No. 381. Woensdag 17 April 1881. 8ste Ja&g. ZEE!1 SC1I-1! I,U\III: It IV m m i wlerlijk Dingsdagwa>nt^ ten 4 me emi 1 lol 4 40 t,00l. dken rajel meev 0 ccnls> beLl^Z/ZX^TT BINNEWLAIVDSCHE BERIGTEN. Door Z. M. zyn benoernd lot ontranger der directe belastingen in- cn uitgannde region en aecijnsen levens agent voor do helling van het regt op ile Scheldevaartle Nenzen e. a., do beer II. G. Schroder, thans onlvanger to St.- Annaland tot onlvanger der directe belastingen en aecijnsen, levens gerijfkantoor voor dc da- gelijksche belioeflen der grensbewoners to Koe- wachtdo beer A. von Geasaitthans visiteur bij de amhuianle recherche le water in do eersle afdceling cn tot ontvanger le Overslag c. a., do heer VF. C. Smitsthans surnumoruir der directe belastingen, in- en uitgaande regten cn aecijnsen te 's llertogenbosch. Verder is door Z. M. tot kantonregler te Vlissingcn benoemd de heer mr. P. J. Callcnfels, thans kantonregter le Sluis. Bij beslnit van den 7 dezer heefl Z. M. den minister van binnenlandsche zaken geinag- tigd lol het uitloven en vcrvolgens toekennen van premicn van f 15 aan de eigenaars van koeijen welke natuurlijke pokken hebben en door die eigenaars tijdig genoeg ler hescbikking van de provinciale commission van geneeskun- dig onderzoek en loevoorzigt gesleld worden om daarvan door haar bruikbare stof le kunnen liemen, Z. M. de koning vergezeld van H. M. do koningin en de prinsen van Oranje en Hendri/e benevens diens gemalin hebben in de vorige week een bezoek aan Amsterdam gebragl en zijn ablaar met bijzondere gecstdrift begroet ge- worden. Het emplacement van het wapen der in- fanlerie zal in de volgende maand voor zooveel Zeeland belreft zijn als volgt: het 2do regi ment, onder commando van den luit. kolonel van Oi'ers/ralen de staf en twee bait, te Vlis singcn de staf van hel ball, en da vier tirail- lonr-comp. van dat reg. te Vero twee comp. te Breskenseeno comp. le Sluis, eon ball, to Nenzen het depot en eene comp. le Middelburg. Op den 19 dezer zal to Middelburg worden aanbesteed hot herslellen der beschadigde boor- den van het Nederlandsch gedcolte van het ka- naal van Nenzen. Den 11 dezer is door de theologischo faculleil der Ulrechtsche hoogeschool lol doctor in do godgeleerdheid bevorderd do heer P. J. Gotula Quint, van Relranchcmentna hel ver- dedigen eener Latijnscbe verhandeling over de sondeloosheid van Jesus Chrislus. De algemeene vergadering der districls- afdeeling Oostelij/c Zeeuwsch-V laanderen van het Nederlandsch ondcrwijzersgenootschap zal gehouden worden te Axel, den 27 dezer, en die der gewestelijke vereeniging Zeeland, te Mid delburg den 22 Mei o, k. beide aauvangendo ten 11 ure. De laatstgeuoemde bijeenkomst zal door den heer W. Swart, hoofd-onderwijzer to Goesmet eeno redevoering geopend worden. Den 4 dezer zijn bij den hoogen raad burgeriijke kamer do pleidooijen begonnen in de zaak van de erfgenamen van generaal van Damme tegen den slaat der Nederlanden be- trefTende de concessie tot indijking van schorren in Staals-Vlaanderen door keizer Napoleon in 1805 aan dien generaal verleend. Het geldt daarbij hoofdzakelijk de vraag of het 52jarig genot dier ingedijkte grouden mod worden be- rekend van den dag der concessie, of wel van den tijd dat de gronden achtervolgens zijn bc- dijkt en in polders herschapen. Naar men verneemt zou het lioog mili- tair gereglshof to Utrecht dezer dagen aan den heer audileur-mililair in de ode militairo af- deeling als zijn gevoelen hebben kenbaar ge- maakt, dat de preventievo gevangeniswelke de kapitein J, C. Peelers en de wachtmeeslers A. Nouten en M. Louivs van hel wapen der marechauss6e reeds hebben ondcrgaan in inin- dering behoort le strekken van de eenvoudigo provoostslrafwaarloe zij bij 's hofs sententie zijn veroordeeld. De wachtmeeslers zijn derhalve ook onmiddellijk op vrije voelen gesteld. De TijdNoord-Hollandsche Courantdeclt een uitvoerig protest medo van do kcrkvoog- den in Nederland tegen eeno onlangs vcrsche- nen brochure van den heer mr. J. B. baron van Hugenpoth lot den Bcrenclaauwten