No. 15. Woensdag 7 Augustus 1861. lste Jaarg. A T.nnvrrPM ZEE! WSCH-VI.AANOEKEY Dit Weekblad wordl elken Woensdag-morgenuilgegeven bij J.Stbrm, teNeuzen. De prijs is 80 cents in de drie maanden en franco per Post cen.Men abonueett zich bij alle Boekhandelaren, Posldirecleuren en Bnevenbushouders.Advertenlien gelievemen aan den JJitaeverin le zenden utterlijk Dingsdag, des namiddags ten 4 ure de prijs van 1 tot 4 r eg els is 40 cents, voor elken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregl voor elke plaatsing. BUVNEIVLAIVDSCHE BERIGTEIV. Bij hesluit van den 27 Julij 1861 no. 71 heefl Z M. goedgevonden den lslen Inilenanl A. T. Alingsvan hel 2de regemenl infanteric op pensioen le slellen en hel hedrag daarvan te hepalen op f 366 'sjaars. Men verneeml, dal in hel verslag van hel verhandelde in de afdeelingen van de Iweede karoer der stalen-generaaller zake van de be- grooting der staats-spoorwegen helwelk reeds is vaslgesleld cn eersldaags hel lichl zal zien ernslige hezvvaren legen alle vasle hruggen hier le lande worden aangevoerd, ook uit een teehnisch oogpunl. Die hruggen zouden, om de schecp- vaart, zeer hoog moeten zijn, en om die ophoo- gingcn te dragen wordt onze hodem ongeschikl geacht. Volgens een pariicuiier onlvangen herigl, is hel koningrijk llalie door do Nederlandsche regering erkend. Hulst3 Augustus. Door den brigadier Manns, brigade-kommandanl der koniuklijke mar6chauss£e, en den marechauss6e de Graaf heiden te Hulsl gestationneerd is in den nacht van den 28 op 29 Julij jl.ten ongeveer 12 ure, onder do gemeente St.-Jansteeu slaande gehou- den eerie hende smokkelaars in lompen ten ge- talle van 18 man, waarvan er twee alsspionnen of voorhoede voorop gingen. Na cen hevigen vvoordentwist gelukte hel de namen van 16 dier smokkelaars op te nemen terwiji de Iwee die als spionnen gestaan hadden zich met de vlugt hadden gered. Do brigadier verklaarde hun vervolgens dal hij do pakken lompen in beslag nam. Dat gingechler niet gemakkelijk zoodat met eenig geweld moesl gehandeld worden, en hel kwam zelfs zoo ver dat men bijna van de wapenen gebruik had moeten maken. De smok kelaars, de fermo flooding der beide ambte- narcn onlwarende lielen de lompen liggen die daarna gedeponeerd werden. IIul«t, 5 Aug ustus. LI. vrijdag morgen circa uur is door hel vvoeden van een verschrik- kelijk onweder de bliksem geslagen in de schuur in gebruik bij de weduwe Maermanlandbouw- ster onder de gemeento Sl.-Jansteen en loebe- hoorendo aan uir. F. van Deinseadvocaal en notaris alhier in een oogenblik lijds was dezelve eene prooi der vlammen. Met vele krachtsin- spanningwaarloe de behendigheid van den knechl veel heefl bijgebragtis men er in ge- slaagd hel voornaamste bestaande in 5 paarden en 7 stuks hoornvee, te redden. A1 hel overige, zoo als geluigbouwgereedschappen enz.is mede verbrand. Gelukkig zoo voor den eigenaar als de pachteres is alles verzekerd. Hulst7 Auguslus. Op den 2 dezer heefl zich in hel kanlonnaal huis van bewaring alhier waarin dezelve eersl des middags was overge- bragt, door middel zijner aaneengcknoople broek- draagbandenaan een slijllje van de slaapkrib vastgemaakl door verworging van hel leven beroofd zekere B. W.smid le Clinge, (Zeeland.) Do man was verdacht van gezondigd le hebben legen eene der bepalingen van arl. 330 of 331 van hel strafwetboek en schijnt op dezen grond door den brigade-kommandant der mar^- chauss^e alhier voorloopig in hechlenis genomen te zijn niellegenslaando men wil dat er nog geene bepaalde aanklagt veel min order lot arrest van wio zulks behoorlbestond. Uitslag der herstemming1 voor leden van den gemeenteraad in sommige gemeenten van Zeeuwsch-Vlaanderen. Axel: Herbenoemd P. J. Kruijsse. llengstdijk Herbenoemd J. B. van Trappen. HoelcHerbenoemd P. van den Broeke bc- noemd J. de Feijler Wz. Honlenisse: Benoemd J. Kroon. HoofdplaalHerbenoemd G. L. Ego. KoeivachtBenoemd bij de eersto stemming A. de Wilteen bij herstemming P. J. de Vliegher. NieuwvlielBenoemd J. de Bruijne en