No. 3. Woensdag 15 Mei 1861. lste Jaarg, ALGEMEEN ZEEUW SCH-VL A ANDEREN. Dit Weckblad wordt el/cen Woensdag-morgen uilgegeven big J. Sturm, te Nausea. De prigs is 80 cents in de drie maanden en franco per Post 95 cents. Men abonneert zich big alle BoekhandelarenPostdirecleuren en Brievenbushouders.Advertenlien gelievemen aan den Uitgeverin te zenden uiterlij/c Dingsdag, des namiddags ten 4 ure de prigs van 1 tot 4 regels is 40 cents, voor el/cen regel nicer 10 cents, behalve 35 cents zcgelregt voor elkc plaalsing. BEVIVENEAIVDSCHE BERIGTEN. Bij beschikking van den minister van kinnenl. zaken, is eeno der opengevallenc bcurzen van 225 bij do norinaallessen to Middclburg ver- leend aan A. J. de Bidder, van Hulstdie reeds sedert geruimen lijd doch zonder genol ccner zoodanigc toclago bij die lessen was toegelatcn. A'euzen, 9 Mei. Gedurcnde do vorige maand zijn hot kanaal alhier opgevaren 33 zeesche- penmelendo 3256 tonnen, en 526 binnen- schepen m. 15458 t.en afgevaren 28 zee- schepenin. 3205 t,on 521 binnenschepen m. 15114 t. sedert 1 Januarij opgevaren: 79 zceschcpen m. 8645 t., en 1501 binnen schepen, m. 41417 t.en afgevaren: 75 zee- schepen, m. 9603 t.en 1463 binnenschepen, m. 39051 t. in do vieroersto maanden van 1860 opgevaren: 55 zeeschepen rn. 5868 t. en 772 binnenschepen, m. 30033 t. en afge varen: 59 zeeschepen, m. 8362 t. en 728 binnenschepen, m. 27433 t. Hulst. Naar men vcrneemt is de goed- kcuring onlvangcn op do bij de jongsle vei ling alhier verkochte 28 bunders bcdijkbaro schorren en slikken gelegen in de gemeenlen Graauw en Langendam en Hontenisseen zal met do bedijking daarvan reeds spoedig cen be gin gemaakt worden. SIuiMkil (gem- Neuzen) 7 Mei. Heden namiddag is een der brugwachlers ecu ongeval ovorkomen. V6or nog de brug geheel wasopen- gcdraaid voer namelijkeen vlelschuil legcn £en harer kleppen. De brugwachter Buijze, nog bezig zijnde met hot opendraaijen dier klep onlving hierdoor een slag met den ijzeren slcu- tel welkcn hem achlerovcr deed vallen en naar hel eimle der brug wierp. Door het vvippen <ler klep, vicl de man vervolgcns op de platle form en van daar in hel kanaal. Do daar met losscn bezig zijnde Axelsche beurlschipper W. Doeselaarsprong terslond in het water, en bragt Buijze spoedig behouden aan wal. Be halve eeno wondo aan het hoofd en eenige kncu- zingcn is genoemde brugwachter gelukkig met den schrik van dit ongeval afgekomen. Door het Prov. Kerkbesluur van Zeeland is tot afgevaardigdo naar do Synode der Herv. Kerk henoemd ds. II. Q. Jans sen, vice-presi dent van genoemd kerkbesluur en predikant te St.-Anna-ler-Muiden. Naar men verneeinl zijn de volgende prijzen der algemeene verloting voor de noodlijdendcn door den walersnood aan do daarachter ge- plaalsto nummcrs ten deele gevallen De N.-IIoll. chais van Hermans op no. 37794 het milieusluk geschenk van Z. M. den koning op no. 211878; do divan van II. M. de koningin- inoedcr op no. 100715; do schilderij van E. Verboeckhoven op no. 195854; helSmirnasch tapijl van Ileukensfeldtop no. 202527de scnilderij van mevr. F. L. Marlin-Schoteen kapitaal blocmslukop no. 217518; de twee lampen van H. M. de koningin op no. 104667 de twee vazen van H. M. do koninginop no. 16555; een bronzen vrouvvcnbeeld op no. 112762; de schilderij van Gudin marine, op no. 158827; de schilderij van K.obellweido met veoop no. 67584cen canapti met salijnen zittingop no. 119860 Koenings Ludwig album op no. 52220; de schilderij van B. de Gempt hondcn op no. 80610; de schilderij van Israels na den storm, op no. 144910; do schilderij van N. do Keijzer to Anlwerpcn, con kind in hel waterop no. 16594 The Works of William Hogarth, op no. 1020; GalletLes derniers moments d'Egmont op no. 90920 dito op no. 151820; een schilderij van A. Pleijsier geschenk van Z. K. H. don prins van Oranjo, op no. 180644 en een dito op no. 57110. De volledige uilslag der trekking zal zoo spoe dig mogelijk in de Staats- Courant worden bekend gemaakt. In een der laalste nommers van het Week- blail van het Regl komt een