No. 5. Woensdag 29 Mei 1861. lste Jaarg. ALGEMEEN ZEEUWSCH-VLAANDEREI*. Dit Weekblad wordt el/ten Woensdag-morgen uitgegeven bij J. Sturm, leNcuzen. De prijs is 80 cents in de drie maanden cn franco per Post 95 cents. Men abonneert zich bij alle BoekhandelarenPosldirecleuren en Brievenbushouders. Adverlentien gelieve men aan den Uilqeverin te zenden uiterlij/c Dingsdagdes namuldags ten 4 ure de prijs van 1 lot 4 regels is 40 cents, voor elken regel mecr 10 centsbehalve 35 cents zegelrcgt voor elke plaatsing. BHVIVENLAIVDSCHE BERIGTEN. Z. M. de koning-groolhcrlog heeft benocrod lot ridder dcr orde van de Eikenkroon, de heer D. J erascommies ler provinciulc griffio van Zeeland. Jl. zalurdag is door do cersle kamer der slaten-gencraal onder auderen aangenomcn hel wets-onlwerp lot verhooging van hoofdsluk IV dcr slaalsbegrooling voor 1861 (aankoop van een gereglsgebouw te Leyden)met 32 tcgen 1 stem zijnde die van den heer Fransen van de Pulle, welke bij deze gclegenheid met den minister van juslitio eenige woorden wisselde waaruit bleek dat door den minister dit jaar voor een geregtsgebouw te Goes gecne fondsen waren op de begrooting gebragten diensvolgens de aan- bestediilg van zulk een gebouw aldaar was go- schorsten verklaarde de minister dan ook ver- der dat hel zecr onzeker was of de regtbank te Goes zal blijven beslaan en dus al dan niel aldaar een reglsgebouw zal vvorden opgerigl wnaraan eene uitgave van 50,000 vcrbonden zoudc zijn. To Middelburg is op woensdag den 22 dezer de 15de algcmeene vergadering der geweslelijko vereenigingZeeland, van hot Ncderl. onder- wijzersgenoolschap gehouden waarloo nit alle declen der provincic behalve nit het 3dc school- district leden waren opgekomen. Uil hoofde van des voorzilters ernstige ongesteldheidwerd de leiding der vergadering opgedragen aan den heer IV. Swart, onderwijzer te Goes die levens de werkzaamheden op zeer gepasle wijze opende met eene belangrijke redevoering over het wachl- woord onzer dagen kennis is magt. Van al hctgeen met betrekking tot het genoolschap, do vereeniging, en in het algemeen met opzigt tot do bclangen van hel schoolwezen en het onderwijs, is besproken cn vastgesteldverdient genoemd to wordon het contract lusschen Zeeuw- scho onderwijzers tot nilkeering eener bijdrage in eens aan hunne na to lateno betrekkingen met welke nuttige inrigting in navolging van Zuid-Holland Noord-fiolland Gelderland en Noord-Brabant nu ook dit gewest zich vcr- rijkt mag zien. Naar men vcrncemt is dezer dagen door de arrondissoments-regtbank te Middelburg eene lijst van aanbeveling van drie kandidalen opge- rnaaktler voorziening in de vacalure van kanton- regtor te Sluis. Op die lijst komen voorde heeren mr. J. A. M. van der Hardl Aberson grifficr bij hel kantongeregt te Mcdemblik jhr. mr. E. van Panhuysadvocaal te Middel burg, en S. A. de Smidtkandidaat-nolaris to Schoondijko. Het prov. gerogtshofin Zuid-Holland heeft bij arrest van den 23 dezer verniotigd een von- nis der regtbank to Briellcwaarbij Xavero Chrisleo Grieksch malroosdestijds liggendo le Hellevoelsluisis vrijgesproken van de aanklagl van een kameraad een gedeelto van den neus te hebben afgebelen. Hel hof heeft hem aan dat feit schuldig verklaard cn vcroordeeld lot drie jaren gevangenisstraf. Hit Balk (Overijssel) wordt gemeld dat aldaar een huwelijk zal voltrokken vvorden waarvan de bruidegom-weduwenaar 62 en het meisjode bruid 22 jaren telt. Echtvcrbind- tenissen met dat verschil in jaren zijn niet zeld- zaammaar opraerkelijk is het in dit geval dat de bruidegom-weduwenaarzoo men zegt reeds verloofd is geweest aan de groolmoeder van het meisje doch dat dit huwelijk destijds niel is voltrokken maar boide met anderen zijn gehuwd. Hel schijnl daaromdat de bruide- om maar bcpaald is gezet eene vrouw te heb- en uit die familio en vooral die denzelfden naam als de groolmoeder draagt. Een telegram uit Batavia dd. 