No. 12.Woensdag 17 July 1861. lste Jaarg. ALGEMEEN ZEEU WSCII-VL A ANDE HEN. Dit Wcekblaxl wordt el It en Woensdag-morgen uilgegeven bij J. Sturm, le Neuzen. Dc prigs is 80 cents in dc drie maanden en franco per Post 95 cents. Men abonneert zich bij alle BoekhandelarenPosldirecteuren en Brievenbushouders. - Adverlenlien gelicvemen aan den Uilgeverin le senden uiterlijk Dingsdag, des namiddags ten 4 ure cle prijs van 1 tot 4 regels is 40 cents, voor elken regel meer 10 cents, behalvc 35 cents -eg dreg I voor clke plaalsing. BINIVENLAIVDSCHE BERIGTEN. Z. M. heeft gocdgevondcn Bij besluit van den 7 dezer no. 40aan M. Content, gewezcn hoofd-onderwijzer le Nieuw- vliel, pensioen to vcrleenen ten bcdrage van 373 's jaars Bij besluit van den 9 dezer no. 45le herbenoemen lot burgemeesler dcr gemecnlo St.-K.ruis, M. C. de Die. Bij besluit van 10 dezer, no. 54, te herbe noemen lot kanlonreglcr le Oostburg, mr. F.J. llentiequin. leuzen 16 Julij. Zaturdag den 13 dezer mogl een achlcnswaardig inwoner dezer ge- meente, do heer Johannes Cornelis de Graaff geboren te SInissedert 1826 tot en met Mei 1859 beurtschipper tusschen Neuzen en Rotter dam in goeden welstand en bij het genol van velerloi onschalbaro voorreglen waaronder in de ccrsle |>Iaats het bezit zijner dierbare gade'!ge- teld mag worden zijnen 80sten verjaardag vrcug- ilevol vieren. Menigvuldig waren do bewijzon van belang- slelling die den braven burger door familie en vrienden geleverd werdenen de schippers de zer gemecnle en die van andere plaatsen en rijken welko hier op dien dag vertoefden brag- ten hun oud-confraler bijzondere hulde door hunne vaartuigen met verschillende fraaijc vlag- gen en wimpels feestelijk to versieren. Schoomlijkc12 Julij. Gisleren is al- hier door den concessionnaris Carpreau do wegs- verbetering van Schoondijke naar do Sasput besleed aan den heer J. Sturm te IJzendijke voor f 12,120. Bij de voltooijing van dat werk zal de gemeente Hoofdplaat door grindwegen aan het net dor slraalwegen zijn aangesloten. In de Eendragleen vvelenschappelijk blad nit Gent, n.° 27, van zondag den 30 Jung, worden een paar kolommcn tocgewijd aan de bijdragen tot de oudheidkunde en geschiedenis inzonderheid van Zeeuwsch-Vlaanderen verza- meld door II. Q. Janssen en J. II. van Dale hepaaldelijk aan het 4de stuk waarmede het 5de deel op eene allezins waardige wijze be- slolen wordt. Bij het overzigt helweik de re- daclie aldaar van dit stuk geefl blijktdat behalve door de geleerde verzamelaarsook weder belangrijke bijdragen zijn geleverd door de heeron A. E. Gheldolf, J. van Vloten en F. Calandzoodat dit tijdschrift zijnen geves- tigden roem bij voortduring blijft handhaven. Van 10 tot 12 dezer word to Utrecht de 17de algemeene vergadering van het Nederlandsch onderwijzersgenoolschap gehouden. De heer Neel- rneijer hoofd-onderwijzer aan de koninklijke school van Z. MWillem IIIop het Loo, hield eene redo waarin hij beloogde dat van de tegen- woordige dusgenoemde wctenschappelijke rigling van het lager onderwijs geen heil was le wachlen en dat zij daarom krachtig bestreden moest worden. Het aanloonen dier rigting en het op- sporen tot bestrijding bevat menigen nutligen wenk voor de oudersvoor den ondervtijzer zelven en ook voor hen die met het loezigt op hot on derwijs belast zijn. Bij acclamatie word goedgekeurd het plan tot oprigling van een weduwen- en weezenfonds voor onderwijzersleden van het genoolschap. Belangrijke discussion over veranderingen sedert de uilvoering van do wet op het lager onder wijs en over vele andere nullige zaken rnaakten tleze vergadering hoogsl gewigiig. De provincie Zeeland werd verlegenwoordigd door de heeren K. van den Handel, J.M.Slroes, IS. van der Dusse en J. ReijersJCz.hoofd- onderwijzers le Oud-VossemeerColijnsplaal Dreischor en IJzendijke. Als vergaderplaats voor het volgende jaar is Gorinchem aangewezen. -Door een aantal ingezetenen der slad Heus- den is een adres gerigl aan den heer Pape predikant aldaar, slrckkcnde om zijn leeraars- ambt neder to leggen en de kandidaluur van hurgemeesler aan te