hoogst bolangrijk arrest voorgewezen door het Prov. Geregtsh. in Noord-Holland. Bij dat arrest toch is uil- gemaaktdat, indien de huurdor van eenhuis, na daarin zijn intrek te hebben genomen (in het bedoelde geval vijf dagen na dato) ontdekl dat in het huis wandluizen zijn hij geregtigd is, op grond van gebrekkige levering to oischcn do ontbindihg van Ijcl huurconlracl niet alleen, maar dat de verhuifrdcr van het onzuivere huis verpligl is den huurder te vcrgoeden alle kos- tenschaden en inleressenop to inaken bij staalwelko de huurder door een en andcr geleden heeft. Door 111 gezinnen in do gemeenle Lith waarvan 108 de Roomsch-Katholijke1 do Hervormdo en 2 de Israelitischo geloofsbelijdenis zijn loegedaan is, volgensde Tielsche Courant aan den predikant Kroleeno prachligo pendule aangeboden voor zijne menschlievende liulp, hun bij den walervloed bewezen. De ingezetcnen van Hecrewaarden hebben hun- nen burgemeesler Uitenliage de Mist, een ge- lijksoortig gpschenk aangeboden. To Harderwijk is jl. donderdag een oud mililair overledendie het zcldzamo vnorregl mogl genieten den ouderdom van 98 jaar en 7 maanden te bereiken j bijna 50 jaar heeft hij pensioen als sergeant getrokken. Hij had de veldlogten van keizer Napoleon I in Italic Spanje en Rusland bijgewoond en niellegenstaando hij daarin veel geleden had was hij lot weinige dagen voor zijn dood een kras man; ook was hij tot het laalste nog bij zijne kenuis en kon nog steeds een geregeld verhaal van zijne Iotgcval- len doen. Men verneeml dat do bewuslo zcndeling te Maastrichtofschoon tweemaal per week zijno bijbellezingen voortzetlendc niet meer door op- Ioopen voor zijne woning wordt laslig gevallen de bijeenkomsten hebben nu evenwel met gesloten deuren plants. Men meldt dat hij een eisch lot schadeloosslelling ten bedrage van f 1000 legeu de gemeenle heeft ingeslcld wegens schending van zijne woning, mishandeling enz. Maandag namiddag gcraakten de twee ma- chinislcn die zich op de locomolief bevonden van den trein die van Aken kwam nabij Val- kenburg in twist en handgemeen met hel on- gelukkig gcvolg dat een hunner van de machine werd geworpen en onder do rijluigen zoodanig verwond word dat hij korto oogenblikken daarna overleed. De andcr is bij de aankomsl vaii den trein te Maastricht dadelijk in hechtenis genomen. Een regeringstelegram nit Batavia dd. 1 April 1861 luidl Niels bijzonders." BUITENEAIVDSCHE BERIGTEN. Do kamer der volksverlegenwoordigers in Belgie heeft do wellen aangenomenwaarbij aan den hecr N'celcmans concessie wordt ver- leend lot den aanleg van een ijzeren weg van Eecloo naar Bruggo alsook van een dito weg van Braine-le-Comte naar Gent. In do zitting van 7 Mei zijn door den heer de Maere de voordcelcn opgesotnd welke zou- den voortvloeijen nil de daarstelling van eenen ijzeren weg tusschen Gent en Neuzen. Indien een amendement voorgedragen werd, zegdehij, om dien ijzeren weg te Mechelen to doen uil- loopenzou hij een tegen-amendement aanbie- den. De ijzeren weg van Gent naar Neuzen zou voor do haven van Gent hel verschil van prijzen doen verdwijnen die de Engelsche steen- kolen boven de Belgische doet verkiezen en helwelk voorkomt van de afstanden en hel moeijelijk vervoer. Hij zou ook hel voordeel oplevcren van ten dienstc te slaan van Zeeuwsch- Vlaanderen zoo rijk wat den landbouw be- trcften waar de hevolking zoo aanzienlijk is. De type der Belgische nickclmunt is ver- anderd. Een koninklijk besluil van 25 April bepaalt dezelve aldusDe nickelstukken van 5 en 10 centimes zullen op de voorzijde den Belgischen leeuw vocren op een veld van sabel (zwart), en op den verheven boord in twee kringen gesloten, de nationalo leusVUnion fait la forceonderaan het jaartal. Op do keerzijdo in een veld van sabel in holle en blinkende lctteren, de nominalc waardevanhel stuk en op een verheven boord, ingesloten in twee kringen, de legendeLeopold, ro'i des Beiges. De stukken zullen van holle randen voorzien zijn." Te Gent worden nog dagelijks personen aangeboudenter zake van deeincming aan de