No. 382.Woensdag 24 April 1861. 8ste Jaarg ZEEEWSCH-VLAANDEREN. Nieuws- en Advertentieblad VOOR Bit Weeltblad wordl elJcen Woensdag-morgen uilgegeven big C. W. Overbegke le Neuzen. Be prijs is SO cents in de drie maanden o/franco per Post 9b cents. Men abonneert sick bij alle Boe/chandelarenPostdirecleuren en Brievenbushouders.Advertenlien gelievemen aan den Uilgever in te zenden uiterlij/c Dingsdag, des namiddags ten 4 ure de prijs van 1 tot 4 regels is 40 cents, voor ellcen regel meer 10 cents, behalvc 35 cents zegelregl voor elhe plaalsing. BIMVEIVLANDSCHE BERIGTEN. Bij liesluit van den 20 dezer heeft Zijne Majesleit benoemd lot dijkgraaf van den Vlooswijk- poldcr de heer J. de Feijter, IVz. Bij de commissie lol inzameling van giflen lot leniging van de ramp welk een gedeelle van Java liceft getroffenis van Z. M. den to ning de aanzienlijke gift van f 5000 ontvangen. Men verneemtdal de heer staatsraad commissaris des konings in Zuid-Holland heef'l hepaald dal do trekking der loterij van voor- werpen van kmxt en smaak ten behoeve der wutersnoodlijdendenzal plaals hebben op den 7 Mei aanstaande. 1't'uzen 23 April. LI. dingsdag zijn bij Sluiskille twee jonge paarden gespannen voor een menwagen in bet kanaal geraakl en ver- dronken tocbehoorende aan de wed. Wolfsrt landbonvvsler in hel Vogelschor. De knecht, met den vvagen medc in hel water storlende, werd speedig gered. Axel* 20 April, fleden niiddag otnstreeks een uur ontdeklen de landbonwer J. de F en zijn huisgezin binnen deze stad wonende, dat een zooutje van hen oud bijna 3 jaren in cene zoogenaainde zinkpnt bij bun huis was verongelukt. Sederl 10 uren des morgens was hel kind reeds verniist en men zoeht het overal de stad door, lot dal eindelijk de treurige ge- dachlo aan een ongeluk bewaarheid werd. W'e- derom eene les voor oudcrs die huone kinderen zoo dikwijls zonder toezigt of voorzorgen legen ongelukken le nernen, lalen voortgaan endaar- door dan hel verlies van hunne lievclingen heb ben le belreuren. Sluis 16 April. In de operilmre raadsver- gadering van heden werd door den voorzilter inedegedeeld eenschrijven van den kapileiu gar- nizoens-komrnandantden heer J. .1Rosl van Tonningen houdonde kennisgeving van hel aan staande vertrek der 4de kornpagnie van het 2:lo balaillon 2de regiment iufanlerie en barer ver- vanging door de 4do kornpagnie van het 4do balaillon van hclzelve regiment beluigende hij tevens daarhij zijnen dank en dien van zijne ondcrhebbenden voor de welwillendheid en vriendschap waarmede zij gedurende bun twce- jarig verblijf le dezer plaatse zijn bebandcld. De raad heeft hierop eenparig besloten den waardigen konimaudant het leedwezen der ver- gadcring over zijn vertrek te kennen te geven onder beluiging harcr tevredenheid over do goedo orde door hem bevvaard en de overeen- stemming die tusschen het garnizoen en de bur- gerij onafgebroken heeft inogen heerschen. Bij aanbesteding is het herslellen der bescha- digde boorden van hel Nederlandsch gedeelle van het kanaal vans Nenzen aangenoroen door den heerd. Fihs, te Vlissingenvoor f 14,848. Volgens hel werk van baron van Hugcn- pulh zijn er thans in ons land 39 mannen- en 137 vrouwenldoosters met 3003 Icden 815 mannen 2188 vrouwen. Daarvan zijn Sokloos- ters in Noord-Brnband met 1580 leden, in Lim- bnrg 34 met 703 ledenin Gelderland 16 met 189 Icden, in Zuid-Holland 12 met 137 leden, in Noord-Ilolland 10 met 181 leden, in Utrecht 6 met 67 leden in Ovcrijssol 5 met 62 Icden in Zeeland 3 mot 27 leden in Vriesland 3 met 20 leden, in Groningen 2 met 17 leden. To llaamsledoeiland Schouwen, heeft den 16 dezer een hevigo brand gewoed waarbij eene schuur met 18 sluks rundvee gehecl is v ernield. Den 15 dezer hebben een paar baldadige mannen te Ouddorp ile hoogst laakbaro dwaas- hcid gehadom een 12jarigen knaap zooveel jcnever te doen inzwelgen dat hij dionlengc- volge twee dagcn later is ovorleden. Eene vrouw heeft hel boschonken jongmensch aan den weg gevonden en daarop zijn vader hiervau kennis gegevendie hem op een kruiwagen heeft le buis gehaald en de justitie van het gebeurde verwittigd die deze