nemen. Men verneemt dat ds. Pape hieraan gehoor heeft gegoven. Indien dus het gevraagde ontslag van den tegenwoor- digen burgemcester verleend en ds. Pape in zijn plaats benoemd wordtzal zulk eene verandering van belrekking wel tot do hoogst zeldzame zij het niel tot de eenige behooren. Den 7 dezer had le Loon-op-Zand eene plegligheid plaats die wel tot do buitengewono mag gerekend worden. Do beroepen kandidaat J. U. Gravestcin, nog zecr onlangs op 52jarigen leeflijdtot hot leeraarsambt toegelaten, werd in do morgen-godsdienst bevestigd door zijn sliefzoon ds. J. VV. Felix, predikant te Nicuwe Tonge. LI. maandag middag, 8 dezer, tusschen 12 en 12£ ure, had een brulale dicfstal plaats op een der graanzolders van het pand Ilerklots in de Wijnstraat to Rotterdam; een of twee der op dien zolder wcrkendo vcrschieters wislen in verslandhouding met eenige anderen ciders werkende 30 zakken Poolsche larwe van daar af le dragen weg to rijden en te bergen in de schuit van schipper P. Vaudeville, varende op Kamperland en Wissekerke (Noord-Beveland). De factor, die dezen zolder onder zijn loezigt hadde heer JJPluym was met zijne mecst vertrouwde knechts aan de Korenmarkt werk- zaam en men heeft juist dat oogenblik voor den diefstal uitgekozen. Des dingsdags ruor- gens ten 6 ure kreeg gemeide factor eenig ver- moeden en wist toen met een doorzigt en acIi viteit, die vermeldirig verdienendusdanige ge- gevens op to sporen en opmerkingen to makcn dat het der policic mogelijk was om met eene doorlastende behendigheid zoo le werk le gaan dat reeds denzelfden middag de vijf meesl bc- trokkene personen, waaronder gemeide schipper gearrcsteerd waren zonder dat een hunner icls van het gevangennemen der overigon gemcrkt hadgisleren avond zijn alien naar het huis van arrest overgebragt. De overvloed en het vervoer van aard- bezien is dit jaar vooral le Boskoop waar do leelt dezer vrucht zeer belangrijk is, buitenge- meen groot. Door eene maalschappij aldaar is reeds, alleennaar 'silage, ver over de 100,000 pollen verzonden. De rcden van dezen over vloed ligt voornamelijk daarin, dat de planten onder de dezen winter gevallen sneeuw overal zijn bewaard gebleven en hare kracht hebben behonden zoodat er bij kweekers die anders 20,000 planten alleverden dit voorjaar gecne bestelling is ontvangen. BUITEIVLAIVDSCHE BERIGTEIV. Bij gelegenheid der 30ste verjaardag der troons- beklimming van Z. M. den koning der Belgen zal er op zondag den 21 dezerin do St.-Baafs- kerk le Gent een Te Deum gezongen worden. Men verzekert dat de wevers en andere werklieden, welke zich in April II. te Gent aan wanordelijkheden hebben schuidig gemaakl en daarvoor in verzekerde bewaring gesteld zijn ge- worden, op den 28 dezer voor het hof van assisen zullen gebragl worden. Den 10 dezer heeft zekeren Jan Baptiste Ilesteleerlandbouwer te Assenedezich door ophanging van het leven bcroofd. De oorzaak daarvan wordt toegeschreven aan do omstandig- heid dat hij een einde heeft willen maken aan de treurige gemoedsstemmingwaarin hij door verhooging zijner pachlsom is gebragl geworden. Maandag 1 dezer kreeg zekeren Frans Bruynooghe le Couckelaero aan zijn regteroog een sleek van een bij met dat noodloltig ge- volg dat hij lien minulcn later aan do gevolgen daarvan overleed. Te Anlwerpen is do vrouw van zekeren Cornelis Pillers in hechlenis genomenop het vermoeden dat zij haren man zoude vergiftigd hebben door middel van lucifers. Uit Boeverie (Honegouwen) wordtals een meer dan buitengewoon voorbeeld van vrucht- baarheid, gemeld dat eene vrouw aldaar van 5 welgeschapen kinderen, zijnde 2 jongens en 5 raeisjesis bevallen alio welke jonggeborenen met de vruchlbare moeder thans le Namen to zien zijn. Uit Luik wordt als een bedroevend blijk van de toencmende zedeloosheid gemelddat onder 9 personen die aldaar dezer dagen wegens aanslagcn legen de eerbaarheid vervolgd werden, zich 4 moeders bevonden, welko hare minder- jarigo dochters lot ontucht hadden verleid. Uit Bergen in Henegouwen wordt gemeld, dat in do meesto mijucn van Borinage de ar- beiders hot werk