No. 9. Wo ens dag 26 Junij 1861. lste Jaarg. ALGEMEEN ZEEEWSCH-VLAANIJEREN. Bit Wcckblad wordl el/cen Woensdag-morgcn uitgegeven bij J. Sturm, le Neuzen. De prijs is 80 cents in cle drie maandcn en franco per Post 95 cods. Men abonneert zich bij alle BoekhandelarenPosldirecleuren en Brievenbushouders.Adverlenlien gelieve men aan den Uilgever in te tsenden uiterlijlc Dingsdagdes namiddags ten 4 ure de prijs van 1 lot 4 regels is 40 cents, voor elken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelrcgl voor clkc plaalsing. BUVNENLANDSCHE BERIGTEN. Z. M. heeft goedgevonden aan den Iieer Ch. F. Pa hudop zijn vcrzoek cen cervol ontslag Lo verleenen als gouverneur- generaal van Nederlandsch Indie en als zoo- danig le benoemen den heer mr. L. A. J. W. Iiaron Sloct van de Beclellians voorzitler van den raad van loezigl op de spoorwegdiensten aan den heer L. van Dixlioorn op vcrzoek cervol onlslag le verleenen als gezworen van do watering Walzoorden le lienoemen lot dijkgraaf van den Zaamslng- polder den Iieer II. Wolfcrl en lol gezworen van don Calliarinapoliler den heer B. L. Ysc- bacrt. Z. M. heeft de hetrekking van ilirccleur en kommandanl der marine le Vlissingen opge- dragen aan den schout-bij-nachl II. Wipff. Bij heschikking van den minister van bin- ncnlandschc zaken, dd. 15 Junij 1861 is do concessie van cene sloonthooldiensl lol vervoer van reizigers, goederen en veo liissnhcn SIois en Brngge vroeger verleend aan JIlebbelijnc/c Ucnncfreund to SIuis overgeschreven ten name van do heeren Renier Co. aldaar. Van de 89 aspiranten naar do helrekking van telegrafist-leerlingwelke op den 10 en 11 dezer te 's Hago vcrgelijkend geiixaminecrd vverden zijn er 24 benocmd om zich bcreids op den 10 Julij e. k. voor de dienst disponihel te stellen. Onder do benoemden komen uil Zeenwsch-Vlaanderen voor Jan de Smidt van Zaamslag, en Daniel l\'oest van Sluis. Do tvveede kamer heeft gislercn hare vverk- zaamheden hervat. Aan de leden is rondgo- deeld de momorio van beantwoording der regc- ring op hel voorloopig verslag der afdeelingen nopens de nalionale miIiLie. Daarnil blijkl dat de regering hel tot stand komen der wet gebiedend noodzakelijk en eene inecnsmelling der militie met het staande leger wenschelijk acht. Voorls berekent zij dat het leger (ongerckend do schulterij) in hot gehee! 60,000 man sterk moot zijn. In de zomorvergadering der provinciate sla- tcn van Zceland welke op dingsdag 2 Julij a. s. zul gehouden worden zullen onder anderen ilo navolgende onderwerpen behandeld worden Vier brieven van den minister van hiuncn- landsche zaken, als 1.° van den 7 December 1860, no. 170, 5de afdeeling houdende mede- deeling van Zr. Ms. beschikkirig op de adressen der gemeenleraden van Clinge en St.-Philipsland om toepassing van art. 36 der wet op hel lager onderwijswal betreft do kosten van nieuwo schoollokaleri en omlerwijzerswoningen in die gemeentcn. 2.° Van den 14 Januarij 1861 no. 305 5de afdeeling, met extract uil Zr. Ms. bcsluit van den 10 bevorens no. 57 houdende beschik kirig op de adressen der gemeentcradeu van Clinge en Nieuwvliet, om toepassing van voor- schreven wetsartikelwat betreft do gewone kosten van hel lager onderwijs dier gemeentcn. 3.° Van den 14 Januarij 1861 no. 310, 5de afdeeling, slrckkende ten gcleide der door zijne cxc.krachtens magliging des konings geno- mcne beschikkingen op de adressen der gemeen- tcbeslurcn van Hengsldijk Philippine, Relrun- chcmentScherpenisso St.-Annaland en Zaam slag om ioepassing van bovengenoemd wets artikel wal belrel'l de gewone kosten van het lager onderwijs dier gerneenten, 4.° Van den 6 Mei 1861 no. 241, 5de af deeling met afschrift van Zr. Ms. besluit van den 1 bevorensno. 54 regelende onder ande ren do bijdragen van do provincio en bet rijk in de kosten van den bouw van een nieuw school- lokaal le Zuidzande alsmcde van den aankoop van een huis voor onderwijzerswoning aldaar. Voorslellen van gedepuleerde slalen, betrek- kelijk de adressen van de navolgende gemeenle- besturen, om toepassing van voorschreven wets artikel, to wetcn a. van het gemeeutebestuur van Sas-v.