No. 1.Woensdag-1 Mei 1881. Iste Jaarg. ALGEMEEN ZEEITWSCH-VLAANDEREN. Dit Wcekblad tvordl elfcen Wocnsdag-morgcn uilgegeven bij J. Storm, te Neuzen. Ue prigs is 80 cents in de drie maanden en franco per Post 95 cents. Men abonneert zich bij allc BoekhandelarenPosldirccleuren en Brievenbushouders.Adverlenlien gelievemen aan den Uitgever in le zenden uilerlij/e Dingsdag, des namiddags ten 4 ure de prijs van I lot 4 r eg els is 40 cents, voor elken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zcgelrcgl voor elke plaalsing. Door den ondergeleekendenEigenaar van de Boekdrukkerij enz. van C. W. Overbeekf, alhier vvordt het legenwoor- dig Algemcen Nieuws- en Advertentieblad voor Zceuwsch-Vlaawleren hot pnbliek aan- geboden, in het vertrouwen dat helzelvc met de meeste xvelwillendheid zal worden aanvaard. Zij die niet verlangen mogten hetzelve le blijven ontvangen vvorden be- leefd verzochtdoor franco lerugzending van het 'gezonden cxemplaar daarvan te doen blijken. Neuzen, den 1 Mei 1861. De Uitgever J. STIRM. BIIVNEIVEAftDSCHE BERZGTEN. By koninklijk besluit van den 9 April, is aan den heer A. B. Carpreau le IJzendijkc vergunning verleend tol hel maken van eenen grimlweg van het dorp Schoondijke naar het gehucht Sa«putaansluilendc aan den grindweg van daar naar iloofdplaat. Bij het hervatten van de vverkzaamhedon der tweede kamer stat.en-generaal op 23 April jl.heeft Z. Ex. do heer van Zuylen minister van builenlandscho zaken eene redevoering ge- houden ten einde de kainer in te lichlen oro- trenl den geesl waarin hel nieinve kabinct is zamengestelden de voornemens waarmedo hel is opgelreden. In doze hoogsl belangrijke redo vvordt op cordate vvijze iiiteengczelwat het belang van het vaderland eischl tervvijl do Nedcrlandscho nalie hel tvvislen moedo drin- gend verlangt dat er gehandeld zal vvorden. Men verneemt dat eersldaags by de tweede kamer een wets-ontvverp zal vvorden ingediend om de zaken der Ooster-Schelde-maatschappy bij (lading le beeindigen. Voor de noodlijdenden door den vvalcr- vloed op Java, iste 's G ravenhage gecollecteerd 16,178, zoodal aldaar met inbegrip der giften van het koninklijke gezin f 25,000 is ontvangen. Een rcgeringstelegram uit Batavia van 16 Maarl luidt als volgt Op Sumatra heeft eene zvvaro zee- en aardbeving plaats gehad. Het midden van Java herslelt zich van licvcrledo van dc zwaar geledene schokken." Keu/.en 30 April. Bij do aanbesleding op heden alhier van wege de genie gehouden is perceel 1 het eenjarig onderhoud van met- 8el- en timmerwerkenaangenomen door den lieer S. van Ressle Neuzen voor f 3800; perceel 2 idem onderhoud der aardewerken en beplanlingen door den heer II. J. Badente Neuzen, voor f 1149; en perceel 3, idem on derhoud der zeeweringendoor den heer II. de Bruijnele Neuzen, voor /3900. Axel 27 April. Do dislricls-afdeeling Oostclijk Zecuivsch-Vlaatidercn van hel Nedcrl. ondervv. genoolschap hield heden alhier hare ecrste algemeene vcrgadering voor dit jaar vvelke hoofdzakelijk was toegewijd aan het bespreken van hetgenezoo op de algemeene vergadering van de gevvestelijke vereeniging den 22 Mei te Middelburgals op die des genoolschaps in July to Utrecht, ler behandeling is gesteld. Na vervolgens de zaken van meer huishoude- lyken aard voor zooveel die aan de orde vvaren to hebben geregeld en vastgcsteld scheidde men in cendragligen zin tervvijl met genoegen was vernomen de loetreding van de hulponderwij - ders A. Plasschaerl, G. van Oevelen en J. de Vos van WesldorpeII u 1st en Axel, vvelke als le- den der afdeeling zijn aangenomen. TUieuwvliet 29 April. De slond gena- derd zijnde vvaarop de heer Marinas Conlant bij 75jarigen ouderdoin naar zijn verlangen af- staud zal doen van zijne ondervvijzersbetrekking met de daaraan vcrbondeno kerkelijke