No. 17. Woensdag 21 Augustus 1861. Iste Jaarg. ALGEMEEN ZEEUWSCH-V L AANDEREN. "ZoOR Dit Weekblad mordl el/,-en Woensdag-morgm uilgegevcn bij J. Sturm, le.Ncuzeu. De prijs is 80 cen/s in <lc drie maanden enfranco per Post 95 cents. Men ahonneert zich bij allc BoekliandelarenPosldirecleuren en Brtmenbushmiders.Adverlenllen gelicvemcn nan den Uilgcve'r in Ic zendcn uiterlijk Dingsdag, des namidddgs ten 4 tire de prijs van 1 lot 4 regels is 40 cen/s, voor elken regel meer 10 cents, bchalee 33 cents zcqelregt voor elke plaatsing. BHVNENLANDSCHE BERIGTEW. In do zilting Tan do eerstc katner dor slaten-generaa! van den 17 dozer is het wets- ontwerp op de nalionale mililic aangenomen mol 30 logon 6 stemmen. Ook lieefl do eersle kamer dien dag bij andere werkzaamheden behandeld het wets-onlwerp tot goedkeuring eencr dading geslolen tusschen den slaat en de Oosler-Schelde-maatsohappij. De kamer heeft dat vvels-ontwerp met 34 legen 2 stemrnen aangenomen; zij is daarop tot nadere bijeenroeping gescheiden. Do aanncrning Tan genoemd onlvverp is voor dcze provincie Tan het hoogsle belong. Zoodra de koninklijke bckrachliging'is verlcend zullen maatregelen genomen vvorden om de werkzaam- heden aan het kanaal door Zuid-Beveland met krucht to liervalteti. De Tollooijing van dat kanaal met de daarbij behoorende vverken is de ecrsto slap tot cone zoo zeer Tcrlangdo belere commnnicalie. Naar men verneeml zal er spoedig een koninklijk besluil vvorden uitgevaardigd vvaarbij bepaald is, dat Toortaan aan do weduwen van aml)lenaren uit hot pensioenfonds niel meer een vierde Tan het tractemcnl, heiwelk hare echt- genoolen gcnolen als pensioen zal word an uit- belaald maar dit bedrag Toortaan op een derde van het genolen tractemenl vvorden gesleld. De minister vanjustilie heeft aan den bri gadier der marechaussde Manus en den mare- chaussiie de Graaf, bciden gestationneerd te Hulst, zijne bijzondere tevrcdenheid doen to kennen geven voor de bijzondere bewijzen van ijver en boleid door hen gegeven bij eeno ontmoe- ting van 18 smokkelaars, in den nachl van 28 op 29 July jI.onder degemeente St.-Jansteen als zijnde aan hunne goede bouding loo le schrij- ven dat de namen dier smokkelaars zijn bekend gevvorden on do aanzienlijke hooveelheid lompen vvelke zij vervocrden na aanvankelijk verzel in beslag is genomen. Wy vernemen dat het onlvverp van wet betreffende do nieuwe reglerlijlce indeeling door den miuislcr van juslitie reeds sedert eenigen tijd is gezonden aan de collegien van gedepu- teerde staten de procureurs-generaal en ollicieren van juslitieler overweging en met verzoek hunne beschouvvingen enadvies deswege aan den minister mode le deelen zoodat het te verwach- len isdat dit onlvverp vveldra aan de tvvcede kamer der slaten-gencraul zal vvorden ingediend. De minister van oorlog is gernagligd om de milicicns van do ligting van dit jaar, vvelke by de regemenlen dragonders, veld-en rydende arlillerie zijn ingodeeld tegen den ecrslen Oc tober aanslaando op te roepen ten einde by hunne respective corpsen gedurende den tijd van een jaar, in den wapenhandel le worden gc- oefend. De genoemde milicicns zullen tot dat einde op dien dag in do hoofdplaatscn der pro vincie tegenvvoorilig behooren te zijn. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden door de over- stroomiug ontvangen van den commissaris des konings in Noord-Brabanta. het beschikbaar gebleven bedrag der bij hem ingekomen giflen 2642,49; b. de bij hem ontvangen voordeolige sloten van de vcranlwoordingen vvegens de ten behoeve dier noodlijdenden gedano onlvangslen en uitgaven, door de commissien te 's Herlo- genbosch 7897,41 Grave f 2,19 Megen /'298,80i, Bokhoven f 0,67, le zamen in eene kvvitanlio van storting. Met enkelo nagekomen giften is lhans het totaal der door de Ilaagsche cornmissie voor noodlijdenden op Java ingekomen giften fG5,i00. Door de provinciale cornmissie van genees- kundig onderzoek en toevoorzigt in Zeeland zyn geexamineerd en bevorderd de heeren J. C. lloogendorp tot sledelijk heelmeeslerJ. W. AkkermanJ. IV. le Nobel en P. Gasille tot