litel voerendo: Dc Kloosters in Nederland in 1861. Den 10 dezer is to Middelburg voorspoe- dig bevallen van drio welgeschapene dochters, C. J. van de Veldeechlgenoot van F. J. van Ileulen boekbindersgezel alduar. De verlossin" is geschied door den verloskundige J. E. Bis- seeniv f en de niocder on kindercn zijn bijzonder welvarendc. Uit Zierikzee meldl men van den 12 dezer Heden is alhier bij den burgerlijken stand aan- gifte gcdaan van de geboorto van een kind van het mannelijk geslacht welke plaals had op den openbaren weg cn wel op een boerenwagen. Eeno dienstbode onder Noordgouwe onpasselijk gewoi den zijudo, was namelijk des a vends, op last harer meesleresop een wagen gcbragt naar de woonplaals harer ouders te Oosterland doch gcdurendo den overlogt is op het grondgebied dezer gemeente een zoon geboren Deze acte toonl door haren inhoud dat, hoe volledig ook art. 30 van hel burgerlijk wetboek moge "zijn, daarbij loch in dil geval niet is voorzien. Heden woensdagzal le Zierikzee een hu- wclijk worden voltrokken waarvan do man gepensioneerd soldaal volslagen blind is, en de vrouw slechts e6n oog heeft. Jl. zalurdag zijn aan Z. M. den koning, door den tuinier C. Vredenburg te Monster, uieuwo aardappclen in den kouden grond ge- leeld aangeboden. Van 20 Maarl tot 10 dezer zijn 25 per- sonen wegens openbaro dronkenschap door het kantongcregl te Utrecht veroordeeld. Do arbeider P. van Drumcn die voorlc- den week le Sleeuwijk is gevatals verdacht van vdor ruim 2 jaren de aanzienlijke slelling van JSprenger te hebben in brand gestokeu heeft bekend dit gcdaan to hebben o|i verzock en tegen geldelijke belooning van den logeinent- cn koffijhuishouder J. v. S. die vroeger hel veerhuis had en ofschoon zelf een bemiddebl man naijverig was op den voorspoed zijns buur- raans. Eene reglerlijko commissie heeft dien- lengevolge zaturdag en zondag le Sleeuwijk vijf gctuigen gehoord waarna J, v. 't S. gevangen genomen en naar 's Hertogenbosch vcrvoerd is. Zaturdag II. heeft een malroos van het te Helievoelsluis liggendo Nederl. fregalschip de hortcnaar een^Griek een ander matroos van denzelfden bodemeen Zweed in een twist den neus geheel afgebelen zoodat men dien op den grond vond liggen. Die neus in cognac geconserveerd is als sluk van overtuiging to ISrielie ler griflie gedeponeerd de commissaris van policie heefl den malroos doen arresteren en hem naar hel huis van arrest in genoetnde stad doen overbrengen. Te Rotterdam en ciders in Holland komen thans vele aardappclen uit Duitschland ver- schcidcnc bovenlandsche vaarluigen waaronder er zijn die 3000 mudden geladen hebben lig gen in lossing. Van algemeene bekendheid is A. J. Onstee de eigenaar van hel huur- en verhuurkanloor to Amsterdam die zich onderscheidl door do ontzettendo wartaal welke liij nu en dan als advertenlie in de dagbladen plaatst om de aan- dacht op zijue onderncmingen te vestigen. Die persoon is, te regt of ten ouregte, scderl ge- ruimen tijd het voorwerp van do vooringeno- menheid en spollust dor Amstcrdammerszoo zelfs dat men hem do eer heeft bewezen zijn persoon en haudelingen te parodieren in ecu looneelstukje hetvvelk onder den naam van Onzin Comp. zeer druk wordl opgevoerd en levendig loegejuicht en waarin het niet oul- breekt aan zeer geestige zctlen. Bepaalde zich alies hierloe, dan zou men het geheel een vrij onschuldig genoegen kunnen noemen maar de beursbezoekers gingen nog iets verder, en zoo dikwerf Onstee zich op de beurs waagt onlstaat er een algemeen gedrang en tracht incn hern to noodzaken dat gebouw te ontruimen. Dil laatste schijnl vrijdag weder to zijn voorgevallcn cn aan burgcmeesler en wethouders van Amsterdam aanleiding gegeven to hebben orn bij publicalie dc beursbezoekers uit te r.oodigen voor dergelijke rustversloring te waken. Die publicalie uioet geen zeer gunstigen indruk gemaakt hebben, en had ten gevolgo dat er des avonds op den Dam bij vernieuwin" zarnenscholingen van een groot aantal personen p'aats grepen. De policie moesl om do ordo te bewaren, de hulp inroepen van een detachement dragonders