No. 25. Woensdag 16 October 1861. Iste Jaarg. ALGEMEEN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Dit Weekblad wordt elken Woensdag-morgen uitgegeven bij J. Sturm, IcNcuzen. Do prijs is 80 cents in do drie maanden en franco per Post 95 cents. Men abonneert zich bij alle BoehhandelarenPosldirecleuren en Brievenbushouders.Adverlenlien gelievemen aan den Uilgeverin te zenden uiterlijk Dingsdagdes namiddags ten 4 lire de prijs van 1 lot 4 regels is 40 cents, voor elken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt voor elke plaatsing. BINNEIVLAIVDSCHE BERIGTEN. Zijne Majesleil heeft lol renlmeesler vail hct krooiniomein lo Hulst, in plaals van wijlen den heer II. M. Langemet ingang van primo No vember dezes jaars benoemd de heer G. J. van Ooslerhoudl thans renlmeesler le Schiedam. Bij do tweede kamer der slalen-generaal is jl. maandag ingekomen een onlwerp lol nadere regeling van hel lijdslip dor invoering der nieuwe regterlijke indeeling. Aan hel minislerio van binnenlandsche zaken is men hezig met eeno wijziging der wel op hel arinhesluur voor to bereiden. Ten einde namelijk aan de wenschen door vele gemeente- hesluren herhaaldeiijk uilgesproken te gemoet te komen wenscht men de hepaling in (lie wel op te nemen dat de uilgaven voor geneeskun- dige hulp in andere gemeenten verslrekt, nict op bet domicilie van onderstand verhaald zullen kunnen worden. Men rneldt uit 's Gravenhage dd. 12dezer: Z. M. de koning is heden nacht ten 2J nre met een extra spoorlrein uit de residence naar Frank- rijk vertrokken. H. D. wordt vergczeld door jhr. mr. F. L. W. de Koch, directeur van 's konings kahinet en parliculier secrelaris van Z. M.den graaf J. M. van Lijnden, eersten adjudanl en sous-chef van het mililair huis des konings, en de adjudanlen W. C. baron Snouckaert van Schauburg jhr. J. II. van Capelle en jhr. C. H. F. du Monecau. Men verzekert, dat Z. M. tot don 19dezer to Compiegne zal hlijven zich den 20 naar Luik begeven zal om daar Z. M. den koning der Belgen le bezoekenen den 22 dezer aan de plegtigheid van hel leggen van den eersten sleen van de spoorwegbrug nahij Zutphen zal deelneinen. Volgens een telegrafisch berigt uit Balavia dd. 31 Augustus 11, is hel op Java rustig. IWeuzen 10 October. Gedurende de vo- rige maand zijn het kauaal albier opgevaren 68 zeeschepen melende 11041 tonnen en 250 hinnenschepen m. 13367 t. en afgevaren 33 zeeschepen rn. 5292 I. en 228 binnenschepen in. 12231 t. sedert 1 January opgevaren 249 zeeschepen m. 35160 t. en 3451 binnen schepen m. 107624 t. en afgevaren 203 zee schepen m. 30419 t. en 3319 binnenschepen in. 102119 t. in do negen eerste maanden van 1860 opgevaren 240 zeeschepen rn. 28086 t. en 2080 binnenschepen m. 82023 t. en afgevaren: 217 zeeschepen, m. 31161 I., en 2014 binnenschepen m. 78184 t. HTcuzen15 October. De hooge raad der Nederlanden heeft bij arrest van heden verworpen hel beroep in cassalie, ingesteld door Adriaan Poldermantegen het arrest van hot provinciaal gereglshof in Zeeland van den 3 Julij jl., waarbij bij is ler dood veroordeold vvegens moedwilligen doodslag met voorbedaehlen radeop zijne huis- vrouvv Maatje Kodde. Hulst. In den namiddag van 5 dezer is al bier begraven het lijk van wijlen den heer M. Lange, gepensioneerd luilenant-kolone! in O. I. dienst ridder der Militaire Willems-Orde en renlmeesler van hel kroon domein alhier. De heer Buijzepredikant alhier, schelsle bij het graf in eene sierlijke redevoeringdo vele goede hoedanigheden van den overledene, wiens verlies algemeen belreurd wordt. Mel do zalurdag 5 dezer van Rotterdam naar Londen vertrokken stoomboolen rekent men, dat 10,000 mud Overmaassche ajuin zijn uitge- vocrd van /"2,60 tot fH,,80 per mud. Uit Maas en Waal wordt geschreven dat van de 39 le Leeuvven bij den walersnood ver- dronken personen, nog 14 lijken worden vermist. Vele landbouvvers in Noord-Braband gaan thans over tot het inenlen van hun veo ter be- hoeding tegen de longziekle. Onder do ge- meenlo CromvoirtVught en Helvoirl hebben reeds meer dan 600 stuks rundcren de kunsl- bewerking ondergaan. Uit het westelijk gedeelte van Vriesland meldt men dat aldaar van do vele soorten van aardappelen