No. 18. Woensdag 28 Augustus 1861. Iste Jaa ALGEMEEN ZEEIAVSCII-VLAANDEHEA. -?oou Dit Wee/cblad wordt elken Woensdag-morgen uitgegeven bij J. Sturm, te Neuzen. De nriis is 80 rents 7~ 7 Mm M, mm Pm.fmm.n. m SHrnmHOmMml 1 juZSm h'k Dm9'dag, dcs namiddags ten 4 ure depnjs van 1 tot 4 repels is 40 cents, voor elken regel meer 10 cents, behalve 33 cents zegelreglvoordkeplacing. BIIVIVElVIiAIVDSCHE BERIGTEN. Zijne Majesteil heefl goedgevonden 1.° Bij besluil van 17 Augustus jl. no. 51, lot lid en voorzitler van den raad van toezigt op de spoorvvegdiensten en lid van de commissie voor de slaatsspoorwegen le benoemen den heer P. de Bordeskapitein van het corps inge- nieurs, mineurs en sapeursthans secretaris van die commissie. 2.° Bij besluil van 23 Augustus jl. no. 101 le benoemen lot lid van de commissie voor de slaatsspoorwegen den heer mr. P. P. van Bosse lid van do tweede kamer der stateu-generaal. 5.° Bij besluil van den 25 Augustus 1861 no. 85, op zijn daartoe gedaan verzoekeen cervol ontslag to verleenen aan den heer J. du Bois als dijkgraaf van den Adonispolder. 4.° Bij evcngemeld besluil te benoemen lot dijkgraaf van den Olieslagerspolder den beer J. F. Henneguinen lot gezworen van den pol der Oud-Vogelschor of Zuid-Weslenrijk den heer J. F. Goellials. Bij een dezer dagen door den koning ge- nomen besluilis aan den kapitein der mare- chaussee Peelers gratie verleend van de hem door hel hoog militair gereglshof, onlangs op- gelegde slraf van veerlien dagen provoosl-arresl. Het vonnis blijft overigens in zijn geheel. De minister van binnenl zaken heefl den gegadigden verwittigd dat de besteding van hel lldeen 12do perceel van de uil te voeren builen- gewone verdedigings-werken aan de oevers der calamiteuse polders in Zeeland, niel gegund wordt. De herbesteding daarvan zal plaals hebben op den 6 September e. k.des voormiddags len 10 ure aan het lokaal van het provinciaal be- stuur le Middelburg. Ingevolge de door den heer commissaris des konings in Zeeland gedane bekendmaking word de jagl op klein wild in deze provincie geopend op woensdag den 4 September aan- staande. Sag-van-Grcnt24 Augustus. Bij de op den 14 dezer plaals gehad hebbende stemming voor een lid van den gemeenteraad ter vervul- ling der vacatureonlstaan door hel niel aan- nemen dier betrekking door den heer J. P. Ragut, zijn uilgebragt op de heeren G. Stubbe 8 A. A. VermandelJr., 7 C. F. YV. Amnion 5 en op P. L. NolsonL. Lammens en C. Vermandel ieder £thie stem zoodat er eene herstemming zal moeten plaals hebben tusschen do heeren G. Stubbe en A. A. Vermandel, Jr. Groede24 Augustus. Eenige dagen ge- leden had alhier eene vechlparlij plaats tusschen J. Huiskenssoldaat bij hel 2do reg. inf., in garnizoen te Breskensen C. Steenkisle arbeider te Breskensbij welke gelegenheid laatstge- noemde eenige belangrijke wonden bekwam en veel bloedverlies heeft geleden zoodat zijn toe- stand van dien aard isdat J. Huiskens door den brigadier-kommandant te Oostburg, voor- loopig is aangehouden en ter disposilie van de justilie to Middelburg gesleld. Zaamslag> 20 Augustus. Do gemeente raad heeft, in zijne vergadering van heden in plaats van den heer L. van Dixhoorn thans lot burgeraeeslcr bevorderd den heer Marinus van Kerkvoort tot welhoudcr benoemd. Te Biervliet is tot secretaris dier gemeenle benoemd de heer W. Maarleveldin plaats van den heer 1). Bekaar le IJzendijke op verzoek eervol onlslagen. Door den gemeenteraad van Waterland- kerkje is mel 1 Januarij 1862, eervol ontslag verleend aan den hoofd-onderwijzer Frederik Knoote. Blijkens do mededoeling van den uitslag der beoordeeling over de ingezondene voorwerpen op de algemeene nalionalo tentoonstellingvan wege do Nederlandsche maatschappij tot bevor- dering van nijverheid onlangs le Haarlem go- houdenis onder anderen do zilvoren medaille loegewezen aan A. S. Renier van Willesvoor de kanlwerkschool Doet wel en ziet niet om teSluis, en de bronzen medaille aan de R.