No. 4. Woensdag 22 Mei 1861. lste Jaaj ALGEMEEN ZEEUWSCH-ALAANDEREN. voon Dit Weekblad wordt clken Wocnsdag-morgen uilgegeven bij J. Stcrm, leNcuzen. De prijs is SO cents in de drie maandcn en franco per Post ce'l!.s' n a"onneerl ~[c'1 "ij a^c BoekhandelarenPosldirecteuren en Brievenbushouders.Adverlenlien gelicvemcn aan den Uitgeverin te zcnden intcrlijlc Dtngsdag, dcs namiddags ten 4 urc de prijs van I lot 4 rcgels is 40 cents, voor elkcn rcgcl mcer 10 cents, behalve 35 cents zegclrcqt voor elkc plaatsing. BINIVEIVLAIVDSCHE BERIGTE1V. Bij koninklijk besluil van den 11 dezer, is benoemd tot ontvanger der direrle belastingen in- en nitgaandc regten en arcijnsen te Sas- van-Gent c. a.de heer P, Graaf van Ilogen- ilorpthans ontvanger der in- en uilgaande regten to Wernhout. Zuiddorpe., 16 Mei. Op do heden alhier gehouden jaarmarkt waren aangebragl 59 sinks boornveo, 19 paarden en 36 varkensen wer- den daarvan lot gocde prijzen verkocht 35 sinks hoornveo5 paarden en 13 varkens. Do uil- geloofde premien zijn toegekend als volgl Voor bet schoonslo werkpaard aan C. L. Melsland bouwer to Zuiddorpe idem de schoonste banl- gcvendo of kalfdragende koe aan C. L, de Bop landbouvver en koopman to Axel; voor bet groolsto getal paarden van eenen eigenaar aan P. Bocl koopman to ITulstidem hel grootsle getal boornvee aan de Bop voornoemd idem groolste getal varkens aan B. Goossenslandbouvver to Zuiddorpevoor hel koopen van bet grootsle getal paarden aan P. van Dorsselaerkoopman te Sl.-Jansleen en idem van hel grootsle ge- lal hoornveo aan P. Kegelskoopman to Ert- vcldo. Als zecr hclangrijk hetgeen op do in Junij te Haarlem te houdene natiohalc tentoonslclling zal worden len loon gesleld wordt onder an- dercn genoemd een kantcn parasol en voile toegezonden door do te Sluis gevesligde kant- werkschoolvvelke bezending eeno waarde van omstreeks [100 vertegenwoordigt. Men vernceml dat de bekendc en zoo veel gerueht makende zaak van A. Polderman bc- schuldigd van moedwillige nederlaag met voor- bedachlen rado gepleegd'op zijne welligc huis- vrouw tcr openhare leregtzilling van hel pro- vinciaal gereglshof in Zeeland zal behandeld worden op dondcrdag den 27 Junij en volgcndo dagen. Zoo als vroegcr gcmeld is, hadden dircc- teuren van hel Amslerdamscho weduwen-waar- borggenoolschap Te Winkcl-Rielveld-Doijer hel plan gevormd tot oprigling van een suppletio- fonds ten eindo daardoor hel bestaaudo fonds to sehragen ilo regering heeft echler, volgens do Utrcchlschc Courant, haro toestemming tot dezo oprigling geweigerd. llel water in de Waal is zeer laag ook in do Lek is de watcrstand zoodanig dat do vaartuigen van Overijssel en elders naar Roller- dam heslcmdverpligl zijn do Waal te pas- scrcn. Door den heer Dalhuizcn le Kampcn moel dezer dagen concessie zijn aangcvraagd lot het droogmaken van een gedeelte der Zuiderzee, langs do ooslkust beslaando cenc oppervlaklo van p. m. 6000 bunders land. Dezer dagen viel aan een oppassend ingczc- ten to Delft, van ecne naastbeslaande nit het Westland eeno vrij belangrijko crfenis len deel, waardoor op eenmaal cene groolo omkeer in zijn maalschappclijken tocstand plaals vond. De man namelijk voorzag lot hiertoo door zwaren ar- beid (hij baggerdo voor zijn brood) in zijn on- derhoud en ziel zich nu inslaal gesteld dank hebbe do gunst der forluineen rustigen en onbozorgden ouden dag to gemoet to gaan. llij is reeds door aankoop eigenaar geworden van een klein buitcnverblijfin do nabijheid dier stad aan den Rollcrdamschen weg gelegen. Bij Gondringen zatcn in do laatstvorigo week tweo bocrenknapcn in een bcschonkcn toesland op een wagen. Zij mishandeldcn het paarddat daardoor aan het hollen geraakte. Een hunncr sprong in woeslo drift van den wa gen en greep hel paard bij den kop het dier rendo door, de jongeling viel en krecgdewie- len over zijn ligchaam zoodat hij onmiddcllijk dood was. Do ander sprong achter van den wa gen en brak een knieschijf. Jl. woensdag heeft in de nabijheid van do stad