apolhekers. Door het provinciaal kerkbesluur van Gel- derland is den 15 dezer na afgelegd examen de heer P. J. Gouda Quinttheol. doct. als candidaat lot de lleilige Dienst toegelaten. Heuzen19 Augustus. In den nachl van zaturdag op zondagjl., oinslreeks 12 ure, is alhier brand uilgebarsten in de keuken van het huis van J. A. Tazelaarvvelke in het eersl een ver- schrikkclijk aanzien gaf doch door sjioedig aan- gebragte hulp door do ingezetenen en de goede vverking van twee brandspuiten circa 3 uro des morgens gedempt is gevvorden. Gelukkig was de wind slil en woei dezelve uit eene gunslige slreek daar anders het vimr eenen vvoedenden voortgang zoude gemaakt hebben, aangezien in het huis en vie daaraan grenzende vvinkel en limmerrnansvverkplaats verschillende gevaarlijko goederenzooals buskruid teerolie en verw- en houlvvaren geborgen waren. De personenvvelke het eerst op de plaals des onheils aanvvezig waren zyn Joosl Klaassen Adr. Meeusen on Jan van llaalsttervvijl met hun bijzonder lofTelijk werkzaam waren C. van der PeijlGz. P.Loof, A. F. Alings J. C. Sleen- kampPWz., P. IV. SteenkampJCz., J. T. de Smidl, R. II. van Os en Th. G. Sleenkamp, PWz. De oorzaak van den brand is tot heden niet zeker bekend. Meuzeil20 Augustus Volgens bckend- making van burgemeester en welhouders dezer gemeento, zal de passage langs do brug over den Zuidbeer alhier beginnende metdonderdag den 22 dezer maand voor drie weken gestremd zijn. Gedurende dien tijd zal do bodekle vveg bij de Axelsche poort vvorden opengehouden voor trekpaarden om langs dien vveg het jaagpad op den oostelijken kanaaldijk le kunnen bereiken. De passage voor paarden en rijtuigen over het kanaal te Sluiskii heeflgedurende de her- stellingsvverken aan de draaibrug aldaar, door middel van een vlot plaats. Grroede 17 Augustus. In den avond van den 12 dezer had eene vrouvv, onderhevig aan vallende ziekle, vvonende in een der armhuizen dezer gemeento, het ongeluk omterwijl zij voor het vuur do pap voor haar avondinaal zat gereed te maken door hare kvvaal te worden overvallen vvaardoor zij voorover in den pot vieldie daardoor vverd omgevvorpen en zij met haar gezigl in het vuur zakte, zoodat, loen men haar eenigen tijd later in dien toestanil vondhet gansche gelaat was verbrand. De dood schijnl gelukkig onmiddellijk op het toe- val gevolgd te zijn vvaardoor zij voor verder lijden bevvaard bleef. Ileng-stdijk 19 Augustus. Bij de op den 13 dezer plaals gehad hehbende verkiezing voor een lid van den gemeenieraad ter vervanging van den heer J. B. van Trappendie zijne her- benoeining als zoodanig niet heeft aangenomen is benoemd de heer G. van Trappen. Het troepen-vervoer uit deze provincie rroar het kamp van Millingen heeft den 14 dezer plaats gehad met vijf daartoe van 's rykswege afge- huurde sloomboolen via Tiel. Zij bestaan uit verschillende ha Lai I Ions of gedeelten daarvan van het 2dc regemenl iufanterie, onder com mando van deu luilenant-kolonel Ovcrslraten. Men meldt uit Millingen van 12 Augustus: Het paard zijnde de prys en f 1500, zijnde de promie, uitgeloofd door Z. K. H. den prins van Oranje voor do vvedrenuen nabij de leger- plaats gehouden zijn verkregen door den lsten luilonanl W. G. I(. A. van Overveldtvan het 3de regecnent dragonders. De oflieier die bij do wedreunen van het paard viel on den arm brak moot levens nog ernsliger bezeerd zijn en is, naar men verneemt in hoogst bedenkelyken toestand. De cornmissie van ondersland voor nood lijdenden ten gevolgo van den watersnood in de dorpen Brakel Pouderoyen, Zuilichem en*\alst^ heeft rapport harer workzaamheden uilgebragt hieruit blijkt, dat het aanlal bedeehlen ffedroeg te Brakel 801 to Pouderoyen 320 to Zuilichem 587 en to Aalsl 369. Met dezo bedeeling vverd een begin gemaakt don 6 Januarij en een einde den 20 April. Het lotale bedrag der onlvang slen was 19,007 en dat der uitgaven f 18,814, zoodat er een balig saldo van 193 over bleef, dat nog in kas moet blijven om in do kosten van huishuur enz. to voorzien. De vrouvv van een daglooner op Texel inoeder van een tweeling die zij nog zoogde moest zich