en ook deze werden genoodzaakt van htinno wapens geliruik te maken. Bij die gelcgenheid is een agent van policie verwond en naar hel gasthuis overgebragt tcrvvijl ook eenigo burgers kwetsuren onlvingen. Uit den Helder wordt geschreven dat Imrgemeesler en welhouders den gemeenle-ont- vanger ablaar hebben ontslagen. Deze persoon had den 17 Maart dio gemeente verlalen met een tekort in zijue kas van /30,000, behalve eenigo ontvangeno doch niet geboeklo geldeuzijua borgslelling bedrocg slechts 10,000 insehrg- ving op het 2J pels, groolboek terwijl hij soms tot I 60.000 in kas had. Bij vernieuwing is hier gebltken hoe weinig eeno opname der kas door burgcmeesler en wethouders op vaste tiidstippen beleekenl. an BUITEiVEANTDSCHE BERIGTEIV. Bij besluil van koning Leopold, van den 3 dezer, wordt aan de gemeente Moerbeke eene subsidie toegeslaan van 10,000 fr. om de on- kosten te helpen dekken, voor het maken van den weg van Moerbeke naar de Hollandsche greuzen. De Belgische senaat heeft het wets-onl- werp, waarbij een wetlige koers aan hel Fran- scho goudgeld gegeven wordtaangenomen met 33 tegen 16 slemmen. Bij hel onderzoek in de section der ka mer to Brusselis door den heer van Ovcrloop vcrzooht geworden hel aanleggen van den spoor- weg van Mechelen naar Neuzen in het vvels- ontwerp belreffende de publieke wcrken in to lasscheu. Naar men zeglheefl Vervackevan Bou- chaulo zich in cassalic voorzien. Door de correclionnele regtbank te Gent is de Boever (onlangs vrijgesproken in de zaak van Vervacke, le Bouchaute tot 2 jaren ge- vangenisslraf veroordeeld en daarna 5 jaren on der loezigt der policie wegens diefstal bij den heer Maeuliout te Bouchaute. Jl. donderdag middag viel op het Meer- hem te Gent een jongentje van 7 jaren in het water zijn broeder oud 14 jaren sprong hem achterna beide zouden omgekomen zijn zonder de hulp van een man, dio de kinderen redde. In de vorige week zijn uit Gent 5 vrij- willigers naar Rome vertrokken om onder het I'auselijke leger dienst to nemen. In do maand Mei aanslaande zullen te Brugge do feesten plaats hebben van het Hcilio- Bloed. Den 30 Maarl II. is le Eccloo de eersle locomotief in de stalie van den ijzercn we" aangekomen. De werken aan despoorbaan van Beveren naar Ronsse zijn reeds ver gevorderd. Op de jongsto jaarinarkl te Geeraerds- bergen lelde men 1200 a 1500 sinks hoornvee rneestal mager de prijzen waren hoog. Te Meygem in Vlaanderenhad den 15 dezer ecu zeldzaam fcesl plaats. Do bnrge- mcester een schepen, do sccrelaris en de ge- meente-ontvanger vierdon hunnc 30jarige- cn de andere schepen zijn 2ojarigo bediening. Nog bij voortduring hoort men in do beide Vlaandercns van nachteiyke aanvallen op do buitenbezillingcii of afzonderlijk gelegeno liof- steden. Nu weder is er eene landbouwslcr to VVesUleteren vermoordgepaurd met diefstal van 10 fr. De verkooping van het zeldzame kabinet van schilderstukkcn van den heer van der Sckriech, te Leuven dezer dagen gehouden heeft 523,600 francs opgebragt. Eene schiiderij van Jacob Buysdael gold 38,000 fr. De vreemde monniken in het kloosler der Redemploristen te Rijssel en der Capucijnen to Hozebrouk hebben bevel outvangen Fraiikrijk to verlalen. Del monument dat thans in het hotel der Invalided te Parijs opgerigt is, ter ecre van Napoleon Iheeft vijltien jaren works cn bijna 7 millioen gekost. To Napels woedt thans do typhus op eeno verschrikkelijke wijze. Van de zusters van liefdo waren er 5 overleden en nog 26 aan dio ziekto lijdendc. De keizer van Oostenrijk heefl de kerke- lijke aangelegenheden der Froteslanten in do Duilsch Slavische kroonlanden geregeld en aan dezelvo de meest volledige zolfslandigheid en vrij- heid toegekend en verzekerd. Deze regelin" is ook voor Tyrol verbindeud. In hel algemeen is nu aan do belijders der Prolestantscho eere- diensl hel volledig genot der biirgerschapsregtou verzekerd gelijlt ook do beroegdheid om open- bare amblcu en bedieningen le kunnen bcklce- i'CJ& Nieuws- en Advertentieblad VOOR

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1861 | | pagina 1