Groningen een allerbedrocvendst ongeluk plaats gehad. De zoon van den heer P. Meek- hof Doornboslandbouwer op den Andelderpolder, vergezeld van tweo doehtcrs van den heer 11, Knot Welt, landbouwer to Ukswerthadden het ongeluk met paard on knpehais in het Bo- tenliep to geraken met het ongelukkig gcvolg dat beidc zusters jammerlijk zijn verdronken, De jongeling is cr goed afgekomen maar men kan zijn toesland beseffente meerdaar hij met de oudstc der zuslers in do aanslaande week in het huwelijk dachl te treden. Dit ongeluk werd veroorzaakl door een breed voer stroo van eon Drcnlschen boer waarvoor het paard zoo danig schichlig werd, dat het aehleruit liep en met het rijluig in hel water geraakte. BUITENLANDSCHE BERIGTEIV. Een besluil van den koning van Belgio van den 11 dezer, beveelt, dat, te beginncn met dien datum, de soldij der korporaals en soldalen van het wapen der infanlcrie verhoogd wordl met 3 cenlimcn per dag. Bij de tegen- woordige duurle was het zakgeld van den sol- daal soms lol 1 centime per dag gekrompen. Bij de voortzelting der ziltingen van de kamer van vcrtegenwoordigers in Belgie, lot den 14 dezer, is alstocn het geheele wcts-ont- werp belreflende de openhare werken aangeno- men met 71 logon 6 slemmen en zijn alzoo de voorgesleldc wijzigingen lot daarslelling van eenen ijzercn weg van Mechelen naar de Hollandsche grenzen enz. niet in aanmcrl^ing gekomen. De minister gaf echter de verzekcring later do verschillendo onlwerpen van vSrlakkingcn aan eon onparlijdig onderzoek le zullen onderwerpen. Do afgevaardigde de Decker gaf alsnog kennis van eenen fahrikant berigt onlvangen le hob- ben dat hij bcreid is oogenblikkelijk eenen borglogt le storten om de concessie eener lijn van Lokercn op Ncuzen te bekomen. Bij het lhans aangenomen vvets-ont werp wordl ook een krediet verlecnd van 1,500,000 fr. voor het daarslellcn eener toevlugtshaven le Blan- kenherg. Ilel Werkverbond behelst ecnige helang- rijke ophelderingen omtrent de oorzaak der on- Iustcn te Gent. Volgens dat blad het orgaan der vereenigingen van werklieden, was het huis Parmenher Co. door do arbeiders bemind maar niet gezien bij do kleincre fabriekanlen en de geschillentusschen dat huis en zijne werk lieden gerezen waren gemakkelijk bij te leggen geweesl, wanneer op de laatsten geen invloed ware uilgeoefend die hen tot slrafhare uilersten aanzelle. Door sommige pcrsonen werd name- lijk ijverig verspreid datals den werklieden van do heeren Parmentier het verlangde hoogero loon niet werdgegeven, do andere fabriekanlen hel loon nog zouden verminderen. Bij gevolg sleldo de geheele arbeidende klasso belang in het verschil. Men vocgdo or bij dat reeds 150 Ieren door het huis Parmentier aangenomen en onder weg waren om de Gentsche werklieden le vervangen en hun hel brood als 't ware le ont- nemcnen dit eenen ander deed de gisling zoo danig toenemen dat er aan geen bedwingen meer te denken viel. Het blad zegt verder dat op den dag toen do onluslen uilhraken door de patroons gecnerlei hinderpaal werd opgeworpen legen het slakcn van den arbeid dat de werklieden, die anders slechts met moeite eon uur viij kunnen krijgen en die zelfs veroordeeld zijn otndat zij geweigerd hadden des zondags le werken schier in massa verlof kregen om de werkplaatsen le verlalen ten einde hunne broeders ter hulp le Snellen;" dat cenige fabriekanlen zich zelven onder de muilelingen hebhen begeven bedaard eene sigaar rookende en met zckere voldoening den verde- ren loop van het drama gado slaande zoodat do werklieden konden zeggen, wij hebben de patroons aan onze zijde." Het huis Parmentier had zich drievoudige aanspraken verworven ep de achling der werk liedenhet deed de induslric voorwaarls slre- ven hel was niet tocgetreden tot de verceni- ging van patroons tegen de werkliedenen hel heeft bij zijne inrigling eene school opgcrigl waar do kindercn kosteloos onderwijs genieten. Er was zegt hel Werkverbond niet meer noodig om dit huis in een slechlen reuk lo brcn- gen bij