16 April, luidtJava is rustig. Van Banjermassing zijn bevredigende tijdingen ontvangen." BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Jl. woensdag inorgen ten ruim 6 ure is le Gent het vonnis voltrokken aan den persoon van Ver- vackevan Bouchaute, tot de doodslraf vcroor deeld wegens moord op zijne vrouw en diefstal met verzwarende omslandigheden. Dit treurig sehouwspcl werd door ongeveer 15,000 personcn waaronder een overgroot aantal vrouwen, bij- gewoond. Zoo men zegt zal de zaak betrefTende do jongste onlusten to Gent, niet voor het hof van assises le Gent, maar voor dat van Brusscl dicnen. Aan do volgen de gemecnlcn in Oost-Vlaan- deren worden onder anderen rijks-toelagen ver- leend voor de verbetering van buurtwegen: als: Meerdonck 10,000 fr.Rieldrecht 1000 fr. St.-Pauwels 2400 fr.Ertvelde cn Oosl-Eecloo 5000 fr. Assenede 3500 fr. en Wachlebcko 5000 fr. Den 21 dezer viel den landbouwer P. Aer- naul le Assenede onder eenen wagen dien hij vocrdo en werd door de wiolen verpletlord. In de vorige week heeft bij Wetleren een verschrikkelijk ongeluk plants gevonden. De vrouw van een barriercvvachler aan denspoor- weg was bezig tijdens de afwezigheid van ha- ren man het hek le sluiten toen zrj haar driejarig kind zag locsnellen om over don weg to loopen, Zij liep het kind to gemoelvalto het in do armen om het in hel vvachthuis te dragen doch slootte ongelukkiglijk bij do over- haasting legen een der sporen en viel; de pijn beletle haar tijdig op te staan om zich voor het aankomend konvooi uit den weg to maken en do trein verpletterde moeder en kind. Dit treu rig ongeval wordt nog hagchelijkerdoordicn de vrouw hoog zwangerig was. Den 22 dezer is door het hof van assises to Brugge een broeder van do Goede Werken veroordeeld tot 15 jaren dwangarbcid, 15jaren opzigt, tentoonstelling cn do proccskoslen als zijnde schuldig bevonden op verscheidene tijd- stippen aanslagen met of zonder geweld gcpleegd to hebben op vier kinderen van beneden de 14 jnren, wier onderwijzer hij was. Met de slooping der vestingwerken van Bergen in Hencgouwen zal eerstdaags aange- vangen worden. Door de correctionnele regtbank te Ber gen is dezer dagen zekero Roza Ileymansbo- terverkoopster te Beerselveroordeeld tot 6 maanden gevangenis en 85 fr. boeteter zakc dat zij in diestad boter had verkocht, waarin eene groote hoeveelheid water was bevonden. To Charleroi zijn thans 16 personen opge- slolcn, alien leden van do beruchle dievenbende. Een inwoner van de gemeente Pcssac die verstoord was over het geweld dat eenigo kinderen voor zijne deur maakten, schoot met een geweer onder den spelenden troep en ver- wondde een der kinderen. Dadelijk schoten de buren toe en eischlen, dat hij zijne woning zou openen. In plaals van hieraan te voldoen heeft hij zich met een pistoolschol van het leven beroofd. Te Monlmartro heeft eene moeder haar kindje van zes weken oud die den slaap niet kondo vallen eenige lepels afgetrokken papa- verbollen ingegevenmet dat gevolg dat het wichtje na eenige minuten reeds een lijkje was. Do korporaaldie in Frankrijk bij het lste regement grenadiers de plaats vervull van den bij dat regiment als korporaal ingeschreven keizerlijken prinsis tot degradatie en vijf jaren tuchthuisslraf veroordeeld wegens diefstal. Dezer dagen heeft in de nabijheid van Sheffield, lusschen twee jongelingen van 18ja ren eene boksparlij plaats gehad waarbij voor den winner 1 pond si. te verdienen was. Do strijd was zoo verwoed dat een der jongelingen kort daarna aan de gevolgen overleed. Zijn ge- laat was bijna geheel verpletlord en te eenenmalo onhcrkcnbaar. Eene onlangs te Boston in Amerika over- ledene oude vrijstermet name Townsendheeft bij uilerslen wil 60,000 dollars aangewezen voor hel oprigten van een gesticht voor oude vrijslers waar deze een schuilplaals kunnen vinden tegen den verachtenden glimlach der wereld. Daarin zullen alio oude meisjes