-Kath. kanlwerkschool aldaar, beide voor onderschoidene kanlwerkenterwijl eervollo vermelding is le beurl gevallen aan den heer C. Pierssens te Hulst, voor zijne gefabriceerde cichorei. Op den 25 dezer overleed te Middelburg, op bijna 72jarigen Ieeflijd de heer Joannes ab Utrecht Dresselhuis in leven emeritus-predikant der gemeente Wolphaarlsdijk oud-sehoolop- zienerlid van onderscheidene geleerde genoot- schappen, ridder der Orde van den Nederland- schen Leeuw enz. enz. Uil Goririchem meldt men van 25 dezer Als iets builengewoons voor dit jaar verdient vermelding dat den 15 dezer bij C. SchaaijMs. to Opijneneen slruik aardappelen van zijnen akker is gerooid waaraan 165 stuks hingen van deze waren 60 stuks vrij groot en de kwalileit muntte verre boven a He andere soorlen uit. BUITE1VLAIVDSCHE BERIGTEN De Beurzen-Couranteen Gentsch dagblad is op krachldadige wijze tegen de induslrielen dier stad en hunne eischen le velde getrokken. Het blad verwijtdeze hun zelfzuchl en beslrijdt hunne meening met moed en talent, hun be- wijzendedat zij goedschiks of kwaadschiks zich toch aan de gevolgen van een traclaat met En- geland zulleu moeten onderwerpon. Bij een minislerieel besluil van 16 dezer, is aan M. J. Martens te Gent een brevet ver leend voor de uitvinding van een regulaleur voor windmolens. Blijkens eene oflicielo opgavo zijn in het jaar 1860 over de slaats-spoorwegen in Belgio zeven en een half millioen reizigers vervoerd en heefl daarbij geen van die reizigers hel leven verloren of wonden bekomen hetzij door omstan- digheden betreflendo de dienst of door eigen toedoen. Sedert de opening der eersto iijnen van het Belgische staats-spoorwegnet hebben op helzelveten gevolge van omslandigheden lie- treffende de dienst, slechts zes reizigors het le ven verlorenen vier-eu-zoventig wonden be komen. Hel clericale hoofdorgaan le Journaal de Bruxelles koml in zijn nommer van 20 dezer nadrukkelijk op tegen het beweren dergenen die willen dat Belgie lot de erkenning van Italie zal overgaan omdat dit laatste koningrijk en Belgie op dezelfdo wijze zouden zijn ontstaan. Volger.s dat blad, is onder anderen dit laatste onwaar, vermils Belgie het juk van Ncderland uit eigene beweging heeft afgeworpen zonder of met vreemde hulpschijnt dat blad in het midden te willen lalen. De kwestie die door de Brusselsche lea ning werd opgevvorpen en gedurende twee maan- den hel geheelo land als in rep en roer bragl, is beslisl en vergeten. Niemand spreekl en mis- schien denkt ook niemand er meer over. Do gemeenteraad heeft hare vroegere werkzaam- heden hervatde heer Fontainas blijft burge- meester en de leening wordt overigens, volgens den wil der hooge regering, aangegaan met de algemeene kasdie daarop reeds een voorschot verstrekt heeft. Ook het conflict veroorzaakt door het ge- beurde in de geschut-gieterij to Luik, behoort in den volsten zin des woordstot hel verledeno en yergeleno. Niemand denkt meer om de reg- lerlijke uitspraakdie, zoo als men meende beslissen zou wie ten deze gelijk of ongolijk had. LI. dingsdag, den 13 dezer, waren te Brussel aangekomen een Hollandsch heer en dame, met het voornemen den volgenden dag met den pleizier- trein naar Parijs te vertrekken. Onder weg had- den zij kennis gemaakt mel een reizigerzich ook Hollander noemendedie hun had aange- boden gezamenlijk in een hem bekend logement le overnachten welk aanbod echter niet werd aangenomen. Den volgenden ochtend bevond zich onze vriendelijke reisgenool tegelijk met het vreemde echtpaar aan hel station du Midi; hij had hun gezegd insgelijks mel die trein naar Parijs te vertrekken. Hij had om zoo te zeggen hun niet uit het oog verloren reeds van do IIol- landsche grenzen af. De heer en de dame waren naauwelijks in de wagon gezeten de trein zetto zich reeds in beweging, toen zij bemerklen dat zij bestolen waren van al hun geid ten bedrage van 1500 francs, hetwelk zich bevond in eon lederen lasch mel een koperen slotje hetwelk de heer, zooals mcestal de reizigers dragon, over den schouder had hungen met een riempje. Dat riempje was behendig doorgesneden op het