsten was hoogst minzaam. Do leeuwin in den zoologischon tuin te Anlwerpen, is van twee doode leeuwen bevallen. Eene 40jarigo Engelsche darno was sedert 9 September jl. gelogeerd in het Gulden Vlies te Anlwerpen. Een paar dagen geleden bemerkte men dat zij in stille toebereidselen maaklo om to verlrekken zonder belaald te hebben daar- over aangesproken wildo zij eene groole zorg- vuldig gesloten kolfer in pand achterlalen die volgens haar opgeven voorwerpen van groote waarde moesl bevallen zij weigerdc ze echler to laten zien. Op last der policie geopend bevond men dat de koffer niets dan ledige fles- schen bevalte een aantal voorwerpen van waarde had zij op haar ligchaam vcrborgen. Zij is aan do justitie overgeleverd. Een voornaam wapenfabriekanl te Luik heefl niet minder dan 22 waggonsmet wape- ncngeladen, naar Havre verzonden, alvvaar die wapencn voor de Vereenigde Slalen van Amerika worden ingescheept. hen droevig ongeluk heefl do gemeenle Wezeren kanlon Laudcn fLuikJ in de diepsto verslagenheid gedompeld. De eerw. heer V. pastoor der parochie, een algemecn gcachtman welke sedert oenigen tijd leekenen van iwaan- zinnigheid gaf, is II. woensdag namiddag uit cen venster van den kerktoren gespron^en en is op de plaats dood gebleven. To Havro is de voorraad granen zoo groot dal de gewone middelen van vervoer niet loe- reikend zijn en de handelsstand onlangs zich tot de mililaire autoriteilen moesl wendenom van deze hot onlbrekende materieel le bekomen. Denzelfden avond nog kwamen 56 man, met 110 paarden en rnuilezels en cen groot aantal wagens to Havre aan. In eene der achterbuurlen van Parijs zijn drie bedelaars door do justitie aangehouden die aldaar een fijn leven leidden, doch in do voornaainsto kwartieren van Parijs als behocftigo ongelukkigen hunno broodwinning op grooto schaal uitoefendo. Zij hielden een visite-regisler van de personen die zij mot een bezoek wllden vereeren, Men zegt, dal prins Napoleon zeer voldaan uit Amerika is teruggekomen en niet twijfelt of de afschafling der slavcrnij zal het govolg'van den legonwoordigen oorlog aldaar zijn. Door het landbouwkundig genoolschap te Munchen is eene boerenmei^, oud 83 jaar bekroond tor zake van trouwo dienst gedurende 68 jaar in eene dienst en in helzelfdo huis. Mon is voornemons to Lichterlhal cen ge- denkleeken op to riglen voor don vrolijken hroeder Aug us I in die ten jaro 1768 le Berlijn eene groole rol als volkszangcr speelde en zelfs tot in onzen tijd too, door zijn bekend lied: 0du heber Augushnalles ist hin zoo popu- lair heeft gemaakt. Uit Hosponthal district Useren (Zwilscr- landj schrijft men,dat ruim vccrlien dagen eene groole hoeveelhcid sneeuw is gevallen. Dezer dagen is zelfs eene diligence door een gewel- dige sneeuvvvlaag zoodanig overvallendat de passagiers zich met moeite hebben kunnen rcd- don. In een arnler district zijn 200 schapen onder een sneeuwval bedolven en in het kanton Zurich zijn 700 runderen insgelijks onder de sneeuw begraven. Te Warschau zijn dezer dagen bij oenigo kleedermakers door straatjongens do glazon in- geworpen oindal zij hunne leerjongens gcdwon- gen hadden deel to nernen aan het godsdienstig onderwijs, Volgens berigten uit Athene van 11 dezer heeft de regtbank nog geene uitspraak gedaan in de zaak van den aanslag op het leven der koningin 21 personen zijn naar de assises vcr- wezen. Richard M. Loader, sccretaris der in do city le Londen gevestigdo vereeniging tot be- scherming van den handelis naar de assises verwezen onder do beschuldiging van quadrigamie (viervoudig huwelijk.) Zijne eerste vrouw die hij verlalen had was achlcr zijn Iweedo huwe- lijk gekomen, maar had beloofii le zwygen voor f 30 's maanils. Toen zij echter hoorde dat hij nog een derde en vierde vrouw naar Hymnen's allaar had gevoerd vond zij dat loch ecu bcetjo le kras, zij waagde er do maandelijksche toelago aan en do trouwgrago sccretaris zil lhans in de doos. Den 1 der volgende maand zal de niou wo spoorweg van Dover naar London geopend wor den. Deze is ongevccr tien Engelsche mijleii korter dan do beslaando. De werkzaamheden aan het paleis to Lon den voor de groole tentoonslelling van 1862, gaan goed vooruit en de aannemers twijfelen er niet aan of zij zullen den 12 Fobruarij de vol- tooijnig hunner zaak, door een groot banket in het schip van het gobouvv kunnen vieren. Do ongelukkige aandeelhouders van de Great Eastern zullen fcinnen kort weder uitge- noodigd worden op nieuw voor 20,000 pd. st. te leekenen. De reparation aan hot schip zullen loch wel niet minder kosten dan 10,000 pd. st. dan koml do schadcvergocding aan de passu- Nieuws-Adver tentieblad

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1861 | | pagina 1