No. 10.Woensdag 3 Julij 1861. lste Jaarg. ALGEMEEN ZEEl WSCII-VLAANDEREN. zeeuwsche vereeniging vc. Dit Wee/cbtad wordl elken Woensdag-morgen uitgegeven bij J. Sturm, te Neuzen. De prijs is 80 cents in de drie maanden en franco per Post 95 cents. Men abonneert zich bij allc BoekliandclarenPostdtrecleuren en Brieveubushouders.Adverlentien gelieve men aan den Uitgcver in te zcndcn uilerlij/c Dingsdag, des namiddags ten 4 are de prijs van 1 tot 4 r eg els is 40 cents, voor ellcen regel meer 10 cents, beiialve 35 cents zegelregt voor ellce plaalsing TOT TERBETERING VAN RET PAARDENRAS waarvan de zetel gevestigd is te Axel. Do eerste vvedren en ringsteking, door ge- nielde vereeniging uitgeschrevenis den 29 Junij jl. lot algemeen genoegen afgolooponen liccft hct welslagen dezer nu gevcsligde vereeni- ging reeds verzekerd. Een toevloed van 4- a 5000 personen van alle rang en sland op bet bij uitnemendheid gun- slig gelegen ruim en uilgestrekt lerrcin daartoo door den beer Eugenius Verhelsl le Axel wel- willend afgestaanen znlks ondanks bet aan- vankolijk regenaclilig weder geluigde van eeno beiangslelling die de opriglers heefl verheugd en bun reeds eene genoegdoening verschafl die hunnen moed in het voordeel der landbou- wers en paardenfokkers in dit schoon en rijk gedeelle der provincie Zeeland ten hoogste op- wekt en verlevendigt. De lijsten tot onderteekcning voor bet lid— maatschap van bovengcmelde lofwaardige onder- neming rondgaande en bij de heeren burge- ineesters der gerneenten voorhandenworden allerwego onderteekend zoodat weldra hon- derden zich zullen hebben verbonden om eeno zaak te bevorderen die vermeerdering van rijk- dom en welvaart onzer landbouwers ten doei heeft. Een kort verslag van den afloop van het feest rekencn wij dat met beiangslelling zal worden vernomen I.° Bij de Keuring van Paarden is voor het schoonsle merriepaard met veulende eerste prijs van f 10 loegekend aan Eugenius Verhelsl te Axel. De tvveede voor het naastbij komcnde een prijs van f"6 aan Johannes Francies Goethals to Neuzen. Voor het schoonsle 3 ojarig paard een prijs van fl0, aan de 4jarige bruino merrie van Malthcus de Bruijr.e le Axel. Voor het naastbij komende een prijs van f 5, aan de zvvarte merrie van Charles Louis Mels le Zuid- dorpe. Voor het schoonsle jaarling-paard een prijs van f 10aan dat van Francies de Moor le Koewacht. II.® Ringsteking. De eerste prijs een fraai Engelsch rijzadel en rijtoomis behaald door Franciscus Dellacrl te Westdorpe. De tweede bestaando uit eene fraaijo sweepdoor Leo de Mels te Hoek. Do derdo eene fraaije rijzweep (cravache) door Dominicus de Bock te Axel. III.® Wedren voor Paarden van alien ouder- dom raspaarden en zoogenaamde heeren- paarden uilgesloten). Do eerste prijseen zilveren gedenkpenning en aan geld /'40 is gevvonnen door Dominicus Casteels te Zuiddorpe. Do tweede prijs een fraaijo bronzen pendulodoor Charles Loins Dellaerl to Axel. De derde prijs bestaande uit een fraaije rijzweep, door Leo de Mels, voornoemd. IVflarddraverij van Paarden voor rijtuigen gespannen. De eerste prijs, een fraai chaisluigis be haald door den heer A. A. van Haelst te Zuid dorpe. De tweede prijs, een fraaije zweep door Dominicus Casteels voornoeind. V.® Ileeren-rid voor Paarden van alle landen en ras sen. De eerste prijs van f 47 in geld, is gewon- nen door den volbloed Engelschen ruin Zaluski zoon van Zaluski en Louise (volbloedpaarden) herkomslig uit de voormalige sloeterij to Boreulo opgefokt en toebehoorende aan den heer baron de Vivario de Maerebereden door den heer Llonore E. J. Fassaert te Hulst. De tweede prijseen zeer fraaije met zilver gemonleerde en met fijne sleenen versierde rijzweep, is be haald door het Mecklenburgsche merriepaard, toebehoorende aan den heer Frederic van Eeck- houtlsto luitenant-adjudant inajoor bij het 2de regiment curassiersin garnizoen te Gent door hemzelven bereden. Do derde prijs een dilo met zilver gemonteerd en met toepas- solijk opschriftis gewonnen door het Duilsche ruinpaard van den heer Alfred Mesot te Sl.