de vereeniging van fabriekanlen. Do wanordelijkheden konden een Iweeledig resullaal hebhen, zoo dit al niet hel doel was: zij konden het huis Parmentier hetwelk even zecr gevrccsd werd door zijne Gentsche concur- renlen als het inaglig is op de vreemde mark- ten waar het reeds der Engelsche concurrentie hel hoofd biedl een gevoeligen slag toe- brengenen voorls konden zij het verhond der Gentsche werklieden den hodem in slaan. Het Vlaamsrhe blad verklaarl voorls dat dit verhond zieh niet heeft lalen vcrleiden door al die manoeu vres en geheel vrecmd is gebleven aan de hc- wcging. Moge de justilic de waarlijk schuldi- gen do bewerkers van al het kwaad kunnen onldekkcn die alleen eene gestrenge kaslijding verdienen, en op hen do wellcn worden toe- gepasl welke ook hun maalschappelijke toe sland moge zijn. De ijzeren weg van Eecloo op Gent wordl in de maand Junij aanslaande geopend. Dezer dagen is le Thiell eene vrouw in hechtenis genomcn als beschuldigd hareri man, met wien zij naauwelijks 1 4 dagen gehuwd was op verschillendo lijdslippcn van het Ieven te hebben willen beriemen. In den laatsten lijd zijn in het zuiden van Belgie con aanlal bandieten aangehoudendio do provincien Namen en Henegouwen onveilig maakten. Te Parijs is op eene auctie een gctijboek nit de 15defeeuw afkomstig, uit de vermaardo abdjj van St.-Lode Rouen, verrijkl met 53 sier- lijke mimaturen der monumenlen en omslreken van Rouaan van do 5de eeuw af, verkocht voor 26,092 francss Men berekcnl dat de aangekondigde be- lasling op de lucifers in Frankrijk jaarlijks 6 millioen fr. zal opbrengen, Ilel Fr ansche fregat la Sibyllc is onlangs in de haven van Brest binnengeloopen na do reis rondom de wcreld volbragt te hebben in 217 dagen. In minder dan 11 maanden heeft la Sibylle 11,150 zeemijlcn doorloopen, de Kaap de Goedo Hoop, do Kaap Slid (van Diemens eilandl en Kaap Hoorn aangedaan. Te Claris in Zwilserland heeft een hcvige brand gewoed waarbij 300 huizen en 150 oii- derhoorigheden zijn verbrand. 4000 personen zijn zonder onderliomen. Het aantal dooden en gekwelsten is nog niet bekend. Te Modena en omslreken is in den nacht van 5 op 6 Mei zooveel sneeuw gevallen dat do slraten en wegen met eene laag van lien centimeters bedekt waren. Er heerschte duarhij een hevige storm. Te Wcenen worden er jaarlijks 5000 paar den geslagt twaalf tafelhouders dier hoofdxtad disschen volslrekt niels anders op dan paarden- vleesch. Het Engolsch dagblad de Times wordt thans op Belgisch papier gedrukt dat per riem 7 schellingen winst geeft boven het Engelsrho papier, zijnde, bij een verbruik van 200 ric- men per dag, eene jaarlijksehe bezuinigiug van 18,780 p. st. (bijna 500,000 fr.) Negen compagnien hebben de concessio aangevraagd om de slad London van ijzeren wegen te voorzien. Zeven slellen onderaardscho wegen voor, terwijl twee ontwerpen aanbieden die wegen over do huizen te doen loopen. De Engelsche bladcri melden do verschij- ning van eenen nieuwen komeelziglbaar met het bloole oog. Een makela.^r, handelende voor do Ver- eenigde Staten of voor hel Franscho gouverne- ment heeft 450,000 pd. st. (f 5,400,000) aan- geboden voor do Great-Eastern helgeen cven- wel door de direcleuren zou geweigerd zijn. Een inlandscli zendeling die getuigewas van het menschenofferen door den koning van Dahomey, verhaalt, dat meer dan 2000 man- nen even zoo vele vrouwen en kindercnbo- nevens eene menigto dieren wcrden geslagt. BUITENIiAlVDSCH OVERZIGT. Wegensdo uitgaaf der brochure van den her- tog van Aumale zijn den uitgever en den druk- Ker veroordeeld den eerslerj^tol 1 j^ar gevan- genis en 5000 fr. boete en deiu^lweeden tol 6 inaandon govangenis en 5000 fr. boete. Zij heb ben in hun vonnis berusl alzoo door hen geen hooger beroep is aangeteekend. Op dit oogenhlik zijn de commissarissen voor do Syrische aangelegenheden le Konstantinopel vcrgadcrd om met de perlc to beraadslagen Nieuws- en Advertentieblad

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1861 | | pagina 1