No. 14. Woensdag 31 Julij 1861. Iste Jaarg. ALGEMEEN ZEEUVVSCH-VLIANDEREN, l"**">,T .^.TTT^r V*& .fa to, 4 urede pry, 1 fa 4 4Q mm-10 BUY1VE1VLA1VDSCHE BE&IGTEIV Bij Z. M. besluit van den 22 dezer, no. 53, is aan den heer E. J. F. P. J. G. Vogelvanger eervol onlslag verleend a!s dijkgraaf van den Melopolder. Do eersto kamer der slaten-generaal is lot de hervalting barer werkzaamheden bijeenge- roepen legen donderdag 8 Auguslus a. s. De tweede kamer heeft in hare vergadering van den 23 dezer de inililiewet aangenomen met 39 tegen 23 slemmen lervvijl in de zilling van don 24 dezer, met 41 tegen 10 slemmen, is aan genomen het ontwerp van wet lot goedkeuring eener dading tusschen den slaat en de maal- sehappij tot indjjking van op- en aanwassen in de Ooster-Schelde. De kamer is daarop tot nadere bijeenroeping gescheiden. Bij het uiteengaan van de tweede kamer der staten-generaal zijn onafgedaan gebleven de vol- gendo wets-onlwerpen als1.° drio tot af- schaffing der slavernij in West-Indie2.° de bepalingen omlrent den accijns op bet binnen- Iandsch gedisteleerd 3.° kanaal door Hol land op zijn smalst en verbelcring van den wa- terweg van Rotterdam naar zee 4.® regt van zegol voor zoo ver betreft bet handelspapier enz.; 5.° regeling der zamenslelling en bc- voegdheid van den raad van stale; 6.° bepa- ling omlrent bet beheer der gelden bestemd voor den aanleg van staals-spoorwegenen 7.° vasl- stelling der begrootingen van uitgaven voor den aanleg van staats-spoorwegen dienst 1860 en 1861. Volgens eon geruchl zou do heer van lleemslraminister van binnenlandsche zakcn (icn heer mr. L. A. J. W. baron Sloet vervan- gen als voorziller van den raad van toezigt op de spoorwegdiensten. IWeuzen25 Julij. Gedurendo de vorige maand zijn het kanaal alhier opgevaren33 zeeschepen, metende 5617 tonnen en 434 bin- nenschepenm. 11491 t. en afgevaren 21 zeeschepen m. 3721 t. en 432 birmenschepen m. 10875 t. sedert 1 Januarij opgevaren 131 zeeschepen, m. 16704 t., en 2695 binnensche- pen m. 67317 t.en afgevaren: 112 zeesche pen, m. lo411 t.en 2597 binnenschcpenm. 629601. in de zes eersle maanden van 18 60 opgevaren: 125 zeeschepenm. 13475 t., en 1287 binnenschepen m. 47070 t. en afgeva ren: 105 zeeschepen, m. 14414 t.en 1245 binnenschepen m. 44479 I. IVulst29 Julij. Zaturdag 20 dezer vond een workman even huiten de stad die in een sloot bezig was met hooi te snijden in een daar- legen palend boseh het lijk van een man dat reeds in een zoodanigen slaat van ontbinding verkeerdo, dat hctzelveniot mcer te herkennen was; men vermoedl dat de ongelukkige zich van het leven heeft beroofd daar er nog een stuk van een touw aan den boom waaronder men hem vond aanwezig was en een anderge- deelte bij de geregtelijke schouwing aan den hals bevonden is. Later heeft men vernomen dat do overledene to Pauluspolder woonachlig en reeds 14 dagen afwezig was. Axel 27 Julij. Heden hiold do dislricts- afdeeling: Oostelijk Z.-Vlaanderen van bet Nederl. onderw.-genootschap alhier weder eene alge- meeno vergadering, ter behandeling van de bij haar reglement bopaalde werkzaamheden. Het bestuur deed daarna uitspraak over de inge- zondene prijskaart van Europa welke eene pre mie van vijf gulden word waardig gekeurd. Bij de opening van hot naambriefje bleek het, dat deze fraai geteekende kaart het werk was van den hulp-onderwijzer J. Buijs te Axel die, als lid ter vergadering legenwoordig uitbanden van den voorziller, met eene gelukwenschende loespraak do vermelde premie onlving. Eindelijk werd nog bepaaldelijk de aandachl der leden gevesligd op twee belangrijke inrig- lingen door het genootschap daargesteld n. I. het vveduwen- en weezenfonds voor Nederlandsche onderwijzersen bet contract voor Zeeuwscho onderwijzersom bij overlijden hunnc riage- lalene betrekkingen te verzekeren van eene loc kage in ccnswelke beido nulligo inriglingen