oogenblik dat men uit de wachtkamcr drong, om in de rijluigen le komen. Met levensgevaar sprong de heer uil den wagen zijne vrouw mede- slependo en gaven onmiddellijk kennis aan het station en de policie van hun ongeval. Naar alle zijden werd getelegrafeerd doch vruchte- loos noch de diefnoch de gestolen tasch zijn tot nog toe tcruggevonden. Men kan zich do positie der bestolen reizigers begrijpen hunno bagage met den trein naar Parijs medegegaan en zij van alles beroofd in eene vreemde stad! Te Anlwerpen is onder begunstiging van het gouvernement en van het stedelijk bestuur, en onder levendige deelnerning van de bevolking eene bijeenkomst van mannen uil onderscheidene landen gehouden, om over de belangen dor sehoono kunsten en over do middelcn lot bevorderin0' derzelve te beraadslagen. De raad van de stad Luik heefl eenadres aan de kamers gezonden waarin de herziening wordt verlangd van de wet van 23 September 1842 op hel lager onderwijs. Naar luid van dat adres worden in die wet de eerste grondwellige beginselen miskend ver mils krachtens dezelve het bestuur over do scholcn is gesleld in handen der geestelijkheid die wordt erkend als eene mel gezag bckleedo slaalsmagt. De liberalen zijn niel weinig ingenomen met hot adres, en vleijen zich, dat hel weerklank en navolging zal vinden bij do overigo stede- lijko besturen. Volgens hen, heefl de geeslelijko overheid evenzeer als de burgerlijke, belang bij de vvijziging der wot op het lager onderwijs welkor gebreken door eene twintigjarige onder- vinding in een holder daglicht zijn gesleld, en kan men inderdaad niet te spoedig overgaan tot do afscheiding van maglen en bovoegdhedeu die van nature onvereenigbaar zijn. Door do clericalen wordt dat adres reeds hevig beslreden. Den 15 dezer had er in het kamp van Chalons een Ircurig ongeval plaats. Toen hot vuurwerk werd afgestoken worden do paardeu scbuw ruklen zich los uit de slallen en renden len getale van 800 a 900door het kamp. Veio soldalen zijn vervvond en den volgenden dag werd er een aanlal paarden vermist. Tom-Pouce de bekonde dwerg, is dezer dagen te Parijs in een der hospitalcn overleden. In Frankrijk is de graanoogst nagenoeg afgeloopen. De berigten omlrenl deszelfs uit slag luiden over het algemeen ongunslig. In- zonderheid is de opbrengst der larwe beneden het middelmatigo. In het jaar 1066 is Willem de Verovcraar te Dives, in Normandye scheep gegaan om En- geland le veroveren. Zondag 18 dezer is to Dives een gedenkteeken plegtig onthuld het welk aldaar tot herinnering dier gebeurtenis door eene vereeniging van Fransche geleerden onder leiding van den heer de Camont, opgerigt is*. Den 15 Augustus, en juist 41 jaren nadat drie gidsen van Chamounix bij het beklimmen van den Mont-Blanc om het leven kwamen, zijn hunne sloffelijko overblijfselcn benevens een lantaren een haak en andere voorwerpen die zij op hunnen zoo treurig gecindigden togt bij zich haddenop een der glelschcrs van dien berg onldekt en naar het hotel de Union te Chamounix overgebragt. De Grazer Tageposl meldt hel volgendo zonderling procesIn eeno groole stad van Beneden-Sliermarken had een meisjodochter van een rijken bakker liefdes-belrekkingen met een jong officier aangeknooptdo ouders wilden echter alleen in het huwelijk toestemmen onder voorwaarde dat de bruidegom de mililairo loop- baan zou verlalen hij vroeg en verkreeg dan ook zijn ontslag, doch moesl alras ontwaren dat het meisjo niel zijn persoon maar zijne uniform be- mind had zij gevoelde geen de minste neiging meer voor den in burgerkleeding gehulden per soon zoodat de armejongman en zijne geliefdo en zijne carriere verloren had. Ilieruil ontslond een langdurig procesen dezer dagen deed het hoog gereglshof in laatste instanlie uitspraak en veroordeelde de oudersom den versmaadden bruidegom levenslang do jaarlijkscho soldij to betalen welke hij op hun verlangen door zijn ontslagnemen verloren had. Of dit vonnis den Nieuws- en Advertentieblad

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1861 | | pagina 1