No. 23. Woensdag 2 October 1861. Iste Jaarg. ALGEMEEN ZEEGWSCH-tLAANDEREN. A Wcekblad wordtelken Woendag-morgenmtgegevenbij J. Stub m te Neuzen De pnjs is 80 cents in de Trie maanden en f r a n c o per Post 95 cents. Men abonneert zich big alle BoehhandelarenPosldirecleuren en Bnevenbushouders. Advertenlien gelievemen ami den Uitaeverin te-enden uiterlijk Dmgsdag, des namiddags ten 4 ure c/e/?^«ia« 1 lot 4 rege/j is- 40 ce«/s, «00r elken regel rnccr \0 cents, behalve 35 cents scgelregl voor elkeplaalsing BIIVWE1VLA3VDSCHE BERIGTEN. In do Ned. Staats-Courant leest men eon ko- ninklijk besluit van 21 September, waarbij L. M. deszelfs levredenheid beluigt aan alien, in welke bclrekking ook die zich bij den jongsten wa- tersnood verdienslelijk hebben gemaakt en bij- gedragen hebben lot herstel der rampen als- ook tot voorkoming van meerdere onheilen. Te- vens is daarbij de zilvercn barret, ingesleld bij besluit van 24 Maart jl. no, G6 aan 12 perso- nen, de bronzen aan 2, de zilveren medaille aan 79 en do bronzen aan 174 personen loa- gekend. Onlangs is door den minister voor de zaken der Hervormde Eerodienst enz.eene commissio benocmd lot hel onlwerpen van een algemeen reglemenl op do kerkelijko administratie bij do llervormden ter vervanging van de lhans be- staande prov. reglemenlen. Die commissie ge- presideerd door den hoogleeraar Prinsheeft naar men verneemt, dezer dagen to 's Hage een aanvang met haar werk gemaakt. Bij do voordragt ter verhooging van de uilgaven van het deparlement van binnenlandscho zaken wordt voorgesteld, om de jaarvvedden van onderwijzers en onderwijzeressen bij de lagere scholen van 10,000 op ^80,000 to brengen om de uitgaven voor onvoorzieno behocften van 48,000 lot fH 3,000 le verb oogen en alzoo hel eindcijfer van het hoofdstuk op /17,286,480,40 le brengen (met inbegrip van 10 millioenen voor den aanleg van staats-spoorwegen). [Jit 's Gravenhage van 26 September meldt men Ten aanzien van den juisten dag van 's konings vertrek naar Parijs schijnt nog altijd eenig verschil te bestaan. Immers men verzo- kert alsnu dat Z. M. de koning reeds den 15 Octobor naar het Loo vertrek ken en zich van daar naar Zutphen begeven zalten einde legen- woordig le zijn bij hot leggen van den eersten steen voor do nieuwe brug voor den spoorvveg over den IJsselwelke plegtigheidzoo als vroe- ger gemeld is den 21 dier maand zal plants hebben. Door de provinciale commissie van genees- kundig onderzoek en toevoorzigt in Zeeland zijn in hare jongste vergadering geexamineerd en bevorderd tot apolhekers de heeren 11. Rip ping G. C. van NcdervccnA. Gemler enP.il. le Clercq. Een regeringstelegram dd. Batavia 14 Augustus 1861, luidt: Zware regenbuijen en overslroomingen in den Oosthoek van Java." ©ostburg- 30 September. Naar wij ver- nemen bestaat bij het looneelgezelschap onder do zinsprcuk Uver en Leerzuchlalhier opge- rigl of liever gezegd op nieuw in hel loven go- roepen het plan om op den 19 October aan- staande eene openbare looneelvoorslelling te goven. Wij hopen dat eene ruime opkomst hun zal te beurt valienen zij ook van hunnen kant alles zullen aanwonden om bij dio en volgende gelegenheden aan de belangstellenden cenen genoegelijken avond te verschaffen. Sclioondljke 28 September. Heden heeft zekere K. T. in deze gemeente zich door ver- drinking van hel leven beroofd. Naar het schijnt heeft hij tijdens de huisgenoolen aan hel mid- dagmaa! zaten, zich daarvan verwijderd en zich in eencn nabij het huis liggendon waterpul ge- slort. Men gist dat langdurigo en ongeneeselijke ligchaamsgebrekcn hem het leven ondragelijk gemaakt en tot deze wanhopige daad aangezet hebben. le Schoondijko is lot welhouder verkozen de heer Abr. Risseeuw in plaats van den heer Adriaan Luleijnop verzoek corvol onlslagen. De eerw. heer W. Diemer predikant bij de Christ. Afgesch. gemeente te Sluisheeft het be- roop naar dio gemeente te Slads-Kanaal (Gro- ningen) aangenomen. Door hel openbaar minislerie bij den Imogen raad is op den 25 September jl. conclusie ge~ nomcn in de zaak tegen A. Poldermandoor bet prov. geregtshof in Zeeland