No. 16. Woensdag 14 Augustus 1861. Iste Jaarg A T rtrwm?\r ZEEI tVSCH-VLAANDEREN, II, Wccbla< wo'dt el/cen Woensdag-morgenuitgegeven by J. S t b r m te NeuzenDe prijs is 80 cents in de drie maanden eufranco per Post 95 cents. Men abonneert zich Injalle BoekhandelarenPosldirecleuren en Brievenbushouders. - Adverlentien gelievemen aan den Ui,never ilteVnde, uite, hjtc Dmgsdag, des namiddags ten 4 ure de pnjs van 1 lot 4 regels is 40 cents, voor el/cen regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt vlrdkeplaa sBig BIMVENLAIVDSCHE BERIGTEIV. liet Staalsblad no. 61 bevat een koninklijk be- sluit van 31 July 11. houdendo aanwijzing van ile gemeenlo Neuzen lot losplaals van sleenkolen bij invocr langs idle rivieren en kanalen. Men verneemt, dat bij de regering hel voomemen beslaal om bij de lelegrafie voorlaan geen leerlingen meer aan le slellen, gelijk zulks tot nu toe hel geval is maarbij de grooto opgewektheid van jonge lieden voor dit vak gelegenheid to geven lot plaatsing zonder bezol- diging bij wijze van surnumerair en dat daar- legenover de bezoldigingen der lelegrafistcn ver- hooging zullcn ondergaan. Naar men verneemt, verlangt Z. E. do minister van financien eene opgavo van de op- brengst tier plaalselijke belasting op don wijn van de jaren 1855 tot en met 1860, van al do gemeenten in welke eene dergelijke is geheven. Neuzen10 Augustus. Gedurende do vo- rige maand zijn hel kanaal alhier opgevaren 27 zeeschepenmetende 3726 tonnen en 228 binnenschepenm. 10565 t.en afgevaron 34 zeeschepen rn. 5889 t.en 229 binnenschepen m. 11652 I.; sedert 1 Januarij opgevaren: 158 zeeschepen m. 20430 t.en 2923 binnen schepen m. 77882 t.en afgevaron 146 zee schepen, m. 21300 I., en 2826 binnenschepen, m. 74612 t. in de zeven eersle maanden van 1860 opgevaren 184 zeeschepen m. 20545 t. en 1487 binnenschepen, m. 55511 I.; en afgevaron: 151 zeeschepen, m. 20605 t. en 1424 binnenschepen, m. 51472 t. leuzen 12 Augustus. Op den 7 dezer is de Spaansche brik Oquendo geladen met suiker voor eon handelshuis te Gent, tegen de draai- brug te Sluiskil met zulk eene kracht aange- varen dat de westelijke vleugel der brug geheel is verbrijzeld, ten gevolge waarvan do communi- catie op dit punt verbroken is. Den 10 is ge- meld schip naar Gent doorgevaren nadat door den kapitein eene borglogt van /2000 gesteld was. Graauw, 7 Augustus. Aangezien do heer J. van Jole zijne herbenoeming tot lid van den raad dezer gemeento niet heeft aangenomen heeft er gisteren ter zijner vervanging eene nieuvve vrije verkiezing plaats gehad. Daarbij is tot raadslid benoemd de heer J. Janssens. Ilcngstdijk10 Augustus. Op dingsdag den 13 dezer zal alhier eene geheel nieuwo vrije verkiezing plaats hebben voor een raadslid ter yervanging van den heer J. B. van Trappen die zijne herbenoeming als zoodanig niet heeft aangenomen. Zaamslag 9 Augustus. Heden brak de stond aan waarop do vacanle betrekking van burgemeestcr dezer gemeento, door bet eervol ontslag aan den heer J. van Vessem op zijn ver- zoek verleend op eeno waardige wijze zoude ver- vuld worden. Nadat de heer L. van Dixhoorn, Dz., bij Z. M. besluit van 28 Junij jl.no. 96, tot die waardigheid benoemd en gisteren als zooda nig te Middelburg beeedigd was werd ZEA. heden van daar huiswaarls keerende, op plegt- stalige wijze ingehaald. Nagenoeg aan de gren- zen der gemeenle door eene eerewacht tepaard opgewacht en begroet werd ZEA. door dezo begeleid tot aar. den kruisweg, waar hot har- monie-gezelschapEendragt, geschaard stond, om, na eene gepaste aanspraak van den direc- teurden feeslelijken oplogt verder op te luis- teren. Het dorp alzoo eenigzins genaderd werd er halt gehouden, ten einde van wege de com- missie, met do regeling der feeslviering belast eene doelmalige hulde te onlvangen door het aanbieden van eenen bloementuil van wege de jonge dochtersen eene aanspraak in dicht- roaat van wege de jongelingen na afloop waarvan de spreker ZEA. een sierlijk gedrukt exemplaar daarvan overreikte. Na een en ander op de minzaamste wijze te hebben beanlwoord kwam de gansche trein zeer plegtslatig het dorp bin- nendoor eene fraaije