bedie- ningen tot vvaarneming van vvelke hij den 5 Maart 1810 ler vervanging van zijnen schoon- vader alhier werd aangesteld trad dezo gis- teren namiddag voor de laatstemaal op als voor- lezer en voorzanger bij de Hervormde gemecnlc to dezcr plaats, vvelke belrek king hij mede go- durende ruim 51 jaren mogt vervullen. Do predikantds. IU. Gouda Quint, riglte bij die gelcgcnheid aan het einde zijner leerrede, eene korlo toespraak tot den waardigen man die zij no taak ook hiermede volbragt zagtervvijl ZEw. na het nagebed de gemecnte verzocht voor en met hem lot slolzang aan to lielfen psalm 71 vers 12 en 13. De godsdienstoefe- ning geeindigd zijnde, werd hem door ZEvv. uit naam des kerkeraads zijn ecrvol onlslag uit zijne kerkelijke bedieningen overhandigd met dankzegging voor zijne aan kerk en gemecnte bewezene dienstenen onder loebidding van Gods besten en dierbaren zegen voor het overigo van zijn aardscho leven en hicrnamaals eene gelukzalige loelating tot hoogeren vverkkring. Te Middelburg zal vvorden aanbesteed Op den 3 dezerhet aanleggen en tot 31 December 1861 onderhouden eener telegraallijn van Zie- rikzee naar Brouvvershaven en op den 1 1 de zerhet verbeteren en lot (leu 1 Mei 1862 on derhouden der gevvone aarde-, kram-, rijs- en steenglooijingvverken aan do zecdijken der calamileuse polders van Zeeland en zulks in 36 perceelen van aanbesleding. Men verneemt dat het proTinciaal go- regtshof in Zeeland in raadkamer vergaderd bij arrest van den 23 April naar de openbaro lereglzilling vandal hof heeft vervvezen Adriaan Polderman vroeger landman onder de gemeenlo Sinl-Laurens thans gedctineerd in hel huis van burgerlijko en militaire verzekering to Middel burg, ler zake van doodslag met voorbedach- len rade, gcplecgd op zijne wettige huisvrouvv, Men kan alsnu de openbare behandeling in hel laalsl van Mei of het begin van Junij te gc- moct zien. Naar men verneemtis jl. donderdag de laatste hand geiegd aan den eerslen of ka-dijk van den van Citlerspoldervvaaraan in de laatste dagen ruim 500 poldervverkers bezig, vvaren onder deze telde men nagenoeg 200 Belgen. Ter voorkoming der gewoonlijk bij deze gele- genheid plaats hebbende vechtpartijen en audere ongeregeldheden zijn 150 militairen met ver- schillende rijks-veldvvachters te dier plaatse aan- vvezig. Uit Gorinchem vvordt als eene byzonder- heid gemeld dat op den korenzolder van den heer M. de Gieraldaar, vvaarop ongedorscht graan lag, op een dag ruim 150 ratten gevan- gen en gedood zijn. Niet minder dan zestien pcrsonen zijn bezig gevvccsl om dit bloedbad aan te rigten. Het gevvigl der gedoode ratten bedroeg ruim 45 Ned. ponden. Uit 's Hertogenbosch meldl men dat in het koffijhuis de Place Boijal aldaar, op tnaan- dag jl. een zeldzaam schouvvspel heeft plaats ge had namelijk een hanengevccht. Garibaldi heeft koning Victor Emmanuel en graaf Cavour ver- slagen en gedood. Eersldaags znllen aldaar mede in ecu gevecht iredeii prins Napoleon on do her- tog van Aumale. To Hoorn heeft dezer dagen een midden- eeuvvsch foil plaats gehad. Eene oude arnie vrouvv werd door ioinand op de Singcls aldaar vvonende, in huis gelokl, onder voorvvendsel dat men iels van liaar vvilde koopen. Nadat zij aan de uilnoodiging had voldaan werd zij door don bevvouer als verdacht van zijne ge- storvene vrouvv te hebben behekst, gestagen en gesneden. Op haar geschrei werd zij outzel. De juslitic heeft ondcrzoek naar dit foil gcdaan, Men berigtdat, in plaats van vvijlenden heer van Wee, bisschop van Haarlem, lot deze waardigheid is benoemd do heer Wilmerpas- loor by do Kathedrale kerk le 's Hertogenbosch. Op zondag avond 21 April jl.is te Maastricht de openbare orde op eene crgerlijke wyze verbroken. Eon zendeling van de vereeni ging der Evangelisalie vvelke