-Gcnt, en b. van het gemeentebesluur van Eede. Idemnopens do verzoekschriflen van de gemeenleraden van Hengsldijk en Philippine om toepassing van voorschreven wetsartikel wat betreft do gewono kosten van hel lager on derwijs dier gemeentcn. Heuzen24 Junij. LI. dondordag namid- dag hoorden wij hier aanhoudend het gerommel van den donder welke bui zich op eons ont- laslto in een hevigen rcgen gevolgd door eene hagelvlaag, waaronder zich aanmcrkelijke slukken ijs en wel sommigen ter grootle van een dui- veneibevonden cnkclo glasruitcn zijn daardoor verbrijzeld doch schade aan voldvruchton heeft men gclukkig niet le lijden. Axel24 Junij. Naar men verneomt zul len aan de op den 29 dezer alhier le houden wedren enz meer dan 70 liefhebbers deel- nemen. Alsmcde dat de muziekgezelschappcn van AxelMocrbeko cn Selzaeto ter opluiste- ring van hot fcest zijn uitgenoodigd. Reeds worden op hel terrcin alwaar dit feesl mod plaals hebben, de noodigo toebereidselen gemaakt. Men vcrncemt dat het llarcr Majesteil ouzo koningin beschermvrouw der alhier gevestigdo brei- en naaischool voor minverinogenden, weder behaagd heeft bij gelegenheid van haren jaar- dagdie inrigling met /lOO le begifligen door welke aanzicnlijke bulp ile bcsluurderesscn op dezelfde wijze als vroeger die nuttigc ins tel ling in stand kuunen houden. Uoschkapellc, 20 Junij. Bij de op gis- teren plaals gchad hebbende opening der slem- briefjes ter verkiezing van een lid van den go- meenteraad bleek dat ingekomcn waren 20 biljetlen. Hiervan bekwamen de heeren A. Geill 10, P. J. van der Wiclen 8 en P. van Campen 2 slemmcn zoodat er eene herslcmming moot plaals hebben. SSosclikapclle21 Junij. Gisteron na- rniddag had alhier cen zwaar onweder plaals. In het noordelijk gedeelto dezer gemcento is veel hagel gcvallen dio nog al aanmcrkelijke schade, vooral aan het vlas heeft tocaobrad. In afwachling dat hot arrest van den hoo- gen raad van 31 Mei II., waarbij is uitgemaakt dat do erfgenamen van vvijlcn den graaf van Damme, de gronden in het Zwin niet langer dan tot 1857 in concessie. konden hebben in kracht van wijzen zal zijn overgegaanzijn, naar ons verzekerd wordt door het domein- besluur dezer dagen aan hel dijksbestuur van den Prins-Willemspolder voorslellen gedaan, om eenige voorloopige opnemingen en wcrkzaam- heden le verrigten. Dio voorslellen zijn gedaan met hel doel om spoedig to kunncn ovcrgaan tot cene gemeenschappelijke bedijking derschor- rcu waarloo genoemde polder ten deele gere^- tigd is. Door de commissie van bcoordeeling der ten- toonstelling van landbouw, luinboiiw en nijver- heid le Dordrechtis onder meerdcren toege- kend voor twee Zeeuwsche ploegende zilve- ren medaillo aan den heer C. Pierssens to Hulsl. In do classikalo vcrgadering, hedon (26 Junij) le IJzendijke to houden, moct onder anderen beraadslaagd worden over het concepl-regle- ment op het godsdienst-onderwijs in de Nedcrl. Ilervormde kerk. De zillingon van de algcmecno synode der Nederl. Herv. kerk zullen op Woensdag den 3 Julij e. k. geopend worden. Als afgevaardigde nit Zeeland zal daarbij plaats nemen de wel-eerw. heer II. Q.Jansscn, pred. le Sl.-Anna-ler-Muiden. In de algemeeno vergadering van de maat- schappij der Nedcrlandsche lelterkunde den 21 dezer le Leyden gehouden zijn, zoo uit Neder- land en zijne kolonien als uit het buitenland 27 nieuwe leden benoerod. Deze ondcrscheiding is onder anderen to beurl gevallen aan den heer J. F.J. lleremans hoogleeraar aan hel koninkl. alheneum le Gent, geboortig van Anlwerpen. BUITEWLAWD8CHE BERIGTEItf. De polemiek der bladen over de laatsle ver- kiezingen in Belgie neemt een eenigzins scherp karakler aan. Do Echo du Parlement wil be- paaldclijk dat men eene enquele zal houden om- trent de laatste verkiezingen le Gent. Hel spreekt van zelfdat hel blad slechts eene partij-enquele wil, daar de verkiezingen in alio opzigten regel- inatig zijn afgeloopen. Het gevoelen der kalmo en gemaligde liberalen is dat zulk eene enquele slechts tot nieuwe verdceldheid kan leiden en dat hot veel beler is dat do liberalo partij zich al meer en meer aansluitedan dat de leden elkander rancuuo cn haat toedragen. Zondag 16 dezer heeft de maalschappij van oud-wapenbroeders van Willcm I te Gent in de St.