veroordeeld tot de doodstraf, wegens moedwilligen nederlaag mot voorbcdachlen radevan zijno welligo vrouw Maatjc Iioddc. De procureur-gcneraal heeft lot vcrwerping van het beroep in cassatio geconclu- deerd. Do uilspraak is bepaald op 15 dezer. Ter lereglzitting van den kantonregler te Utrecht werden vrijdag 20 September, 40 per sonen ter zake van dronkenschap veroordeeld. BUITEN1.AIVDSCHE BERIGTE1V. To Gent vvorden sedert eenigo vveken met do Engelsche slooinbool Deva kapt.Lamplough, aardappelen van goede kvraliteit aangebragl welke met graagte koopers vinden en de land- lieden uit die omstreek noodzaken om van hunne hooge eischen voor dat levensproduct af te zien. In de h aven van Gent lagen II. donderdag 41 zeeschepen waaronder versoheidene van 500 en meer tonnen nooil heeft de dok zulk een levendig gczigt opgeleverd. De meeting, die dezer dagen op het raad- huis te Brussel gehouden werd, waar men bij- eengekomen was om hel met Engeland le sluilen tractaat to bespreken was niet van belang ont- bloot. De discussion zijn niet alleen levendig, maar heflig geweest, De Gcnlscho fabriekantcn hebben met vuur hunne belangen verdedigd en war en vergezeld van een aanzienlijk getal arbcidersdie zij met zich gebragt hadden om, des noods, hunne beweringen le staven. Het resultaat der vergadering is geweest, dat de voorslellen van do vereeniging ter bevordering van den vrijen handelmet eene overgroole meer- derheid zijn aangenomenwaarvan niet alleen een tractaat met Engeland, maar ook dergelijke met andere rijken het gevolg moet wezen. In den avond van den 23 en 24 September heeft eene lalrijko bende oproerigen le Brussel de glazen van verschillende bakkers verbrijzeld omdat hel brood, volgens hunne meeningtegen to hoogen prijs verkocht werd. De policie heeft spoedig de handen aan het werk geslagen en de belhamels in verzekerde bewaring gesteld. Men meldt uit Brussel van 24 September Gislcren des voormiddags le elf ure heeft de gevvono jaarlijkscho lijkdicnst in de hoofdkerk Sainl-Gedule plaats gehadtor eere der nagc- dachtenis van de gesneuvelden in de dagen van September 1830. Algemeen wordt orkend dat deze godsdienslige plegtigheid nooit minder be- zocht is geworden door het officiele personeel dan ditmaal het gcval is geweest. Van het corps diplomatiek was gcen enkel lid aanwezig. Men leest in het Antwerpsche Handelsblad aSedert verscheidene dagen houden deexperten zich bezig met de schatting der te onteigenen gronden voor den aanleg van den Zeeuwschen spoorweg van Middelburg langs Bath en Ossen- drecht naar RozendaalBreda en 's Hertogen- bosch. Men verzekortdat er spoedig eene ver- takking zal worden gemaakt van Ossendrecht, Santvliet, Stabroeck en Eeckeren naar Anlwerpen, zoodal diestad misschien spoedig in reglstreek- scho gemeenschap met Vlissingen zal wezen." Over eenige dagen bedroeg hot aantal der sedert 1 Januarij jl. te Anlwerpen aangekomen ^eegchepen over do 2000. van eene bruiloftwelke men op den 15 September le Anlwerpen gevierd had keerden bruid en bruidegom, in gezclschap van hunne getuigen in een rijtuig gezeten, des avonds huiswaarts. De twee mannen, die wat le veel de flescb hadden aangesproken en daardoor zeer opgewonden waren rookten hevig en door hun oorverdoovend gekouten drukke beweging werd er geen acht geslagen op de uit hunne rook- machine's vallendo asch censklaps slaakte de bruid een noodkreethaar trouwkleed had vuur geval en stond in een oogenblik geheel in vlam en ook dat van hare getuige kwam in brand. De bcide tortelduifjes kormden,zoo dat een molen- steen er door zou bewogen worden, De twee vrolijke doffers werden hierdoor plotseling lot bedaren gebragt en namen dadelijk loevlugt lot het eenige redmiddel wat dienslig was dat namelijk beide vrouwen,die reeds eenige Iiglo brandwonden bekomen hadden, de kleederen af to rukken na deze operatie welke het werk van een oogen blik was, was het gevaar geweken en werd do reis voortgezel, To Parijs heeft in den avond van den 24 September op den noorderspoorweg in de na- bijheid van het slalionsgcbouw j een ongoluk plaats gehad waarbij vijf passagiers