voor korten tijd tot het verriglen van eenigen arbeid buitenshuis begeven. Zij liet hare twee zuigeliugen alleen in de woning ach- ter. Bij hare lorugkomst ontwaarde zij me onbeschrijfelijken schrik dat haar varken in huis was gcdrongen en bezig was een der twee- lingen le verslinden. De wanhopige moeder wierp zich dadelijk op het zwijn en out wrong het zijne prooi, doch helaas rTetaalslechts een vreesse- lijk verminkten verscheurd overblijfscl werd do radelooze vrouvv meester. Volgens berigt uit Bnlnvia van 30 Junij is Java rustig in het weder was weinig verbelering gekomen. Verscheidone sniker-fabrieken vver- den herhaaldelijk genoodzaakt het werk to slaken. Naar Banjcrmassing zijn versterkingen gezonden. BUITENLANDSCHE BERIGTEN De lelterkundige maatschappij de Tael is gansch het I oik, le Gent, heeft lot hare corres- ponderende leden benoemd de heeren W. G. Brill en G. W. Vreedehoogleeraren te Utrecht, IV. A. Jonckbloct, hoogleeraar le Groningen M. de Vrics hoogleeraar te Leyden dr. ,4. de Jager le Rotterdam, dr. M. P. Lindo le Breda en 11. J. Schimmel te Amsterdam. Den 11 dezer is le Gent een achl-honderd- tal fabriekanten en industriclen meestal uit Vlaanderen maar ook uit andere deelen des lands, zamengekomen met het doel, om door eene groole demonstratic het gouverncment van het voorncmen af te hrengen met Engeland een nieuvv handelsverdrag aan te gaan. Men denkt dat het Belgische gouvernement zich door die dcmonslratio niet zal ialen weerhouden te min der daar het Engelscho gouvernement onder inroeping van vroegere beloften op het sluiten eener nieuwe handelsovereenkoinst krachtig aan- dringl. Uit Parijs meldt men van 16 Augustus Thans bevveert men vvcer, in strijd met hetgeen vroeger gemeld is, dat prins Mural zijn ontslag als grootmeesler van do orde der vrijmelsclaars op verzoek des keizersloch genomen heeft. Men zegt overigens dat de keizer de afwezigheid van prins Napoleon to baat genomen heeft om deze familielwist bij le leggen. Op die vvijzo zullen bij diens terugkomsl de zaken vveer in het stalli quo ante helium gelreden zijn. Uit Lyon wordt gemeld, dat de lOOgradigo thermometer maandag II., 's namiddags ten 2 ure, 38 graden zijnde 100 J F. in do schaduvv teekende De directrice van het postkanloor van Cour- seulles was in hechtenis genomeuonder be- sch uldiging van misbruik van vertrouwen. Eenige dagen later vond men haar dood in de gevangenis. Zij had zich van het leven beroofd door zich met een groole naald zoo lang in do borst te steken tot het hart vverd getroffen en zij den geesl gaf. Uit Baden verneemt men dat het voor- loopig onderzoek in de zaak van Oskar Becker is afgeloopen. Men denkt, dat bet openbaar ministerie zijne misdaad slechts als poging tot tnoord kvvulificeren zal, vooral dewijl Becker in zijn dwazen euvehnoed zoo ver gaat, dat hij in zijne uitdrukkingen alles aanvvend om onder beschuldiging van hoogverraad teregt le staan, en zich reeds heeft uitgclateu dat hij liever op een schavol dan in een tuchthuis sterven wil. De cornmissie voor de algemeene tentoon- stelling in 1862 le Louden le houden, heeft besloten na den 30 September geene aanvragen om ruimte op de tcntoonstelling meer aan to nemcn daar er thans reeds oneindig meer ruimte is aangcvraagd dan er in het gebouw aanwezig zal zijn. Sedert het begin der vorige week is het oesler-saizoen in Engeland geopend. Men be- rekcnl dat aan de oesterstallen op de open- bare straat te Londen jaarlijks 124,000,000 stuks worden gedebiteerd en dat do tolale som door de bevolking dezer slad aan dit zee-product besteed op ruim 125,000 pd. st. 1,500.000) mag geschal vvorden. Het meest zonderlinge nieuws dat uit New- York wordt medegedeeld is, dat een aanlal jonge dames le Pitlsfield eene kavallerie-kompagnie hob- ben gevormd onder den naam van De Vernon Phalanx." De kapilein dier slrijdlustige dames is miss Pinkie Pomeroy en de luitenant miss Anna Kipp. Men vertrouwt niet ten onregto dat generaal M'Clellan onberekenbare diensten Nieuws- en Advertentieblad

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1861 | | pagina 1