-Nico- laas, door hemzelven bereden. De twee laalsle prijzen, als geschonken door cenigo dames uit het 5de district der provincie Zeeland zijn vervolgens aan de winners uitge- reikt door mevrouw Vogelvanger uit Hulst en mevrouvv do weduwe van Leeuwen, geboren Jans- sen te Axeluit welker handcn dcze schoone prijzen te dankbaarder werden aangenomcn. De uitrciking der overige prijzen van de vereeniging was do laak van dr. L. lloclands Janssen die zich op waardige wijze daarvan kweet, en elk der winners een loffelijk en bemoedigend woord hartelijk wist toe te spreken. Dit feest is verder opgeluislerd geworden be- halve door het fanfaren-gezelschap Concordia te Axel, door dat van Selzaete en Moerbeke, die door het afwisselend voordragen van de schoonsle muziek, oor en hart der gaslen op bet aange- naumste slreelden en bun tot vreugtle opwekten. Bij bet eindigen van het feest was het de heer Charles de Maere do spil der opgcmelde ver eeniging die zich belastte do medaillestot herin- nering aan helzelve, aan de fanfurcn-gczcl- schappen van elders toegekomen, uit te reiken. Hij vond daarbij gelegenheid om duidclijk en ge- pasl het doel dezor vereeniging uiteen le zeltcn, namehjk het eenmaal zoo beroemde Zceuwsche paardenrasdoor kruising mot edele paarden te verbetercn en alzoo paarden le fokken, ge- schikt voor kavallerie en artillerie, en wagen- paarden, als waarvoor onze paarden zich zoo schijnen aan le bevelen. De heeren Lippens en de Kerckhove Lippens van Moerbeke, mannen gunstig bekcnd voor wat zij tot veredeling van het paardenras en lot bevordering van landbouw en veelcelt in het algemeen reeds dedenbe- antwoordden den heer de Maereeven als de heer van Nieuwenhuijzendoor de verzekering to geven, dat zij niel achterlijk zouden blijven om het schoone doel onzer vereeniging le bevorderen. Zoo cindigde dit in zijn aaril hier vreemdo feest tot aller genoegen en dat nicmand onvol- daan deed huiswaaarts keeren. Ofschoon menigen stouten ruiler uit den zadel werd geworpon zoo heeft gelukkig nicmand eonig noemenswaardig letsel bekomen lerwijl de goedo ordo, dank zij do uitnemende policie die gehcu- den werd geen oogenblik is verstoord geworden. Overigens werd het verdere van den avond nog feestvierend doorgebragtdoor vriendschappelijke zamenkomslen het oplaten van luchtballon met Bengaalsch vuur, welke schoon effect maaklo het afstcken van vuurwerken enz. Axel, 1 Julij 1861. T. BIN1VE1VLA1YDSCHE BERIGTEW. Bij besluit van 28 Junij 1861, no. 96, heeft Z. M, goedgevonden tot burgemeester der ge- meenle Zaamslag te benoemen, de heer L. van Dixhoorn en bij besluit van denzelfden datum no, 89 tot kaulonregter le Sluisde heer mr. A. J. Hazenberg plaatsvervangend kantonregler en udvocaal te Leyden. De minister van binnenl. zaken heeft aan- gekondigd dat de verliezen door den wa- lersnood geleden het bedrag van do opbrengst der algemeene colleclo, van 774,774,28 ver le boven gaandat van dit bedrag, in ver- houding lot het geleden verliesaan Noord- Brabanl kun worden toegewezen f64,259,78 en aan Gelderland fl 10,514,50, lerwijl gedeputeerde stalen zijn uitgenoodigd om overeenkomstig het koninkl. besluit van Fehruarij jl.tot de verdeeling over te gaan. Gt'oetle 29 Junij. Heden morgen, omstreeks 8 ure had alhier een vreesselijk ongeluk plaats. Zekere Frans Monjeaannemer van 'I makon van het plafond in de Hervormdo kerk en daar ook zelf werkzaam zijnde, had het ongeluk, door het breken eener ribbe waarop hij sleunde,van eene stelling te vallen met het hoofd op den steenen vloerzijn schedel was bijna geheel ge- spleten. Nog slechts eenige oogenblikken bleef hij in 'tleven, maar kon geen woord meer uiten. Spoedig is hij naar zijne woonplaats, Breskens, overgebragt. Hij was nog ongehuwd doch zijne ouders betreuren een oppassenden en vlijligon zoon. Do behandeling der zaak van A, P older man voor het provinciaal geregtshof in Zeeland is jl. zaturdag afgeloopon. In