J. de Hullu. Sas-van-GentBenoemd J. P. Ragut, SchoondijkeBenoemd A. Buller. Zuidzande: Benoemd G. Loeff. Do raad van oever-defensieingeslcld lol onderzock der besle wijze waarop de onder- zcesche oevers van Zeeland kunnen verdedigd worden, waarbij de heer Conrad, inspecleur van den walerslaal als voorziller en de heer ingenieur Isle klasse J. Dirks, als secretaris fungeerl heefl gedurende de laalslvoorgaande week inspeelie gedaan der belangrijksle oevcr- vakken in dit gewest zoodal men verwachleii kan dal van den uitslag van dal onderzoek wel- dra iels nailers zal worden vernomcn. Op den 31 Julij en 1 Auguslus had le Mid delhurg voor de bevoegde commissie hel gewoon examen plaals voor gczworen landmelers. Daarhij zijn geadmilleerd gevvorden, de heeren: A. J. van Melle, le Middelhurg F. II. P. Schtilzte Hulsl; A. J. Augustijn, te Ileinkenszand; C. Elenbaas, Ilz.lo Bruinisse; L. Klornpele Dreischoren A. Visser, lo Honlenisse. Als eene bijzonderheid vcrdient vermeld le worden dal in de hakkeel van den land- bouwer P. de Hullu, Pzonder de gemeenle Zuidzande, een paar zwaluwen hun neslje in eenen zwawelstokbak hebben opgebouwd en daaruit onlangs 4 jongo zwaluwen zijn uilge- vlogen. Als bijzonderheid en mogelijk een nooil voorgekomen geval, kan gemeld worden, dat een jongeling le Rotterdam wonende genaamd II. E. S.als dienstpliglige voor de nationale mililie, lolende op den 2 Maart 1855 heefl ge- Irokken no. 853, en dal hem op den 31 Julij 1861 voor de schullerij lolende helzelfdo no. 853 ten deel gevallcn is. Lit hel kamp bij Milligen meldt men van 28 Julij Gistercn had alhier een verschrikkelijk ongeluk plaals. Bij het manoeuvreren der ballerij arlillerie had een der manschappen aan het kanon (de zoogenaamde vvisscher) hel ongeluk zich daar voor te bevinden op het oogenblik dal het schot hetzij door den groolen spoed dien men maken wilde, helzij door onvoorzigtigheidgelost werd waardoor hij het geheele schot in de reg- lerborst onlving. De regterarm werd geheel vorbrijzeld en op een groolen afstand van de plaals des onheils wedergevonden. De artillerist bleef op de plaals dood. De TijdNoord-IIollandsche Couranlneeml een arlikel over nil the Catholic Press van Li verpool volgens hetwelk koningin Victoria do Kalholijko godsdienst omhelsd heefl. De Tijd voegt bij die mededeeling het volgendeHet is ons onbekend of het blad al of niet goed is ingelicht. Zeker is het inlusschen dat het ge- rucht der bekeering van de koningin sedert geruimen lijd in Engeland rondloopten de groote Londensche bladen zorgvuldig vermijden er ook maar met een enkel woord van to ge- wagen." BUITEIVLAIVDSCHE BERIGTEIV. Hel Belgische gouvernemenl heeft subsidie verleend voor het maken en verbeleren van we- gen onder anderen voor den weg van Asscnede naar Sas-van-Gent fr. 3500 en voor dien van Wachlebeke naar den Overslagh fh000- De commissie lot oprigling van een mo nument op hel graf van den dichter Prudens van DuyseteGent, heefl aan het gemeenlebesluur van Ooslakker een adres gerigthoudende ver- zoek dat aan haar kosteloos den grond zou wor den afgeslaan lol plaalsing van dat gedenklee- ken noodig. Te Brussel heefl op den 30 Julij eene ver- gadering plaals gehad van de liberale associalie in welke op nieuw is besloten voor de leden van den raad dier slad die hun onslag hebben genomen, te stemmen. In deze vergadering is het minislerie hevig aangevallen, onulat het do zedelijkheid van de communale adminislratie in twijfel heeft gelrokken op grond dal deze haar zegel heeft gehecht aan eene geldleening, ailosbaar bij uilioling met premie terwiji hel zelfs de spcelhank le Spa in zijne bescherming neeml. Volgens boriglen uit Brussel van den 2 Au guslus zijn al de leden van den gemeenleraad nagenoeg eenslemmig herkozen. Het aantal uit- gebragte slemmen bedroeg echler nog geen 1700 zoodat verre weg hel grootsle gedeelto van de stemgeregligde bevolking zich van slemmen heeft onlhouden. Er zijn lieden welke verwachtcn dal de her- kiezing der aflredendo gemeenleraadsleden, als