Iste Jaarg. No.22.Woensdag 35 September 1861 ALGEMEEN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Dit Weekblad wordt elhen Woensdag-morgen uilgegeven bij J. S t u r m te Neuzen De nrin'i so 7~- 93 cents. Men abonneert zich bij alle BoekliandelarenPosldirecleuren en Brievenbushouders Advene,uia, „n '"M^ieii franco per Post uilerlijk Dmgsdag, des namiddags (en 4 ure j de prijs van 1 tot 4 regels is 40 cents, voor elhen rege'l meer 10 cents, beiwlveZSce^ Bij besluit van 18 September 1861 no. 82 heeft Zijne Majesteit goedgevonden bij het corps ingenieurs van den waterslaat te benoemen lot ingcnieur 2<le klasse den adspirant-ingenieur A. J. Brevet 19 September. Heden zijn de kompagnien onder bevel van den majoor Ledel van het 2de regiment infanlerie, uit het karap van Millingen in hun garnizoen alhier teruggo- keerd. Seuzen 9 23 September. Do scheepvaart was in de afgeloopene week alhier zoo bijzonder levendig als dit in jaren het geval is geweest niel minder dan 15 zecschepen zijn II. donder- dag nil zee hi nnengekomen het getal der op dat tijdstip reeds aanwezige welke eenige dagen vroeger zoo uit zee als uit Gent waren aange- komcn, bedroeg 14, zoodat op dien dag 27 zee- schcpen zoo in de haven als in net kanaal alhier aanwezig waren. Dit leverde inderdaad een prachlig gezigt opzoowel voor de inwoners dezer gemeonte als inzonderheid voor het groot aanta! personen uit andere plaatsenwelke dien dag, f)|j gelegenheid der kermis deze gemeento bezochten. Verleden vrijdag is te Middelburg aanbe- steed de voorlzetling der oeververdediging wc- derzijds de havendijken van het kanaal van Neu zen 't welk is aangonomen door den heer JFilis te Vlissingen, voor f 11,974. Iloek 9 21 September. Gisleren had alhier een droevig ongeval plaals. Een meisjo van een daglooner in do buurt het Paradijs genaamd van omstreeks 18 jaren had het ongeluk een aanval van vallende ziekle krijgende in het vuur te geraken, waardoor hare kleederen vlam vat- teden en men haar eerst eenigen tijd daarna in een deerniswaardigen toestand aan beide voor- armen en handen verbrandvond liggen. Of- schoon nog niet met volkomen zekerheid te bepalen is hoe diep de brandwonden zijn door- gedrongen is het meer dan waarschijnlijk dit ongelukkig meisje voor haar volgend leven, bij hare droevige ziekte ook nog het vrije gebruik harer bovengenoemde ligchaamsdeeleu zal moe- ten missen. Aan de dokhaven to Vlissingen hebben zich verzakkingen vermoedelijk ten gevolge van ontgrondingvoorgedaan waartegen de ver- eischle maatregelen zijn verordend. Vrijdag 13 dezer zijn de collegien aan de theologische school van de Chrislelijke Afge- scheidenen te Kampen op de gebruikelijke wijze geopend. Het getal sludenlen is met 12 ver- meerderd waaronder 4 die lot zendelingen onder de heidenen zullen wordon opgeleid. Op dit oogenblik bedraagt het getal sludenten 44 doch men verwacht dat eerlang nog eenige jonge- lingen zich als zoodanig zullen laten inschrijven, Het provinciaal geregtshof van Noord- Brabantregldoende in correctionelo appellen heeft den 19 dezer, bij gemoliveerd vonnis be- slist dat het doen van verlossingen en het ver- leenen van geneeskundigen bijsland door onbe- voegden in oogenblikken van uood geene over- tredingen daarstellen op de geneeskundige wet- ten. Van deze uitspraak zal cassalie worden aangeleekend. Als eene bijzonderheid kan gemeld worden dat bij Hendri/c Koopman, I'z."to JJsselmonde, in den tuin een sloel aardappelen is gegroeid genaamd jannen welke eene plaals had begroeid van vijf voeten over kruis en waaraan zich be- vonden 283 stuksen van dat getal waren 85 ruim groote aardappelen. BUITE1VLA1VDSCHE BERIG-TEN. Te rekenen van 1 October a. s. zal den laal- slen trein van den Waesschon ijzerenweg, zoo uit Antwerpen als uit Gent, vertrekken des avonds te 7 uren. Den 13 dezer heeft te Gent, ler gelegen heid van het jubelfeest van het 25jarig beslaan der maalschappij de Tael is gansch het Voile, op den St.