dien avond ceno voorlezing hield is door een' hoop volks in hel huiswaarin hij zich bevond ovcrvallen en mishandeldtervvijl men zijne boeken cn bij- I bels heeft verscheurd en vcrnield. Del ldijkl niet, (later persoucn vvegens (lit misdrijfin ver- zekerde bewaring zijn gesteld, maar vvel dat den volgenden avond drie personen, die do voorlezing hadden bijgevvoond desvvegens zijn aangerand cn ler'naauwernood door de policie onlzet. BUITEKEANBSCHE BERIGTEN. Het geruchtdat do Belgischo niekelmunt zou ingetrokken vvorden is ongegrond inlegcn- deel vvordt er voor 1J millioen nieuvve geslagen. Het beroep in cassatie door A. Vervackc van Bouchaute, is verworpen. Het in de vorige week te Selzaele gegeven concert voor do overstroomden in Nederland heeft 205 franc opgebragt. Do stoombool Nassau vocrde bij deze gelegenheid ruim 200 Gentenaars naar Selzaete, en deed den overlogt in 1' uur. Te Wachlebeke is de longziekte onder het rundvee uitgebroken. Bij den bindbouwer van Heche vvaren bereids 4 sinks afgemaakl en nog 5 ziek. In Belgio vvordt tegenvvoordig eene ver- rnindcring bespeurd in hetgebruik van hel bier, cn vvel nagenoeg een derde de duurle der le- vensniiddelen schijnt hicrvan voornamclijk do oorzaak to zijn. Sedert eenige dagen zijn ruim 2000 sleen- bakkersgezellen uit Belgie naar de aangren- zende rijken verlrokken. Do sloombooldiensl lusschenGent en Brugge is thans aangevangen. Dezer dagen is to Beveren een kinder- moord gepleegd zoo ook le St.-Pauvvels beido do ontaarde mocders zijn gearresteerd cn naar Dendermonde opgebragt. Eene inschrijving bij de burgervvacht van Anlwerpen voor de overstroomden in Nederland heeft 4000 fr. opgebragt. De correclionncle reglbank te Brugge heeft do 11 bakkers nil Osteride vrijgesprokcnals bcschuldigd van schadelijke zelfstandigheden in hun brood te hebben gemengd. In hel dezer dagen to Brussel verschencn verslag over het wets-ontvvcrp der openbare vver- ken vvordt onder anderen gevraagd den aan- leg van eenen spoorvveg van Mechclen op Neuzen en van Gent op Neuzen. Te Brussel is jl. woeusdag nacht desohouvv- burg bij de Lakenscho poor I geheel in do asrh geiegd. 's Avonds was er een tooversluk in vertoont. Hel hof van assises le Limoges heeft den abt Grelat veroordeeld lot 15 jaren tuclilhuis- slraf, vvegens misdadon gepleegd op ineisjes beneden de 15 jaren ond. By de laatste volkstelling le Parijs vvon- nen 112,000 vrouvven en meisjos den kosl met kantvverkeubloemen maken, kristal slijpen polijsten en kleuren. Men telde toen in de hoofd- slad 6000 modisten handschoenmaakslcrs slikslers en naaisters. Uit Dantzig schnjfl men van 19 dezer dat in den ochtcnd van dien dag de sneeuvv twee palmen hoog op de stralen lag cn dat het den gcheelen dag gesneeuwd had vvaar de zoti niet schijnt smell de sneeuvv niet; de lucht is koud cn er vvaait eon hevigc wind. In deZuidelijko Staten van Amerika wordt ook een strcng toezigt gehouden op do school- boeken of dezo ook iels tegen de slavernij be- vatten. Zoo werd uit ecu schoolboek do ge- schiedenis san.loseph gestreken omdal do leer- I in gen hadden gevraagd of het dan niet oriregt was dat Joseph als slaaf naar Egvpte word verkochttervvijl zij, na een bevestigend anl- vvoord hierop to hebben ontvangen wederotn vroegen, of het dan ook niet onregl is, hunuo brooders cn zusters to verkoopen. BUITEWEANDSCH OVERZIGT. Het vvordt als zeker gemeld dat de Paus in zijne onvervvijldc opvolging heeft voorzien voor hel gevul dat hij mogt overlyden. In overeenstemming met 21 kardinalcn heeft hij, dus vvordt verzekert den Brilsehen priaiaal Wiseman aangevvezen als den vertegcnvvoordi<irer van het paiistiom ook voor het geval dat hij Nieuws- en Advertentieblad VOOR i i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1861 | | pagina 1