worden opgenomen om hel even of zij door neiging of door den drang der omslandigheden ongehuwd zijn geble- venzoo zij slechts in geene aanraking met do justitie zyn geweest. Den 27 April 11. heeft to Rio-Janeiro do openbaro verkooping plaats gehad van eene plau- taadje toebehoorendo aan de keizerin-weduwe alsinede van 140 slaven, welke op die planlaadjo geboren waren. BUITENLANDSCH OVERZIGT. Do min of mecr vijandige geest in Engcland tegen Frankrijk slraalt ook door in het herhaald optrcden van do familie Orleans bij openbaro gclegenheden. Zoo is de herlog van Aumale op een banket der vereeniging lot aanmoediging dcr Icltcr- kunde, den 15 dezer le Londen gehouden. als redenaar opgetreden en heeft zich over de vrij- heid uilgelaten op eene wijze, welke niel vleijend is voor de Fransche regcring. Terwijl men in afwachling is of de Fransche troepen den 5 Junij Syrio zullen verlalen ver- neemt men thans den uitslag van de eersto zit- ling der conferencewelke te Konstantinopcl heeft plaals gehad nopens de Syrische aangc- legenheden. Algemeen werd de noodzakelijkheid erkend om (len Lihanou onder een cnkel opperhoofd te stellcn, die do Christelijke godsdiensl zal tnoe- len belijden. Wie mot genoomdc betrekking bekleed zal worden, daarover zijn Frankrijk en Engeland het oncens. Door eerslgenocmde ino- gendheid is levens eene staalsregeling onlwor- penvolgens welke de benoemde vorsteven als do onderkoning van Egyple, do investituur van do Ottomannische Porte erlangen en haar allcen schatling belalen zou. Voorts zou in den geheelen ornlrek van zijn grondgebied geen enkel Turksch soldaat zijn. In Duitschland begint de vrees voor oorlog le wijken en worden de gemoederon allengs kal- mer. Beijerendat zich bijzonder had onder- scheiden door zijn ijver om zijne legermagt le verslerken heeft de werkzaamheden doen sta- ken waarmede een aanvang was gemaaktvoor het groote kamp dat lusschen do vesting Ingol- stadt en Augsburg zou worden aangelegd. Bui- lendien heeft het nog andero maatregelen van inilitairen aard genomen die getuigen van een vredeaiiemcnden zin, Uit Polen verneemt men dat do strengo maatregelen voortduren en de communicatife'n dagelijks slrenger worden. Van de Poolsche grenzen verneemt men, dat de wet, betrefTende do emancipatie der boeren verschenen is. Van 1 October c. k. zijn de heerendiensten opgeheven. De berigten uit de Russische binnenlandcn luiden steeds ongunstig. De bewegingen onder de boeren nemen toe. Men verzekert allhans dat Rusland zijne troepen uil Polen ecnigzins teruglrektomdat de toesland van het binnen- land van Rusland eene verslerking van troepen noodzakelijk maakt. Uit Ronstantinopel verneemt men, dat de sultan ziek is en do financien nog zieker zijn. De berigten uit Amerika luiden steeds oor- logzuchlig. De havens van Virginia zijn thans definitief geblokk eerd. Dit is ook het geval met de havens van Zuid- en Noord-Carolina Georgia Florida, Alabama, Louisiana, Mississippi cn Texas. Er is bevel gegeven aau al de sche- pen om die wateren binnen 14 dagen le ver lalen. To Washington zijn 31,000 man gecon- cenlreerd. Uil het 3de en 5de der bijvoegsolen tot de Ned. Slaals-Courant van 15 Mei blijktdat op de navolgende loten in de algemeene verloting len behoeve der noodlijdenden door den jongsten watersnood uitgegeven door de sub-coinmissie te Ilontenissc prijzen zijn gevallen op de nummers o4504prijsn.° 9913 aan E. F. NoelHontenisse. 545U 9813 J. van Braband, 34524 9713 J. tV. de Zwart, 34544 9513 Th. Kuijpers 54562 9413 J. B. van Leuven, 54566 9615 P. Dronkers 145562 5782 P. J. Mel, 145565 5882 Idem 143565 5982 Ed. Pateer, 145590 6182 A.v. Water schoot, 145598 6282 P.a Kuijpers 143671 i> 10050 J. van Mol 145656 10550 J. F. Verdurmen, Boschk. 143660 10250 A. Geill, 14o678 10450 P.J.v.d.EeckhoutjGranuw Nieuws- en Advertentieblad VOOR

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1861 | | pagina 1