gedood drio zwaar en vier ligt gewond werden. Onlangs heeft le Lyon een koopman zich van hel leven beroofd, omdat hij aan eene onge neeselijke kwaal lijdendc was, Zijn testament beholsde de volgende zonderlfngo beschikking dat eene som van 500 francs zou besleed woo den aan een feeslmaalwaarop al de personen welko zijn lijk. naar hel kerkhof zouden volgen blijdo op zijne nagedachtonis zouden drinken en 50 francs moeslen jaarlijks worden besteed aan gewone drinkparlijen. Aan do cerstc be schikking is in do laatslvoorgaande week gevolg gegeven S3 personen zijn bij eenen tafelhouder op do Bralleaux vergaderd geweest en hebben do 500 francs to midden der groolstc vreugde door do keel gejaagd de aanwezigen bclreurden cchler toch ielsdil namelijk dat zij alleen op de na gedachtonis en niet op de gezondheid van hun nen vriend konden drinken. In het zuiden van Frankrijk wordt bo- slondig graanin groote hoeveelheiduit het builenland aangevoerd. Op 6enen dag, den 25 September, heeft de aanvocr to Marseille 116,000 hectoliters bedragen, komende uit de Zwarte Zee, do Azofsche Zee en Egypte. Ook uit Engeland wordt veel graan in Frank rijk aangevoerd. De opbrengst van onzen graanoogsl zegt do Parijsche Constilulionnel is onloercikond." -- Hel hof van assises le Bruchsal heeft den 23 September uitspraak gedaan in do zaak van den student Oscar Becker, die den 14 July jl. le Baden-Baden eenen aanslag op hel leven van den koning van Pruissen gedaan heeft. Becker heeft zijno vroegero bekentenis ingctrokken en bewecrde, dat het afgeschoten pistool niet met eenen kogel geladen was; dat de koning alleen door den prop is gekwetst goworden en dat hij geenander doel heeft gehad dan den koning schrik aan le jagen en daardoor de zaak van Duitschlands eenheid te bevorderen. Hel hof heeft hem echler schuldig verklaard aan volbragte poging tot moord op den koning van Pruissen en hem dienlengevolgo veroordeeld lot twintig jaron luchlhuisslrafgevolgd door uitbanning. Do veroordecldo heeft het vonnis met een glirnlach aangehoord en heeft zich tegen hetzelvo niet in cassatio voorzien. IIij is in den avond van den 24 naar het luchthuis voor man- nelijke veroordeelden gebragt, om zijno straf to ondcrgaan, en heeft den wensch te kennen ge geven om zich aldaar met schrijnwerkersarbcid to mogen bezig houden. Een bij den officielcn Franschen Monileur ontvangen schrijven uit Athene van den 20 Sep tember, behelst bijzonderbeden betrekkelijk den aanslag, welke den 18 bevorens op het loven der koningin van Griekeidand is gepleegd. Do da- der, ccn achltienjarige student, met name Arislides Dosios beboort, g e I ij Is. men daarin leest, tot eene van do achtonswaardigste familien van Athene. Hij losto een schol uit eenen revolver op Hare Majcsteil op slechts vijf a zes passcn afslands, doch school mis, en werd, gelijk hij zelfs later opgaf, door zijne ontsleltenis belel do andere loopen van zijn wapenluig op do ko ningin to lossen. Hij heeft, volgens het aangchaaldo schrijven, verklaard gcene medopligligon le hebbenen heeft uit eigen beweging een geschrifl afge- goven, hetwelk hij bij zich droeg; hel hadden aard van een manifest en behelsde eeno opsom- ming van grieven tegen de dwingelandij. Gc- vraagd zijride waarom hij de koningin welko gedurendo des konings uitlaudigheid regentcs is en niet het eigenlijk hoofd van don slaat had willen ombrengen anlwoordde hij, dat er zoo do aanslag gelukl ware wel middel zou go- vonden zijn om te bclelten, dat de koning en de vorstelijko personen van Beijerschen bloedo ooit weder in Griekenland kwamen. De Palrie verzekertdat de onderkoning van Egypte in den loop dezer maand een be- zoek zal brengen aan do koningin van Engeland en den keizer Napoleon. Volgens beriglen uit Cork moot de schade door de Great Eastern goleden lang zoo aan zienlijk niet zijn als men aanvankelijk verhaalt. Do radcrkaslen zijn wel beschadigd maar niet onbruikbaar gowordon. Ook do schado aan hot mcublemont loegebragl, is stcrk ovcrdreven, Nieuws- en Advertentteblad ^')0R

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1861 | | pagina 1