No. 21. Woensdag 18 September 1861. Iste Jaa%, ALGEMEEN ZEE! WSCH-V LAANDEREN. (SZEG Dit Weehblad wordt el/een Woensdag-morgen uilgegeven bij J. Sturm, te Neuzen. De prigs is 80 cents in de drie maanden en franco per Post 95 cents. Men abonneert sick bij alle BoekhandelarenPosldirecleuren en Brievenbushouders. Advertenlien gelievemen aan den Uilgcverin te zenden uiterlijlc Dingsdag, des namiddags ten 4 ure de prijs van 1 lot 4 r eg els is 40 centsvoor el/cen regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt voor el/ce plaatsing BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Bij Z. M. besluit van den 10 dezer, no. 47, is de klerk bij de directie der marine to Vlis- singenP. Smith, Jr., met ingang van den eersten October 1861bevorderd tot adjunct- commies en is de beer J. II. V. Riemensmet gezegd lijdslip, als kierk bij de gemelde directie aangesteld. Uit het door Z. E. den minister van bin- neril. zaken uitgebragle verslag aan den koning over den toestand der lelegrafen in Nederland over I860, blijktdat to Middeiburg werden verzonden 3936 en onlvangen 3494 berigten zuivere opbrengst f 2320,62; le Neuzen verzon den 1211 en ontvangen 710 berigten, zuivere opbrengst f 469,75; le Vlissingen verzonden 3807 en ontvangen 1594 berigten, zuivere op brengst /'1994,70s; to Zierikzee (15 Julij go- opend) verzonden 955 en ontvangen 770 be rigten, zuivere opbrengst /"566,97s; te Goes verzonden 1273 en onlvangen 1550 berigten, zuivere opbrengst /"745,22. De minister van marine heeft onlangs ter kennis van belanghcbbenden gebragt, dat op do Wesler-Scbeldo beneden Walsoorden tegen de groole plaat van dien uaam tusschen do zwarto tonnen no. 6 en 6a, nog eene zwarte ton is geplaatstter vermijding van eenen van dio plaat uilstekenden droogen rug in 85 pal- men of 5 vademen diepte bij gewoon laag water in de navolgende landmerken een bosch bij Hoedekenskerke even vrij van do punt des dijks genaamd de rnagere Mary de molen van den Groenendijk open van het boscb beweslon de meestoof van Walsoorden. De Staals-Courant deelt het gewone overzigt mede van de opbrengst der middelendaaruit blijk Idat deze gedurende do ac'nt eersle maanden van dit jaar hebben opgebragt 38,105,568,90 tegen /°37.754,641,45 in 1860, dus meerder in 1861 dan in hetzelfde tijdvak van 1860 350,927,45. feuzen 17 September. Op heden is voor den hoogen raad der Nederlanden behandeld geworden het beroep in cassalie, ingesteld door Adriaan Polderman tegen het arrest van het provinciaal geregtshof in Zeeland van den 3 Julij jl. waarbij hij is ter dood veroordeeld wogens moedwilligen doodslag met voorbedachlen rade op zijne huisvrouw Maatje Kodde. Nadat in deze zaak rapport was uitgebragt door den raadsheer mr. Noorduinis de voor- ziening in cassatie door den advocaat mr. D.van Eck loegelichl. Na voorafte hebben (verklaard niels te willen afdingen op het gruwzame der gepleegde daad en na het bewezen zijn van den voorbedachlen raad waaromtrenl hij evenwel de beslissing van het hof eerbiedigde te heb ben in twijfel gelrckken, zijn door hem twee middelen van cassalie voorgedragen, als 1.° schen- ding van art. 185 eersle lid van het Wel- boek van Slrafvorderingals zoude niel zijn ge- bleken uit het beklaagde arrest dat van het hooren der getuigen aan den beschuldigde zoude zijn gevraagd geworden of hij op bunne ver- klaringen iets had aan le merken en 2.° schen- ding van art. 434, in verband met art. 427 van het Welboek van Slrafvordering uit hoofde het hof regt zoude hebben gednan op de ver- klaringen van getuigen, diede feiten, waarover hunne getuigenis liep zelven niet gehoord of ge- zien hadden, doch van anderen hadden vernomen. De conclusie door het openbaar ministerie zal op den 25 dezer maand worden genomen door den procureur-generaal mr. van Maanen. Aardeuburgf 10 September. Den 26 en 27 Junij jl, zijn bij den landbouwer Rodts, in den Biezenpolder te Eedemet insluiping en braak dieven binnengedrongen welke ten nadeele der kncchls eene waarde van p. m. f 140 aan kleeding en specie roofden. Dezer dagen is het den brigadier M. II. Hulmer en den marechaussde F. de Fos mogen gelukken de vermoedelijko dadersP. de Busscher en