bijna alleen do zoogenaamde Zeeuw- scho jannen door de ziekte niet aangetasl ge- worden en goed van kwaliteit zijn. Doze aard- appel is afkomstig van poters die, vo6r twee jaren door iemand in Zeeland uit Amerika zijn aangevoerd. Uit deze omstandigheid zou men naar het gevoelen van deskundigen, moeten af- leidcn dat men om in een goed slag van aard- tsflpelen te komen, maar gedurig nioet over- poten en dus vreemde soorten moet opzoeken. BUSTERHLARIDSCHE BERIGTEIV. In verschillende Belgische dagbladen leest men, dat Z. M. Willem 111 niet incognito in Belgie zal komen, maar dat hem de koninklijke eer zal worden bewezen. Koning Leopold en zijn gezin zullen den vorsl in hel huis van het pro vinciaal gouvernemenl le Luik ontvangen. Er zullen schillerende feeston worden gegeven. Bij een dezer dagen le Brussel gehouden vvedslrijd met de buks, is door het springen van de loop eener buks, de arm van den schulter zoodanig verwonddat hem de regterhand is geampuleerd moeten worden. jjoor do assises te Mons zal eerstdaags eeno geheele bende teregl staan beschuldigd van onderscheidene diefstallen met gevveld gepleegd. Men verwacht in deze zaak negen doodvonnissen. Men meldt uit Parijs dd. 12 dezer, dat Z. M. de koning der Nederlanden ten 5§. tire le Compiegne is aangekomen. De keizer waehito den koning aan het spoorweg-slation op, tcr- wijl de keizerin Z. M. beneden aan den grooten trap van het kasleel vcrwelkomde. Do Parijsche Constilutionnel is met bet bezoek van koning Willem III zeer ingenomen en hoopl dat de Engelsche bladen daarin nu geene nieuwe aanleiding zooken lot eene polemiek als die van den Timestijdens de aanwezigheid van den koning van Pruissen. Het blad verlrouwt tevens dat de Nederland- sche journalistiek ook niet zoo onstuimig zal te werk gaan als toen hel geval is geweest met de Pruissischo, en hoopl dat men in Nederland hct bezoek zal beschouwen voor hetgeen hel is zondcr de politicke of maatschappelijke ge- volgen er van le overdrijven of le verminderen. Frankrijk hierop koml verder de schrijver in hoofdzaak neder weet dat bezoek op prijs le slellen koning Willem III wordt er beschouwd als een van die vorstenwelko op de meest juiste gronden met Frankrijk sy mpalhiseren terwijl zijne nalio door hare energieharen moed hare politieke rigtingindustriele en commercielc werkzaamheid door Frankrijk be- grepen en bewonderd wordt. Het Nederlandsche volk levert eene schoone bladzijdo in de ge- schiedenis der Germanenen is het vroeger al met Frankrijk in strijd geweest hel heeft nooil eene zedelijke vcrzwakking of wanhoop in po litieke aangelegenheden aan den dag gclegd. Bekleedt Nederland in do rei der volken niet meer zijn vroegeren rang, dat is niet het ge- volg van stilstaan op den weg van vooruitgang maar van het verschijnsel dat andere natien waarrnede het gclijk stond doornaluur en om- slaiidigheden meer begunsligd zijn geworden. Vervolgens treedt do Constilutionnel in eene uit- voerige lofspraak op koning Willem 111de schrijver schelst in enkele vluglige trekken den loestand waarin dezo vorsl de natie bij zijne troonsbeklimming vond en de moeijelijkheden waarrnede hij later te worslelen had; hij tracht hel eigenlijk karakteristieko van het gouverne menl des konings aan te wijzen en dit to toelsen aan enkele van de voornaamsto reorganisation die sedert zijn besluur tot stand zijn gekomen. Op grond van do daaruit afte leiden conclusien vraagl de schrijver, of Frankrijk en Holland, die vroeger legenover elkander stonden en thans bevriend zijn, ook geene bondgenooten zouden kunnen worden. Wat zijn persoonlijk gevoelen belreftzoo beschouwt hij het bezoek als eene cordiale loenadering lusschen twee volken, die reeds sedert lang bestemd waren om elkander te verstaanen als eene nieuwe aanknooping van den vriendschapsband die reeds lusschen het kahinet der Tuillerien en dat van 's Gra venhage bestondten gevolge van het bezoek van H. M. do koningin en den prins van Change to Parijs. Ten slot le vestigt de schrijver, als een bewijs van de goede gezindheid van Frank- rijks zijde, de aandachl op de belangstelling die de Fransche natie heeft doen blijken bij ge- legenheid der overstroomingen