sohanddaad wel zal welen te strafi'eu. Nadal men opgemerkt had dot do paar den van hot regiment dragenders le Haarlem buitengewoon vcel dronken bespeurde men dat ze de haver gelieel lieten slaan, hetgeen lol een onderzoek Ieiilde waaruit moet zijn gebleken dat de door den leveruncier ler distributie aan- gebodene haver door zeewater beschadigd was. A1 de aanwezige haver is daaroin afgekcurd prijs verklaard ten voordeele van de algemeeno armen, en wordt nil lol een bedrag van circa 18 laslen publiek verkocht. Men schrijft uil Beverwijk van 10 dezer: Dezen morgen is alhier een meisje van 14 jaren bevallen van eene welgeschapene doehter. Dit treurig feil heeft een onbeschrijfelijk diepen en hoogst pijnlijken indrnk op de gemoederen gemaakt, en zal gewis ook buitcn onze ge- meenle elks zedelijk gevoel ten slerksle schokken. OGchoon nu nog in een digten novel gehuid vreezen wij achter deze gebeurlenis eene grove misdaad te zullen onldekken. Correspondent heeft cersl geaarzeld deze mededeeling ler plaal sing op te zenden. Hij heeft echler gemeend haar als eene hoogst ernstige waarschnwing aan oudersniet lemg te rnogeri houden. Trefl'ender loch kan het waakt over uwe kinderen hun niet worden toegeroepen en op het harle gedrukl dan door de vermelding van dit be- droevend feit." BUSTEISEANDSCIIE BERIGTEW. In de Belgische kamer van vertegenwoordi- gers is, met 60 logon 30 stemmen het wels- ontwerp aangenomen waarbij aan het gouver- neinent 14,461,170 francs tot vervaardiging van gegroefd gesehut naar het Pruissische slelsel en 1,100,000 francs voor het sloopen van onnuttig geachle veslingen wordl ingewilligd, De onlangs le Selzaete verbeurd verklaarde Hollandsche tjal.k is jl. woensdag in het dok te Gent binriengebragtten einde eerstdaags met de aan boon! gevonden 1200 kilo's Engelsche orieans-stofpubliek verkocht le worden. Dezer dagen zou in Belgievolgens een loopend gerucht to Audenaerdeweder eene reglerlijke dwaling aan hel licht gekomen zijn. Een pcrsoon moet op zijn sterfbed bekend heb ben den dader eener moord tezijn, onlangs le Worteghem geplecgd en waarvoor een onschul- dige deslijds tot eeuwigdurenden dwangarbeid en tenloonslelling werd veroordeeld. Voor do correclionnele regtbank le Brus- sel zullen eerstdaags elf bakkers uil Ostende tcregl staanonder beschuldiging van in hun brood ongezoude zelfslandigheden gemengd to hebben. Uit Brussel meldt men dat meer dan de hel ft der kinderen welke aldaar dit jaar hunne eersle communie gedaan hebben niet konden schrijven, en meer dan een derde niet konden lezen De graaf van Limmingheeen Belgisch jongeling die vroeger te Castelfidardo voor de zaak van den Paus geslreden heeft en nog on langs een bezoek aan zijne familie in Belgie gebragt heeft, is den 16 dezer te Rome door eencn Mazzinist vermoord. In de geuieente St.-Martin do Seigneaux heeft zich voor eenige dagen een boer opgehan- gen uit wan hoop zoo men meldt, dat hij eene vierde dochler had gekregen hij had gewenschl dat zijn vierde kind een zoou ware geweest. Uit de mililaire statisliek in Frankrijk over 1857, blijktdat van de 310,289 dienst- pligtige jongelingen er 97,875 lezen noch schrij ven konden. Een rijk landeigenaar to Jonsac woonachtig, de heer Z. is dezer dagen van eene reis door Spanje teruggekeerd. Aan de Pyreneeen ge komen verliet hij het rijluig, waarin hij zijne vrouw, die ongesleld was, achterlieten ging eene wandeliug doen in een aan den weg ge- legen boschje. Naauwelijks was hij het inge- treden loen hij door een man werd aangegrepen die hem een revolver met zes loopen op de borsl zetle en hem zijn geld en zijne kostbaarheden afeischte. De heer Z. gaf hem zijn horlogie doekspeld een ring, eene beurs en een rolletje met 100 louis. Na aldus beroofd te zijn wilde hij verliekken doch de roover eischte nog zijn overjas en gaf daarvoor den ouden jas dien hij droeg in do plaals. Toon deze ruil gesehied was liepen zoowel de roover als de beroofde ijlings in legenovergestelde rigting weg. De heer Z. kwam geheel bezweet bij zijne vrouw aau verhaalde het gebeurde al hijgende on wilde zijn gelaal met zijn zakdoek afvegen