eerepoort met een toe- passelijk opschrift voorzien. Thans het rijluig iietwelk ZEA. uit Neuzen had afgehaald ver- iatende traden de leden van den gemeenteraad met hunnen secretaris ZEA. te gemoeten werd hij door een' hunner op treffende en indruk- wekkende wijze toegesproken welke aanspraak I gepaslelijk beanlwoord zijndedoor een luid vreugdegejuich der verzamelde ingezelenen werd achlervolgd. Door eene met groen en bloemen versierde dreef vervolgens ten raadhuize inge- leid voor welks ingang mede eene kunslmalige eerepoort, van eigenaardig opschrift voorzien, geplaalst was, nam ZEA. zilting in hel eerge- stoclte Iietwelk even als de raadkamcr op eeno smaakvolle wijze door de comrnissio was versierd geworden en werd ZEA. in eerie openbaro raadsvergadcring in zijne gewiglige betrekking geinstalleerd waarvan, na klokgeklep bij pu- blicatie den ingezelenen werd kennis gegeven. Achlcrvolgens traden 1111 onderscheidene autori- teilen en een tal van bijzondere personen bin- nen om ZEA. te complimcnleren waarna de nieuwe burgemeesler aan hel hoofd zijner mede- raadsleden en voorafgegaan door hel muzijkge- zelschap eene wandeling door het dorp deed om do bewijzen van hulde en ongekunslelde vreugde in oogenschouw le nemcn welke de ingezelenen als om strijd hadden ten loon ge- spreid, Ten raadhuize wedergekeerdbegon intusschen de avond le nadercn waarvan even- wel do duislernis grootcudeels werd benomen zoo door eene fraaije verlichling van de eerepoort en van een chassinel met een naamvers boven de deur aan den ingang geplaalst als inzon- derheid door het lossen van vreugdeschotcn en hel afsleken van vuurwerkenwaarinede men onder gepaste vrolijkheid lot ruim elf ure op eene guile en onbekrompene wijze aanhield. En loen nu eindelijk het scheidingsuur was aange- brokenen alien in eene tevredene stemming huiswaarls keerden over het genot van dezen dag, helwelk tot dusverre zoo ordelijk en door eene ongedaclit gunstige weersgesleldheid vor- aangenaamd was afgeloopen werd ZEA. in de slraat aan den uilgang des dorpswelke naar zijne woning geleiiitnog alleraangenaamst ver- rast met eene versierde poortaldaar ter zijner eero als in do vlugt opgerigt, mede van een hoogsl gepast opschrift voorzien, en met de daarbij aangebragle verlichling, zoodalZEA. getroffen over zoo vele ondubbelzinnige blijken van hulde en achting hem bewezen de over- luiging met zich nam, hoezeer de betrekking, waartoe hij zich benoemd zagaller goedkeu- ring wegdroeg; Trouwens, met woord en daad was het door alien en een iegelijk op de tref- fendsle wijze getoond hoe 's konings keuze naar den wensch der gemeente was uitgevallen zoo- dat men zich eenslemmig vereenigde indebede, dat aan ZEA. hel noodige licht mogle geschon- ken worden om de gemeente met wijshcid eenen gezegenden ouderdom om die langdurig, en vrede voorspoed en wclvaren orn die gelukkig te regeren Do aannomer K. Kooy heeft dezer dagen het door hem te 's Gravenhage tot stand ge- bragte gebouw voor den hoogen raadnaar het onlwerp van den rijks-bouwmeesler den heer Rose, opgeleverd. BUITENLAIVDSCHE BERIGTEIV Het Belgische gouverneroent heeft eenigen lijd geleden van de wetgevende kamers eene som van vijftien roillioen francs gevraagd en be- komen om de artillerie te verandoren in ge- schroefd geschut naar het Pruissisch slelsel ofschoon de deugdelijkheid van dit slelsel door velen in en builen de kamers 00k door des- kundigen, betwist of betwijfeld werd. Dezer dagen zijn in hel kamp van Beverloo in bijzijn van koning Leopold, proeven met het nieuwe geschut genomen en deze hebben geheel aan de verwachling beanlwoord. - Voor de correctionnele regtbank le Gent is, in de ziltingen van den 5 tot en met den 10 dezerde zaak bohandeld der fabriekwerkers welke in do maand April II. hun werk in de fabriek van de heeren Parmenlier Comp. aldaar hebben geslaakt en zich aan grove wan- ordclijkheden hebben schuldig gemaakt. 