Charles Louis Balgeerbeiden uit Belgie, op het spoor te komen. Er waren le IJzendijke en le Sinl- Marguerile kleedingstukkon verkochl; weldra bleek het den met jeugdigen ijver bezielde amble- naren, dat de verkooper daarvan de Busscher was. Ten gevolge hunner bemoeijingen zijn beiden gearresteerd en is de eersle hunner reeds tot bekcnlenis gckomcn. De Busscher komt reeds voor onder de gesignaleerden Alg. Policieblad van 1857 bl. 818. Zij hadden eerst de deur van het couvent en daarna eene kleerkisl moelen openbreken om tot de voorwerpen le geraken. Met regt mag men in dezen den ijver der beambten roemenalzoo van tijd tot lijd der- gelijke rooverijen waarvan nog onlangs een le Gent berigt werd plaats hadden. Inlusschen is Balgeer niet tot bckenlenis ge- komen doch de beide knapen schijnen op on- derscheidene plaatsen zamen gezien te zijn. Een aanlal getuigen weerszijds de grenzen zal kunnen gehoord worden. Zaamslag'14 September. Was de stond belangstellend te gemoct gezien waarop de waar- dige nestor dezer gemeente, de heer Pieler Dees zijnen 95slen verjaardag zoudo mogen bereiken die dag brak heden aan, dat hem dit zeldzamo voorregl mogl ten deele vallen. Het onlbrak dan ook niel aan deelneming van vrienden en bekendendie als om strijd den bewonderenswaardigen grijsaard een hezoek brag- ten niet slechls om hem de hartelijkste heil- wenschen loo te voegen maar tevens met hem dankbaar to erkennenhoe onschalbaar groot de voorregten zijn welke hem door de Voor- zienigheid in zulk eene onafzienbare reeks van jaren geschonken vverden en hem nog bij voort- during le beurl vallen. Moge hij zoo onder de bewarende hand Gods nog eltelijke jaren in ons midden verkeeren als een loonbeeld van Gods liefde en zorg tot daleindelijk het tijdslip aan- breektwaarop hij dit aardsche tooneelhetwelk hejji zooveel te aanschouwen en le ervaren op- geleverd heeft, zal moelen verlalenom een leven, dat hier nu reeds bijna eene eeuw mogt bereiken, te verwisselen met een anderdat niet bij eeuwen leit maar aan tijd noch duur verbonden is, ten einde daar zich to baden in Gods oneindige goedheid waarvan hij hier reeds zoozeer de proeven mag ondervinden Uit Dordrecht wordt gemeld dat de hoofd- commissie tot oprigling van het standbeeld van Ary Scheffer bepaald heeft dat de pleglige onthulling daarvan zal plaats hebben in den loop der maand Mei van het volgende jaar. De feestrede zal bij die gelegenheid gehouden worden door den heer W. R. Vederpredikant bij de Nederd. Herv. gemeente te Dordrecht en lid van de hoofd-commissie. De vervaar- diging van de feeslcanlate is opgedragen aan den dichter S. J. van den Bergh te's Gravenhage. Op den huize Echartbij jhr, Smits van E chartbij Eindhoven, bloeit thans eene Aloe (<\gave Americane) welker slengel eene hooglo bcreikt heeft van 8 Ned. ellen en met ongeveer 8000 bloemen versierd is. Deze plant, ofschoon behoorende tot het geslacht der zoogenaamdo honderdjarigeis slechts 25 jaren oud. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Zondag den 8 dezer heeft le Oostacker de processie plaats gehad van het 1200jarigejubel- feesl van den H. Amandasbisschop en apostel van Vlaanderen. Nu 27 jaar geleden werd aan het vonde- linggeslichi to Brussel een pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht neergelegd dat als her- kenningsleeken op den arm den datum en de teekening van eene bloem droeg. Voor rckening van het geslichlwerd het kind in de omstreken der slad bij eene boerin besteedwelke de opvoeding van het kind tot op 14jarigen leeftijd op zich nam en dan ook daaraan voldeed. Wat er later met het kind toen tot meisjo geworden, is voorgevallen welke lohvisselingen zij heeft ondergaan weel men niet. Eenigen tijd gele den echler kwam eene rijke Engelsche familie, voorzien van de noodige bewijsslukken bij het geslichl het kind lerugvorderen dat, eenmaal aan de openbare weldadigheid toevertrouwd thans geroepen scheen om als rijke erfgenaam to schilleren. Talrijk en hoogst moeijelijk waren nu do pogingen door de policie in het werk gesteld omhetmoisje, dat sederl haar vertrek van de boerin in allerloi diensten was geweest weer op het spoor to komen en hare ouders en het