No. 19. Woensdag 4 September 1861. Isfce Jaarg. ALGEMEEN ZEE IWSCH-VL A AF W Dit Weehblad tvordl el/een Woensdag-morgen uilgegeven bij J. Sturm, le Neuzen. De nriis is 80 rpnts in ,1* 7~ 93 cents. Men abonneert zich bij alle BoekhandelarenPostdirecleuren en Brievenbushouders. Adverlentien qelievemen am den'uital" mterhjk Dmgsdag, des namuldags ten 4 we y de prijs van 1 lot 4 regels is 40 cents, voor elken regel meer 10 cents, bchalve 33 cents zegelregl voorelkeplZlsi!ig. BINIVEIVLAIVDSCKE BERIGTEN. Z. M. heeft goedgevonden bij besluit van don 28 Augustus 1861 no. 59 to benoemen bij bet 2de reg. inf.lot majoor den kapilein der Jste klasse J. J. Bost van Tonningcnvan bet corps. Bij koninklijk besluit van 29 Augustus no. 64, zijn benoemd lot ontvangers der in- en uilgaande region aan de Wezelscbe barriere (Limburg)de heer A. von Geusau thans onlvanger der directe belaslingen in- en uilgaande reglen en accijnsen te Koewachl der directe belaslingen in- en uilgaande regten en accijnsen te Koewachl, de heer JL. fluygens, surnumerair bij hel vak der directe belaslingen, in-en uilgaande regten en accijnsen tcr provinciate directie in Noord-Holland. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald dattcr vergoeding van do door den waler8nood geleden scnade aan particulieren toegcbragl voor Gelderland zal worden toege- kend 444,405,83 voor N.-Braband f 40,189,69. De Stoompost zegl van goederhand uitgc- noodigd te zijnhel berigl tcgen te spreken dat bij do diensl van den rijks-lelegraaf voortaan geen leerlingen meer zouden worden aangesteld maar gelegenheid zou worden gegeven tot plaat- sing als surnumerair. Z. Exc. de nieuw benoemde gouvorneur- generaal van Nederl.-Indie baron L. A. J. W. Sloet van de Beele met familie enz. is II. zaturdag namiddag circa 2 uur te Rotterdam gearriveerd cn heeft ten 5 uur 30 min. met de stoomboot Cologne van de Generale Steam Navigation Com- oagnydo reis naar Louden vervolgdom van ilaar via Southampton, den 4 dezer, 's namid- lags ten 1 uur, zijne reis per overlandmail naar lava voort te zetlen. leuzen 2 September. Ten gevolge eener door de Belgische regering verleende voorloopige Boncessielot aanleg eener spoorvvcglijn van Mechelcn tot Sl.-Nicolaasis door eene commissie van leden uilden gemeenteraad de provincial sluten uit dit districtalsmedo van heeren bur- gemecsters der daarbij belanghebbende gemeen- ten, op den 26 Augustus II. te Hulst eene ver- gadering gehouden ten einde de belangcn van dit gcwestten opzigle van den voorgenomen aanleg van eenen spoorweg, le behandelen. In die bijeenkomsl is beslolen ondersleuning le ver- Icencn ten einde de daarstelling te erlangen eener spoorweg-verbinding uitgaande van Neu zen langs Axel en Hulst, naar Belgie. Mogt de zaak waarvoor de gezegde commissie zoo bijzonder van hare belangstelling blijken deed, verwezenlijkt worden, zal er voorzeker weder veel zijn toegebragt tot vermeerdering van welvaart in dit gcdeelle van Zeeuwsch- Vlaanderen. Door te doene herslellingen aan de brug over den Westbeer dezer vesting, is de passage langs dezelvevoor den lijd van drio weken ingaande met den 2 dezer, gestremd. Om met paarden den Westhavendijk to bereiken is ge- durende dien tijd de sluilboom van den be- dekten weg bij de Sassche poort geopend. Axel, 3 September. Naar men verneemt is dezer dagen, bij een voreerend kabinelschrijven het berigt onlvangen dat hot Z. M. onzen ge- eerbiedigden koning behaagd heeft, hel bescherm- heerschap te aanvaarden van de alhier geves- tigde Zeeuwsche Vereeniging lot verbetering van hel Paardenras. Zien wij hieruit dat deze instelling door hel hoofd van den staat op hoogen prijs wordt ge- stelden dat dezelve Hoogstdeszeifs bijzondere goedkeuring wegdraagtte verwachten is het dan ook, dat ieder landbouwer in dit gewest alles zal aanwenden om die nutlige instclliug le onder- steunen en daaraan een vverkzaam deel zal nemen opdat daardoor hel doel ilier vereeniging, namelijk: het eenmaal zoo beroemde Zeeuwsche paardenras door Bruising met edele