37 bo- schuldigden zijn veroordeeld tot gevangenisstraf sommigen tot 8 dagen, anderen lot 3 jaren. In do omslreken van Veurne heeft eene verschrikkelijke hagelvlaag de to velde slaande vruchten bijna geheel vernieligd. Hot inoogsten der tarwe in de omstreken van Brussel is bijna afgeloopen. Het graan is overvloedig en van puike kwaliteit. In de laatsle zitting van den gemeenteraad le Brussel, heeft de heer burgemeesler Fonlainas voorlezing gedaan van den brief des heeren Bisschofslieim waarbij deze kennis geeftdal hij zijn ontslag neeml als lid van den raad, Algemeen is beslolen dal men trachten zal dien heer van zijn besluit terug te brengenvooral onnlal men niet gaarne den raad berooven zoti van de voorlichting van zulk een builengemeen bekvvaam en invloedrijk man. Brussel is thans genoodzaakl lot eene nieuwe leening over te gaan in plaats van die welke geslolen werd maar waaraan de regering geweigerd heeft hare sanctie te geven. Het gerucht loopt dal er sprake zou wezen zich lot de algemeene kas le wenden en eene leening te sluitcn met premien. Dit zal een derde proef ten deze wezen en men wil hopen dat men nu eindelijk slagen zal. Men verzekert dat de Societe G6n6ra!e zich gezind heeft verklaard de leening aan Brussel te doen op dezelfde voorwaarden als die met het huis Rothschild is geslolen geweest. Blijkens een berigl van Zr. Ms. consul- generaal te Antwerpen zijn gedurende hel eersle halfjaar van 1861 aldaar aangekomen 1113sche- pen metende 258,132 tonnen tegen 1313sche- pen metende 262,483 tonnen gedurende het- zelfde lijd vak van I860; lerwijl uitzeilden 1029 schcpen (306 in ballast), tegen 1407 schepen (456 in ballast)in 1860. Del getal der van Antwerpen vertrokken land— verhuizers bedroeg gedurende helzelfde lijd vak 1398 met 18 schepen tegen 1368 met 13 sche pen in 1860. Op den 21 dezer zal er eene nieuvve stoom- bootdiensl tusschen Antwerpen en New-York in working koinen met hel Belgisch sloomschip Congres. Punch levert eene houlsnede voorslellendo een winkel van lekkernijen men ziet daarin een persoondie veel gelijkenis heeft met keizer Napoleon die de hand op een doosje met Sar dines legt klaarblijkelijk met de bedoeling om die weg te moflelen. Dit schijnt althans de mee- ning te zijn van een policie-agent of van eon als zoodanig verklecden Britschen leeuw die den linkerklaauw op de bedreigde Sardines legt en den regler waarschuwend opheft. De Fransch- raan echter onlkenl bepaald dat hij hel voor- nemen heeft zich aan vreemden eigendom te vergrijpen en zegl met zeker emphasc Neen waarachtig niet, op mijne eerBoven zulke dingen zijn wij verheven Het Katholijke Journaal de Bruxelles zegt De biechlvador van wijlen den heer Cavour is le Rome gekomen en twee malen door deu Paus onlvangen. Men weet er nu met zeker- heid dat die Sardinische slaatsman geen Chris- lelijk uileinde heeft gehad. Hij had alio besef verloren vdor dat do biechtvader kwam, en hij is de ceuwigheid ingegaan zonder eenig woord gesproken of eenig blijk van redelyk bewuslzijn gegeven te hebben." in berigten uit Parijs van den 7 dezer wordl gemeld, dat de prins Mural, zijn ontslag als grootmeester der vi ijmetselaars-orde in Frank- rijk heeft genomen. Dio waardigheid was hem onlangsloen het gewone tijdstip der verkie zing van eenen grootmeester daar was, door den prins Napoleon Bonaparte betwist helgeen deslijdsgelijk men zich zal herinneren, lot eenen openlijken strijd tusschen die twee neven van keizer Napoleon aanleiding gaf. -Men verzekertdat de bevolking van Parijs welke in het jaar 1789 op 650,000 hoofden, waaronder 60,000 arbeiders en handwerkslieden werden gerekend in den laatsten tijd en sedert de uitbreiding der stad lot den doorgaanden wal der vestingwerken tot 1,700.000 is aango- groeid doch er wordt opgomerkt dal die ver- meerderde bevolking in verhouding en over 'I alge meen uit minder deugdelijke elementen is zamen- gesteld dan in genoemd jaar 1789. Bij het wegruimen van eeno oude lottery aan den mond dor Medway is onlangs eene bom gevonden op welke de naam Tromp en hel jaartal 1666 te lezen slaat. Men onderslelt dal dit eeno der bommen is waarinede de Hollandsche adini- raal Tromp destijds verscheiden Engelscheschepen bij Upnor vernield heeft. Nieuws- e» Advertentieblad

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1861 | | pagina 1