haar verwachlend scbitterend lot lerug te gcven. Eindelijk nu eenigo dagon geleden, werd zij gevondenmet vier soldaten aan eene tafel ziltende in een der ellcndigste publieke huizen en zelve lot den laagsten trap van losban- digheid en zedeloosheid gezonken Zal hier, vraagl men, de schoonsle type der wederhelling na don val, door Eugene Sue in zijne Fleur-de-Marie geschelstlot verwezenlijking komen Er schijut daartoe helaas vveinig kans te bestaan. In de ufgeloopene week heeft in het kics- district Leuven eene verkiezing voor de kamer van volksverlegenwoordigers plaats gehad, waarop sedert eenigen lijd de aandacht van het ganscho land gevesligd was. De t wee groote staats-par- tijen hebben zich aldaar gemeten aan weers- zijden zijn alle krachten ingespannen en het is aan do conservative partij schoon ter naauwer- nood gelukl dien zetel in het parlement le behouden. Do glasfabriekanlen uit Charleroi hebben in een adres, en de kamer van koophandel te Anlwerpen in haar rapport, de wenschelijkheid van de spoedige sluiling van een handelstractaal met Engeland beloogt. Onlangs werd door hot dagblad de Charanlc medegedeeld de gevangenneming van zekeren G.gromleiger.aar le Galebourse beschuldigd vau het vervaardigen van valsche bankbiljetten van 100 francs; thans wordt door dat blad be rigt, dat het der justitie gelukt is, alle de lot deze industrie benoodigde werktuigen gereed- schappen papier clichees etc.in de woning van den beschuldigdo te ontdekken. Het meercn- deel werd begraven en verborgen gevonden on- dor en in eenige in het achterhuis geplaatsle fusion. In het eerste kiesdislrict van het depar- tement van do Vaucluse moest een lid voor het wetgovend ligchaam worden verkozen. Er waren twee candidalen de een word door de regering aanhevolen de andere door degenen welke de slaalkunde van het keizerlijke gouver- nemenl jegens Rome afkeuren en 's Pausen wereldlijko magi in vollen omvang gohandhaafd willen hebben. De eerslbedoelde is met eene overgroole meerderhoid van stemmen verkozen. Aan deze uitkomst wordt veel gewigt gehechl dewijl de bevolking der gemelde landstreek vroeger aan de kerk en aan hot beginsel van legimileit bijzonder verknocht was. Het zal, meent men eenen nieuwen bewijsgrond opleve- ren voor degenen, welke in 's keizers raadsver- gadering op onlbinding van het wetgevend lig chaam aandringen. Te Temeswar werd onlangs eenejeugdigo naaisler door drie jonge dames uilgonoodigd om zich naar eene fabriek in de voorstad le begeven ten einde aldaar een dringend werk le verrig- len. Eenkoelsier, gelast met haar derwaarts le voeren bragt haar in een hotel en geleide haar tot in de kamer no. 4 alwaar zij den eigenaar der fabriek zou moelen aantreffen. Die kamer binnen komendo bevond het jeugdige- meisjo zich in een volslagcn duisternis, en alvorenser bij haar cenig vermoeden gerezen was van het- geen haar te wachten stond, werd zij door eene vrouw aangegrepen en werden hare handen en voelen gehouden, vervolgens haren mond door middel van eene zakdoek gestopl en werd zij op een bed gesmelen hier sneed men hare haren af en na haar onlkleed te hebben werd geheel haar ligchaam met brandend pek over- golen. De pleegster van deze gruwelijko misdaad is eene rijke mevrouw die het onschuldige meisjo verdacht hield van ongeoorloofden omgang met haren man te hebben. De justitie is ijverig werkzaam om de jaloersche mevrouw in handen le krijgen. Bij de wedrennen le Iffezheim in de nabij- heid van Baden-Baden, gehouden, is de prijs van 300 Friedrichs d'or en de eereprijs door den koning der Nederlanden en den herlogvan Nassau uitgeloofd gewonnen door het paard Betsy Baker, Liereden door graaf Weslphalen dit is te merkwaardigernaardien deze ruiler het gebruik zijner armen heeft verloren en der- halve de teugels tusschen de tanden moet houden. Den 15 dezer is Oscar Becker uit Baden naar Bruchsal gebragtom ter zake van poging tot rnoord den 28 aanstaande voor de regt- bank der gezworenen te worden teregt gesteld. Uit Londen van 11 dezer meldt men: De jury heeft den beer Lig tweede stations- Pfieuws- en Advertentiebiad XOOR

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1861 | | pagina 1