-Jacobskerk aldaar, hare gewono jaar- lijksche solemnele mis doen celebreren voor do broeders gesneuveld in den slag van Waterloo. Op maandag den 1 Julij a. s. zal er lo Gent eene bijzondere godsdicnslige plcgtigheid plaats hebben namelijk de overbrcnging der reliquien van St.-Price, die ten jare 656, lo gelijk met zijne moeder Caphrailda en Sl.-Lieven den marlehlood slierf. Tot hiertoe zijn ilezo berustende in de calhedraal van Gent, doch zullen bij die gelegenheid ovcrgebragt worden naar Haulhem en Sl.-Lievens-Essche. Vele voorname Engelschen, te Brussel vcr- blijf houdende, hebben dingsdag 18 dezer eene bedevaart naar Waterloo gedaan, ter gedach- lenis aan den veldslag welke over 46 jaren go- leverd is geworden, Een pholografisl in Belgie heeft cene onldekking gedaan welke de regeringen zal nopen hare postzegels le vcranderen hijmaakt ze namelijk alien na van welke kleur ze ook zijn. Hij heeft door proeven aan het besluur der posterijen bewijzen van zijne bckwaamheid ten dien aanzicn gegeven. Do Russische sloornboot Poltoivawelke van St.-Petersburg op den 20 dezer le Anl werpen is binnengekomcnheeft het geraamlo van een walvisch aatngebragtbestemd voor het kabinet van natuurlijke historic te Brussel. Den 2 dezer zijn er to Mako in Hongarije, zulko groote hagclsleenen gevallen dat vcrschei- dene kindcrcnen ook cene dicuslbode er door gedood zijn. J), zaturdag namiddag is te Londcu, bij -de Londonbrug, cen felle brand uitgebarslcn die men eerst zondag morgen ineester werd. Zestig pakhuizen gcvuld met pek leer, spiri- tus, salpeter enz., alsmcde 9000 valcn talk, zijn cene prooi der vlammcn geworden. Den 18 dezer had op een klein eiland in de Medway niet vcr van Chatham cen boxpartij plaats om het zoogenaamde Championship en den reregordel die sederl den bekenden slrijd tus- schen llcenan cn Saijers disponihel was. Do slrijd was een der builcngewoonste in do annalen der boxkunsl. Ilursl en Mace zijn do namen der karopvechters, dio om het bezit van den gordel worstelden. Hurst is een man van her- kulische kracht en sterk gespierd doch ovcrigens geen boxer van talent Mace daarentegen is in vergelijking van hem cen zwak man, doch good gebouwd en een volleerd boxer. Do strijd duurdo vijftig minuten en eindigde daarmede dat Hurst jammerlijk werd loegelakeld terwijl zijn tegen- stander geen enkelen stoot onlving. Mace is <1 ns in het bezit van den eeregordel gekomen. Een dagblad nil Spnnje meblt, dat in Andalusio cen aantal personen, welke in eene particuliero wooing waren zamen gekomen om gezamenlijk den bijbel to lezen, in hcchlcnis ge- nomen zijn als schuldig aan poging tot ver- breiding van Proteslanlsche geloofsbegrippen cn dat door den openbaren aariklager veroor- deeling dier lieden tot zes negen en tien jaren opsluiting in den galeikerker gevorderd is. BUITENLANDSCH GVERZIGT. Den 21 dezer is te Parijs hel anlwoord ont- vangen van hel Turynsche kabinet op Frankrijk's gereserveerde crkcnniug van hel koningrijk Italic. Genoemd kabinet heeft, zegl men zich gaafweg vereenigd met de door Frankrijk geslelde reserves. De voorldurende bczelling van Rome schijnl thans te zijn vastgesleld. Den 23 dezer zijn, volgens een telegram uit Messina, 120 aanhangers der Bourbons bij Syra cuse ontscheeptdoch door de troepen omsin- geld en voor het meerendeel gevangen geno- men 23 dier opslandcliugen werden gefusil- leerd overigens was het rustig. Volgens berigl uit Weenen heeft hot minisle- rie in den rijksdag verklaard door den keizer gemagligd le zijn lot de verklaring, dat het onlwerp van wel tegen de emancipatie der Pro- leslanlen door den landdag van Tyrol voorge- steld niet in aanmerking genomen kon worden. De berigten nopens den politieken loesland in Nieuws- en Advertentleblad VOOn» Do

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1861 | | pagina 1