wanorden op 29 en 30 April jl. In het huis van burgerlijke en militaire verzekcriiig zijn lhans nog 20 belhamels opgesloten. Op heden woensdag, 's namiddags 2 ure wordt to Gent de Hollandscho tjalk verkocht oidangs te Selzaete met deszelfs lading in bc- slag genomen. Do aangehaaldc goederen zijn bereids gisleren gcvcild. Gedurende deze zomer zullen er pleizier- treinen worden ingerigt met do stoomboot Nassau tusschen GentAxel en Neuzen en lus- schcnliggende plaatsen. Do verlrekurcn nil Gent zijn vastgestcld 's morgens 7 ure, om 's avonds 9 ure terug te keeren en de dagen zijn hepaald den 20 Mei van Gent naar Axel, ter golegen- heid der kermis aldaarden 2 16 en 50 Junij en 21 Julij van Gent naar Neuzen om avonds te Gent terug te keeren den 11 Augustus van Gent naar Neuzen en Selzaete, ter gclegenheid der Selzaetscho kermis; den 25 Augustus, 2 en 22 September van Gent naar Neuzen om 's avonds insgehjks terug te keeren. De vracht voor heen en terug is gesteld eersle plaats 3 franken tweedo plaats 2 franken. De ijzeren brugdie voor den ijzeren weg van Eecloo naar Gent, over het kanaal van Neuzen to Meuleslede gcbouwd isis lhans vollooid. Hoewel die brug, uit hoofde harer lengte builengcwoon zwaar is, geschieden de bewegingen tot opening met veel spoed en gemak. De weiken aan do nicuwe fortificalien van Anlwerpen worden met spoed voortgezct. On- geveer 12,000 militaire en burgerlijke arbeiders zijn er aan het werk. Reeds verloonen zich de veslen in den gauschen omvang. Op bevel van den bisschop van Doornik zal do militaire muziek des zondags in de ker- ken van Henegouwen niet meer mogen spelen. To Rijssel heeft men bij de volkslelling cen huis gevonden waarin 19 familien met 101 kinderen wonen. Twaalf vrouwen verkceren in gezegendo omstandigheden. In den nachl van 5 op 6 dezer zijn de wijnakkcrs in do omstreken van Bordeaux door de vorst bijna geheel vernietigd geworden. Jl. vrijdag vcrvoegden zich in een hotel garni, in de rue Pigale te Parijs, een rijk gekleed heer, vergezeld van eeno dame, insge- lijks in een zeersmaakvol toillct. Zij Iiezigtig- den apparlemenlen op de dorile verdieping welko hun goed schcnen to bevallen. Na over den huurprijs te zijn overeengekomen besloten zij hel kwarlier des avonds te zullen betrekken zullcndo men in den loop van den dag hunno goederen lalen bezorgen. Nadat alles in zoover geregeld was, veinsdo do dame zeer benaauvvd te wordenen verzocht haar eenige oogen blikken in tie naaslbijzijndc kamer alleen te lalen om haar corset wat los to makcu. Men haastlo zich aan haar verlangen te voldoen en weldra keerde zij tot den heer terug, dien zij haar echtgenool noeindevrolijk en geheel opge- ruimd als iemand die van iels kncllends be- vrijd is. Bciden verwijderden zich na den por- lier nogmaals herhaald te hebben dat zij des avonds bezil van hunne woning zouden uemeii. Zij waren reeils een geruimen lijd verlrokken toen men uit de kamer, waar de jongo vrouw alleen was geweestdo pendule, lafellakens en servellcn miste. De korle lijddat zij daar was geweest, was voldoende om zich van al die voorwerpen ineester te maken en zo onder haro crinoline le vcrbcrgen. In Frankrijk is lhans een wots-ontwerp houdende eeno bclasling op do lucifers bij do wetgevende magi ingekomen daarhij wordt voor- gesleld een regt van 40 cenlimen te heffen op iedere 1000 stuks of stekjes. Op last der Pruissische regering is het gebruik van kleurslofTen vermengd met arseni- cum (ratlekruid) slreng verhoden. De onder- vinding heeft geleerddat dezer dagen veel kinderspeelgoed kunstblocmen huisraad la- pijlen behangsel[)apiergordijnen en andero dergelijke voorwerpen, lot groot nadccl van do gezondheid der gebruikers mot dergelijke scha- delijke kleurslolfen zijn geverwd of gekleurd. Uit Pommeren wordt goraeld, dat zich dit jaar het ongekende feit heeft voorgedaan, dat men aldaar op den 3 Mei schaatsen heeft ge- reden. Volgens een Hongaarscb blad is korte- Nieuws- en Advertentieblad VOOR

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1861 | | pagina 1