een blijk van goedkeuring hunncr haiidelingen van de zijde derhevolking zijnde, in het hesluit des gouvernemenls ten aanzien der leening vcr- andering zal brengen maar dit wordl voor velen groolelijks betwijfeld. Hel liberate le Antwerpen uilkomende han- dclsorgaan verzekerl, dat de heer de Merode le Rome zich ten aanhoore van den gencraal de Goijon, en sprekende van keizer Napoleon, het vvoord Coquin heefl lalen onlvallen en ves- ligl de aandaciit op de omslandigheid dat het niet voor het eersl is dal die heer zich zoo- zeer heefl vergelenen dat reeds in 1840, toen hij nog kweekeling was op de rnililaire-school le Brussel, hij een zijner kameraden, lhans arlillerie-kapitein bij het Belgische leger heeft beleedigd. De heer de Merode had ook destijds zich grondende op zijne godsdienslige beginselen geweigerd te vechten, waarop eene meer dan zcdelijke correctie was gevolgd. In hel Journ. d'Argriculture wordt een middel aangegeven lol wering der aardappelziekle, dat in Frankrijk sedert geruimenlijd goede uitkomslcn heefl opgeleverd. Men bemest namelijk het land met schapenmesl en in den bloeitijd laal men het 3 a 4 weken door schapen bevveiden en wel in hel eersl dagelijks een en vervolgens een half uur pe r dag, wel loeziende dat de schapen over het geheele stuk land worden gedreven. Men berekent, dat op die wijze 100 schapen een sluk land van 4 bunders grootte geheel van zieklo kunnen bevrijden. Een landbouwer lo Malinges behandelde vijf jaren achlereen zijne to veld staando aardappelvrucht op genoeimle wijze, en verkreeg steeds een goeden oogsl gezonde aard- appels. Hel jaar daaraanvolgcndo (1860) lict hij het eerst weder na maar kreeg weer de gewone ziekten en oogstte eene aanmerkelijko hoeveelheid aangolaslo en onbruikbare aardap- pelen. Nog andere landbouwers hebben dezelfdo melhode met goed gevolg aangewend en waar men geene gclegenheid heeft tot het lalen be vveiden wordl loch steeds het bemeslen met schapenmesl sterk aanbevolen. In eene der Fransche provincio-sleden ver- dedigde een advocaal voor de reglhank het Iwij- felbare erfregl van een kind en werd bij elke pathelische plaals zijner redo begeleid door het luide Ireuren van het teedere vvezen dat hij op zijne armen droeg. Onbeschrijfelijk was de uit- werking van die Iranen op de reglers en toe- hoorders tot dat de advocaal der tegenpartij wien do naauwkeurige overeenslomming van de tweeledige voordragt eenigzins verdacht voor- kwam, den weenenden knaap vroeg Waarom weeul gij Het kind anlwoordde Oindat hij mij in do beenen knijpt. In do Fischietlo een gel'lluslreerd humo- ristisch blad komt eene lithographie voortwee eijeren voorslellende waarvan hel eene lol zin- nebeeld moet dienen van de Roineinschehet andere van do Veneliaansche questie. Op het ei van Rome zil de heer Ricasoliop het andere Garibaldi, in de gedaante van den lijd, met den zandlooper in de hand. Tegenover hen is de leeuw van St.-Markus in gesprek mel de Ro- meinsche wolvin. De wolvin zegtoWaldunkt u vriend leeuwwanneer wij deze eijeren die zoo lang wcrk hebben om nil te komen cens sluk sloegen." De leeuw Besle wolvin wanneer wij de eijeren op dit oogenblik aan stuk broken zou er niets dan een eijerkoek van komen; laat ons dus het uilbroeijen zijn gang lalen gaan.,, Eersldaags zal worden uilgegeven het 19de deel van Thiers Histoire du Consulat el de V Em pire de oplago is 50,000 excmplaren. Aan- gaande keizer Napoleon I zegt do schrijver dat hij toen hij van het ciland Elba terugkeerde. geheel geneigd was alio vrijheid lo schcnken doch hij had zoo zeer gebruik en misbrnik ge- maakt van zijne magi dat Frankrijk en dowe- rold niets van zijne bekeering wiltlen gelooven. Napoleon is van Porto Ferrajo lot Parijs geslaagd in zijne onderneming te Parijs moesl hij schip- breuk lijdenoindal hij zich daar tegenover zijne eigene foulcn geplaalsl vond. Uit Dusseldorp wordl gemeld dat de Pruis- Nieuws- en Advertentieblad VOOR

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1861 | | pagina 1