zijn tot stand gebragtde eersto in do algcm. vergadering te Utrecht in Julij, en de tweede in die to Middelburg in Mei dezes jaars. In het vooruitzigldat de leden in de eersl- volgende bijeenkomst van eene gewenschle deel- neming zullen doen blijken werd do vergade- ring oj) eene vriend-broederlijke wijze geslolen. SInis, 27 Julij. Het heeft HH. KK. HH. prins en prinses bredenk behaagd als een voortdu- rend blijk van hunne belangstolling in de onder de zinspreuk doe wel en zie niet om al- hiei gevestigde kantwerkschooldaaraan to doen toekoinen de som van honderd gulden, 1 liili|ij)luc 24 Julij. Heden overleed alhier de steeds ijverig werkzame school-onder- wijzer dezer gemeenle de heer Johannes Cornells Moelaert. Geboren te Sluis den 20 Januarij 1806 mogl hij slechts den ouderdom van 55 jaren be- reiken. Na op den 12 April 1825 den derden onder wijzers rang verkregen te hebben, trad hij den 29 Junij daaraanvolgende alhier in functio sinds wel ken tijd hij, alzoo gedurende 36 jaren met gemoedelijke trouw en onverdrolen ijver zijne krachtcn en gaven veil had voor de zede- lijke en maatschappelijke opleiding van do aan hem toevertrouwde schooljeugd. In do gemeenle Retranchement zijn als raadsleden herkozen de heeren Jde Lijser en P. Goossen. lo Nieuwvliet is als lid van den raad herkozen do heer Jde Meijerterwijl er overstemming zal moeton plaats hebben tusschen J. de Bruijne en J. de Nulla, Jz. Daar echter de heer J.de Meijei heeft verklaard do benoeming niet aan te nemen zal or ter vervulling zijner plaats ook nog eene vrije kiezing plaats hebben. In de gemeenle Kadzand zijn de aftredende leden van den raad de heeren de Nulla, Jz. en J, de Zoule herkozen i 'e,'en der kamer van koophandel en fabrieken te Goes hebben hunne betrekking ne- dergelegd. In den brief waarbij zij hun besluit ter kenriis van den gemeenle-raad brengen wordt ;ds reden daartoo opgegeven do weigering van hot gemeente-bcsluur coner som van vijftig fiilden als bezoldiging voor een secretaris, en do uit deze weigering blijkende geringschalting van het beslaan eener zoodanige inslellinc. Het voorslel van hot hoofd-comile to De- vonler belreffende do oprigting van een beeld der faam als aandenken voor Z. M. den koning, is door alio sub-comite'smet uitzoridering van vicr, aangenomen. Naar men verneemt heeft het II. M. de koningin behaagd voor 100 loten doel to nemen in de nalionale verloting van voorwerpen af- komstig van de leu toons telling van nijverheid te Haarlem. Een bij het deparlement van kolonien ont- vangen regerings-telegram gedagleekend Bala- via 14 Junij 1861 luidt Zware slortbuijen en stortvloeden houden aan in Bagelen de schade is grool. Op een berg in het binnenland van Djokjokarla ontstond eenigc ongeregeldheid die onmiddellijk door de inland- sche hoofden zelven werd onderdruktgeen zaak van gewigl." BUITEIV1AWDSCHE BERIGTEM. Een vcrschrikkelijk ongeluk is er II. maan- dag op den spoorweg van het land van Waes voorgevallen De machinist van den sneltrein welke ten half drie ure uit Gent vertrokken was, bemerkte in de rigting van Beirveldo dat een voorwerp lan^s het spoor lag. Meer naderende zag hij dat het een mensch was, en hoezeer met reden veronder- slellendedat bet een workman van den weg moest wezen gaf hij sein met de stoomlluitd"och do man bewoog zelfsin wcerwil eener herhaalde waarschu wingniet. To laal om den trein stil lo houden werd echter door den machinist alles aangewend om de snelheid teminderen, reeds was de locomotief voorbij zonder den man te raken doch de houteu oplred van het eersto rijtuig trof hem en slin- gerdc den ongelukkige te midden op het spoor ahvaar hij Iellerlijk verplelterd en in slukken gerukl is geworden, Het siagloffer is een barrierewachtermen verondorstelt dat do ongelukkige door eene plot- selingo ongesteldheid aldaar getroffen en ncer- gezegen is. Op de