weer opgeval hebben. De on- geregeldheden zijn grootemieels gestild. De mi nister Rogier heeft lijdens zijn verblijf op het terrein der beweging menige depulalie uit het werkvolk ontvangen en deze in hun eigen be- lang aangoradenweer aan het werk le gaan en ten msnslo geeno pogingen aan te wenden omwio onder hunne kameraden daarloe gene- gen moglen wezen door bcdreigingen daarvan al to bonder:. Het reglemei l is ingelrokken en allcs op den ouden voel hersteld. Tijdens den opstand zijn in het gcheel twee werklieden gedood en achl gekwelst. Van do militairen en gendarmen zijn er zcven door vcr- wonding buiten gevechl gesteld. Men schrijft uit Flameries De kolenmijn I'Agrappo en Grisceuil die aan de Rothschild loebehoort verliest, naar men verzekert, meer dan 300,000 fr ancsten gevolge der jongste bc- wegingen der arbeiders. Aanzienlijke vcrbindlo- nissen zijn niel kunnen vervuld worden en zullen zonder twijfel tot processen aanleiding geven. In Frankrijk hebben gedurende de laalslo dagen hevige onweders, van zware slagregens en hagelbnijen vergezeld geheerscht. Men bc- rckenl dat binncn den lijd van acht dagen in verschillende oorden der rijks, de bliksem 33 maleu ingeslagen is, en telkeus mcnschen ge dood of gekwelst heeft. Do Momtcur deelt do wel medo, waarbij het budget van Frankrijk voor 1862 bepaald wordt. Do uitgaven zijn geraamd op fr. 1,969,769,031 on de inkomsten o[) fr. 1,974,070,028. Hieruit ziet men op nieuw, dat do uitgaven al meer en meer opgevoerd worden. Vrijdag 5 dezer vervoogdo zich bij do correclionele reglbank le St.-Etienne in persoon een grijsaard van 104 jaar oud. Hij kwam eene klagt iubrengen tegen zijn achter-kleinzoon tot teruggavc van geleend geld ten bedrago van 1200 francs. Aan den arm zijner SOjarige doch- tcr had hij des nachts te voel den weg afgo- Iegd van zijne woonplaals Rive-de-Gier naar St.-Etienne zijnde een afsland van vier uren. Do komeet, die zich nog slechls enkelo dagen aan hot ongewapende oog zal verloonen heeft le Parijs den naam van Garibaldi ontvangen. Te Mohra bij Salzungen de geboorleplaals van Lutherheeft dingsdag 2 dezer de onlhulling van het melalen standbeeld des Ilervormers plaats gehad. Luther wordt voorgesteld op het oogen blik dat hij to Worms het beslissende woord uitspreekt. Dezer dagen heeft te Weenen eene begra- fenisplegligheid plaats gehad die ten duidelijk- sle bewijst dat het Oostenrijksche volk nog niet het dichterlijk gevoel verlorcn heeft. Het zielloos overschot eener sigarenmnakster werd narnelijk, in plaats van door de proza'ische doodgravers, door zes van hare gezellinnen die zich diep in den rouw hadden gestoken, begraven. Voor de lijkkist ging eene andere vriendin deroverledene insge- lijks in rouwkleederen gehuld, die eene gebrokeno waskaars in tie handen hield. De parapluimaker Ignatius Werner te Wee nen, vervaardigl thans eene soorl van crinoline, die door middel van eene bijzondere inrigting bij een plotselingen regen als paraplni gebezigd kail worden. Uit Krakau wordt gemeld, dat de nieuvvo opperrabijn aldaaraan de jeugdige Israelilische vrouwen het dragen van crinoline's verboden en den loegang tot de synagogo ontzegd heeft aan haar die zich aan dit verbod niel storen. De vreesselijko brand le Louden is nu ein- delijk geheel gebluscht. LI. vrijdag avond stortto eene lange rij muur mot donderend gekraak neer maar zonder ongelukken le veroorzaken. Te Londen in het strand viol den 12 dezer een moordtooneel voor dat een eenigzins Ameri- kaansch karakter heeft. Een agent van het leger zekere heer Roberts, loste narnelijk twee pistolen op zekeren majoor Murray, die zijn bureau ler zake van geldolijko aangelegenheden bezochten wondde hem in den hals, De majoor greep een pook en sloeg Roberts half dood. Beiden liggen thans in het hospitaal. Roberts is gevaarlijkcr gekwelst dan de majoor. Volgens berigten uit Konslanlinopel van den 5 dezer had de sultan den harem voor good onlbondenallecn de moeders dcr zonen van Nieuws- en Advertentieblad VOOR O O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1861 | | pagina 1