in Gelderland en Noord-Braband. Uit aanmerking van dcrgelijke en anderefeilon bosluit de schrijver, dat de vriend schapsband reeds instinclmaiig door de beide volken is geknoopl en dat die thans le Com piegne moge bevestigd en verslerkt worden. De keizer van Frankrijk heeft drie lot zijn mililair huis behoorendo ollicieren aangewezen als geatlacheerden bij den persoon van den ko ning der Nederlanden gedurende diens verblijf in Frankrijk. Deze zijn de kulonel Faveadjudant des keizers do uiarkies de Conegliano en do markies de Cattx. To Parijs heeft weder een bankicr, do heer Bresson, do vlugl genomenmet achlerla- ting van een deficit van plus minus 700,000 francs. Door de sedert eenige dagen heerschendo hide staan al de kastanjeboomen op do wandc- lingen te Parijs weder in volien bloei. In een tuin van Bagnoles ten oosten van Parijs, is een wijngaard die rijpe trossen en trossen in bloei draagl. Langs eenen anderen kant van Parijs le Anteuil staal een appelboom in vollen bloei. Dezer dagen is eene jonge vrouw te Pa rijs bevallen van een meisje met een hoofd met twee aangezigtendie volkomen tot in de kloinsto bijzonderheden op elkander geleken. Gcdurendo do weinige urcn dat het kind gelcefd heeft, namen die geziglen lelkens dezelfde nildrukking aanzoodut ook b. v. wanneer hel weende helzelfde geschrei uit beide monden kwam het geen doet verinoeden dat er nieltegenslaando den grooten omvang van het hoofd, slechts <56n hersengestel bestaat. Del overigo gedeelte des ligchaams was goed gevormd. De prins Napoleon do neef van den keizer der Franschen, is den 7 dezer van zijne reis door het noorden der Vereenigde Stalen in Frankrijk teruggekomen. Hij is door den presi dent Lincoln en door diens bewind met velo onderscheiding ontvangen maar heeft zich ge- wacht van alles waardoor hij zou kunnen schijnen partij te kiezen in den strijd lusschen do twee deelen der unio. Do berigten uit Marseille van don 7 dezer melden, dat aldaar sedert jl. zalurdag 32 met graan geladen schepen waren binnengekomen. Do inzameling van hijdragen ler bekosti- ging van een gedenkleekcn voor wijlen den minister Cavour heeft, zoo ver den 6 dezer le Turvn bekend was, 131,984 francs 59 centimes opgebragt. In de stad Hannover is ter dood veroor- deeld een boerenzoon van 19 jaren, welko on- mensch zijne eigene inoeder omdat zij tegen zijne verkeering met zeker meisje waseerst heeft mishandelti en daarna gewurgd. In een der eerste mode-magazijnen lo Ham burg vervoegde zich onlangs een eenvoudig doch net geklecd dienstmeisje om een omslagdoek lo koopen. Nadat zij een geheelen hoop doeken van minder gehallo had afgekeurd werd haar een shawl van 200 thaler voorgolegd die haar onmiddellijk beviel en die zij in klinkende munt betaalde. Die dure koop, voor een dienstmeisje gaf argwaan men ver willigde de policie er van aan wie het bij onderzoek bleek dat een zeker gelal dienslmeisjes hct geld hadden bijeon gebragt, om zoodoende des zondags om beurlen een praeh- tigo shawl te kunnen dragen. In de Londensche dagbladen leest men eene naamlijst van vier-on-vijflig oorlogschepon welko thans in Engeland op de onderscheideno rijks-werven voor 's lands zeemagt worden aan- gebouwd. Die bodems zullen lo zamen geno men 1254 stukken geschul voeren stoom- tuigen van 10,930 paardenkrachlen hebben en 95,255 tonnen scheepsruimto bevallen. Zaturdag 5 dezer is een aanlal nieuw ge- bouwde huizen in de Old-kenl-Road te Londen, met epn vreesselijk gevveld ingestort. Gelukki- gerwijze zijn daarbij geene menschen omgekomen. Het aanlal sleenkolenmijuen in Groot- Brittannien bedraagt thans 2654, waarvan 1943 in Engeland, 235 in Wallis405 in Schotland en 71 in lerland. In 1857 bedroeg de steen- kolen produetie in het vereenigd koningrijk meer dan 65,000,000 tonnen, De waardo der jaarlijksche produetie wordt op 16,700,000 pd. st. geraamd. In 1851 bedroeg het getai arbeiders in de sleenkolenmijuen 219,000, doch thans be- loopt dit cijfcr minstens 500,000. Men schat het kapitaal in dien tak van nijverheid bclcgd op nict minder dan 18,500,00 pd, st. Nieuws- en Advertentieblad "^>0R

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1861 | | pagina 1