paardenmarkt, II. woensdag te Brugge gehouden, was een groot aantalpaarden aange- bragt. Er waren veei schoone jonge paarden die lot zeer hooge prijzon verkochl werden. Vrijdag den 19 dezer hebben zich to Brus- sel dmzende personen gezamenlijk voor de wa ning van den burgemeesterdie onlangsten gevolge van hot gerezen vcrschil tusschen het ministerio en het bestuur dier stad, als zoodanig zijn onlslag heeft aangevraagd begeven en hern luido toegejuicht; de burgemeester heeft zich daarop vertoond en de burgers voor het bewijs van loegenegenheid bedankt. Volgens latere beriglen zijn do stembiljellen ler verkiczing van nieuvve leden voor den po- meente-raad rondgezonden. Hot geruchl fine dat dit vooreerst wel niet plants zou hebben^ uit hoofde men nielgeloofde dat zij, die hun onlslaf hebben mged.end bij dat besluit zouden blijven volharden. Dit is loch het geval geweest en er moot dus tot do verkiezingen worden over"o- gaan. De heer Bisschofsheim echter scbijnt z?ch bedacht te hebben. De naam van dien bankier komt ten minsle onder die der aflredendo leden met voor. Zoo men meldt zijn do ministers den 22 en 24 Julij op het kasteel te Laeken vergaderd ge weesten heeft den heer Liedlsoud-gouverneur van Braband, met den heer minister van binnenl. zaken en den heer van Praelsecretaris van het koninkl. huis, verschillende zamenkomsten gehad overdo kwestie met het bestuur der stad Brussel. De Echo da Parlement verzekert dat er aan' de heeren burgemeester en schepenen van Brus- sel het berigt is gezonden dat hun onlslaf niet aangenomen is. De keizor van Frankrijk heeft weder een dier invallen gehad die hem bij het leger zoo populair maken. Door de olTicieren der keizer- lijke garde te Vichy was Z. M. namelijk een bal aangebouenhij nam dit aanbod aan raaar be- hield zich voor, zelfs die quadrille to refelen waarmedc hij het bal zou openen. In den "avond van den 23 dezer nil heeft dit bal plaats gehad en zie hier de zamensielling van de eenifo quadrille waaraan de keizer deel nam 1.° De keizer, met mevrouw de Fonnay gemalin van den kolonel van he! Isle regement^crona- diers der garde. 2.° Een tweede luilenant met do gravin Walewskaals vis-a-vis van den keizer. 3.° Een /'owner, met de herlogin de la Bedoyerc. 4.° Ren korporaalmet de gravin Lilt a 5.° Een soldaatmet do gravin Lehon. 6. Ecu soldaatmet miss Bouz die in deze quadrille het grootoAIhion verlegenwoordigde. Al dezo dames hadden zich met de ineeslo bereidwilligheid geleend lot dezo galanterie des keizers jegens zijne garde. Alhoewel geheel on- voorbereid hebben de twee soldaten de korpo raal en do fourier ieders bewondering gaando gemaakt door de onwrikbare koelbloedifheid waarmede zij met den keizer en al die gravin- nen en herlogin danslen alsof zij al hun leven in zulk gezclschap verkeerd hadden. Op het leger heeft een en ander don gunstif- sten indruk gemaakt. De Courrier de Lyon bevat eene advertenlio van eene 43jarige dame die van vrij zondcrlinicn inhoud iszij vraagt namelijk een echtgenoot en belooft bem een leven vol genoegens en in een vyoord alles wat een man golukkig kan maken behalve kinderen daar zij eene uilsluitend plato- nischo liefdo eischl. Don 25 dezer heeft to Londen op het tooneel van den laatsten grooten brand bij den London- bridge op meuw eene onlploffing plaats gehad in een kelder waarin olio en talk geborgen was. Gelukkig slaagden de spuilcn er inna twee uren in werking geweest te zijn, de vlammen die men vreesde dat eene groote uitbreiding zou den nemen te bedwingen. BUITEMLAKDSCfl OVERZIGT. Lit iVapels wordt van 25 Julij gomold dat den vorigen avond eene bijeenkomst heeft plaats ge had bij den generaal Gialdinivan eenige Napel- scho senaleurs en afgevaardigden om de mid- delen te overwegen, welke zouden kunnen worden Nieuws- en Advertentleblad iOOOR

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1861 | | pagina 1