de zitling van dien dag hield de amhlshalve aan den beschuldigdo als verdediger toegevoegde advocaatmr. Ph. van den Broecke, zijne uilvoerige pleilredowaarbij hij zich hoofdzakelijk ten taak stelde te betoogen dat bet wettig en overtuigend bewijs niel golo- ve rd is dat de beschuldigde zijne huisTrouw met voorbedachlen rade zou hebben om het leven gebragt. De proeureur-generaal voerde ander- maal het woord lot vvederlegging van soinmigo punten en persisleerde bij zijn requisitoir, riatne- lijk tot schuldig verklaring en veroordeeling lot de doodslraf, uit te voeren binnen Middelburg, waarna do verdediger bij dupliek zijne bewerin- gen toelichlie De uitspraak is bepaald op heden voormiddag 11 ure. BUITElVIiAlVDSCHE BERIGTEIV. Bij een koninklijk besluit is aan do gerneenten Mariakerkc en Wondelghcm eene subsidie ver- leend van 6000 francs, voor do koslen van aanleg van een slraalweg tusschen die gemcen- len welke den weg van Gent naar Brugge ver- binden zal met die van Gent naar Watervliet. Op zondag den 14 dezer zal do groote algemeene kermis te Gent een aauvang nemen. Uit Selzaete schrijft men van den 28 Junij jl. Onze haven is nimmer zoo levendig ge- weesl als thanshct Mecklenburgsche driemast- schip Aegio, kapitein Bauergeladen met 773 roode kroonbalken,ende Pruissische brik Feutonia, kapitein Parrowgeladen met 676 eiken bal- ken en planken, zijn in lossing lerwijl op het oogenblik nog arriveerde de Noordsche brik Pulmerkapitein Johannissen met eeno lading balkcn, waarvan de lossing nog heden zal aan- vangen. De drie van Riga aangebragte ladingen houl zijn besterod voor do heeren gebroeders lloorebeeke le Langerbrugge. Den 1 dezer is de spoorwegdiensl tusschen Eecloo en Gent geopend geworden. De vertrek- uren zijn bepaaldvan Eecloo: 5.25, 8.15, 12.50 5.40; van Gent7.35 10,00, 3.35 8,19. LI. zaturdag avond kwam te Brugge een 22jarig meisjeuit den omtrek van Meenen zich in handen der justilie overgeven, met do bckenlenis haren vrijer, met wien zij den 16 bevorens Meenen had verlatenvermoord te hebben. Verschillende Belgische ldaden deelen do volgende ongelukken en verwoeslingen mede, welke door het onweder, storlregen en rukwinden, in de laatsle dagen hebben plaats gehad To Bellein heeft op den 21 Junij een ruk- wind gewoedwelke op den wegloopende langs het kanaal van Gent naar Brugge, 112 boomen heeft onlworleld. Te Meessen heeft in den namiddag van den 22 Junij zulk een ver- schrikkelijke rukwind plaats gehad dat ouden van dagen zich niet herinneren kunnen ooit zoo iels bijgewoond le hebben; de schadedaar- door veroorzaakt is zeer aanzienlijk. In de wei- den zijn de koeijen opgenomen en omver ge- worpen een aantal groote en kleiue boomen werden ontworteld, een afsluilingmuur van den luin der hospicie is otcr eene leugte van 50 voeten omvergeworpenverscheidene schouwen en daken zijn afgewaaid op zekere hofstede is bijna alles vernietigd geworden, het vvoonbuis, de schuur, de te veldeslaando oogst boomen, in een woord niels is daar gespaard gebleven. Do koeijen welke zich op sta 1 bevonden zijn met den slaak waaraan zij vastgebonden waren op verscheidene ellen afstand weggesiingerd. Een boom van 7 voet omvang is ontworteld en 300 ellen ver geworpen. De bowoners van do hoevo waren juist bezig met de wasch en al het linnen is in do hoogte gevlogenderwijze dat men slechts een enkelen zakdoek heeft kunnen te- rugvinden. Bij het onweder, dat zondag den 23 Junij heeft plaats gehad is er te Brussel een storlregen gevallen welken meer dan 500 kelders onder water heefl gezet, Te Duysburg tusschen Tervuoren en Leuven is door den donderden kerktoren vernield en een huis verbrand. In het noordelijk deel van Vlaanderen heeft er II. vrijdag avond een verschrikkelijk onweder plaats gehad hagelsteenen van builen- gewone groolte zijn daarbij gevallen en hebben op verscheidene plaalsen den oogst totaal ver- Nieuws- en Advertentieblad

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1861 | | pagina 1