paarden le verbeleren weldra in het heerlijksle licht worde geplaalst, en de nutlige gevolgen daarvan spoedig onder- vonden worden. Sas-van-Qent31 Augustus. Bij do op den 28 dezer alhier plaats gehad hebbende her- stemming voor een lid van den gemeeule-raad is verkozen de heer A. A. Vermandelmet 21 van de 30 uitgebragto geldige stemmcn. Op eene verpachling van vasle goederen le Brouwershavenop den 27 Aug. gehouden, is land verpacht voor den lijd van 14jaren, tot den huitengewonen prijs van /50 per gemot. Uit Rotterdam wordt gerneld dat sedert eenige dagen een belangrijke aanvoer van aard- appelen uit Engeland plaats heeft, welke ook bij de kleine maat verkocht wordende, een gretig vertier viuden. In de laatste dagen waren daar ook uit Duilschland over den spoorweg, aard- appelen aangebragt. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Do gemccnte-raad van Brussel heelt be slolen de leening van 18 milliocu in aanl%lo- ding le stellen bij middel van verzegelde soumis- sien. Hel plan eener regtstreeksche inschrijving is ter zijdo gelegd. Het collegio van B. en W. is belasl met het zamenslellen van het programma waarin de soumissionarissen zich zullen moeten beperken ten einde nieuwe onaangenaamheden met het gouvernement te vermijden. Een grondeigenaar van Poolsche afkomst had dezer dagen te Brussel met eene jonge Duil- sche jufrer kennis gemuakt en naar het schijnt waren er zeer naauwo vriendschapsbelrekkingen uit voortgesproten. Den 29 dezer ontdekle de Poolsche minnaar dat zijne beminnelijke ge- zellin het hazenpad had gekozen en zij zijn geldzakjo met 2000 francs medegenomen bad. Hij gaf daarvan oogenblikkelijk aan do justitie kennis, weikc de galante juffcr spoedig in han- den kreeg cn de aangeduide soin bij haa/ontdekle. Ondcr de hooggeplaatste personen die dozer dagen te Ostende zijn aangekomen wordt de prins George van Pruissen genoemd. Dc genoemde zee-b^dplaats is dit jaar drukker bezochl dan ooit te voren. Russen en Polen worden er weinig aangelrofFen maar zooveel te meer Franschen on Duitschers. De I ransche Monileur deell eon besluit mode waarbij onder de bepalingen der wet van^5 Julij 1836, vreemde granen (tarwc) zonder v'crschil van herkomsl tijdehjk vrij van reglen van het gemaal kunnen ingevoerd worden. Dezer dagen is te Montagues, een dorp in het department der Saone in de sehuur van den burgemeester brand uilgebarstendie voor dat plaatsje de noodlottigsto gevolgen had daar do vlammendoor eenen hevigen wind voorl^e— zweeplin 24 uren niet minder dan 51 huizen en schuren met al de zich daariu bevindende meubelen bouwgereedschap vee en oogst heb- ben vernield ruim 280 inenschen zijn dien ten gevolge thans zonder dak en van alles beroofd. De schade wordt op 273.560 francs begrool. Slechts 14 woningen waren verzekerd. Zekero boekdrukkersknechts to Parijs Adolphe Magnan heeft bij do trekking 'der lolerij van hel museum Napoleon den prqs van 100,000 francs gewonnen. Hij had slechts 2 loten genomen. De gelukkige winner heeft 1500 francs als inschrijving voor de vollooijing van het museum geschonken. Volgens eene opgave afkomstig van de zijdo der Kalholijke partij in Frankrijk heeft do in- zameiing van den St.-Pieterspenning reeds vier- en-derlig millioen francs voor de Pauselijke schatkisl opgebragl. De bekende geschiedschrijver Motley is benoemd lot gezant der Vereenigde Stalcn le Weenen. Den 11 dezer is in het Israelitisch aasl- huis le Pesth overleden L. Polakdaglooner oud 113 jaren. Het Weener regeringsblad maakl hel rapport bekend helwelk de commissie voor de slaals- schuld den 28 Junij II. aan den keizer heeft ingediend betrekkelijk den stand der Oosten- rijksche staatsschuld. Volgens helzelve bedroeo- die schuld op genoemd lijdslip lot een 5 pet", rente bedragend kapitaal herleid en na aflrek van het active vcrmogen des staalseene som van 2,285,828,370 Oostenrijkscho guldens. In Christiansandin Noorwegenwordt sedert korten tijd op hot telegraaf-bureau een cursus in de lelegrafio gehouden orn vrouwen in deze wetenschap le