er niet aan denkende dat hij den jas van den roover droeg. Men kan zich zijne verwondering en blijd- sehap begrijpen, toen hij, in plaals van den zakdoek, daarin al zijne onlroofde kostbaar heden en geld lerug voud en nog hovendien eene gouden snuifdoos en eene porlemonnaie dio hem niet loehehoorden. Do dief had vergeten hij den ruil van jassen het geroofdo goed uit den zak van zijn eigen jas te halen. le Bingen heeft voor eenige dagen een duel plaals gehad tusschen baron M. Pruissisch cflieier en een oud heer v. II. genaanid uit Wiesbaden ten gevolge van een twist hij de spec!hank aan het hadhuis in Iaatstgenoemde plaals voorgevallcn. Daar do heer v. It. niet wel ter been was, uamen do strijdenden op stoelen plants en vuurden zoo hunne pisloleu op elkander af, met dal gevolg, dat de heero.fi. in hel bovendijbeen en baron M. in de borst getroffm werd. Bij de jongste volkstelling in Engeland is gebleken dat in hel graafsehap Stormont twee eehtelingen leven die zes-en-lwintig kinderen hebben alien onder een dak wonende. BUITEKLA3VDSCH ©VERZIGT. Eene brochure van den hertog van Aumale (den zoon van den overleden koning Louis Philippe) aan prinsNapoleon Irekt sederl eenige dagen deaandacht van alien. Zij zag in Frank rijk het lichtonder den lilel van: Een brief over de geschiedenis van Frankrijk." Ten ge volge van dien onschuidigen titel was do auto- risutie spoedig verleeud en werd de brochure met halen naar Parijs gezonden alwaar zij ech ler op den avond van den dag, waarop zij ver- spreid werd in beslag is genomeu. Intusschen is er reeds een aanmerkelijk getal exemplaren onder hel publiek verspreid. De brief zelve is door den hertog aan den prins geschreven naar aanleiding van de door laulstgenoemden in den scnaat uitgesproken redevoering waarin de fa- milio van Orleans door den prins was gelaakt. Vruchleloos had de hertog den prins lot een duel uitgedaagd. Daarop hesloot do hertog tot do uitgavo der brochurewaarin hij voor de eer zijner familie optreedt. Nu spreekt men er van dat prins Napoleon den hertog le Brussel lot een tweegevccht zal uildagen. Garibaldi heeft in het Italiaansche parlement het woord gevoerd in den beginne op een hef- tige, later op eene meer gematigde wijze. Het was naar aanleiding van den maatregel der re- gering om hel leger van Zuidelijk Italic le onlbinden. Generaal Bixio heeft Garibaldi tot verzoening en gomatigdheid aangespoord het geen onverwijld door graaf Cavour beaamd werd en door Garibaldi niet onbeanlwoord golaten die zeide, dat Cavour zeker Italic lief had. Volgens beriglen uit Warschau van 20 dezer wordt ilo toestand aldaar hoe langcr zoo ern- stiger. Men ducht cene uilbarsting van de ver- hittering der bevolking. De geslrenge maat- regelen liehben de gemoederen niet afgeschrikt. De geheurlenissen in Polen hebben niet alleen in Gallicie, maar ook in de half-Russische half- Poolsche provinciendie, voor de laalste indee- ling van Polen zijn afgescheidenwe£rklank gevonden. Te Kiewdo oude hoofdslad der Ukraine heeft eene bioedige botsing tusschen de bevolking en de troepen plaals gehad ten gevolge van eene godsdienstige mis gohouden ter eere van de gesneuvelilen le Warschau. Te Napels liebhen steeds arrestalieu plaats worden wapenen in beslag genomen en alle complollen in verzekerde bewaring gesleld. Lord Palmcrslon heeft, op aanzoek van den lord-mayor van Londen eene redevoering uit gesproken waarin hij zijne meening openbaarde dat do vredehoe on rustwekkend de toestand van Europa ook zij, kon bewaard blijven. Hij hoople dan ook dat de wijsheid der regerin- gen tot zulk eene gelukkige uilkomst zal kun- nen leiden. Jongstl. donderdag heeft le Brussel eene volks- heweging ten gunste van Polen plaats gehad studenlen en wcrklieden uamen daaraan deel j de orde is echler niet gesloord. Maandag zou eene nieuwe oplogt plaals hehhen. RSERIGEEIfllGEN. Geschiedkundige Herinneringen voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Vervolg van No. 380.) 21 April 1843. Koninkl. crkenning van hel nieuw gevonndc dekanaat Aardenburg.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1861 | | pagina 1