-Amandusberg de plegtigc inwijding plaats gehad van het gedenkleeken op het graf van den bekenden Vlaamschen dichler Prudens van Duyse. Op het monument is met gulden letteren gegriftAan den dichler Prudens van Duyse, geboren te Dendermonde in 1804, over leden te Gent in 1859. Een koppeltjo dat donderdag 19 dezer te Antwerpen door den echt vereenigd was, had zoo dapper feest gevierd dat het bij het' naar huis gaan even builen de Lillopoort in de vest geraakte. Twee matrozen welke in do nabijheid waren en het ongeval hemerklen hebben het jeugdig paarlje gered waarna het met een nal pak de voorgenoraen reis vervolgde. Volgens do liberale dagbladen heeft de heer van Boclceldie onlangs te Leuven tot ge- deputeerdo is benoemd den ouderdom van 72 jaren bereikl, en zal hij als de oudste in jaren wel waarschijnlijk worden geroepen om op den tweeden dingsdag in November het voorzilterschap te bekleeden in de kamer voor dat het bureau bepaald zal zijn geconstilulioneerd. Naar do meening van die bladen, zal het een zonderling schouwspel opleveren als de kamer, die in 1860 do handelwijze van den heer van Bockel zoo nadrukkelijk heeft afgekeurd in 1861 door hem zal moeleu worden gepresideerd. Zelfs de liberale organen erkennendat de Kalholijke partij aanmerkelijk in krachten heeft gewonnen dat de liberalen al te zeer verdeeld zijn om zich omlrent gewigtigo vraagslukken to kunnen verstaan en dat zij allijd tegenover zich zullen vinden de clericale regterzijde opgesleld in carre met geveld geweer." Men zou zich op levendige discussien moelen verwachlen onder anderen over de aangelegenheden van het ge- schut en verder over do lusschenkomsl der ge- wapendo magt in Borinagoterwijl men ongo- oorloofde loegeeflijkheid aan den dag heeft gelegd ten aanzien van de wovers en spinners te Gent. Dezer dagen is te Nieupoortin den ouder dom van ruim 79 jaren, overleden zekere Anna Maria Declercweduwe van Jan de Cosier, na- lalende 72 kinderen kleinkinderen en achler- klcinkinderen. De Patrie deelt mede dat de koning der Nederlanden legen den 15 October in Frankrijk verwacht wordt. lemand, die van het kamp van Chalons is gekomen* berigt het volgende geval, waar- van hij ooggetuigo was. Deze anecdote, even waar als waarschijnlijk deelt een trek van hol- denmoed inedo welke verdiend vereeuwigd to worden. De keizer hield eene revue over de infanterie. Eensklaps zag hij een tamboerdie slechts een arm had. Waar is uw linker- arm vraagde de keizer. Te Solferino sire Vier honderd francs pensioen uit mijno privaat-kas." En indien ik do andere verloor sire?"" Dit" zeide do keizerhem het officierskruis van het legioen wijzende. Gedecoreerd riep de tamboer uit en, door zijue geestdrift weggesleept, trok hij zijn sabel en hieuvv zich den regterarm af. Do berigtgever voegt er niet bij of hij den sabel vaslhield met den arm, dien hij te Solferino verloren had, dan wel met dien, welke hij met don sabel afhakle. De Engelscho kapilein Jowke heeft van het Engelsche koninkiijke corps ingenieurs 5000 p. st. (f 60,000) onlvangen voor zijn plan voor het gebouw der groote tentoonsteiling. Men meldt uit Londen van 19 dezer: Bij gebrek aan staatkundig nieuws is do aan- dacht van het publiek heden voornamelijk op het gebeurdo met het groote sloomschip the Great Eastern gevestigd. Het schip was den 10 dezer van Liverpool naar Noord-Amerika vertrokken met ruim 400 passagierswaaronder verschei- dene gezinnen. Tot donderdag den 12 dezer was de reis voorspoedig geweestloen het schip op 280 mijlcn ten weslen van Kaap Clear door een orkaan werd beloopen waardoor het zijno beide raderen verloor en ook het bovensto ge- deelle van zijn roer bestaande uit een stuk ijzer van 10 (Eng.) duimen in middellijn, brak. Van het dek werd alles weggeslagen en terwijl het groote gevaarte, aan den stormwind en de on- sluimige zee prijs gegeven geweldig slingerdo en meermalen tot aan boord in het water zonk werden ook in zijn binnenste verwoeslingen aan- gerigl. In do kajuit en de zalen werden do meubelen vernield, en een der vecslallen werd met twee koeijen lot in do