oefenen. [let onderrigt wordt reeds door een negental vlijtig bijgewoond en zoodra zij de vereischte liekwaamheden ver- kregen hebben zullen zij als lelegrafisten wor den aangesteld dewijl de onderviuding te Chris- liania en in andere sledew opgedaan, heeft doen zien dat vrouwelijke lelegrafisten bijria alien uilmunten door haren ij»er, geschiktheid en naau w let tend he id. In Zwcdcn daarentegen heeft men een minder gunslig resultaal verkregen zoodat aldaar bevel is gegeven voortaan geene vrouwelijke telegrafislen meer aan te stellen. Men meldl uit Londen van 31 Augustus Gisteron avond is er brand onlstaan in do uil- gebreido tien verdiepingen hooge suiker-ralli- naderij van de heeren Uanison Wilson, gelo- gen in lie Dock Streetin de nabijheid der Docks. Een uur nana! de brand was uilgebarsten waren de gebou wen der fa brick slechts <5dne vuurmassa. Hcden morgen was daarvan niels meer overig dan de muren. Helverlies, dat de verscheidene verzekerings-maatschappijen hierbij lijden be- draagtnaar men verzckerl 30,000 pd. st. Zondag 25 Aug. II. heeft op den spoor weg von Louden naar Brighton een verschrikko- lijk ongeluk plaats gehad. Twee treinen korten tijd na elkander uit laatslgenoemde slad verlrok- kenstielen in den tunnel van Clayton, ten gevolge van een rnisverstand in de beteekenis der seinen tegen elkander. De schok was verschrikkelijk en weldra hoorde men van alle kanten hartver- scheurende kreten. Eenige oogenldikken later kwam men met brandende fakkels aangeloopen en alsloen zag men een ijzingwekkend schouw- spel. Do locomotief van den tweeden trein had de twee achterslc rijtuigen van den eersten ver- plelterd cn een vijftiglal personen lag op den grond. Onder deze waren Iwee-en-lwiulig reeds lijken als acht mannen elf vrouwen en drio kinderen lerwijl de overigen nicer of minder vreesselijk verminkt, of door kokend water, dat door de locomotief word uilgeworp'on ver- brand waren. De lijken en de gekwetsten vverden zoo spoedig doenlijk naar Brighton vervoerd alwaar de tijding van het ongeluk eene onbe- schrijfelijke onlroering le weeg bragt. De toe- stand van verscheiden gekwetsten is hopeloos. De jury, die met de schouwing der lijken, die op het stadhuis op lafels gelegd waren belasl was, had eene aandoenlijko taak te vervullen van de mecslen was niels anders meer to vinden dan gedaanlelooze overblijfselenverscheidene hoofden waren afgehouwen en hadden geen enkelen trek van een menschelijk aangezigt be- houden. De meesle lijken zijn alleen aan do kleederen herkend gcAvonlen. Eerie jongG vrouw^ die lellerlijk verpletterd was, heeft men niet kunnen herkennen. Do weduwe van Louis Philippe moet ern- slig ziek zijn. To Chesterin Engeland is dingsdag 27 Augustus een dooilvonnis vollrokken dat in"zoo- vorre merkvvaardig is dat deze executie plaats had wegens een beproefden doeh niet volvoerdeu moord. Demisdadiger, Martin Doyle had zijne vrouvv in koelen bloede zoo gruwelijk en onver- biddelijk mishandchl dat de regler er geen bo- zwaar in zag hel doodvonnis uit to spreken hoewel het misdadige voornemen niet geheel kor'i worden uitgevoerden de vrouwwier hoofd Doyle met zware steenen trachlte in le slaan welligt nog in het leven zal behouden worden! Voor eenigen lijd word to Konstantinopei eene Siciliaansche vrouw govangen genomen die verdachl werd van een moord gepleegd te hebben. Er werd eene huiszoeking gedaan waarbij niet minder dan 14 lijken zijn gcvonden van personen, dio zij om het leven had gebrairt. De moordenares is veroordeeld om aan ha^ro woning opgehangen te worden. BUITEIVEARTDSCH OVERZIGT. De verklaring in den Franschen Moniteur, dat er geen Iractaat lussehen Frankrijk en Italic bestaat, wal bctrefl den afsland van het eiland Sardinie, en dat hel gouvernement le Parijs nooit heeft gedachl aan het voeren van onder— handelingen over deze aangelegenheid met hel kabinet te Turyn, is een voornaam onderwerp der gesprekken van den dag. Nieuws- en Advert 10R

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1861 | | pagina 1