dames-kajuit geslin- gerd. Een groot aantal passagiers hebben ligtero of zwaardero kwetsuren bekoinen doch. niemand heeft het leven verloren. Terwijl men ieder oogenblik het vergaan van bet schip te gcmoct zag, heerschle aan boord eene onbesehrijfelijko angst. Tot zondag avond duurde dien toestand. lnlusschen was de storm verminderd en was men er in geslaagd een noodroer te maken. Het sleven is toen naar Cork, in Icrland gewend en deze haven is met eene vaarl van negen knoopen in een uur verleden dingsdag avond bereikt. Do passagiers zijn daar ontscheepl en het schip zal naar Liverpool gesleept worden om de noodige herslellingen to ondergaan. Deze zullen belangrijk en zeer koslbaar wezen. Voor do laalste reis was het schip ge heel in orde gebragt, en dit had eene uilgaaf van la,000 p. st. gevorderd. Kapilein Walker, welke dilmaal het bevel voerde, had vroeger de Adriatiseho-zee bevaren maar was, naar men verneemlminder bekend met den Atlantischon Oceaan. Het nu voorgevailene met do Great Eastern zal gewis aanleidirig geven tot een nieu w onderzoek der vraag, of hot geraden is zulko groote schepen te bouwen. De ex-koningin van Napels heeft eene schit- lerende en koslbare kroon met edelgestcenlen en smagragden van eene Engelsche dame, ladv Gersey, gemalin van een lid der lory-parlii" onlvangen Met schieten op gekroonde hoofden schijnt aanstekend te zijn. Naauwclijks is de moord- aanslag op den koning van Pruissen eenigzins op den achtergrond geraakt, of do lelegraaf brengt de lijding, dat een jong mensch van 17 jaren, een pislool op do koningin van Grieken- land gelost heeft, gelukkig zonder haar te tref- fen. Volgens eer.e andere lezing, zou het vuur- wapen niet zijn afgogaan. Do koningin die voor geen klein gerucht vervaard is, bloef bedaard en was zoo weinig geschokt door deze gebeur- tenisdat zij daags daarna een bezoek in do arsenalen afgelegd heeft. Tot dusverre zijn geen nadere bijzonderheden omtrent dit belreurenswaardig feit hekend ge- worden alleen verneeml men dat de schuldigo verklaard heeft geene medepligtigen to hebben. Uit Natalin Zuid-Afrika verneeml men dat daar nog voorldurend gebrek aanambachls- heden is; kleedermakerssmidsknechtsmet- selaarsschoenmakersbakkersenz. verdienen per dag 7 sh. 6 p. a 10 sh. (f 4,50 a f 6) en arbeiders 4 sh. 6 p. a 6 sh. BUITElVIiAlVDSCH OVERZIGT. Naar men verzokerl zal Belgio bet nieuwe Italiaansche koningrijk nog niet erkennen. Na den raad te hebben ingenomen van Frankrijk en Engeland zoowel als van Pruissen Ooslon- rijk en Ruslandgrondt het zich op de beden- king dat, vermits het een onzijdigo slaat is, het in Europa als het ware een geheel lijdelijken weg heeft te volgen. Zoolang alzoo de groote mogendheden do beschermende magten over Belgie niel alle door haar voorbceld zullen zijn voorgegaan kan do regering to Brussel niet eenig inilulief in dezen nemen. Do Belgische legatie to Turyn zal dien ten gevolge vooreerst nog onbezet blijven. Uit een arlikel van het Fransche dagblad le Constitulionnel blijkt, dat Frankrijk niels wil - weten van een vermeenden afsland van bet eiland Sardinia aan Frankrijken ten opziglo van den Pauszegl dat blad, hebben Frankrijk en Italia dezelfde belangen. Frankrijk wil de veilighcid van den Paus en do voltooijing van het groote werk der e^nheid niets meer of minder. Koning Victor Emmanuel heeft bij gelegcn- beid der opening van de tentoonsteiling te Flo rence eene redo gehouden waar in hij o. a. ook gezegd heeftdat wel is waar het groote werk van Ilalie's algeheelo onafhankelijkheid nog niet was voltooid, maar dat hij op deze plaals waar geheel Italie vertegenwoordigd was, zijne pleg- lige belofte herhaalde, dat hij Italie vrijmaken zou. Een bij het Kalholijke Journal de Bruxcllcs onlvangen schrijven uit Rorno van den 14 dezer zegt, dat er onder het Fransche garnizoen een slcchte geesl en vijandige gezindheid jegens het Pausselijko gouvernement heerschlen dat do Wieuws- en Adverteutieblad

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1861 | | pagina 1